Borat: Nakoukání do amerycké kultůry na obědnávku slavnoj kazašskoj národu

• USA Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (více)
Trailer 6

Borat Sagdijev je kazašský televizní reportér, kterého ministerstvo informatiky vyšle do Spojených států natočit reportáž o tom, jak dobře se tam žije, z čehož se má pak kazašský národ poučit. Ve Státech se Borat snaží s každým spřátelit (tak, jak je zvykem v jeho zemi), ale pro to nemají místní pochopení. Ubytují se v příjemném hotelu na Manhattanu, kde Borat za svůj pokoj považuje již výtah. Vydá se do města, kde se chová stejně jako doma, což většinu obyvatel města pohoršuje. Boratova první reportáž na americké půdě je o tom, že Američané jsou lidé s velkým smyslem pro humor a že by se obyvatelé Kazachstánu od nich mohli učit (neboť jsou podle Azamatova zjištění až na 97. místě ve světě). Po reportáži se Borat v hotelu dívá na televizi, kde zahlédne kousek ze seriálu Pobřežní hlídka a zamiluje se do CJ, postavy, kterou hraje Pamela Andersonová. Druhý den se dostane mezi feministky, kde se snaží přijít na to, oč vlastně v tomto hnutí jde, ale nijak zvlášť je nevnímá, protože stále myslí na CJ. Feministky mu řeknou, že se jedná o Pamelu Andersonovou. Borat by ji rád poznal, ale nemůže, je totiž ženatý a jeho žena by mu dala co proto. V hotelu však dostane zprávu z domova, že jeho žena zemřela ve spárech medvěda, a tak mu už nic nebrání vydat se za CJ – Pamelou do Kalifornie. Jen ještě musí přesvědčit Azamata, že další reportáže musí natočit mimo New York... Protože Azamat odmítá po 11. září použít letadlo, musejí si obstarat auto. Ovšem nejdřív se musí Borat naučit řídit a poté pořídit samotný vůz. Jediné, co si však z rozpočtu můžou dovolit, je bývalý zmrzlinářský vůz, ve kterém se pak vydávají na cestu... (TV Prima)

Trailer 6

Recenze (1 392)

Enšpígl

Původně jsem chtěl dát 4* a napsat úplně jiný komentář, ale po přečtění komentářů některých kolegů uživatelů jsem se znovu rozchechtal a pochopil zcela smysl Borata, posuďte sami : uživatel Altamir nám dává vysvětlení z koho si film dělá srandu a z koho ne, co není sranda a co je sranda a jak si tu srandu máme přebrat. To mě přivedlo na myšlenku, aby ke každé komedii, grotesce nebo satiře byl napsán obsah a pak vysvětlivky od Altamira. Další sranda je, že někdo píše že to uraží židy, jiný zase že je to vůbec neuráží, někdo bere Borata jako autentistický dokomunent, jiný jako připravený film. Další uživatelé jsou nadšeni, že vidí tolik chyb a záporů u američanů. Pro jedny je scéna kde se Borat rochní hlavou ve velké prdeli svého kazažského kolegy důvodem k 5* pro jiné zase důvod k odpadu. A to jsem nečetl ještě žádné kecy od novinářů k tomuto filmu, to bych se chechtal asi ještě dlouho. Sílá BORATA pro mě spočívá, právě v následných reakcích na něj. ()

Radyo

"Jakšemaš?". "Džekuji". Dvě zásadní kazašská slovíčka, jimiž se Borat ve filmu prezentuje až nebezpečně připomínají češtinu. :-) Ovšem to, co Borat předvede na své cestě za poznáním "emerycké kulčůry", to snadno velkou část diváků přinutí tato dvě slůvka pustit z hlavy, jelikož ji budou muset zaměstnat naplno přemýšlením, zda ty scénky, jichž jsou právě svědky, jsou skutečně "live", nebo zda je to vše prostě a jednoduše nahrané tak, aby to vypadalo co nejpřirozeněji (něco ve stylu "Blair Witch", i když většinu času z trochu jiného žánru). Některé momenty totiž staví přímé neherecké aktéry do takového světla, že našinci zůstává rozum stát. Ale i přes občasné nutné zamyšlení je to jinak výtečná zábava a maximální úlet. ()

Lima

Napodruhé plně doceněno. Tenhle film není tím, čím se jeví na první pohled. Důvtipné zesměšnění maloměšťáctví, fanatické religionizity amerického Středozápadu a hloupého antisemitismu nemalé části populace, to celé s širším přesahem (je jedno, jestli jde o USA, či malou zemičku uprostřed Evropy, lidé jsou všude, až na malé nuance, vlastně stejní). Smáli jsme se s kolegou Cooperem jako praštění, smíchem očistným, s vědomím toho, že to, co vidíme na obrazovce je ve své podstatě zhovadilost, pod její slupkou se ale skrývá promyšleně cílený satirizující záměr. "Odporné, nechutné a zvrácené" se může zdát pouze lidem, kteří neumějí číst mezi řádky. ()

Matty

Lakmusový papírek (divákova) liberalismu. Pokud měla dosavadní politická satira nějaké hranice, britský komik Sacha Baron Cohen je dozajista překročil. Jako prostoduchý kazašský televizní reportér Borat Sagdijev zastává velmi vyhraněný názor na židy („která zbraň je na ně nejlepší?“), na ženy („mají mozek jako veverky“), na homosexuály („u nás je tajně popravujeme“), na cikány („jak rychle do nich vjet?“) a vůbec na všechny potenciálně napadnutelné skupiny obyvatelstva. Během svého putování Amerikou odkrývá Borat mnohé hluboce zakořeněné předsudky a svou upřímností dává společně s lámanou angličtinou prostor pro vyjádření názoru vlastního nejen jeho konkrétnímu autorovi, nýbrž mnohem početnější zástupu lidí. Celý film je střídavě dokumentem (o spornosti některých „reálných“ pasáží níže) a hraným filmem. Střídání jednotlivých filmařských forem je natolik zbrklé, že nakonec dokumentární i hrané části splynou v jeden velký komediální maglajz. Kdybychom Borata vnímali čistě coby hraný film, je to úžasná legrace, nestydatě odvážná a po delší době skutečně osvěžující. Jenže to by si Borat nesměl zakládat na své pravdivosti, což nelze zcela opomenout a pravdou je, že čím více budete zkoumat okolnosti jeho vzniku, tím méně úžasný vám bude připadat Otázkou také je, jak bychom k Boratovi přistupovali, zesměšňoval-li by podobně drsným způsobem ne Kazachy, ne Rumuny nebo Američany, nýbrž Čechy a Slováky. Když si vzpomenu na vlnu nevole vzedmutou filmem o tolik stupidnějším a méně nápaditým jako byl Hostel, dá se myslím mluvit o obavách oprávněných. Borat je extrémně vtipným počinem, některé scény sice určité hranice překračují čistě pro to, aby je překročily, celek však – když už nic jiného – nemá mezi letošními komediemi konkurenci. 90% Zajímavé komentáře: Oskar, tron, choze, Dan9K, Altamir, Eddard, dzej dzej, mm13, tangerine1, wipeout, MegatroN, arkie ()

Gemini

Borat je celkově na 72%, takže si můžu těch svých neslaných nemastných 70% reprezentovaných ale jenom třemi hvězdami dovolit, aniž bych měl pocit, že je mu nějak křivděno. Ale k věci - tenhle "neúspěch" pramení z toho, že Borat kupodivu je FILM, a ne série skečů kníratého kazašského úchyláka. Být takovým střihovým pořadem, byl by to samozřejmě podraz na diváky, ale na tom že je někdo bit na svojí snaze hrát fér, není pro naši společnost asi už nic překvapivého. No, i když s tou férovostí - během promítání jsem se několikrát nemohl ubránit pochybám o prohlášeních o autenticitě, spontánnosti a nic netušících obětech. Šikovný střih je fajná věc, ale přece jenom všechno co je v Boratovi k vidění takhle snadno vysvětlit nejde. Ale dost bylo kydání špíny. Borat je plný scén dosud nevídaných a v několika případech zcela otevřeně děsivých...viz ona strašlivá kongregace magorů milujících nějakého lorda džízse, blábolící zapomenutými jazyky, které byly podle církve vždycky příznakem posednutí ďáblem...hm, časy se holt mění;) A kromě těch několika momentů, kdy vám úsměv zamrzne na rtech, protože tohle se tam v té "nejvyspělejší světové demokracii" skutečně děje/prochází po ulicích, si bránici procvičíte způsobem stojícím za více než tu kupičku mrzkých penízů, které vás bude stát návštěva kina. Fajné, ale mohlo být fajnější, takže 70% a velký dík překladateli. ()

• Scény odehrávající se v Kazachstánu byly ve skutečnosti natočeny v rumunské vesnici jménem Glod. (ČSFD)
  • Ve filmu nebylo proneseno ani napsáno ani jedno kazašské slovo. (Zdroj wikipedia)