Chrustyn

Kaufmanovsky vyhlížející hořká komedie o spisovatelce, která netuší, že postava její knihy, kterou se chystá zabít žije ve skutečném světě. Výborné herecké výkony, povedený scénář a pár vizuálně povedených nápadů. Škoda, že tempo filmu v poslední třetině dost upadá. ()

klerik

Neviem, prečo by to mala byť komédia... Rozhodne zaujímavý film s dobrým scenárom a skvelo vykreslenými emóciami. Úžasní herci... ()

SeBig

Zajímavý namet a vtipnej zacatek. Film ale postrádá nejakej rozjezd a spíš to začne trochu nudit protože vtip ubyde. Tady se zase někdo nemohl rozhodnout jestli to bude komedie nebo drama. Tyhle dva žánry mi nejdou dohromady. ()

korbitch22

will ferrell je herec?!po shlédnutí tohoto dílka musim uznat že ano!opravdu velice silné,hodně mi to připomíná careyho yesmena.čekal jsem bláznivou komedii,v klasickým stylu ferrellovi rádoby vtipné tvorby,ale dočkal jsem se velice solidního dramatu,o změně mizerného života v lepší.hoffman se oběvil konečně po dlouhý době v něčem,z čeho se mi nechce zvracet.hodně dobré hlášky a perfektně poskládaný příběh,řadí film horší už to nebude na špici ferrellovi mizerné filmografie.jen tři veliké škody:1.ferrell už nikdy bohužel nenatočí nic lepšího.2.je až zavádějící podobnost s yesmanem,kterého sem viděl bohužel dříve.3.zklamal mě dobrý konec,i když jsem happyendovej tak tady mě víc sedí smrt harolda cricka.ale jinajk určitě spokojenost. ()

bassator

Citlívý, inteligentní, vtipný, milý, místy geniální, skvěle obsazený a zahraný, myšlenkovitě vytříbený, geniálně (absurdně) příběhově zakončený (a nevím ještě jaké pozitiva napsat) film... - 8. 12. 2012 - 85% ()

heyda

Stačilo by přepsat kousek scénáře a z komedie by byla tragédie. Jsem rád, že originalita stále neumírá a jsem rád, že to skončilo jako komedie :-) 80% ()

jojinecko

Forster je zručný a flexibilný režisér (teším sa na nového Bonda!!!), ktorý sa nádherne detailne vyhral s nápaditým scenárom. Výborne sa na to pozerá, je to milé, poteší aj záver. Len toho trtka Ferella by som kľudne oželel... ()

Stanislaus

Příběh o životě Harolda Cricka, muže neobyčejně obyčejných vlastností, který byl hlavní postavou románu s tragickým koncem, si mě získal hlavně díky hereckým výkonům (Thompson, Hoffman, Ferrell, Gyllenhaal), promyšlené zápletce a propracovanému scénáři. Zkrátka nevšední film s hereckou elitou, v němž se dokonale kloubí dohromady prvky komedie a tragédie. ()

Pejpr

Fantastický originální nápad - literární hrdina existuje v reálném světe. Tak prosté a přece tak geniální. Moc se mi také líbily vsunuté animace, které mi připomaly The Sims a vůbec celý Harold Crick mi připadal jako loutka ovládaná "vyšší" mocí. Celý film totálně zkazil konec. ()

poz3n

Hodně originální scénář s obrovskym potenciálem. V podání tohohle filmu trošku (fakt lehce) ztratil, možná kvůli pomalýmu, chvílema až vlažnýmu vyprávění. To je ale akorát muj pocit a vůbec to neubírá na originalitě. Maggie byla úžasná jako vždycky a spolu s Dustinem Hoffmanem a Emmou Thompson, Ferrellovi úspěšně sekundujou. ()

Roman.Ticka

Zkraje trošku nuda než přišel metamorfózní zvrat v podobě prolínání reality a fikce. Hlavní pětka hrála znamenitě, moc se mi líbila i Jakeova sestra v její milé póze smyslné pekařky. V situaci, kdy Harold brnkal na kytaru a já tušila co přijde, bych udělala totéž a vůbec mi to nepřijde jako předvídání děje. Byl to prostě laskavý, půvabný, lehký příběh s geniálním scénářem, nebýt konce, na který JEBU.☺Asi tak, čistě logicky. V momentě, kdy se dynamika děje protnula životy obou účastníků (Harold, spisovatelka) a hrdinovy sekvence probíhaly souběžně s jejím psaním na stroji, bylo vše O.K. Ale nedokážu si vysvětlit smysl paralely, kdy byl scénář dokončen a hrdina stále žil. Já bych viděla závěr ten, že si hrdina předem přečetl ručně psaný scénář, a tím by kletba pominula. ()

TheEvilTwin

Celkem mě udivuje, jak nadhodnocený film je. Čekal jsem daleko větší zábavu, ale výsledkem je úplně obyčejná drama lovestory říznutá celkem originálním, leč drasticky nevyužitým, nápadem o člověku, který reálně žije a zároveň je postavou v románu své autorky, která se jej chystá ve finálním knižním díle zabít. Bohužel pro film se zde vůbec nevyužívá ústřední prvek a vtípkama se šetří jak jen se dá - nejen, že jsem se ani jednou nezasmál hlasitě od srdce, ale já se nezasmál doslova ani jednou v průběhu celého filmu. A to je pro komedii celkem problém. Co potěší je kvalitní herecké duo Ferrell a Maggie Gyllenhaal, Will si zde střihl hodně seriozní roli, což je u něj v porovnání s dnešní černohumorovou troll tvorbou hodně nečekané. Suma sumárum jde o pouhé drama bez špetky humoru či zásadnějšího využití hlavního nápadu, které, i když zde půjdo hodně proti proudu, mě teda ale šíleně nudilo... ()

honajz

Mám to někde mezi 4 a 5 hvězdičkami, minimálně kvůli zbytečné délce filmu, ale mírně nadhodnotím pro určitý přece jen britský suchý humor a také za to, že Ferrell tentokrát nepřehrává (na rozdíl od bývalé Brannaghovy manželky) a není to postavené na demenci nebo fekálních vtipech. Kdysi jsem viděl Old School, a tam navzdory tématu vlastně zvládl podobnou věc stejně, takže špatný herec není, jen kdovíproč se upisuje podivným americkým ha ha komediím. Na tomhle filmu se mi líbila ta podivná nejasnost světa hrdinů (ostatně, co když i paní spisovatelka je fiktivní postava v něčím románu?), z čehož plyne ta jemně záhadná atmosféra, to zvláštní prolnutí obou světů (a jsem hodně rád, že se to nikdo nepokusil vysvětlit) a nakonec vlastně i celkové vyznění. A jak tu někdo jiný v komentářích připomíná, ano, je to píchnutí do toho podivného dělení na tragédie = umění, komedie = podřadné dílo. S tímto dnes tak zažitým dělením mám problém už od dob studií na FAMU, kde jsem se ale třeba dozvěděl, že komedie byly ve starověkém Řecku považovány dokonce za víc, než tragédie, protože rozplakat člověka dojetím nad umírajícím pejskem / dítětem / hodným člověkem dovede kdejaký blbec, ale rozplakat člověka smíchem je fakt kumšt. Ostatně spousta současných komedií není vůbec vtipná, z čehož je znát, jak obtížné napsat a natočit skutečně dobrou legraci je. A nedává to smysl ani z pohledu na lidský život - copak všechny osudy končí tragicky? Neexistují lidé, kteří se uzdraví, zázračně uniknou při nehodě smrti a tak? Taky je zajímavá ta úvaha spisovatelky, kolik lidí zabila. Dnešní romány se v mrtvolách přímo vyžívají, zvláště severské kriminálky, dokonce s detailními popisy nechutností, ale udělalo to nějakého čtenáře někdy šťastnějším a spokojenějším, nebo to spíše prohloubilo všeobecnou depku? ... Btw, potěšilo mne a pobavilo, že psycholožku hraje šéfka námořní vyšetřovací služby L. A. ()

Ivoshek

Moc hezký film. Inteligentně postavený, zajímavý, avšak nepřekombinovaný příběh. Snad by to šlo označit za komedii, i když člověk se v některých momentech spíše usmívá, než by se řehtal. Všichni čtyři hlavní protagonisti jsou skvělí - od Ferella přes Maggie Gylenhaal, Dustina Hoffmana až po Evu Thompson s její britskou angličtinou. Škoda toho konce, ale ani to filmu 5 hvězdiček nevezme. ()

anderson

SLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: STV 1 = 16.5.2012, réžia slovenského znenia (STV pre RTVS 2012) = IVO TOMEČEK - Zaslúži si niektorý iný film happyend viac než tento ? Pochybujem. :-) MARC FOSTER si po nezáživnej pseudoartovej exhibícii STAY opäť získal môj rešpekt. A ak by sa ma v budúcnosti niekto pýtal čo konkrétne ja považujem za exemplárny prípad romantickej komédie, tak po THE BUDDY SYSTEM mu môžem uviesť ďalší príklad. Pomätenci, ktorí majú za vzor "romkom"-u (termín ktorý sa vyskytol v najnovšom DVDMAGu) PRETTY WOMAN, nech DVD s týmto filmom ani neberú do rúk. (22.11.2007) ()

Othello

Stejně jako je současným trendem komedií předvést poučnou změnu kancelářského suchara na lidskou bytost a pokud možno mu přihodit nějakou buchtu nádavkem, stejně tak je ze Stranger Than Fiction cítit křečovitá snaha vymezit se tomuto typu komedií, ačkoli základní synopse je stejná. Skutečně - nudař s gezichtem Willa Ferrella pracující na berňáku a s nikým se nestýkající sbalí pokérovanou impulzivní levicovou pekařku Maggie Gyllenhaal. Kolikrát jsme to mohli vidět - Fight Club, Yes Man, Eternal Sunshine of the Spotless Mind, Wanted,... Což zamrzí, protože ústřední nápad s prolnutím literární s reálnou postavou je skutečně nosný a film je dokonce v několika momentech vtipný a milý. Bohužel tak nějak ale nic nového nepřinášející. ()

Janek

Dobrý - ale mám jeden problém. Film je málo "divný" - námět přimo volá po divnosti - Foster dělá jednu chybu - a to sice tu, že se chce zalíbit všem, zaujmout co nejširší publikum (a myslím si, že to neplatí jen u Stranger than fiction). Což se asi daří a je to recept pro úspěšný film. Ale proč trošku nezariskovat - určitě by to neuškodilo. Věřím, že by si s touhle látkou bravurně poradil Spike Jones - a se scénářem by šli taky divy. No nakonec dávám ****, ale jen proto, že je to snímek originální a přece jenom vybočující. Mohl to být kult - takhle je to jen nadprůměrná hollywoodská produkce. 70% ()

eraserhead666

Rozjezd je parádní. pochmurná komedie, která vás nenutí jednou začas hlasitě zařvat smíchy, ale vytváří vám stálý úsměv na tváři. Další důkaz toho, že Will Ferrell má fakt talent (zbožňuju jeho zlosyna v ZOOLANDEROVI a arabského zabijáka v sérii AUSTIN POWERS), a ještě pořád má co ukázat. Nádherná romantická linie s Maggie Gylenhaal, jejich úvodní setkání a rozhovor o anarchismu považuji za jednu z nejlepších a nejkrásnějších scén v romantických filmech na téma „Jak jsme se poznali.“ O Maggiině až éterické, přesto živočišné (a hlavně ne jen pozlátkově vnější, ale hlavně vnitřní) kráse nemá cenu se zmiňovat, stejně tak o jejím herectví, asi se jim to s bráchou v genech dobře podělilo přesně na půl. Příběh je dobře rozjetý, jenže i tenhle trpí klasickým neduhem podobných příběhu, po půlce se začíná mírně roztékat, stává se trochu nezáživným a nepřekvapivý konec to už částečně kazí celé. Dám více než 3,5, ale celý čtyři to nejsou. ()

AlfaNumerO

Will Ferrel v ne úplně pro něj klasické roli, o to více mě překvapil. Celkové pojetí filmu je hodně originální a obsahuje spoustu novátorských myšlenek, s kterými jsme se v jiných filmech nesetkali. Veliké překvapení. 83% ()

Hoffman miluje Thompsonovou

Hoffman miluje Thompsonovou