Magdalena Dobromila Rettigová (TV film)

Drama / Komedie / Romantický / Historický

Československo, 1961, 101 min

Komentáře uživatelů k TV filmu (7)

Znamenitě zpracováno.(30.12.2009)

• WANDRWALL

Magdalena Dobromila Rettigová si zaslouží hlubší zpracování.(11.7.2011)

Česká veřejnost zná jméno Magdaleny Dobromily Rettigové patrně jen jako učebnicové zaklínadlo v souvislosti s vydáním Domácí kuchařky, ale její rozměr byl daleko větší. Psala, věnovala se výchově mladých dívek, pořádala společenské akce všeho druhu, bojovala za mateřská jazyk kdekoliv a jakkoliv. Mělo-li národní obrození své velké osobnosti v Jungmannovi, Palackém nebo Tylovi, pak v Rettigové získalo výjimečně čilou vykonavatelku mravenčí práce, bez níž by ovšem celý, několik desetiletí trvající a vyvíjející se proces nikdy nedoputoval k cíli. Její litomyšlské působení zachytil i Alois Jirásek, jehož stejnojmenná divadelní hra stávala svého času na předních pozicích jevištních repertoárů; na počátku šedesátých let se k ní prostřednictvím televizní obrazovky vrátil režisér František Filip. Poněkud jednoduchý příběh, vedený hlavní dějovou linií, by za jiných okolností neměl šanci uspět, ale tehdy se opět setkaly hvězdy ve správný čas na správném místě. V popředí stojí excelentní kreace Jiřiny Šejbalové v titulní roli, následovaná dalšími mistry z Národního Pivcem, Marvanem, Neumannem, Záhorským, Burešovou a Nedbalem; zatím nenápadně a spíš jakoby zpovzdálí vstupuje na plátno mladá generace. Počátky pravidelného televizního vysílání jsou namnoze spjaty s výlučně kvalitní tvorbou a je až s podivem, že navzdory teprve průkopnickým snahám a sbírání zkušeností takřka za pochodu se tvůrcům podařilo vytvořit kompaktní díla, v nichž lze i v současnosti nalézt netušené rozměry. Když nic jiného, alespoň jako cenný záznam hereckého umění výše jmenovaných legend českého divadla a filmu.(6.5.2011)

Očekává-li divák životopis slavné dámy, je vedle jak ta jedle. Jde o banální příběh nešťastné lásky, kterou Dobromila pomáhá rozuzlit a zachránit mladou dívku od neuvážené svatby z rozumu. O to zde ale nakonec ani tak nejde. Podstatné je svědectví doby, kdy ve třicátých letech 19. století měšťanské vrstvy už neovládaly češtinu. To už asi dnes málokterý Čech ví. Český jazyk se udržel zásluhou fanoušků, kteří ho uvedli do módy a zpopularizovali jako zpestření večírků měšťanů. Vlastenectví se stalo módou a byznysem, průkopníky převálcovali vlastenci-podnikatelé, ale cíle bylo dosaženo. Jazyk byl zachráněn. Rettigová jako jedna z opor vlastenectví, hraná Šejbalovou, protivníkem Jan Pivec, zastánce německého kurzu. Oba výborní, sekunduje vícero hereckých legend. Ač dějem chudý, myšlenkou velký příběh. 80%(24.5.2012)

• LadyPupu

Jářku, tak nevím. Alena Vránová coby panna Lenka mezi dvěma muži hledá pomoc při řešení problémů u M. D. Rettigové, osvícené to ženy. Celé je to takové divadelně unylé, nevýrazné. Neustálé korzování herců před namalovanými kulisami tomu taky nepřidalo. Dvě hvězdy za obsazení a za to, že to dobře dopadlo. Což snad v tomto případě nemůže být bráno jako spoiler.(21.2.2017)

Jako vášnivý kuchař amatér, vzdávám hold tomuto filmu, režisérovi a herecům za parádní zážitek, ale především vzdávám hold Magdaleně Dobromile Rettigové. Vlastním několik jejich kuchařek a když čtu recept, který začíná slovy "vraž tam 12 vajec", tak jihnu a tiše závidím všem, kteří se ještě můžou bez obav cpát, co my už v našem věku většinou nemůžem.(19.4.2012)

• Danulinda

Pro mě velké zklamání, u kterého jsem vydržel jen přibližně půl hodiny a pak jsem to musel nudou vypnout. K čemu jsou známá jména, když namísto poutavého životopisu s aktérkou "osobně" jsou zde nezáživné dialogy o tom, co kdy kde dělala, tedy zjednodušeně řečeno nepřímá řeč namísto mnohem zajímavější přímé. Čekal jsem, že se mimo jiné dozvíme něco z jejího kulinářského umění apod., avšak nedočkal jsem se. Osobně jsem velký příznivec kulisových pohádek, které mají hlavu a patu, avšak zdejší kulisy byly taktéž velmi nepovedně zpracované a působily rušivým dojmem. Jeden bod z úcty k našim starým hereckým bardům, avšak scénář je na odpad.(29.11.2013)