Gympl

Tomáš Houška (kniha)

Kamera:

Marek Jícha

sta

bál jsem se moc a dost mě výsledek překvapil.. pozitivně.. poslední čtvrtina filmu je možná i za 5*, nicméně první tři čtvrtiny byly mnohdy až moc "vorlovsky" blbé.. btw: film je plný konfliktů, nicméně ani jeden nemá téměř žádný vývoj a jen se přetavuje v konflikt jiný.. nefilmové.. ale ne nezajímavé.. 70 % ()

Vojcl

Musím nesouhlasit s většinou zdejších hodnocení - já byl opravdu mile překvapen. Konečně po všech těch Rafťácích, Expertech a Panicích co jsou na nic, dostáváme kvalitní teenagerský film, který je o skutečných teenagerech a né o teenagerech očima padesátníka. I když to bylo místy taky trochu přitažené za vlasy, celkově jsem velice spokojen - přišlo mi to totiž jako příběh ze skutečného života. Žádné happy endy typu největší tragéd sbalí tu největší kočku nečekejte, ale zároveň tam byla i spousta vtipných hlášek a situací. Jirka Mádl mě poprvé přesvědčil, že je vskutku talentovaný herec a o hlavu převyšuje drtivou většinu svých hereckých vrstevníků. Starší garda jako Schmitzer, Šteindler či Kraus odvádí také svůj slušný standart, takže ve výsledku můžu film jenom doporučit, hlavně mladé generaci a to se rozhodně nepočítám mezi fanoušky hip-hopu ani graffiti. ()

Siegmund odpad!

Gympl řadím mezi nejhorší filmy, jaké jsem kdy viděl. Úroveň filmu nedokázala pozvednout ani Eva Holubová. Herecké výkony (až na výjimky Holubová, Bydžovská, Hanák, Kraus) nulové. Děj žádný, hudba příšerná. Vyloženě trapné bylo, když češtinář (Jan Schmitzer) napsal na tabuli větu určenou k větnému rozboru a udělal v ní chybu, kterou by jako češtinář udělat rozhodně neměl. Aby si češtiny lačný čtenář nemusel tento hrozný film pouštět znovu, větu uvádím zde: „Stromy se ohýbaly pod náporem větru, jež hlasitě skučel do přívalů deště.“ Nevím sice přesně v jakém roce se děj filmu odehrává, ale moc rád bych viděl tu policejní služebnu, v které ještě provádějí zápis na psacím stroji. Mezi herecké postavy, které filmu neuškodily, ale ani ho nepozvedly, bych ještě zařadil Maxe Kušiaka (filmový bratr Petra Kocourka). ()

erased odpad!

Film? Ani bych neřekl. Za celou stopáž tohoto díla se neobjevil ani jediný herec a scénář o 2 stránkách (titul, výpis hlavních postav a děj na 2 odstavce) - takové plýtvání časem by se mělo trestat dlouhou a bolestivou smrtí. Obzvlášť když se u toho kvůli neustálému fňukání emařky a nesnesitelné hudbě ani usínat nedalo. ()

sonnak

Potenciál jak sviňa, ale dialogy a dementní střih tu dost ruší. Trochu svižnější tempo a lepší scénář a člověk by odpustil i pár horších herců. Ale ten Mádl je stejně před kamerou jak ryba ve vodě. Postavy jsou zbytečně karikaturní a tudíž film ztrácí výpovědní hodnotu, ale některé skutečnosti jsou vykresleny výborně. Třeba to, jak odlišné hodnoty má dnešní generace. ()

Orlau32

Hrůza ! Nevěřím, že tak to dneska chodí ve výběrových školách pro budoucí inteligenci národa ! A pokud jo, tak jsem ráda, že už jsem senior, protože moji kantoři se musí v hrobě obracet. A ten příšerně blbý Mádl - kdo se má na takový ksicht furt koukat ! ()

Pragrik

Myslím si, že námět filmu by si zasloužil lepší zpracování a nejen tuto "teen" komedii. Plusem je určitě herecké obsazení a zkloubení starší generace herců jako Bydžovská, Holubová a Schmitzer s těmi mladými jako Mádl a příjemným překvapením, Tomášem Vorlem mladším. ()

gogos

hodne sporny film.... na jedne strane solidni komedialni prvky, ale na strane druhe zbytecne dramaticke sceny, ktere hraje dobre fakt asi jen Bydzovska... Na jedne strane krasne holciny, na strane druhe priserna hudba. Slozeni tridy vyvazene... Pro me snimek zapada mezi ostatni prumrene ceske komedie posledni doby... ()

buldock

Zajímavý a nadprůměrně vtipný snímek nejen o studující mládeži z prostředí gymnázia , o jejich některých zvláštních a na hraně zákona balancujících koníčcích a problémech z toho vyplývajících. Dokud režisér hraje na komediální notu je vše v pořádku , ovšem když přeladí na notu dramatickou začne film dosti pokulhávat. Herci v dospělých rolích jsou velmi dobří , ale většina mládežnických rolí je zahraná toporně a amatérsky. Vyčnívá akorát Jirka Mádl , Martina Procházková a svůdnice Lenka Jurošková , která je neuvěřitelná kost! ;-) Ještě bych ve snímku ocenil méně těch grafiti záležitostí , více scén odehrávajících se v gymnáziu a snímku by to určitě prospělo. Celkově ovšem osvěžující lehce nadprůměrná komedie , kterou dokresluje povedená hip-hopová hudba. Po druhém shlédnutí přece jenom na hodnocení přitlačím - 70% ()

slunicko2

Studenti jsou rok od roku stále blbější. Čím to je? Studenti jsou stále stejní, Milane. Ale ty jsi rok od roku chytřejší a chytřejší. 1) Přiznejme si to - film má chabý děj a jako celek je nevěrohodný. A jaký děj a věrohodnost mají filmy Škola, základ života nebo Cesta do hlubin študákovy duše? TAM jsou Páni herci...a TADY snad ne? TAM jsou skvělé hlášky a TADY snad ne? Co je vlastně TAM a není TADY? Jak se asi budeme dívat na Gympl po 70 letech?_____ 2) Jeden rozdíl je zřejmý. Prvorepublikové filmy (a komedie zvláště) jsou noblesní, elegantní, milé (alespoň ty notoricky známé). Gymplovský humor je humor trochu hořký, trochu rozpačitý. Autoři se nesnaží o řešení, dokonce ani o objektivitu. Prostě jakoby postavili kameru a jen se dívali. Za ně hodnotí studenti, profesoři a divácká veřejnost._____ 3) Malá věrohodnost filmu (výhrada značného počtu komentátorů věku očividně ještě školního či velmi blízkého) je ve skutečnosti velké plus. Nakupení učitelských i studentských karikatur dává filmu patřičnou šťávu i přesvědčivost. Všechny nás ve škole provázeli takoví týpci, jenom nebyli nakupeni do 105 minut našeho života._____ 4) Mádl je k sežrání, i když mi jeho projev připadá kapku akademický, inu evidentně chybí vlastní zkušenost. Oba mladí Vorlové jsou stopro autentičtí. Ostatní mladí herci už jen sekundují. Rovněž skeptická pragmatická ředitelka Holubová, idealistický studentům se podbízející třídní Matonoha, nenávistný češtinář Schmitzer, zatrpklý fyzikář Šteindler či učitelský archetyp matematikářka Dobešová snesou jakkoli přísné srovnání._____ 5) Hlášky z filmu jsou nezapomenutelné a věřím, že časem zlidoví. Umíte to? Já to nechci umět!._____ 6) Jakmile děj opustí školní budovu, ztrácí na přesvědčivosti. Neustálé výpravy sprejerů nebo průniky do soukromí studentů i učitelů se neúspěšně a schematicky snaží vykreslit postavy trochu více do hloubky. Jako by na tom záleželo. Tvoří ovšem použitelný kontrapunkt ke školní zábavě a tím ospravedlňují svou existenci ve filmu._____ 7) Viděl jsem film několikrát. Nejdřív mi připadal jako docela dobrá snůška hlášek, ale jinak nic moc. Ty další kvality, o kterých píši v tomto komentáři, jsem objevoval postupně. To přeji i vám, milí čtenáři:) ()

blackrain

Sonda do života studentů gymnázia, kteří žijí pro hip hop a graffiti. Vlastně ani tady o nic jiného nejde. Učitelé, no, tak to byla kapitola sama pro sebe. ()

Tirion

Pro mě to bylo v podstatě příjemné překvapení. Gympl sice nemá nijak kvalitní příběh, který v základu vede od nikud nikam, ale má velmi kvalitní okamžiky. Překvapení pro mě bylo také to, že mladí herci film táhnou (narozdíl od zkušených kolegů), což hlavně dokazuje Mádl, který prokazuje svůj obrovský talent a potenciál. Oproti tomu Kraus, Matonoha, Holubová, Šmicer a jiní působí svým přehráváním jen jako lidské kreatury. A Kraus jednoznačně potvrzuje, že prostě herec není. Výjimku tvoří pouze Bydžovská. Je pro mě fascinujícím poznatkem skutečnost, že právě mladí ukazují vyspělejší herectví a uvěřitelné charaktery než právě starší garnitura. Ale dost možná to byl i záměr, což se těžko odhaduje. Film hodnotím stylem 3+1. Tři hvězdičky za film samotný a jedna hvězdička za úžasný hrudník slečny Juroškové ;-) ()

kaylin

Vtipné to je a navíc je to docela kritický film, což se mi na Vorlovi vlastně líbí asi nejvíc. Dokáže vystihnout společenské problémy, dokáže vystihnout i individuální problémy jednotlivých postav. To, že je celek takový nekonzistentní, to k němu bohužel také patří a moc se s tím asi dělat nedá. Některé scény jsou tu ale opravdu památné. ()

IllIlIlIIl

Česká komedie bez hlubšího smyslu, ale rozhodně předčí nejeden současný český film. J.Mádl je bezchybný a jeho výkony jsou stále více příjemnější skutečností. Zato T.Vorel ml. to je jiná kapitola, jen matně bych vzpomínal, kteří herci mi ve filmu více vadili. Jeho s prominutím ksicht, hlas a projev mi byly krajně nepříjemný. Taktéž obě mladé herečky na mě působily nevěrohodně, respektivě jejich nepřirozené výkony (zejména M.Procházkové). ()

movieband odpad!

Naprostá ztráta času a další česká volovina.U filmu sem se strašně nudil a pokud tam byl nějaky humor tak by mě zajímalo kde. ()

K.I.N.G.

Mám velmi rozporuplné pocity jak z tohoto filmu, tak i ze samotných aktérů. Rozpačité výkony a přehrávání herců jako Kraus, Holubová nebo Schmitzer či křečovité herectví anorektické krásky Procházkové. Naopak z herců, které moc nemusím předvedli velmi dobré pózy Bydžovská, Mádl nebo Matonoha. Tradičně výborní byli Chýlková a Hanák. Velké naděje vidím v hercích Jurošková a Vorel ml. no a výhul, ten neměl jedinou chybičku :-). Tak si říkám, Sněženky a machři at' jdou se svými generačními spory srát na hory. Naše generace má Gympl, graffiti a spirit nočních ulic velkoměsta. 70% ()

Damiel

70 % - Na poměry české povedená záležitost, bráno měřítkem kategorie teenagerských filmů dokonce velmi zdařilá. Plus pro mě trochu nostalgické, vidět učebny, chodby a třídy "mého" gymnázia na filmovém plátně :-) ()

decouble

Příjemné překvapení! Vorel starší se sice opět snaží uchopit několik společenských témat najednou, díky čemuž žádné nedokreslí do potřebných detailů a jeho snaha občas až příliš bije do očí. Naštěstí každá z dějových linií působí relativně uvěřitelně. A to hlavně díky většinově nadprůměrným hereckým výkonům. Někteří sice až příliš "figurkaří" (Schmitzer nebo sám pan režisér) a jiní hrají vyloženě "prkeně" (Jurošková). Ale Bydžovská, Matonoha, Mádl a dokonce i poslední dobou odpudivě "novácky cleverovský" Šteindler dokáží celý Gympl obstojně nést na svých ramenou. Škoda jen že toto vtipné dílko trochu kazí podivné "stativové" snímání kamery. ()