Borat: Nakoukání do amerycké kultůry na obědnávku slavnoj kazašskoj národu

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat

(pracovní název)

Borat: Nakúkanie do ameryckej kultúry na objednávku slavnoj kazašskoj národa

• Nový Zéland

• Austrálie

• Kanada

Komedie

USA, 2006, 84 min

Larry Charles

"Pamela, vydáš sa za mňa." - "Och, nie, ďakujem." - "Nemusíš súhlasiť.“ Na toto sme s Rižom zašli v roku 2006 do kina a chechtali sme sa ako debili celých 84 minút. Resp. ja 74, pretože 10 minút ma pri "istých" scénach napínalo na vracanie. Scenár je zameraný proti všetkým (viď. Beh pred Židom, či hláška „Je vedecky dokázané, že ženy majú menší mozog, ako muži.“, ale schytajú to aj homosexuáli, heterosexuály, medvede, Američania, Daniel Myrick s Eduardom Sánchezom a mnohí ďalší), nastavil Amerike rovnako dobré zrkadlo, ako Michael Moore vo svojich (pseudo)dokumentoch. Nech už si o tom myslíte čokoľvek, takýto film (áno, je to film) sa vidí raz za X rokov. Kino Považan NMnV 2006(10.2.2007)

Pokud nejste žid, feministka, homosexuál, černoch, cikán nebo americký vlastenec, tak jste právě objevili zlato. Když se člověk tlemí od začátku do konce, je maximální počet hvězdiček určitě na místě. Jen mě překvapuje zdejší hodnocení. Tady jsou přece všichni hrozně nad věcí a neberou se vážně, ale zřejmě to zase budou jen pozérský kecy vypouštěný na diskuzích.(15.11.2010)

Napodruhé plně doceněno. Tenhle film není tím, čím se jeví na první pohled. Důvtipné zesměšnění maloměšťáctví, fanatické religionizity amerického Středozápadu a hloupého antisemitismu nemalé části populace, to celé s širším přesahem (je jedno, jestli jde o USA, či malou zemičku uprostřed Evropy, lidé jsou všude, až na malé nuance, vlastně stejní). Smáli jsme se s kolegou Cooperem jako praštění, smíchem očistným, s vědomím toho, že to, co vidíme na obrazovce je ve své podstatě zhovadilost, pod její slupkou se ale skrývá promyšleně cílený satirizující záměr. "Odporné, nechutné a zvrácené" se může zdát pouze lidem, kteří neumějí číst mezi řádky.(22.12.2007)

Great succes! Asi po sedmém zhlédnutí musím zvednout své hodnocení ze 4* na 5*!!! Víc ujetého týpka než je Sacha Baron Cohen jsem nezažil :-D. No, snad jen mě, když takovému střeštěnému ÚLETU jako je Borat uděluju 5 hvězdiček. HI FIVE! Ale za ten smích, který mě doprovázel dýl než celým filmem si to tvůrci nepochybně zaslouží! Překousnu dokonce i lehce nechutnou rvačku nahých těl v hotelu. Sem tam něco takového do kin prostě přijít musí. Navíc mě uchvátila i jistá důvěryhodnost všech scén. Abych se přiznal, do teď nevím, co bylo sehrané a co bylo pouhým voděním za nos nic netušících občanů. Nebo jestli bylo vůbec něco sehrané. V každém případě, to co zde hlavní herec předvádí je dominantní herecký výkon ať tvrdí kdo chce co chce. Chválím také očividné zamyšlení nad omezeností Ameriky a jejích obyvatel. Borat je velmi kontroverzní, ale ještě více zábavný!!! Nice!(12.2.2007)

Borat se snad nakonec stane hrdinou celého světa...v kinosále si ho ihned každý oblíbí...a to nemluvím o prezidentovi Kazachstánu, dyť ten u toho taky sral smíchy (i když zpočátku chtěl Borata vidět na šibenici spolu s nějakým židem). Pro mě naprosto neuvěřitelná nálož humoru...málem jsem se udusil smíchy. Nejlepší scény: zápas naháčů a "žádání o ruku" Pamely :))(23.11.2006)

• - Většina scén ve filmu byla natáčena bez scénáře a krom Borata, Azamata, Pamely Anderson, afroamerické prostitutky a členů Boratovy rodiny postavy neztvárnili herci.

• - Auto, se kterým Borat Sagdijev (Sacha Baron Cohen) a Azamat Bagatov (Ken Davitian) jedou směr Kalifornie, je AM General FJ-8C. (SONY_)

• - Film byl roku 2012 webem „LoveFilm“ určen pátou nejvtipnější komedií všech dob, a to s průměrně 1,7 "smíchy" za minutu. (JoranProvenzano)