Borat: Nakoukání do amerycké kultůry na obědnávku slavnoj kazašskoj národu

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat

(pracovní název)

Borat: Nakúkanie do ameryckej kultúry na objednávku slavnoj kazašskoj národa

• Nový Zéland

• Austrálie

• Kanada

Komedie

USA, 2006, 84 min

Larry Charles

Značně nekorektní záležitost, která je vnímána dosti protichůdně a musím podotknout, že i já jí přijal s rozpaky!! Ať je Cohen jakkoli zdatný improvizátor, který nikoho nešetří, tak místy nerozpoznává hranici vtipu a vkusu, díky němu si budou omezení Američané myslet, že Kazachstán holduje sexu mezi sourozenci - i když se Borat zaměřuje právě na prudérní Ameriku. Některé skutečnosti jsou neuvěřitelně zarážející (stačí se zmínit o prodavači aut a prodavači zbraní), Borat si vyčlenil skutečně ta nejožehavější témata, NEBOJÍ SE POJMENOVAT nebo UKÁZAT „PRSTEM“ na to, co o KONZUMNÍ SPOLEČNOSTI POVAŽUJE ZA SDĚLITELNÉ!! Ať se na to celé díváte tak či onak, jedno je jisté: je to unikát!!(16.5.2007)

Tak takový film tady už dlouho nebyl... Politická nekorektnost z něj přímo srší. Borat je ale předně geniální komedie - skoro hodinu a půl téměř bez hluchých míst, to se přece vidí málokdy. Navíc restituování zlatých časů němé grotesky (Borat je skutečně cosi jako novodobý Chaplin) spojením s mystifikacemi a stylizací show skryté kamery, kde ovšem gagy nejsou samoúčelné a mají nějakou sociologickou hodnotu a vnímavému divákovi napoví leccos o světě nejenom v Americe, ale i kolem nás... Tenhle film však není jenom komedií, ale i docela zajímavou, až polodokumentární, studií mnoha zásadních (a jinde ve filmu i v umění povětšinou tabuizovaných) témat. Za neustále a pečlivě střeženou maskou politické korektnosti naší společnosti se skrývají přesně ti běsi, které odhaluje ,,kazašský" reportér Borat. (Jen se rozhlédněte u nás - dnešní děti si ještě pořád nadávají do ,,židů", ačkoliv v životě žádného živého neviděly, na pražskou Slavii se stále pokřikuje ,,Jude Slavia" ... ) Jak řekl metaforicky Borat (Sacha Baron Cohen je sám původem Žid) - xenofobie je stále v nás. Jsme stejní jako před desítkami i stovkami let, akorát to lépe a dovedněji maskujeme... Výborný film. Dženkuji! (Zajímavá je také stylizace filmu i hlavního aktéra samého - dohady o autenticitě snímku i jednotlivých skečů jsou pasé - Sacha Baron Cohen je takový novodobý Andy Kaufman, rád prostě kohokoliv včetně diváků mystifikuje a tahá za nos...) ____________ Resume: Borat se vysmívá stereotypům a stereotypnímu myšlení, nezdravému zastydlému patriotismu, konvencím a prudérnosti (kolik lidí pobouřila kupříkladu scéna dvou nahých mužů...), lidské hlouposti a povrchnosti (Pamela...), dogmatickým omezením (feminismus, sektářství...) ... obecně současnému americkému způsobu života... Proč právě jemu? Protože diktuje a ovlivňuje zbytek světa... PS: Český dabing je neuvěřitelné zvěrstvo, vyhněte se mu obloukem. Borat se prostě MUSÍ vidět v originálním znění!(2.12.2006)

Neskutečný!! Komediální výstup roku!! Sacha Baron Cohen jako kazachský reportér je naprosto přesvědčivý a je perfektní improvizátor... konečně se můžeme pokochat nefalšovanými reakcemi lidí ničím neomezených Spojených států...a na konci Pamela posraná až za ušima, tohle je jednoznačná bomba!!...18 miliónů dolarů(rozpočet)/260 miliónů dolarů(celosvětový výdělek)(14.12.2006)

Bože, sem rád, že jsem to vůbec přežil, to byla taková jízda, že se to snad ani nedá popsat. Hned od začátku je jasný jakým směrem se to bude odvíjet, když Borat označí malý děti hrající si se samopalem za školu. V tomhle duchu se v podstatě odvíjí celej film a jakmile Borat spatří v Tv Pamelu Anderson, tak už se jen můžete začít modlit abyste takovej masakr přežili, protože od tý chvíle začíná Borat vyvádět neskutečný věci. A nebrání se opravdu ničemu. Nejradši bych sem napsal všechno co během filmu odělal, protože to fakt nemůžu vyhnat z halvy, ale jelikož by to zabralo fakt dost místa a musel bych moc psát a to se mi zrovna taky moc nechce, protože mam lepší věci na práci, tak to radši neudělám a ještě bych vám tim akorát zkurvil film, ale jestli jste to ještě neviděl, tak to budete muset rychle napravit, protože Sasha Baron Cohen je prostě neskutečnej drtič.(27.11.2006)

Great succes! Asi po sedmém zhlédnutí musím zvednout své hodnocení ze 4* na 5*!!! Víc ujetého týpka než je Sacha Baron Cohen jsem nezažil :-D. No, snad jen mě, když takovému střeštěnému ÚLETU jako je Borat uděluju 5 hvězdiček. HI FIVE! Ale za ten smích, který mě doprovázel dýl než celým filmem si to tvůrci nepochybně zaslouží! Překousnu dokonce i lehce nechutnou rvačku nahých těl v hotelu. Sem tam něco takového do kin prostě přijít musí. Navíc mě uchvátila i jistá důvěryhodnost všech scén. Abych se přiznal, do teď nevím, co bylo sehrané a co bylo pouhým voděním za nos nic netušících občanů. Nebo jestli bylo vůbec něco sehrané. V každém případě, to co zde hlavní herec předvádí je dominantní herecký výkon ať tvrdí kdo chce co chce. Chválím také očividné zamyšlení nad omezeností Ameriky a jejích obyvatel. Borat je velmi kontroverzní, ale ještě více zábavný!!! Nice!(12.2.2007)

• - V roku 1999 sa celý internet bavil stránkami tureckého novinára Mahira Cagriho a jeho lámanou angličtinou. Po uvedení filmu tento Turek tvrdil, že je pôvodný Borat a žiadal tučné odškodné. (harryy)

• - Oblek, který má Sacha Baron Cohen na sobě nebyl záměrně nikdy v čistírně. (don corleone)

• - Když je Borat (Sacha Baron Cohen) v metru, tak se mu otevře kufr a začne honit unikající slepici. V dalším záběru je však kufr zavřený, a to aniž by se ho někdo dotkl. (Mr.Hudson)