Borat: Nakoukání do amerycké kultůry na obědnávku slavnoj kazašskoj národu

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Nakúkanie do ameryckej kultúry na objednávku slavnoj kazašskoj národa

Borat

Komedie

USA, 2006, 84 min

Larry Charles

Viem síce, že toto s filmovým umením nemá spoločné ani mastný chlp, no musím sa priznať, že dokonalejší brušný tréning si neviem ani len predstaviť. Počas celého filmu vás Sacha nenechá ani na minútku vydýchnuť a ja som len lapal po dychu. Jeho hlášky boli totálne dokonalé, či už morbídne, perverzno-nechutné, skoro každá sa dočkala výbuchu smiechu v kine a rehot triasol celým kinom. Príbeh totálne tupý a ja som len ľutoval dve postaršie pani, čo počas celého filmu len krútili hlavou. Malé doporučenie: v žiadnom prípade nepozerať s dabingom!!! 100%.(21.11.2006)

• charlosina

Performance. Těžko hodnotit. Borat putuje do Ameriky a zesměšňuje lidi kolem sebe - mnohdy docela odvážně. Mohlo by to urazit, ale taky by nemuselo. Vždyť zesměšnuje hlavně sám sebe. Každopádně rozporuplný počin prosáknut netypickým (zvrhlým) humorem, který nenechá nikoho chladným. Občas se člověk zasměje, občas pohoršeně zvedne obočí. Jak kdy. A jak kdo.(29.8.2007)

Hoci mam Sachu aka Ali G aka Bruno aka Borat velmi rad a jeho gagy mi stale vedia navodit usmev na tvari, "Borat in da movie" ma vcelku sklamal. Jednotlive sceny su paradne avsak film, ktory ich pozliepal dokopy kvazi dejom, na mna posobili velmi rozpacito...a mozno je to tym,ze uz od Silvestra abstinujem ;-)(25.1.2007)

Borat je celkově na 72%, takže si můžu těch svých neslaných nemastných 70% reprezentovaných ale jenom třemi hvězdami dovolit, aniž bych měl pocit, že je mu nějak křivděno. Ale k věci - tenhle "neúspěch" pramení z toho, že Borat kupodivu je FILM, a ne série skečů kníratého kazašského úchyláka. Být takovým střihovým pořadem, byl by to samozřejmě podraz na diváky, ale na tom že je někdo bit na svojí snaze hrát fér, není pro naši společnost asi už nic překvapivého. No, i když s tou férovostí - během promítání jsem se několikrát nemohl ubránit pochybám o prohlášeních o autenticitě, spontánnosti a nic netušících obětech. Šikovný střih je fajná věc, ale přece jenom všechno co je v Boratovi k vidění takhle snadno vysvětlit nejde. Ale dost bylo kydání špíny. Borat je plný scén dosud nevídaných a v několika případech zcela otevřeně děsivých...viz ona strašlivá kongregace magorů milujících nějakého lorda džízse, blábolící zapomenutými jazyky, které byly podle církve vždycky příznakem posednutí ďáblem...hm, časy se holt mění;) A kromě těch několika momentů, kdy vám úsměv zamrzne na rtech, protože tohle se tam v té "nejvyspělejší světové demokracii" skutečně děje/prochází po ulicích, si bránici procvičíte způsobem stojícím za více než tu kupičku mrzkých penízů, které vás bude stát návštěva kina. Fajné, ale mohlo být fajnější, takže 70% a velký dík překladateli.(28.11.2006)

• Mahalik

Neberu nikomu 5* hodnocení, ale tenhle film prostě není můj šálek kávy. Jsem zastánce úplně jinýho humoru, tady jsem ale vždycky musel film zastavit, protože některý scény byly fakt přehnaný. Lituju lidí, kterým se Borat připlet do cesty poněvadž ty asi budou trpět až do smrti. Docela se i divím, že Cohen ještě žije, protože některý lidi ponížil až do morku kostí... Škoda mohla to bejt prdel....(17.6.2007)

• - Původně měl film režírovat Todd Phillips, ale neshodl se v pohledu na celý projekt s hlavním představitelem. (don corleone)

• - Protirasistická organizace Liga proti pomluvám film označila za antisemitský kvůli postojům hlavní postavy. Je poněkud paradoxní, že autor námětu i představitel Borata Sasha Baron Cohen je Žid. (gjjm)

• - Závěrečnou "kazašskou hymnu" napsal a hraje Sashův bratr Erran Baron Cohen. Píseň kupodivu není parodií na skutečnou kazašskou hymnu a nemá s ní nic společného. (gjjm)