Borat: Nakoukání do amerycké kultůry na obědnávku slavnoj kazašskoj národu

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Nakúkanie do ameryckej kultúry na objednávku slavnoj kazašskoj národa

Borat

Komedie

USA, 2006, 84 min

Larry Charles
  • flanker.27

Asi tak. Líbí se mi, z čeho si Sacha dělá srandu, méně už, jak si ji dělá. Na nekorektní humor, který se nezastaví před feministkami, teplouši, národnostními měnšinami, američany, židy, nežidy a vlastně všemi, celkem dost slyším, ale že by mě právě styl Borat oslovil, to už méně. Možná časem objevím jeho skrytou genialitu, zatím lepší dvě.(8.4.2007)

"Jakšemaš?". "Džekuji". Dvě zásadní kazašská slovíčka, jimiž se Borat ve filmu prezentuje až nebezpečně připomínají češtinu. :-) Ovšem to, co Borat předvede na své cestě za poznáním "emerycké kulčůry", to snadno velkou část diváků přinutí tato dvě slůvka pustit z hlavy, jelikož ji budou muset zaměstnat naplno přemýšlením, zda ty scénky, jichž jsou právě svědky, jsou skutečně "live", nebo zda je to vše prostě a jednoduše nahrané tak, aby to vypadalo co nejpřirozeněji (něco ve stylu "Blair Witch", i když většinu času z trochu jiného žánru). Některé momenty totiž staví přímé neherecké aktéry do takového světla, že našinci zůstává rozum stát. Ale i přes občasné nutné zamyšlení je to jinak výtečná zábava a maximální úlet.(9.3.2007)

Značně nekorektní záležitost, která je vnímána dosti protichůdně a musím podotknout, že i já jí přijal s rozpaky!! Ať je Cohen jakkoli zdatný improvizátor, který nikoho nešetří, tak místy nerozpoznává hranici vtipu a vkusu, díky němu si budou omezení Američané myslet, že Kazachstán holduje sexu mezi sourozenci - i když se Borat zaměřuje právě na prudérní Ameriku. Některé skutečnosti jsou neuvěřitelně zarážející (stačí se zmínit o prodavači aut a prodavači zbraní), Borat si vyčlenil skutečně ta nejožehavější témata, NEBOJÍ SE POJMENOVAT nebo UKÁZAT „PRSTEM“ na to, co o KONZUMNÍ SPOLEČNOSTI POVAŽUJE ZA SDĚLITELNÉ!! Ať se na to celé díváte tak či onak, jedno je jisté: je to unikát!!(16.5.2007)

„A zde Muktar Sakanov, stará se o traktory a potraty.“ Upřímně řečeno, málokterý film jsem odkládal tak dlouho jako právě tento. Nakonec se mi ovšem podařilo zbořit zeď předsudků a už po, ehm pouhých 12 letech od natočení jsem Borata zhlédl. Inu, co k výslednému zážitku dodat…snad jen, že něco tak nádherně stupidního, infantilního, absurdního, politicky nekorektního a odvážného se vidí...no, možná právě přesně jednou za 12 let. Vytýkat tomuhle filmu cokoliv, je vlastně popíráním jeho předností. Ano, „skotačení“ v hotelovém pokoji mi už vtipné nepřišlo a celkově snímku začne ke konci docházet dech (který Borat chytí znovu až při autogramiádě), ale jinak jsem se opravdu upřímně bavil. A Cohen je správně praštěný a nebojí se sám sebe navézt do těch nejhloupějších situací. I díky tomu hodnotím solidními 4* a rád se porozhlédnu po dalším dílku s tímto svérázným chlapíkem. „V Kazachstánu je ilegální pro víc než pět žen být spolu. S výjimkou bordelu a hrobu. V USA ženy scházejí spolu a říkají feministky. Zjistím víc.“(8.4.2018)

Lakmusový papírek (divákova) liberalismu. Pokud měla dosavadní politická satira nějaké hranice, britský komik Sacha Baron Cohen je dozajista překročil. Jako prostoduchý kazašský televizní reportér Borat Sagdijev zastává velmi vyhraněný názor na židy („která zbraň je na ně nejlepší?“), na ženy („mají mozek jako veverky“), na homosexuály („u nás je tajně popravujeme“), na cikány („jak rychle do nich vjet?“) a vůbec na všechny potenciálně napadnutelné skupiny obyvatelstva. Během svého putování Amerikou odkrývá Borat mnohé hluboce zakořeněné předsudky a svou upřímností dává společně s lámanou angličtinou prostor pro vyjádření názoru vlastního nejen jeho konkrétnímu autorovi, nýbrž mnohem početnější zástupu lidí. Celý film je střídavě dokumentem (o spornosti některých „reálných“ pasáží níže) a hraným filmem. Střídání jednotlivých filmařských forem je natolik zbrklé, že nakonec dokumentární i hrané části splynou v jeden velký komediální maglajz. Kdybychom Borata vnímali čistě coby hraný film, je to úžasná legrace, nestydatě odvážná a po delší době skutečně osvěžující. Jenže to by si Borat nesměl zakládat na své pravdivosti, což nelze zcela opomenout a pravdou je, že čím více budete zkoumat okolnosti jeho vzniku, tím méně úžasný vám bude připadat Otázkou také je, jak bychom k Boratovi přistupovali, zesměšňoval-li by podobně drsným způsobem ne Kazachy, ne Rumuny nebo Američany, nýbrž Čechy a Slováky. Když si vzpomenu na vlnu nevole vzedmutou filmem o tolik stupidnějším a méně nápaditým jako byl Hostel, dá se myslím mluvit o obavách oprávněných. Borat je extrémně vtipným počinem, některé scény sice určité hranice překračují čistě pro to, aby je překročily, celek však – když už nic jiného – nemá mezi letošními komediemi konkurenci. 90% Zajímavé komentáře: Oskar, tron, choze, Dan9K, Altamir, Eddard, dzej dzej, mm13, tangerine1, wipeout, MegatroN, arkie(1.1.2007)

• - Většina tradiční hudby ve filmu byla vytvořena pro filmy Emira Kusturici kapelou No smoking orchestra nebo skladatelem Goranem Bregovićem. (motr)

• - Borat patří mezi fiktivní postavy, se kterými vystupuje v televizních programech anglický komik Sacha Baron Cohen. Mezi jeho další známé výtvory patří raperský dilino Ali G a homosexuální návrhář Bruno. (imro)

• - Borat (Sacha Baron Cohen) ve filmu mluví převážně hebrejsky. Některé fráze jsou odvozeny ze slovanských jazyků, jako např.: „Jak še máš!“ kterou používá Borat jako pozdrav a která má původ v polštině. (Zdroj: wikipedia.cz)