Borat: Nakoukání do amerycké kultůry na obědnávku slavnoj kazašskoj národu

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat

(pracovní název)

Borat: Nakúkanie do ameryckej kultúry na objednávku slavnoj kazašskoj národa

• Nový Zéland

• Austrálie

• Kanada

Komedie

USA, 2006, 84 min

Larry Charles
  • Eddard

Eee, sorry, úplně vedle, fatální zklamání. Možná, že jsem byl právě v hodně nepřejícné náladě, ale fakt je, že mi drtivá většina gagů a ztrapňování přišla jenom opravdu hodně nevkusná (což by vůbec nevadilo, kdyby to mělo nějaký kýžený efekt) a nudná. Za všechny třeba návštěva feministek (jako Ali G si Cohen tuhle skupinku podal DALEKO šťavnatěji), návštěva televizního studia (Nuda!), nebo epizoda ve studentském přívěsu... Kdesi jsem četl, že je Borat přelomovým dílem v žánru komedie. To je možné, ale rozhodně to nesignalizuje obrat k lepšímu. Jediné dvě věci mě opravdu upřímně rozesmály - nudisticko-homosexuální bitka mezi Boratem a jeho producentem, ve jménu Boratova vznešeného citu k Pamele Anderson a antisemitské vtipy (ne, nemám nic proti Židům, ale tyhle byly opravdu podařené) - tím myslím jak antižidovské slavnosti v Boratově vesnici a hlavně jeho pobyt u židovské rodiny, který byl pro mě vrcholem filmu. Drtivá většina zbytku filmu mě nechala chladným až uraženým. Nevěřím, že lidi, kteří se ve filmu objevili (až na pár vyjímek) byli opravdu nic netušící oběti a celou dobu jsem uvažoval, jak může mít někdo s tak rozvinutou slovní zásobou tak pitomý (a pitomě umělý) přízvuk. Opravdu velké zklamání, čekal jsem něco, co slibovalo úplně originální a svěží zábavu... a dočkal se... čeho vlastně? 30% P.S.: Altamir napsal, že si na své přijdou fanoušci anarchistického humoru Monty Pythonů. Myslím, že i přes některé společné rysy (sklon urážet a shazovat úplně všechno a všechny bez rozdílu) jsou Pythoni někde úplně jinde. To jenom pro upřesnění.(2.2.2007)

Neskutočne nahypovaná záležitosť. Veľmi sa mi páči ako tunajšie osadenstvo naodpaduje Indahouse, ktoré je podľa môjho názoru omnoho vtipnejšie, a tu sa rozplýva nad genialitou Borata. Borat nie je geniálny, podozrievam autorov, že tá "autenticita" nie je skutočná (strihy, zadné projekcie pri autoškole) . Každopádne taká zmes fanatických hovád ako uvidíte na rodeu a hlavne na nedeľnej omši v Texase sa nevidí každý deň. Človek má skutočne strach keď si predstaví že by sa mala takáto "kultúra" šíriť z USA do sveta. Ale smial som sa poriadne, o tom žiadna dilema. Indahouse je pre mňa ale omnoho zábavnejšia záležitosť. 7/10(25.11.2006)

Snaha o maximální debilitu gagů jde ruku v ruce se snahou o dokumentárnost – kdyby jednotlivé výstupy kazašského vidláka měly skutečně punc autenticity, asi by to bavilo víc. Ale ta chtěnost z toho kouká jak sláma z bot, co nezvládne chabý verbální humor, v němž hraje hlavní roli hrubá nekorektnost, zachraňuje Cohen fyzickou odvážností (69ka s tím bachratým gerontem je skutečně kaskadérský výkon). Jsou tam místa nakažlivá svou křupanskou poetikou a své udělá i krátká stopáž. Výsměch tradičním atributům amerického maloměšťáctví je docela fajn, ale nepřekračuje možnosti prvního plánu. Boratova cesta skrze jůesendej je tak celkem zábavná, byť je to humor typu prd. Člověk se mu zasměje, ale zbude jen smrad.(21.1.2009)

• MM_Ramone

V biografii pseudo herca Sacha Baron Cohena sa píše, že sa narodil v Anglicku, v zámožnej židovskej rodine. Čiže patrí ku tomu večne ukrivdenému etniku, ktoré neustále vyžaduje ospravedlnenia a rešpekt. Nik nesmie o nich povedať krivé slovo. Oni však môžu všetko. Takže preto je pre tohto šaša úplne prirodzené robiť si z ľudí bláznov. Nedbá pošpiniť celý národ. On si to predsa môže dovoliť. Kto by mu to vyčítal? Veď on pochádza zo zámožnej židovskej rodiny. Sacha Baron Cohen si môže robiť piču z každého. *(23.8.2018)

BORAT je zcela právem nazýván komedií roku a pro mě je zatím i nejlepší komedií nového tisíciletí. Bohužel není geniální jako celek, ale po skvělém rozjezdu (úvod v Kazachstánu s židobraním, autoškola a autobazar v New Yorku) začal v mých očích rychle ztrácet dech. Vlastně už v tom New Yorku leccos zadrhlo, třeba ty nevtipné líbačky na ulici nebo posezení s feministkami. Tato scéna měla vzhledem k Boratovu zázemí v mých očích mimořádný potenciál, kdy jsem čekal, že Borat bude feministkám popisovat, jak se v Kazachstánu zachází se ženami a feministky budou úpět a jedna po druhé odpadávat, ale místo toho Borat jen konstatoval, že ženy mají menší mozek než muži a jelo se dál. Stejně tak z toho manažerského meetingu vyvedli oba naháče příliš brzy, i když jejich předchozí souboj byl vskutku impozantní a velmi slibná scénka s přespáním u židů byla už úplně zabitá (snad až na ty šváby :). V několika případech jsem se také zdráhal uvěřit tomu, že ta či ona situace skutečně není nahraná. Čím víc spěl film do finále, tím více se kupila hluchá místa a moc to nenapravilo ani závěrečné setkání s Pamelou.(25.11.2006)

• - V roku 1999 sa celý internet bavil stránkami tureckého novinára Mahira Cagriho a jeho lámanou angličtinou. Po uvedení filmu tento Turek tvrdil, že je pôvodný Borat a žiadal tučné odškodné. (harryy)

• - Kazašská vláda proti snímku protestovala a problém nakonec řešila i s americkou vládou. Na zlepšení image země si nakonec najali dvě PR firmy a zaplatili několikastránkovou reklamu v The New York Times. Kromě nich podali na Cohena žalobu i někteří respondenti, které Borat ve filmu zesměšnil. (imro)

• - K hrozbě soudu s vládou Kazachstánu Sacha Baron Cohen (Borat) uvedl: "Pana Cohena neznám, ale podporuji svou rodnou zemi v souzení se s tímto Židem." (JoranProvenzano)