Borat: Nakoukání do amerycké kultůry na obědnávku slavnoj kazašskoj národu

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Nakúkanie do ameryckej kultúry na objednávku slavnoj kazašskoj národa

Borat

Komedie

USA, 2006, 84 min

Larry Charles

PFF .. Scénář: Sacha Baron Cohen, Anthony Hines, Peter Baynham, Dan Mazer .. Jagšemaš? Je mnoho komedii, kde se zasmějete dvakrát třikrát za celý děj a většinou jen tupě zíráte, jak se mohou tvůrci takto ztrapňovat. U Borata zažijete věc úplně opačnou. Alespoň já jsem se smál (jako většina osazenstva narvaného kinosálu) téměř po celou stopáž. Jen na několika místech úsměv opadl a to, když se přitlačilo na vážnější notu nebo scéna byla až moc bizarní. Jinak ovšem salvy smíchu převálcují vše - od úvodu v rodné vesnici, přes počátky reportáže v New Yorku, následované cestou napříč Amerikou za vysněnou Pamelou, až do úplného závěru opět v rodné vesnici! Borat je grandiózní a výjimečná komedie, kterou nebudete mít štěstí vidět každý den (či dokonce rok), takže s návštěvou kina rozhodně neváhejte. Bavit se musí všichni, včetně (nebo na úkor?) židů, průměrných Američanů, Kazachů a dalších a dalších, do kterých se tým kolem Ali-Sacha-G stihne při své potrefené dokumentární road-movie strefit a zesměšnit. A daří se jim to dokonale. Hasta la pizda, žide!(11.11.2006)

Pokud nejste žid, feministka, homosexuál, černoch, cikán nebo americký vlastenec, tak jste právě objevili zlato. Když se člověk tlemí od začátku do konce, je maximální počet hvězdiček určitě na místě. Jen mě překvapuje zdejší hodnocení. Tady jsou přece všichni hrozně nad věcí a neberou se vážně, ale zřejmě to zase budou jen pozérský kecy vypouštěný na diskuzích.(15.11.2010)

"Pamela, vydáš sa za mňa." - "Och, nie, ďakujem." - "Nemusíš súhlasiť.“ Na toto sme s Rižom zašli v roku 2006 do kina a chechtali sme sa ako debili celých 84 minút. Resp. ja 74, pretože 10 minút ma pri "istých" scénach napínalo na vracanie. Scenár je zameraný proti všetkým (viď. Beh pred Židom, či hláška „Je vedecky dokázané, že ženy majú menší mozog, ako muži.“, ale schytajú to aj homosexuáli, heterosexuály, medvede, Američania, Daniel Myrick s Eduardom Sánchezom a mnohí ďalší), nastavil Amerike rovnako dobré zrkadlo, ako Michael Moore vo svojich (pseudo)dokumentoch. Nech už si o tom myslíte čokoľvek, takýto film (áno, je to film) sa vidí raz za X rokov. Kino Považan NMnV 2006(10.2.2007)

Při sledování tohoto filmu jsem dostal blažený pocit a začal jsem si při svých slzami pokrytých očích snít svůj malý sen o plné a ničím neomezované svobodě slova a názoru. Sen, který se mi rozplývá po každém sledování zpráv. Po každém novém zákoně. Teď jsem si vyhledával reakce od odborníků, obyčejných diváků, četl ty desítky žalob. Přijde mi strašně smutné, jak všechno berou lidé vážně. Svoboda slova je mýtus. Začne být reálnou až tehdy, kdy budou existovat jen inteligentní lidé, kteří navíc pochopí, co všechno obnáší a to se patrně nikdy nestane. Je zázrak, že se tenhle snímek vysílá. Díky Sacho! I když tím díky si nejsem tak jistý. Jak nad tím tak přemýšlím, zjišťuji, že již nemám chuť ke sledování jiných filmů. Borat: Nakoukání do amerycké kultůry na obědnávku slavnoj kazašskoj národu pro mě představuje naprostý ideál a vrchol. Obávám se, že jsem se smál více, než u Žhavých výstřelů nebo dvoustého dílu Hvězdné brány a že jsem si Borata zamiloval více než Homera Simpsona. Doufám tedy, že ze mě časem ten hype odpadne, protože jinak nevím nevím...(2.12.2006)

Borat představuje nejen past pro všechny aristokraty, konzervatisty, moralisty a vůbec lidi lpící na společenských normách, ale jak je vidět, zdařile šálí i některé filmové anál-lytiky. Borat podle mě není dokumentární drama se skrytými metaforami a sociologickými hodnotami, třebaže by byly zvrácené, jsou to spíše jen pospojované extravagantní výstupy Sacha Baron Cohena, tak aby navzájem tvořily pokud možno celistvý film. Nechci ho shazovat, věřím, že to zdaleka není takový buran, za kterého se vydává, ba naopak se mi jeví jako velice kreativní a neuvěřitelně vtipný člověk, ale stejně tak myslím, že Borat byl koncipován výhradně jako komedie, šílená, sprostá, urážlivá a nezaměnitelná komedie. Vše má jediný účel - maximální vtip nehledě na boření i těch nejzazších hranic politické korektnosti... A funguje. 8/10(10.7.2009)

• - Borat patří mezi fiktivní postavy, se kterými vystupuje v televizních programech anglický komik Sacha Baron Cohen. Mezi jeho další známé výtvory patří raperský dilino Ali G a homosexuální návrhář Bruno. (imro)

• - Většina tradiční hudby ve filmu byla vytvořena pro filmy Emira Kusturici kapelou No smoking orchestra nebo skladatelem Goranem Bregovićem. (motr)

• - V roku 1999 sa celý internet bavil stránkami tureckého novinára Mahira Cagriho a jeho lámanou angličtinou. Po uvedení filmu tento Turek tvrdil, že je pôvodný Borat a žiadal tučné odškodné. (harryy)