Borat: Nakoukání do amerycké kultůry na obědnávku slavnoj kazašskoj národu

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Nakúkanie do ameryckej kultúry na objednávku slavnoj kazašskoj národa

Borat

Komedie

USA, 2006, 84 min

Larry Charles

Borat není zas až takové terno, jak to z trailerů prvně vypadalo. Jednotlivé scénky jsou sice bezvadné, ale v součtu film působí hodně nekonzistentně a jako celek jednoduše nefunguje. Když na vás ale Sascha vyvalí hlody typu "Chcete mi říct, že ten muž, co mi strkal gumovou pěst do prdele, byl gay?!" nebo "Můj knír ještě pořád smrdí po tvé prdeli!!", máte opravdu dost. A navíc se všechny ty kecy o blblosti Američanů ukázaly být pravdivé... ***Věděli jste, že: V roce 1999 se celý internet bavil stránkami tureckého novináře Mahira Cahriho a jejich lámanou angličtinou. Turek nyní tvrdí, že je "původní Borat" a žádá po Cohenovi tučné odškodné.//Na doporučení kazašské vlády se "Borat" v tamních kinech nepromítal a v Rusku ho rovnou zakázali. Z obou zemí ovšem přišlo rekordní množství internetových objednávek na jeho DVD verzii.//Při předávání Zlatých glóbů Sasha Baron Cohen poděkoval za své ocenení slovy: "Děkuji všem, kteří mě ještě nezažalovali."***(4.4.2007)

Podle mě se Borat zbytečně politizuje. Neházel bych ho do stejného pytle s výtvory Michaela Moora. Moore točí filmy s předem daným názorem a vyhledává jen takový materiál, který s ním rezonuje. Borat nemá agitační ambice. Nevíme, co si myslí Sacha Baron Cohen o současné politice, protože Borat je postava, která s ním nemá zřejmě nic společného. A ty narážky na rodeu... Kdyby byl tento film natočen někdy v roce 1998, obsahoval by možná scénu, kde Borat vyhledá Monicu Lewinskou a s dychtivým výrazem jí nabídne hrst zmačkaných bankovek za služby, jimiž se tak proslavila. Chci říct, že by si asi dělal z Ameriky stejnou srandu, kdyby byl u kormidla demokratický prezident, jako si ji dělá z George Bushe a v danou chvíli aktuální války v Iráku. Osobně nejsem bůhvíjak protiamericky založený, ale dojde-li řeč na Bushe, tuto chodící připomínku Darwinovy evoluční teorie, taky se stěží ubráním nějaké té poznámce o banánech a životě ve větvích. Ale politiku vem čert. Borat je čistá klauniáda dosti hrubého zrna (veverky by zajásaly) a přestože je mi blízký jiný druh humoru, musím obdivovat masochistickou důslednost, s jakou Mr. Cohen pokračuj dál a dál v intencích své role tam, kde se pohybuje na hranici ilegality a kde jeho "protihráči" prožívají největší zkoušku asertivity ve svém životě. Borat jde mnohem dál, než kam by se třeba skupina Jackass odvážila v nejdivočejších snech. Předvádí faux-pas takového kalibru, že Dr. Jiří Guth-Jarkovský rotuje v hrobě jako grilované kuře. Většina teenagerovských komedií by se v konfrontaci s Boratem mohla stát meditační kulisou v kláštěrní škole. Při tom všem je to ale vždycky jen Borat, kdo se ztrapní, znemožní, kdo je "obětí" situace. Sacha Baron Cohen ponižuje lidskou důstojnost, zosobněnou ale vždy jen a jen Boratem. Neherci jsou jen sparing-partnery, kterým není nikdy doopravdy ublíženo a kteří mohou svobodně rozhodovat o tom, jak se zachovají. Proto neberu argument, že je tento film manipulativní. Abych to shrnul - i když mě to samotného překvapuje, originalitu této komedie a dotaženost jejího nápadu musím ocenit nejvyšší známkou. 100%(14.6.2007)

"Ahoj Kazachstáne, hlásí se reportér Borat z Ameriky..." Vtipné? Ano! Nevyvážené? Zcela určitě... Pokud Cohena a jeho humor a scénky neznáte, tak si Borata (rozdýcháte-li ho) parádně užijete. Bohužel pokud výše zmíněné znáte, tak je tato celovečerní verze mírným rozčarovaním, jelikož je v ní dost hluchých míst a scénky, které fungují na výbornou jsou pouhou recyklací a několikátou variací na Cohenovi televizní skeče. Ale stejně je to celé takové "fajné" a sympatické čili o zklamání či neúspěchu nelze v žádném případě hovořit, jelikož minimálně Cohenovo charisma to táhne i ve slabších chvílích tohoto pseudodokumentu.(24.11.2006)

Borat představuje nejen past pro všechny aristokraty, konzervatisty, moralisty a vůbec lidi lpící na společenských normách, ale jak je vidět, zdařile šálí i některé filmové anál-lytiky. Borat podle mě není dokumentární drama se skrytými metaforami a sociologickými hodnotami, třebaže by byly zvrácené, jsou to spíše jen pospojované extravagantní výstupy Sacha Baron Cohena, tak aby navzájem tvořily pokud možno celistvý film. Nechci ho shazovat, věřím, že to zdaleka není takový buran, za kterého se vydává, ba naopak se mi jeví jako velice kreativní a neuvěřitelně vtipný člověk, ale stejně tak myslím, že Borat byl koncipován výhradně jako komedie, šílená, sprostá, urážlivá a nezaměnitelná komedie. Vše má jediný účel - maximální vtip nehledě na boření i těch nejzazších hranic politické korektnosti... A funguje. 8/10(10.7.2009)

"Pamela, vydáš sa za mňa." - "Och... nie, ďakujem." - "Nemusíš súhlasiť.“ Áno, BORAT je prefláknutý, ale jediné, o čom to výpovedá, sú jeho kvality a fakt, že tento šialený kúsok, zameraný proti všetkým (Beh pred Židom, „Je vedecky dokázané, že ženy majú menší mozog, ako muži.“, ale schytali to aj homosexuáli, heterosexuály, medvede, Američania, Daniel Myrick s Eduardom Sánchezom...), nastavil Amerike rovnako dobré zrkadlo, ako Michael Moore vo svojich pseudo dokumentoch (ak nie ešte lepšie, pretože s humorom vždy zájdeš ďalej). Pri niektorých scénach som sa odvrátil („vypúšťanie hovna“, cca desaťminútová bitka započatá tým, že VEĽMI CHLPATÝ A HROZNE OBÉZNY Azam nehanebne onanoval nad pannou Pamelou Andersonovou), ale stále sa jedná o niečo, čo sa vidí raz za X rokov. Kino Považan 2006(10.2.2007)

• - V březnu 2012 na mezinárodní soutěži ve střelbě v Kuwajtu při medailovém ceremoniálnu zahráli pořadatelé omylem kazažské vítězce "Boratovu" kazachšskou hymnu, z čehož se stal mezinárodní skandál, který byl řešen na "nejvyšších" místech. (rey17)

• - V originále je celý název filmu jen o jedno slovo kratší než film s nejdelším názvem vůbec - Dr. Divnoláska aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu (Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb) - režiséra Stanleyho Kubricka (1964). (Specs)

• - Borat (Sacha Baron Cohen) ve filmu mluví převážně hebrejsky. Některé fráze jsou odvozeny ze slovanských jazyků, jako např.: „Jak še máš!“ kterou používá Borat jako pozdrav a která má původ v polštině. (Zdroj: wikipedia.cz)