Borat: Nakoukání do amerycké kultůry na obědnávku slavnoj kazašskoj národu

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat

(pracovní název)

Borat: Nakúkanie do ameryckej kultúry na objednávku slavnoj kazašskoj národa

• Kanada

• Nový Zéland

• Austrálie

Komedie

USA, 2006, 84 min

Larry Charles

Při sledování tohoto filmu jsem dostal blažený pocit a začal jsem si při svých slzami pokrytých očích snít svůj malý sen o plné a ničím neomezované svobodě slova a názoru. Sen, který se mi rozplývá po každém sledování zpráv. Po každém novém zákoně. Teď jsem si vyhledával reakce od odborníků, obyčejných diváků, četl ty desítky žalob. Přijde mi strašně smutné, jak všechno berou lidé vážně. Svoboda slova je mýtus. Začne být reálnou až tehdy, kdy budou existovat jen inteligentní lidé, kteří navíc pochopí, co všechno obnáší a to se patrně nikdy nestane. Je zázrak, že se tenhle snímek vysílá. Díky Sacho! I když tím díky si nejsem tak jistý. Jak nad tím tak přemýšlím, zjišťuji, že již nemám chuť ke sledování jiných filmů. Borat: Nakoukání do amerycké kultůry na obědnávku slavnoj kazašskoj národu pro mě představuje naprostý ideál a vrchol. Obávám se, že jsem se smál více, než u Žhavých výstřelů nebo dvoustého dílu Hvězdné brány a že jsem si Borata zamiloval více než Homera Simpsona. Doufám tedy, že ze mě časem ten hype odpadne, protože jinak nevím nevím...(2.12.2006)

• Eddard

Eee, sorry, úplně vedle, fatální zklamání. Možná, že jsem byl právě v hodně nepřejícné náladě, ale fakt je, že mi drtivá většina gagů a ztrapňování přišla jenom opravdu hodně nevkusná (což by vůbec nevadilo, kdyby to mělo nějaký kýžený efekt) a nudná. Za všechny třeba návštěva feministek (jako Ali G si Cohen tuhle skupinku podal DALEKO šťavnatěji), návštěva televizního studia (Nuda!), nebo epizoda ve studentském přívěsu... Kdesi jsem četl, že je Borat přelomovým dílem v žánru komedie. To je možné, ale rozhodně to nesignalizuje obrat k lepšímu. Jediné dvě věci mě opravdu upřímně rozesmály - nudisticko-homosexuální bitka mezi Boratem a jeho producentem, ve jménu Boratova vznešeného citu k Pamele Anderson a antisemitské vtipy (ne, nemám nic proti Židům, ale tyhle byly opravdu podařené) - tím myslím jak antižidovské slavnosti v Boratově vesnici a hlavně jeho pobyt u židovské rodiny, který byl pro mě vrcholem filmu. Drtivá většina zbytku filmu mě nechala chladným až uraženým. Nevěřím, že lidi, kteří se ve filmu objevili (až na pár vyjímek) byli opravdu nic netušící oběti a celou dobu jsem uvažoval, jak může mít někdo s tak rozvinutou slovní zásobou tak pitomý (a pitomě umělý) přízvuk. Opravdu velké zklamání, čekal jsem něco, co slibovalo úplně originální a svěží zábavu... a dočkal se... čeho vlastně? 30% P.S.: Altamir napsal, že si na své přijdou fanoušci anarchistického humoru Monty Pythonů. Myslím, že i přes některé společné rysy (sklon urážet a shazovat úplně všechno a všechny bez rozdílu) jsou Pythoni někde úplně jinde. To jenom pro upřesnění.(2.2.2007)

Být BORAT jenom "buranská" komedie s přidanou hodnotou politické nekorektnosti (a pro některé i populárního antiamerikanizmu), velmi pravděpodobně by mu zhruba v polovině došel dech. Že se tak nestalo, vděčí zejména sofistikované struktuře vyprávění [Boratova citová odysea, výpůjčky z melodramatu a spirituálních filmů, vracející se vtipy typu "apríla"] a dále smyslu pro komediální timing a účinnému "designu" hrdiny: jako měl Chaplin hůlku a buřinku, má Borat laciný oblek, kufr se slepicí a upoceně tělnatého společníka. Rvačka těchto pánů v rouše Adamově představuje natolik čistou (rozuměj neliterární) emoci, že ji pasuju na kinematografický vrchol tohoto roku. 4 a 1/2.(10.12.2006)

Jedna z nejlepších a nejobdivuhodnějších komedií, přičemž v pseudorealismu je Cohen naprosto bezkonkurenční, což dokázal před Boratem i pak po něm. Plus ten skvěle satirický obrázek Států, různých zažitých tradic, předsudků a typů lidí. Musím po x letech poslat max hodnocení. (a je hřejivý vidět ve “special thanks” sekci závěrečných titulků jména Matt Stone a Trey Parker...)(5.10.2018)

Něco tak vtipného jsem ještě nezařil. Za celý svůj život jsem nebyl v sále, který by se po celou dobu nějakého snímku nepřetržitě smál. Borat je rozhodně komedií století, né-li v dějinách kinematografie a jsem si téměř jistý, že si ji užije každý. Na jednu stranu se jedná o road-show s nesmírně jednoduchým příběhem, na stranu druhou to je mimořádně odvedená práce na komediálních scénkách. Asi jediné čeho se bojím je trvanlivost tohoto snímku, zatím moc nevěřím, že by byl na více než jedno zhlédnutí. Každopádně je to blbost, ale skvěle jsem se bavil a za to dženkuju. Fajné 100% [TOP 19/10 68%](23.11.2006)

• - Při cestě obytným vozem si Borat (Sacha Baron Cohen) spolu se třemi spolucestujícími pouští film Pamela & Tommy Lee: Porno bez cenzury (1998). (Stanley619)

• - Sacha Baron Cohen v tomto filmu nemluvil kazašsky. Při rozhovorech s Kenem Davitianem (Azamat Bagatov) používal kombinaci hebrejštiny s vymyšleným ruským přízvukem s trochou židovského nářečí. Obvykle nemluvil ani žádným slovanským jazykem, vyjímkou jsou polské větičky: "Jak się masz?", "Dzień dobry" a "Dziękuję". (Specs)

• - Většina scén ve filmu byla natáčena bez scénáře a krom Borata, Azamata, Pamely Anderson, afroamerické prostitutky a členů Boratovy rodiny postavy neztvárnili herci. (Zdroj: ČSFD.cz)