Borat: Nakoukání do amerycké kultůry na obědnávku slavnoj kazašskoj národu

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat

(pracovní název)

Borat: Nakúkanie do ameryckej kultúry na objednávku slavnoj kazašskoj národa

• Kanada

• Austrálie

• Nový Zéland

Komedie

USA, 2006, 84 min

Larry Charles

BORAT je zcela právem nazýván komedií roku a pro mě je zatím i nejlepší komedií nového tisíciletí. Bohužel není geniální jako celek, ale po skvělém rozjezdu (úvod v Kazachstánu s židobraním, autoškola a autobazar v New Yorku) začal v mých očích rychle ztrácet dech. Vlastně už v tom New Yorku leccos zadrhlo, třeba ty nevtipné líbačky na ulici nebo posezení s feministkami. Tato scéna měla vzhledem k Boratovu zázemí v mých očích mimořádný potenciál, kdy jsem čekal, že Borat bude feministkám popisovat, jak se v Kazachstánu zachází se ženami a feministky budou úpět a jedna po druhé odpadávat, ale místo toho Borat jen konstatoval, že ženy mají menší mozek než muži a jelo se dál. Stejně tak z toho manažerského meetingu vyvedli oba naháče příliš brzy, i když jejich předchozí souboj byl vskutku impozantní a velmi slibná scénka s přespáním u židů byla už úplně zabitá (snad až na ty šváby :). V několika případech jsem se také zdráhal uvěřit tomu, že ta či ona situace skutečně není nahraná. Čím víc spěl film do finále, tím více se kupila hluchá místa a moc to nenapravilo ani závěrečné setkání s Pamelou.(25.11.2006)

Rozpočet $18miliónovTržby USA $128,505,958Tržby Celosvetovo $261,572,479Tržby za predaj DVD v USA $62,749,537 //počet predaných kusov 3,986,094║ Nekonvenčná podívaná do Americkej kultúry, vydarených vtipov spojených s priamym životom je nespočetne a tendencia komickosti miestamy až neskutočná. Sacha Baron Cohen zosmolichal dokument, čo sa svojou váhou a zamysleným rovná jedine tým od Michaela Moora. "Hovadsky dobrý dokument a ešte viac hovadsky dobrá komédia." /videl v kine: 95%/ ... po predstavení v kine som išiel dosť zachrípnutý, takže oplatilo sa(12.1.2007)

Původně jsem chtěl dát 4* a napsat úplně jiný komentář, ale po přečtění komentářů některých kolegů uživatelů jsem se znovu rozchechtal a pochopil zcela smysl Borata, posuďte sami : uživatel Altamir nám dává vysvětlení z koho si film dělá srandu a z koho ne, co není sranda a co je sranda a jak si tu srandu máme přebrat. To mě přivedlo na myšlenku, aby ke každé komedii, grotesce nebo satiře byl napsán obsah a pak vysvětlivky od Altamira. Další sranda je, že někdo píše že to uraží židy, jiný zase že je to vůbec neuráží, někdo bere Borata jako autentistický dokomunent, jiný jako připravený film. Další uživatelé jsou nadšeni, že vidí tolik chyb a záporů u američanů. Pro jedny je scéna kde se Borat rochní hlavou ve velké prdeli svého kazažského kolegy důvodem k 5* pro jiné zase důvod k odpadu. A to jsem nečetl ještě žádné kecy od novinářů k tomuto filmu, to bych se chechtal asi ještě dlouho. Sílá BORATA pro mě spočívá, právě v následných reakcích na něj.(13.12.2006)

Je pravda, že místa, kde úsměv doslova mrzne na tváři, se ve filmu střídají s těmi, ve kterých mrzne z úplně opačných důvodů. Jenže tenhle, za normálních okolností pro mě zapovězený humor, je díky interakci s (alespoň pokud budeme věřit prvnímu dojmu a Františku Fukovi v Cinemě) vesměs nic netušícím okolím, postaven na úplně jinou úroveň (na rozdíl třeba od "Indahaus"). Sice si Cohen ve filmu trochu recykluje své předchozí Boratovské nápady, ale v kombinaci s "reálným" příběhem o cestě za vytouženou láskou vzniká celkem unikátní směs, ve které jsem se sice smál na stejných místech jako parta výrostků s popcornem za mnou, ale často pravděpodobně z úplně jiného důvodu. Škoda, že už asi patříme do těch civilizovanějších končin, vidět něco takového o nás...(14.12.2006)

Varování ministzvěrstva pisskultůry: Tento popp(ig)issek obsahuje igizmy! V množství nebývalém - větším než malém... - - - Vorat Borat! Vot pakafýzičnaja magúčaja magóřina!!! . . . Sošny Sácha (chachachacha :o) iz daljékovo Kakakstanu ojebvuje chuje Emériky - čili potažmo pak pakární, interechtuálně (f)anální taškaří(d)ce - aneb ojeb plytce kultůrzpytce Bořitě i jégo dořitě (pode)brata Azamata paspalu s adnoj slepičí ta(ka)kaja >boratmovie< do Prdely Endrsoňské panenské (sic!) poppiči... Uff... ;-) . . . Dóbro družná byla ta cesta z města Novgojorku do Hovvniůdu (tam kdesi u Lost Echteles) a holt stará pravda (da, da, němnóžka náda dada... ;o) se zase jebdnou potprdila, že komu nejni zhůrydáno, v Emerice nekópí (tak leda snad že z podprdí to vyklopí... ;-) . . . Nú štó, naš g(er)ój s druzjámi gruzovíkom si put(ah)uje a kudy tudy všudy svými džouky pšouky davy počastuje - a byť občas je i málem bit, statečně pak nasazuje v plén svou řiť... Jak ostatně nakonec i vypustila jedna ryzí krysí rudě okostymkovaná kovaná středozápadní středostavovská šosačka ze svého sosáčku (než jí Borat dones lejno své v sáčku ;-) - "...je to rozkošný mladík a snadno by se mohl stát Američanem...". Nu tak. I nakonec je to snad až dojemné, když náš vjelí-kyj (všimli jste si, že >nosí< napravo? ;-) málčik s mudrem pod kokosem jářku po všem nářku poch(l)opí, že "když honíte (krom ptáků ovšem ;-) ten s plástičnymi cecky sen, přehlédnete pravou krásu přímo před nosem"... :o) . . . Nu, štrapáce to byla dlouhá, leč ouha - ač z našeho hrdiny demence čouhá, přes všechny možné úst(f)rky i řiť(str)ky se s v řiti zatlou pěstí dočká štěstí, i slávy nakonec doj(e)de i dojebe a v náručí té sladké malé tlusté černé štětky Lue(s)nell zpět v domov svůj se vrátí bystro šnel... :-) . . . Co říci závěrem? Tlama vychlamaná Cohoň NA TO (prostě i sprostě ;-) MÁ, orat i bórat, oral i córal, kanál i anál... Tedy kanec fájny, fšécko fájny... :oD - - - P.S. Ano, je to debilní. Ale vrháme stín. Starý ironigik igi B. holt prostě pak nemůže jinak - zlatý odpad za pět hnědých hvězd... Amen, spigitus (s)an(kt)us... ;o))) - - - - - (poprvé viděno 8.1.2008 na dvd, komentář zde jako mnohý - 8.1.2008)(8.1.2008)