Borat: Nakoukání do amerycké kultůry na obědnávku slavnoj kazašskoj národu

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Nakúkanie do ameryckej kultúry na objednávku slavnoj kazašskoj národa

Borat

Komedie

USA, 2006, 84 min

Larry Charles

Borat je celkově na 72%, takže si můžu těch svých neslaných nemastných 70% reprezentovaných ale jenom třemi hvězdami dovolit, aniž bych měl pocit, že je mu nějak křivděno. Ale k věci - tenhle "neúspěch" pramení z toho, že Borat kupodivu je FILM, a ne série skečů kníratého kazašského úchyláka. Být takovým střihovým pořadem, byl by to samozřejmě podraz na diváky, ale na tom že je někdo bit na svojí snaze hrát fér, není pro naši společnost asi už nic překvapivého. No, i když s tou férovostí - během promítání jsem se několikrát nemohl ubránit pochybám o prohlášeních o autenticitě, spontánnosti a nic netušících obětech. Šikovný střih je fajná věc, ale přece jenom všechno co je v Boratovi k vidění takhle snadno vysvětlit nejde. Ale dost bylo kydání špíny. Borat je plný scén dosud nevídaných a v několika případech zcela otevřeně děsivých...viz ona strašlivá kongregace magorů milujících nějakého lorda džízse, blábolící zapomenutými jazyky, které byly podle církve vždycky příznakem posednutí ďáblem...hm, časy se holt mění;) A kromě těch několika momentů, kdy vám úsměv zamrzne na rtech, protože tohle se tam v té "nejvyspělejší světové demokracii" skutečně děje/prochází po ulicích, si bránici procvičíte způsobem stojícím za více než tu kupičku mrzkých penízů, které vás bude stát návštěva kina. Fajné, ale mohlo být fajnější, takže 70% a velký dík překladateli.(28.11.2006)

Stupídne i inteligentné, urážlivé i dojímavé. A vždy úprimné. Tak trochu fenomén. Minimálne pre tú svojskosť. Dúfam že ich bude celá séria a všetky budú aspoň takto dobré.(2.3.2007)

Oscar 1 nominace: Scénář - A(23.1.2007)

"Když s tím vozem najedu do skupiny cikánů, může být auto ňák poškozeno?" Jsem slušně vychovaný jedináček, takže s žádnou ze svých sester nesouložím, ale jinak jsme si s Boratem dost podobní. Oba nemáme zábrany při obnažování na veřejnosti, máme rádi svůj traktor, s chutí si děláme srandu z USA a kdyby mi Pamela Anderson neutekla dírou v pytli z Kmartu, tak jsme si to s ní mohli na střídačku užít. Takže, bratře, za čtyři hvězdy, ale kdybys byl pouze tříčtvrteční hovado, tak by to přes tři hvězdy rozhodně nepřelezlo.(6.8.2014)

Něco tak vtipného jsem ještě nezařil. Za celý svůj život jsem nebyl v sále, který by se po celou dobu nějakého snímku nepřetržitě smál. Borat je rozhodně komedií století, né-li v dějinách kinematografie a jsem si téměř jistý, že si ji užije každý. Na jednu stranu se jedná o road-show s nesmírně jednoduchým příběhem, na stranu druhou to je mimořádně odvedená práce na komediálních scénkách. Asi jediné čeho se bojím je trvanlivost tohoto snímku, zatím moc nevěřím, že by byl na více než jedno zhlédnutí. Každopádně je to blbost, ale skvěle jsem se bavil a za to dženkuju. Fajné 100% [TOP 19/10 68%](23.11.2006)

• - 18milionový fiktivní dokument utržil po dobu prvních tří dnů (3. – 5. 10. 2006) promítání v amerických kinech neočekávaných 26,4 mil. dolarů v jen 837 kinech. Překonal tak úvodní zisk dokumentu Fahrenheit 9/11 (23,9 mil.) a drží rekord pro film uvedený v méně než tisici kin. Během následujícího víkendu vzrostl počet míst, kde Borata promítali, na 2 566 a víkendový obrat stoupl na 28,3 milionů, což mu opět zaručilo první místo v návštěvnosti. Výdělek se po třech týdnech promítání vyšplhal na 90 mil. dolarů. (imro)

• - Studio Fox se na poslední chvíli zaleklo Boratovy kontroverzní osobnosti a počet premiérových kin zkrouhlo na 800, reportérovo putování se přesto vyšvihlo až do čela kasovního žebříčku se skvělými 26,5 milionu dolarů. (Pumiiix)

• - Borat patří mezi fiktivní postavy, se kterými vystupuje v televizních programech anglický komik Sacha Baron Cohen. Mezi jeho další známé výtvory patří raperský dilino Ali G a homosexuální návrhář Bruno. (imro)