Borat: Nakoukání do amerycké kultůry na obědnávku slavnoj kazašskoj národu

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Nakúkanie do ameryckej kultúry na objednávku slavnoj kazašskoj národa

Borat

Komedie

USA, 2006, 84 min

Larry Charles

Snaha o maximální debilitu gagů jde ruku v ruce se snahou o dokumentárnost – kdyby jednotlivé výstupy kazašského vidláka měly skutečně punc autenticity, asi by to bavilo víc. Ale ta chtěnost z toho kouká jak sláma z bot, co nezvládne chabý verbální humor, v němž hraje hlavní roli hrubá nekorektnost, zachraňuje Cohen fyzickou odvážností (69ka s tím bachratým gerontem je skutečně kaskadérský výkon). Jsou tam místa nakažlivá svou křupanskou poetikou a své udělá i krátká stopáž. Výsměch tradičním atributům amerického maloměšťáctví je docela fajn, ale nepřekračuje možnosti prvního plánu. Boratova cesta skrze jůesendej je tak celkem zábavná, byť je to humor typu prd. Člověk se mu zasměje, ale zbude jen smrad.(21.1.2009)

Pro mě nejlepší komedie za hodně dlouhou dobu a jen nechápu, že ten samý herec mi dokázal před pár lety zkazit náladu při sledování Ali G in da house. Budiž mu odpuštěno!!!!(27.11.2006)

Stupídne i inteligentné, urážlivé i dojímavé. A vždy úprimné. Tak trochu fenomén. Minimálne pre tú svojskosť. Dúfam že ich bude celá séria a všetky budú aspoň takto dobré.(2.3.2007)

Pokud nejste žid, feministka, homosexuál, černoch, cikán nebo americký vlastenec, tak jste právě objevili zlato. Když se člověk tlemí od začátku do konce, je maximální počet hvězdiček určitě na místě. Jen mě překvapuje zdejší hodnocení. Tady jsou přece všichni hrozně nad věcí a neberou se vážně, ale zřejmě to zase budou jen pozérský kecy vypouštěný na diskuzích.(15.11.2010)

Místy může jednání Borata budit odpor a hnus, ale je nepochybné, že pod slupkou cynika zůstává Borat stále moralistou.(14.11.2007)

• - Soused Borata se podle filmu jmenuje Nursultan Tuyakbay. Nursultan je jméno prezidenta Kazachstánu a Tuyakbay je příjmení významného kazašského politika. (Hejtmy)

• - K hrozbě soudu s vládou Kazachstánu Sacha Baron Cohen (Borat) uvedl: "Pana Cohena neznám, ale podporuji svou rodnou zemi v souzení se s tímto Židem." (JoranProvenzano)

• - I přes to, že film byl zpočátku v Kazachstánu zakázán, později mu byli jeho obyvatelé vděční. Kazašský ministr zahraničí Jeržan Kazychanov dokonce prohlásil: "Poté, co se tento film objevil, se zvýšil desetkrát počet víz, která Kazachstán vydal. Jsem vděčný Boratovi, že přilákal do Kazachstánu turisty." (gogos)