Poslední legie

Posledná légia

Akční / Dobrodružný / Fantasy

Velká Británie / Itálie / Francie / Tunisko, 2007, 98 min

• milka

Příšerná historická patlanina, která stačí urazit všechny historiky během chvilky. Colin Firth si tady hraje na velkýho bojovníka, Ben Kingsley na Gandalfa a v hlavní roli je nějakej protivnej fracek, kterej je římskej císař. No prostě příšernost. Navíc ani ty bitvy nejsou dobrý a připadaly strašně unylý a pomalý (to asi aby se Firth stíhal otáčet). No prostě strašně obsazená, strašně napsaná a ještě strašnějš natočená hovadina.(6.8.2007)

Snad je to tím, že jsem čekal něco podobně strašného, jako byli hledači kyblíku v Rytířích krvavé oceli a koupil jsem to spíš pro syna coby prostředek proti nudě na dovolené, ale jsem ochoten jít v hodnocení až na celkem solidní 3 hvězdy. Možná jsem ale jenom v nějakém smířlivém období a je na čase s tím něco udělat. Poslední legie je beze sporu dost mizerně natočená, ale jako normálního diváka mě bily do očí hlavně detaily, jejichž polovičatost byla ve značném kontrastu k jinak vůbec ne špatnému vizuálnímu zpracování. Ať už se jednalo o chromově lesklé zbraně (na ty jsem zvlášť alergický), mizerně zakamuflované dubléry (Romulus), hlavní souboje (Indka zastaví dýkou ránu Hrothgarova maxikladiva) a mnohé další prohřešky (včetně Firthova přehrávání při řeči před bitvou). Ale protože jsem k filmu přistupoval primárně jako k pohádce pro děti, nějak mi to nevadilo. Boje byly ostatně nesrovnatelně lepší než třeba v Princezně zlodějů, filosofické promluvy Merlinovy mě neiritovaly a zvrat v podobě alternativního výkladu staroanglické historie a záležitostí kolem rytířů kulatého stolu mě spíš pobavil. Závěr: pro vyspělé historiky a milovníky dokonalých filmů to není (proč mám někdy tak rozporuplné pocity z osazenstva ČSFD?), ale komu nevadí trochu té nadsázky, tak si shlédnutím Poslední legie trauma nepřivodí.(4.9.2010)

• 666teen

Debilní film s debilní pointou, aneb poslední hřebík do rakve s Legendou o Artušovi. Bláhově jsem si myslel, že toho hollywoodského upravování už bylo dost, viz. perly První rytíř a Král Artuš. No, spletl jsem se.... P.S. Proč ten "Ekskalibr" vypadá jako by si ho Merlin koupil na tržišti od Vietnamců?(23.5.2008)

Tak nevím, co napsat o tomto historickém filmu plném legend. Řím je zrazen a následovník imperátora a pár oddaných nachází útočiště ve Velké Británii, kde hledá poslední devátou legii. To je asi vše o příběhu. Samozřejmě nechybí nějaká ta bitva, láska, hrdinské kecy a všechny ty věci, které už známe. Ale že by mi to přišlo jako nějakej velkej průser, to říct nemůžu. I na to, kolik tam bylo blbostí a nejasností, se mi to líbilo a po celou dobu jsem se nenudil. Konec mě pak v tom dobrém smyslu vyvedl z míry. Bohužel co jsem tady opravdu postrádal, byly kvalitní herecké výkony. Jako jediný mě herecky zaujal jen Kevin McKidd v roli neúnavného barbara. Ale dobře se taky koukalo na krásnou bojovnici Aishwaryu Rai. Takže budu velkorysý a dám 3*.(25.8.2010)

Poslední legie není tak hrozný snímek jak tady mnozí píšou. Kdyby film měl větší rozpočet a hlavně lepšího režiséra byl by to nářez. Bohužel bitvy působí moc jednoduše, ale aby také ne, když proti sobě válčí pár bojovníků místo několika tisícové armády. Zde byl potenciál hodně nevyužitý. Vůbec by mi pořádný remake nevadil.(5.3.2009)

• - Natáčalo sa na slovenských hradoch Červený Kameň a Spišský hrad. (emdvojka)

• - Spoiler: V Thajsku překládají film jako Legenda o meči Krále Artuše. (NinadeL)

• - Pro americkou verzi s ratingem PG-13 byly vystřiženy například tyto scény: uříznutí prstu Wulfila, jeho tvář po setkání s čepelí a další. (NinadeL)