Poslední legie

Posledná légia

Akční / Dobrodružný / Fantasy

Velká Británie / Itálie / Francie / Tunisko, 2007, 98 min

• klerik

Knižnú predlohu somk nečítal, ale mal som pocit, že išlo o kultovú záležitosť... Tento film je však nehorázne jednoduchá (a to aj v zmysle IQ) báchorka, ktorá nemá čím upútať a scéna s objavením "toho" meča je doslova dementná. Ak k tomu pripočítate, že existuje televízny(!) RÍM je toto priam katastrofa. Môžme si myslieť o Bruckheimerovi čokoľvek, ale svojou vykrádačkou KRÁĽ ARTUŠ pokoril "orignál". Veľká škoda...(11.3.2009)

• Mi Nü-Chai

Legenda o bájném meči a zakladateli kulatého stolování se (pokolikáté už?) ocitla v bublajícím Eintopfu. Romulus, císař z Caesarovy přímé pokrevní linie najde po vyplenění Říma, smrti rodičů a ponoukání dědy s holí (později z něj vyleze - jaké překvapení - báťuška Merlin) Excalibur a v Británii za pomoci své osobní gardy, čítající patetického vojevůdce, neméně patetické vojáky a indickou vyprsenou bojovnici ukecá poslední římskou legii k boji s tyranem Vortigernem, slavně zvítězí, skočí na Igraine a zadělá na Artuše. Nic proti změnám v klasickém artušovském kánonu, ale co je moc, to je příliš a tady je příliš všeho, zejména megapatetických promluv, stupidních dialogů, nechtěně humorných situací (všechny 'romantické' momenty) a zejména trapné snahy slepit neslepitelné. Dílo zkázy dokonává otřesná kamera, díky které má divák sice možnost dlouze se kochat pohledem do hlubokých očí Aishwaryi Rai či ošklivým obličejem Romula, ovšem ze soubojů není vidět prakticky nic.(26.1.2009)

• BloodyVamp

Průser velkých rozměrů ! Spíše to připomíná nepovedené fantasy Eragona (nejen skvělou Doylovou hudbou), nežli historický epos. Poslední legie nemá vůbec nic společného s historií, ač se snaží tento fakt zakrývat seč může. Všechno tu jde do kytek, pominu- li dementní scénář a nezvládnutou, chaotickou režii, tak zde nepomáhá ani výprava (papundeklové kulisy snad jen výborná hudba Patricka Doyla, nesmírně bohatá na motivy a orchestrace), překvapivě ani herci (kromě Colina Firthe, který se alespoň trochu snaží, zbytek ansámblu svými výkony připomíná tak dramatický kroužek na střední škole). Poslední legie je film vyloženě k smíchu. Výsledek mírně zvedá lepší závěr (zde je závěrečná bitva naopak přehledná) a pobavilo mě pomrknutí na diváka v podobě odkazů na legendu o Artušovi. Schovívavé hodnocení je tu především za boží hudbu (takhle mrhat Doylovým talentem je škoda).(18.1.2009)

Ještě že na začátku filmu bylo řečeno, že je to natočená legenda, jinak bych to hodnotil jinak:). Ale popravdě jsem čekal něco děsného a musím říct, že zas tak hrozné to nebylo - takových 55 %. Některé animace počítačem se fakt nepovedly, no je prostě vidět malý rozpočet. Trochu jiná legenda o Merlinovi, Artušovi a jednom mečíku:o)).(24.4.2008)

• Crazer

V historických filmech si určitě libuju, ale tento film toho opravdu důkazem není. Nezařadil bych ho do béčkových, ale je typickým příkladem céčkových filmů. Hned od začátku jsem tušil, že film se bude odvíjet nesprávným směrem, děj mě po pěti minutách hodil do boje, aniž by se člověk rozkoukal. Snímek ničím novým nenadchl a ničím neoslnil, tzv. uzívaný film, který se nedoporučuje pro víkendové diváky.(21.11.2007)

• - Režisér Doug Lefler řekl, že nápad na příběh začal u DDLC, poté Dino De Laurentiis přizval historického konzultanta Valeria Manfrediho a jemu se nápad velice zalíbil. Po té ale nápad od DDLC Manfredi musel vzít a napsal úspěšný román, který opět pomohl k realizaci filmu. (NinadeL)

• - Natáčalo sa na slovenských hradoch Červený Kameň a Spišský hrad. (emdvojka)

• - Režisér Doug Lefler zaměstnal na filmu celou rodinu Thomase Brodie-Sangstera, ačkoli se nedostali do titulků. (NinadeL)