Borat: Nakoukání do amerycké kultůry na obědnávku slavnoj kazašskoj národu

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat

(pracovní název)

Borat: Nakúkanie do ameryckej kultúry na objednávku slavnoj kazašskoj národa

• Nový Zéland

• Austrálie

• Irsko

• Kanada

Komedie

USA, 2006, 84 min

Larry Charles
  • charlosina

Performance. Těžko hodnotit. Borat putuje do Ameriky a zesměšňuje lidi kolem sebe - mnohdy docela odvážně. Mohlo by to urazit, ale taky by nemuselo. Vždyť zesměšnuje hlavně sám sebe. Každopádně rozporuplný počin prosáknut netypickým (zvrhlým) humorem, který nenechá nikoho chladným. Občas se člověk zasměje, občas pohoršeně zvedne obočí. Jak kdy. A jak kdo.(29.8.2007)

Borat se snad nakonec stane hrdinou celého světa...v kinosále si ho ihned každý oblíbí...a to nemluvím o prezidentovi Kazachstánu, dyť ten u toho taky sral smíchy (i když zpočátku chtěl Borata vidět na šibenici spolu s nějakým židem). Pro mě naprosto neuvěřitelná nálož humoru...málem jsem se udusil smíchy. Nejlepší scény: zápas naháčů a "žádání o ruku" Pamely :))(23.11.2006)

Značně nekorektní záležitost, která je vnímána dosti protichůdně a musím podotknout, že i já jí přijal s rozpaky!! Ať je Cohen jakkoli zdatný improvizátor, který nikoho nešetří, tak místy nerozpoznává hranici vtipu a vkusu, díky němu si budou omezení Američané myslet, že Kazachstán holduje sexu mezi sourozenci - i když se Borat zaměřuje právě na prudérní Ameriku. Některé skutečnosti jsou neuvěřitelně zarážející (stačí se zmínit o prodavači aut a prodavači zbraní), Borat si vyčlenil skutečně ta nejožehavější témata, NEBOJÍ SE POJMENOVAT nebo UKÁZAT „PRSTEM“ na to, co o KONZUMNÍ SPOLEČNOSTI POVAŽUJE ZA SDĚLITELNÉ!! Ať se na to celé díváte tak či onak, jedno je jisté: je to unikát!!(16.5.2007)

"Ahoj Kazachstáne, hlásí se reportér Borat z Ameriky..." Vtipné? Ano! Nevyvážené? Zcela určitě... Pokud Cohena a jeho humor a scénky neznáte, tak si Borata (rozdýcháte-li ho) parádně užijete. Bohužel pokud výše zmíněné znáte, tak je tato celovečerní verze mírným rozčarovaním, jelikož je v ní dost hluchých míst a scénky, které fungují na výbornou jsou pouhou recyklací a několikátou variací na Cohenovi televizní skeče. Ale stejně je to celé takové "fajné" a sympatické čili o zklamání či neúspěchu nelze v žádném případě hovořit, jelikož minimálně Cohenovo charisma to táhne i ve slabších chvílích tohoto pseudodokumentu.(24.11.2006)

Jedna z nejlepších a nejobdivuhodnějších komedií, přičemž v pseudorealismu je Cohen naprosto bezkonkurenční, což dokázal před Boratem i pak po něm. Plus ten skvěle satirický obrázek Států, různých zažitých tradic, předsudků a typů lidí. Musím po x letech poslat max hodnocení. (a je hřejivý vidět ve “special thanks” sekci závěrečných titulků jména Matt Stone a Trey Parker...)(5.10.2018)

• - Film je zakázán ve všech arabských zemích s výjimkou Libanonu. (gjjm)

• - Protirasistická organizace Liga proti pomluvám film označila za antisemitský kvůli postojům hlavní postavy. Je poněkud paradoxní, že autor námětu i představitel Borata Sasha Baron Cohen je Žid. (gjjm)

• - Žena hrající Boratovu (Sacha Baron Cohen) manželku se ve skutečnosti narodila v Kazachstánu, ale emigrovala do Rumunska. (Zdroj: wikipedia.cz)