Také máte pocit, že jste se narodili se smůlou v patách? Věřte, že v tom nejste sami a že nakonec najdete to pravé štěstí – stejně jako Filip, ten „největší smolař“ z naší pohádky. Filipa, kominického synka, od narození pronásleduje smůla. Jeho otec totiž chtěl přechytračit samotnou Štěstěnu, čímž na sebe a hlavně na svého synka přivolal její hněv. A aby toho nebylo málo, Filip se zamiluje do Štěstěniny dcery Haničky. Aby získal její lásku a zároveň se zbavil té proklaté smůly, vydává se do světa. Tam ho čeká osudové setkání s chorobným lhářem, který se prolhal tak daleko, že už ani nezná svoje jméno a říká si Kdokoliv. Kupodivu právě s pomocí tohoto povedeného kumpána pak svede Filip nerovný boj o svoji milovanou… Velkou výpravnou pohádku napsal podle námětu Mateje Mináče scenárista Marek Epstein. Režie se ujal zkušený režisér Jiří Strach, který do rolí smolaře Filipa a jeho milované Haničky obsadil Filipa Cíla a Martinu Zábranskou. Jako Kdokoliv se představí Ivan Trojan, jako Karlos Jiří Dvořák, Karlosovu matku hraje Jiřina Bohdalová a role Štěstěny byla svěřena Dagmar Havlové. V dalších rolích se pak můžete těšit na Ondřeje Vetchého, Lenku Vlasákovou, Oldřicha Navrátila či Josefa Somra. (Česká televize)

deedulka

Bohužel další zklamání českých pohádek. Naprosto nezáživný děj, který pár vtípků opravdu nevytrhlo. Přitom potenciál tam byl. Bohdalová se ve filmu moc nepřetrhla, ale asi jí scénář ani nic jiného nedovolil. Karlos nudil a jeho repliky nebyly nijak věrohodné. Vyzdvihuji hlavně Ivana Trojana, který vylosoval asi nejlepší roli, hlavně část, kdy se má oženit se Simonou Babčákovou. :) ()

Whyte

Velice originální pohádka! Talentovaný režisér opět ukázal příjemnou podívanou, která bohužel trpí na pomalý a poměrně slabý začátek milně nalhávající, že vidíte další "TROŠKOVINU" a to možná některé "znalce" donutilo zde dát jednu hvězdu či dokonce odpad! (Poté nechápu, co od pohádky chtějí!) Naštestí zbytek už krásně plyne. Ať se díváte na v rámci celkového rozpočtu povedený vizuál, výborné herce nebo slyšíte neuvěřitelně vtipné a originální dialogy smolařského kominíka a notoricky prolhaného Trojana. Při tom všem, co se dávalo na Vánoce v televizi, mi toto utkvělo nejvíce a jako jediné jsem to byl schopen dokoukat.( Ironií poté je, že pohádka vlastně není vánočí a ze sněhu a chrismam poetiky tam uvidíte prd.) Po tomto doufám, že už ČT1 zasponzoruje dlouho připravovaný projekt: Dlouhého, širokého a bystrozrakého, protože to opravdu chci vidět! //75%// ()

karmyo

70%, díky Trojanovi.. opět excelentní výkon, bez něj by to byla jen jedna z těch ne tak úplně nepovededených porevolučních pohádek ()

mehmed

Jiří Strach nezklamal. Pohádka má bavit. A tahle bavila. Znovu se ukázalo, že jakýkoliv scénář, dobrý či horší, stojí na dialozích a hereckých výkonech. Přidáme-li poctivou práci s kamerou, máme pohádku, která pobaví a mě dokonce i téměř nadchla. Nadchla asi proto, že v té bídě, která se tady v posledních letech točí, tahle vyčuhuje z řady. Kdo jí srovnává s Dvanácti měsíčky, natočil v životě tak akorát pivo kamarádovi... Nevadí mi "inspirace" u kolegů, ale tam, kde Jack Sparrow s nakžlivým Amadeovým smíchem lehounce exceluje, působí Popelka cinknutá Mrazíkem místy hodně trapně. Některé fóry a repliky, především funebráka, by se do náhrobku daly tesat, zato věta Marušky typu: "To mi musíš vysvětlit!" v honbě za bílým králíčkem do svahů beskydských hor je až idiotská. Srovnáme-li obrazové ztvárnění, herecké výkony, muziku, sexappeal Haničky a Marušky (neskonale mě štvala její uťáplost - to její předobraz Libuška Šafránková byla sympaticky emancipovaná Popelka), máme jasného vítěze letošních vánočních pohádkových novinek. Intelektuálové ať čtou Prousta. Já bych se Šťastnému smolaři dokonce nebál nadělit nějakou tu českou Emmy a být to film kinosálový, i nějakého toho lvíka... ()

SvaPepina

Jestli se na tuhle pohádku budu každý rok těšit, to nevím, ale z letošních novinek asi nejlepší! Alespoň měla nápad a bya originální! ()

Nathana

Po hodně dlouhé době pohádka, co se mi fakt líbila. Nepřekombinovaná, humorná, milá. Obsazení super (no, možná bych si dovedla pro Štěstěnu představit jinou herečku, ale budiž). Lehounce mi to kazil dabing Haničky, ale zkousla jsem už horší.. Trojan neměl chybu. Babčáková (byť krátce) směle konkurující Marfuše taky výborná. Fórky a narážky alespoň u nás fungovaly, bavili jsme se skvěle. I když přiznávám, že je to komediální pohádka spíš pro větší děti a dospělé, než pro děti obecně. S 12 měsíčkama nesrovnávám, neb štědrovečerní pohádku tradičně "nestíháme", ale dle komentářů asi můžu být ráda, že Strachova "Smolaře" nenasadili na Štědrý večer, protože to bych z ní neměla nic. Jirka Strach je Pan Režisér a tahle pohádka si "odpad" rozhodně nezaslouží. Jedna zvláštní hvezdička je pro Trojana a jeho nenuceně prohazované hlášky... (a dobře, mám pro něj slabost.. ;-) ) Krásné svátky všem.. ()

Epikuro

Pohádka je vždy sama o sobě kýčem. Všichni bychom si přáli, aby vždy vše "dobře" dopadlo. Jenže vystavět pohádku na absolutní klišovitosti, kterou protkává nedotažený scénář a mizerné dialogy je proste vyhazování cenných televizních prostředků. Jestli se tedy vydává ČT touto cestou, tak za mě říkám, že raději žádnou cestou a za prostředky ať omezí reklamu. Osobně mi přijde trapné, když je dána i anotace, že matka hlavního zloducha hledající syna jej nalézá ve fakticky hlavní postavě, raduje se a tím odblokuje Štěstěnu, která se má šanci pomoci své dceři, kterou ztratila, přičemž hlavní zloduch utíká bez racionálního důvodu ze svého panství, kde uprostřed polí potkává opět Štěstěnu, která ačkoliv dle základního principu pohádky může být jen tam, kde je radost, se smutnému zloduchovi Karlosovi stává průvodcem. Hlavní milenec pak má s hlavní milenkou samozřejmě dvojčátka a žijí šťastně až do smrti, tedy nebude-li sepsána dvojka. Další nesmysly s objížděním světa a motivace platbou věřitelům o které se stále jen mluví ponechávám pohádkové nadsázce. Jedinný důvod nepřepnout dává příběhu herectví Ivana Trojana, který jako četník Béda projíždí notnou dobu filmu na motocyklu se sajtkárou a snad i místy vtipný komentář. Dále je nutno ocenit i dobré řemeslo a v jistém smyslu dobrý úmysl dotknout se tématu gamblerství a dluhů, které jsou ryze aktuální. Nelze jen kritizovat, ale je-li člověk odkojen kvalitními pohádkami doby minulé, tak nemůže toto dílo tak jak bylo podáno přijmout. Za mě průměr ke kterému jej notně dotáhl Trojan. ()

marcelita

Nebylo to jen milé usmátí nad filmem,ale fakt jsem se smála a nakonec ně to pobavilo,tak,že jsem vstala a pronesla ,,jo byla to fakt pěkná pohádka" o hereckém obasazení nemluvě.Jinak pro ondřeje vetchého se mohla najít větší role!To si nestěžuji jen přeji,páč koření každý film v kterém hraje. ()

tomuleee

Tak se přiznám že sem neviděl film 12 měsíčků jenž se vysílal na štědrý den, no teda viděl chytil sem film ve scéně kdy si rozdávali dárečky a to mě přesvědčilo že ač Žilková hrála tu zlou macechu dokonale tak sem spíš viděl pokus o českého mrazíka. Proto sem byl k filmu Štastný smolař přistupoval s jistou dávkou despektu. Ale od prvních minut se mse skvěle bavil. Ano rozjezd pomalejší ale jakmile se začne putovat tak je to zábava. Trojan dokazuje že takové role mu přímo padnou a podezírám Jirku že mu je píše přímo na tělo. Nejlepší hláška filmu je ¨Rakev se Vám nezkazí¨ místy morbidní humor (viz. znovu zkřísení Bohdalky) ale jinak paráda. Nejslabší moment je trik kdy se dvojice dívá na zámek Monte Carlos ale tak nějak mi to na druhou stranu a svoji nedokonalostí přímělo vzpomenout na filmy pana Zemana. Pavla Kříže sem v roli doktora vůbec nepoznal se přiznám. Je to pohodový film pro jakoukoli příležitost stojící a padající na Trojanově umu, krásné Haničky a Trojanovu lhaní a vymýšlení. 90% Jirka Strach opět nezklamal ()

Fixa

Bylo včera při premiéře této pohádky vtipné zároveň sledovat komentáře a hodnocení. Ještě než začala, vznikaly tu komentáře tak přehnaně přechytračelé, až jsem si říkal jestli ti lidi, co to psali, dokonce nevidí do budoucnosti. Chtěl jsem teď najít, ten obzvlášť intelektuální, u kterého jsem se skvěle pobavil, ale už tu není. Že by sebeuvědomění? Nicméně beru, že se to někomu nelíbí a na rovinu napíše, že se to nedalo ani dokoukat, že to byla slátanina, apod. V tomhle směru nemám nic proti. Je to názor, který respektuju a alespoň ten člověk viděl, když ne celou pohádku, alespoň většinu. Co se týká mě, tak můj subjektivní názor je opět zmanipulován ANO, přesně tak - hereckým výkonem Ivana Trojana. Tisíckrát opakované, ale on je prostě pan herec. Ale i Ondřej Vetchý, nebo Lenka Vlasáková, Josef Somr aj., byli skvělí, akorát nedostali tolik prostoru. Motocykl se sajdkárou, že se do pohádky nehodí? Možná se Trošku nehodí do pohádek, kde se originalitou moc nechlubí. Ale zde je prostě radost sledovat děj, spolu s vtipnými hláškami a čekat, jestli to do sebe nějak zapadne. I když s matkou a synem to bylo více, než jasné, přesto to pohádce tolik neublížilo. Nešlo o detektivku. Kdybych šel až na kost, musím přiznat, že se mi nelíbilo chování postavy Carlose, hlavně tedy v závěru. Začal se chovat úplně debilně a všeho se vzdal jentak. Nelíbila se mi ani Hanička, která u řeky byla nesmírně sympatická a po dlouhé době jsem v pohádce uviděl opravdu dívku, pro kterou by hrdina zabil i draka, ale když potom mluvila v závěru pohádky, jakoby všechno četla a trochu mi dělalo problém, nalézt v jejím hereckém výkonu nějaké emoce. Ale dost, teď už chytračím já. Nejsem herec, takže tomu nemůžu rozumět. Když to vemu celkově, pohádka je originální, protkaná vtipnými hláškami a obsazená skvělými herci. PS: Je spíše pro dospělé, než pro děti... ()

blahut

Jako televizní pohádka dost dobrý, rád se na to za rok podívám znovu. Trochu mě rušily moderní prvky (motorka apod.) Jen mám Strach, že dvojice Dvořák, Trojan už v podobných dílech ukázala všechno co mohla, a příště by to chtělo podívat se po někom jiném. ()

dixitango

Nechápu lidi, kteří odsuzují hned na začátku. Neustále slýchám o špatných předsudcích vůči lidem, tak proč odsuzovat film, když ještě neskončil, ale to je nyní vedlejší... Já jsem filmovou pohádku zhlédla celou a nebyla to pro mne žádná křeč. Filip Cíl ( velký oblíbenec mé maminky) si udržel svůj standart, a Ivan Trojen pobavil jako vždy- a ten jeho smích. Dvořák byl obsazen ZASE do roli zloducha, ale i to nezabránilo aby jsem neprožila 100 minut zábavy. Ikdyž to byl mišmaš všeho možného, tak vtipy typu stolička a rychlý diplom z Plzně mě dostali. Závěrem děkuji pana Strrachu a doufám, že v pohádkách bude pokračovat, a tím pádem se těším na další Vánoce s jeho pohádkami. ()

Jorge K

Ivan Trojan alias jednou pro vždy u mě Béďa je herecký mistr, pefektní včetně účesu. Solidní příběh s narážkami na aktuální časy, žádný šlágr, ale vidět se to určitě nechalo, 60-70% je ok. ()

Alenuch

Pro mě jedna z nejpovedenějších pohádek posledních let. Mám hrozně ráda hraní se slovy i využívání dvou a více smyslů jednoho slova a toho se mi tu dostalo vrchovatě. A i když se jednalo o pohádku, tedy něco, co je primárně určeno dětem, i dospělý si tam našel spoustu vtipů. Nebylo to uječené, ubrečené, rozšišlané ani překombinované, což považuji za největší nedostatky mnoha pohádek. Herecké obsazení ani není třeba moc komentovat, Ivan Trojan jasně vládne, ale ani ostatní se neztratili, což podle mého názoru nejvíce hrozilo Filipu Cílovi, který s Trojanem tvořil hlavní dvojici. Vypořádal se s tím ale výborně a působil výrazně a zároveň sympaticky. Za mě plný počet. ()

luukaas odpad!

Ano plejáda herců je výborná, to je také jediné plus a svým způsobem to pohádku zachraňuje, ale bohužel nejsem a nikdy nebudu zastánce podobných pohádkových moderních inovací. Celé se to táhne o humoru a ději si člověk může nechat jenom zdát, přiblblé, hloupé a doslova tupé nic. :( ()

Vysílá studio Brno

Vysílá studio Brno