Poslední legie

Posledná légia

Akční / Dobrodružný / Fantasy

Velká Británie / Itálie / Francie / Tunisko, 2007, 98 min

• gudaulin

Na komentářích k Poslední legii je velmi dobře vidět, co filmovým fanouškům připadá na žánru fantasy jako nejpodstatnější - to znamená výpravnost. Poslední legie je levnější záležitost, ale to mi osobně nijak nevadí. Horší je to se scénářem, který recykluje motivy už mnohokrát viděné a používá tupým způsobem řadu obvyklých žánrových klišé. Jde o případ tzv. historické fantasy, která se snaží svůj děj umístit do konkrétní historické epochy a využívá konkrétních historických postav, pohříchu nanejvýš povrchním způsobem. Jediným světlým bodem jsou áčkoví herci, kteří se sice v tomhle kousku opravdu ocitli spíše omylem, ale předvádějí slušný standart a po pravdě řečeno po herecké stránce hravě předčí řadu známých fantasy minulosti (Ničitele Conana například). Jenže co naplat, tam, kde se objevuje jako bojovnice štíhlounká krásná Indka, která bez uzadýchání vyřídí dvanáct po zuby ozbrojených hromotluků, zkušených válečníků, a tváří se přitom, že by stihla zároveň uštrykovat svetr, tam jenom krčím rameny a tvrdím, že tehnle druh pohádky už jednoduše není pro mě. Celkový dojem: 35 %.(2.1.2009)

• Ice123

Ačkoliv mám historický, fantasy filmy rád a tenhle je i dobře obsazený, tak lépe než tři hvězdy dát nemohu (a jelikož jsem to viděl se slovenským dabingem tak jen dvě). Děj moc nezaujme, dialogy jsou prázdný, bitvy poměrně ubohý (každý má jednoho protivníka - tedy kromě tý ženský - a když tam sedí u umírajícího kamaráda tak se mu nikdo nevěnuje, že by mu prohnal hrdlem meč a to tam sedí pěkně dlouho) a ten konec, ten konec..... na to se nedá podruhý koukat. Celkový dojem nic moc 40%.(31.10.2010)

• milka

Příšerná historická patlanina, která stačí urazit všechny historiky během chvilky. Colin Firth si tady hraje na velkýho bojovníka, Ben Kingsley na Gandalfa a v hlavní roli je nějakej protivnej fracek, kterej je římskej císař. No prostě příšernost. Navíc ani ty bitvy nejsou dobrý a připadaly strašně unylý a pomalý (to asi aby se Firth stíhal otáčet). No prostě strašně obsazená, strašně napsaná a ještě strašnějš natočená hovadina.(6.8.2007)

• DaViD´82

Režisér nezapře své zkušenosti ze seriálů typu Xena. Ono to dokonce vypadá jako celovečerní epizoda nízkorozpočtového fantasy seriálu. Proto celkem příjemně překvapí úplný začátek kdy se zdá, že by nemuselo jít o úplnou ztrátu času. Bohužel však čím více postupuje stopáž tím více se Poslední legie propadá do béčkových vod. Ovšem ani v nich se nezastaví a ke konci klesá ještě někam podstatně níže. Scény se postupně dostávají z kategorie dobrých, přes snesitelné a zastavují se na úrovni nechtěně směšných. Bitvy nezajímavé, výprava televizní a herci jsou buď strašní a těžce přehrávající či v lepším případě alespoň znudění a jentak postávající. Snad jen ta hudba má své kvality.(18.6.2007)

S Poslední legií jsem na tom stejně jako s Králem Artušem. Vím, že není dokonalá, ale je to taková zábava, že prostě musím dát nadprůměrné hodnocení. Film nesmíte srovnávat s prvoligovými záležitostmi typu Gladiátora, Království nebeského a jim podobnými. Je to čistokrevná popkornovka s dobrými herci (z Firtha jsem měl ze začátku trochu strach, ale zbytečně, Kingsley mě překvapil tím, jak byl sympatický), skvělou hudbou Patricka Doylea, scénářem, který sice není extra nápaditý, ale rychle odsýpá a tu a tam je i (úmyslně!) vtipný, a senzační finální pointou. Hodina a půl utekla tak rychle, až jsem se divil. Tři a tři čtvrtě.(15.8.2010)

• - Romulův trůn byl postaven speciálně tak, aby se patnáctiletý Thomas Brodie-Sangster nemohl dotknout země - lépe tak zahrál malého chlapce. (NinadeL)

• - Režisér Doug Lefler řekl, že nápad na příběh začal u DDLC, poté Dino De Laurentiis přizval historického konzultanta Valeria Manfrediho a jemu se nápad velice zalíbil. Po té ale nápad od DDLC Manfredi musel vzít a napsal úspěšný román, který opět pomohl k realizaci filmu. (NinadeL)

• - Režisér Doug Lefler zaměstnal na filmu celou rodinu Thomase Brodie-Sangstera, ačkoli se nedostali do titulků. (NinadeL)