Brouk

Paranoia je nakažlivá. Servírka Agnes Whiteová (Ashley Juddová) žije po rozchodu s násilnickým manželem sama v levném motelovém pokoji. Nemůže se vyrovnat se ztrátou synka, který se jí před lety záhadně ztratil během obyčejného nákupu v samoobsluze. Jednoho dne se Agnes seznámí s bývalým vojákem Peterem Evansem (Michael Shannon). Z obou se brzy stanou milenci. Peter vzápětí zjistí, že v pokoji jsou drobní brouci, kteří jsou schopni dostat se lidem pod kůži. Pochopí, že hmyz k Agnes dovlekl on sám, protože po válce v Zálivu podstoupil u armády experimentální léčbu, ve které byl spolu s dalšími vojáky zneužit jako pokusný králík a ve které jej lékaři úmyslně nakazili. Několik lidí se snaží Petera přesvědčit, že žádní brouci neexistují a že vše se odehrává jen v jeho hlavě. Je však pozdě: zamilovaná Agnes totiž Peterovi ve všem věří a stejně jako on se pouští do předem prohrané války s neviditelným hmyzem… (Česká televize)

JASON_X

Kdybych hned od začátku věděl, že film je natočený podle divadelní hry, býval bych ho vnímal trochu jinak a užil si ho líp. Nebylo by mi bývalo tolik vadilo, že Ashley Judd, která se mi svým civilním a ležérním projevem zprvu tolik líbila, začne strašlivě přehrávat, že Shannonova proměna je celá nějak rychlokvašná a teatrální, že se slibné psychologizující drama postupně změní v groteskní frašku... zkrátka že je to jak na divadle. Ale stejně dám čtvrtou, protože tak nádherně šílený film se často nevidí, a protože hysterické finále s "robotem" a s rozsáhlým odhalením "pravdy" bylo skvostné. ()

Morholt

Takřka hodinu se nic zvláštního nedělo. Servírka, která to nemá v životě jednoduché, narazí na bývalého vojáka, který má potíže sám se sebou a kostrbatým způsobem skončí jako spolubydlící. Postupem času u vojcla propukne paranoia a strhává servírku sebou. To, jak se obě postavy daly dohromady a jak chlap přesvědčil ženskou, že jeho šílené představy nejsou představami, jsou největší slabiny filmu. Bylo to až moc násilné a nepřirozené. Ovšem když v poslední třetině filmu oboum definitvně hráblo, jednalo se o koncert, kde vynikly výborně výkony Shannona a Ashley Judd. Škoda, že to Friedkin nerozjel dřív. 50% ()

Mordenroth

Na filmových adaptáciách divadelných hier sa dajú ľahko popáliť prsty (pokiaľ nie ste Kenneth Branagh). Verím, že „Bug“ by poskytol oveľa väčší zážitok práve na doskách, ktoré znamenajú svet. 70%. ()

Caelos

Skvělý film. Jenomže já jsem podle popisu čekal horor o broucích. První půlka filmu je jiná než druhá, ale líbily se mi obě. Trhání zubu bylo odporné, odvrátil jsem zrak. 8/10 ()

Terva

CITÁT - Jako lesba jsi si možná mohla vybrat lepší stát, než Oklahomu......... No, po půl hodině koukání, mě akorát bolí hlava z těch dialogů a nic neříkající ho děje. Dám tomu ještě půl hodiny a pak to vypnu. Já se těšil na horor o broucích, bez brouků a dostal jsem spíš filmovou telenovelu. Brouk žádný a vypadá to, že brouka maj spíš hlavní aktéři, ve své hlavě. CITÁT - Zatracenej brouk, kousl mě, hajzl jeden............ Možná by bylo lepší, tam nějakého brouka dát, než se o nich jen bavit, pištět, vřeštět a hysterčit. Konec to trochu polepšil, ale to už mě moc nepřesvědčilo. Možná by bylo dobré, ukončit to po půl hodině. Byl by z toho krásný krátkometrážní snímek. CITÁT - Je to, zkurvenej, robot.............. Jako by se tvůrci trochu lekli toho konce a tak vám vloží do závěrečných titulků ještě dva záběry. Těžko říci, zda to někomu pomohlo. ()

Freemind

Trošku nespravedlivě podhodnocený film. Skromný rozjezd se postupně přehoupne nejdříve do solidní směsky dramatu a horroru. Snímek - jako ve všech podobných případech - trochu trpí ukecaností divadelní předlohy, ale rozhodně nenudí. V roli psychotického paranoika se tady hezky vyřádil Michael Shannon, ostatní herci hrají příjemně civilně. Zázraky nečekejte, ale litovat nebudete. ()

suicide

Tak jo, když opomenu fakt, že jsem se původně domníval, že se kouknu na úplně jiný film ovšem se stejným názvem.... stejně ale nemám slov? Co tohle mělo být? Možná jsem opravdu trochu ovlivněn tou záměnou, ale tohle drámo mě nějak moc nechytlo. Původně pochybná idylka se záhy přerodila do paranoidní schýzy - psychologicky možná zajímavé, ale tímhle zpracováním divácky zmatené, nepochopitelné, uhozené a hrozné. ()

Maq

Paranoia v přímém přenosu. Je to skvěle provedené, od předlohy až po herecké výkony, všechna čest. Jediná vada na kráse - alespoň pro mě - je v tom, že se na to nepříjemně dívá. Účelem horroru je dodat „příjemný“ strach. Dobře předvedené šílenství tohle nedodá, právě naopak, odpuzuje, a člověk před ním instinktivně hledá ochranu. Takže si to nejspíš podruhé dobrovolně nepustí. ()

j.bena

Skvělé herecké výkony! Proto dostává dvě hvězdičky, jinak bych tomuhle filmu nedala žádnou. Asi jsem čekala že to bude hororový thriler,místo toho jsem se dočkala volného pokračování jak Harry potkal Lloyda po deseti letech. A že si rozuměli... ()

easaque

k tomuto filmu jsem se dostal omylem při snaze najít jiný film Brouk a toto mělo ke komedii hodně daleko ;-) No co, tak okomentuju i tento ... Kromě atmosféry plné deprese, nejistoty a paranoi nabízí slušný psychologický rozbor schopnosti manipulovat blízké i bez relevantních důkazů. Provedení nebylo špatné a možná by si ode mně zasloužilo i vyšší známku, ale u mě ji shazuje dost skličující nálada a scénář téměř bez příběhu - jde vlastně jen o vystižení stavu mysli a charakterů postav. Něco mezi 2-3 hvězdami a není důvod se k němu vracet. [ PŘÍBĚH: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 0 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

Martin741

Tak zase nemozem suhlasit s tym, ze Friedkin je nejaky Mistr Hruzy, to bol pre mna najma Hitchcock, Wes Craven a ciastocne aj George A. Romero. Ako horor to prilis nefunguje, na ludi utocia chrobaky ... a nevelmi im to ide. Asi preto, ze Friedkin dovolil Nude, aby opat uradovala aj v tomto filme, nema to strhujuce tempo a myslim, ze len jedna scena stoji za zapamatanie. Nuda, nevyrazna hororova sed : 40 % ()

dezorz

Indie filmy su obsahovo v opozici s kostantelym hollywoodom, technciky vsak nemaju prostriedky a casto ani schopnosti filmovej posadky, preto su nuteni indie tvorcovia hladat zaujimavu ´znudzecnost´. vacsinou sa nepodari, sem tam sa zadari natolko, ze vznikne divny b-ckovy hybrid a sem tam motyka vystreli. tentoraz nestrielala ani motyka, ani kladivo, ale divny b-ckovy film prijemne mrazil. ()

cariada

A pak že paranoja není nakažlivá! Vyšinutý válečný veterán se přes kamárdku seznámí se žěnou co má starýho v lochu toho pustí a on se snaží vrátit ,ale stará ho zpátky nechce. Na tom by nebylo nic tak zvláštního ,kdyby její nový přítel neměl v sobě brouky a tak jí zmagořil ,že je viděla i ona. Zajímaví psychárna s ujetým koncem. Za zmínku stojí trhání zůbů kombinačkama. ()

bourec odpad!

Ze William Friedkin umí,to už mě několikrát přesvědčil,ale takovouhle dementní kravinu už jsem dlouho neviděl.Možná pro úchylně intelektuální diváky,ale pro diváka komerčních pokleslostí určitě ne.Wille,sorry,ale odpad! ()

WoWoW

Brouk je fakt divnej film. Vůbec se mi to nelíbilo a to to není úplně špatně natočený nebo zahraný, ale jako celek mi ten snímek přišel protivnej a divnej. Nevzbudilo to ve mě vůbec žádné kladné emoce. A navíc mi vůbec nebylo vysvětleno, jak se ta šílená paranoia šíříla, prostě film na který mile rád zapomenu. ()

Flaxik

...a jestli nepřestanete s hulením a s koksem, dopadnete přesně takhle! Jak? Budete píchat roboty velikým nožem, pustíte se na dráhu amatérského dentisty a když se zadaří, budete skutečně zapáleným entomologem. Navíc budete mluvit jako debil, přesně jako ten, který k tomu filmu sepsal dialogy a tím ho úplně doničil. Škoda, se schopnějším scénáristou to mohlo být celkem dobré. A s jinými herci možná i dost dobré. Takhle to je dost špatné. Každopádně pro sběratele bizarností to stojí za skouknutí, zvlášť stomatologická část je poměrně výživná, ta si vysloužila druhou hvězdu. ()

dubinak

Bug mě navzdory zdejšímu nízkému hodnocení překvapil tak, že jsem ještě pěknou chvíli musela film stravovat. První polovina byla velice příjemným rozjezdem do hlavní sondy dvou paranoiků. Jejich oťukávání působilo už od začátku dost zvláštně a oba herci zahráli nepředvídatelné podivíny na jedničku. Dlouho jsem neviděla tak znepokojivý psychologický thriller, ale znepokojivý tím způsobem, že absolutně nechápete pointu většiny dialogů. S Friedkinem moc zkušeností nemám, ale touto tvorbou mě upevnil, že atmosféru umí budovat na sto procent. A Michael Shannon v sobě ukázal také velký talent. ()

tomtomtoma

Mám trochu rozporuplné pocity z tohoto filmu. Herecké výkony ústřední dvojice jsou dobré a atmosféra také. Ovšem, přemýšlet o tom, zda jde o spiknutí, nebo párovou paranoiu, odmítám. A přijde mi to i zbytečné, díky okolnostem, které se staví proti sobě. Což je škoda, protože jen díky tomu je celkové vnímání filmu do značné míry znehodnoceno. Hlavní ženskou postavou je Agnes White (zajímavá Ashley Judd), navždy poznamenaná traumatem minulosti. Hlavní mužskou postavou je Peter Evans (dobrý Michael Shannon), stíhaný válečným prožitkem. Z dalších rolí: násilnický bývalý manžel Agnes Jerry Goss (Harry Connick Jr.), Agnesina kolegyně z práce a přítelkyně R.C. (Lynn Collins), a prohnaný manipulátor, či obětavý lékař Dr. Sweet (Brían F. O'Byrne). Škoda toho promarněného potenciálu, takhle zůstává jen podivně a velice snadno rozšiřující se skupinová paranoia, bez jakýchkoliv otázek i pochybností a vedoucí ke svému neodvratnému konci. ()