• slunicko2
  **

  Pro dobu vzniku typicky nemastná neslaná inscenace. 1) Autor knihy i autorka scénáře si nesporně nastudovali slušně dokumentované období Jeronýmova věznění, z mezí ideologických prizmat i dobových inscenačních manýrů však nevybočili. 2) Vzdělaný výmluvný bouřlivák a krasavec Jeroným Pražský určitě nepůsobil tak nevýrazně, jak byl zde napsán i zahrán 36letým Petrem Kostkou. I milostná linka byla násilně do příběhu implantována, aby jako šlo o něco více, než "jen" o náboženský boj. 3) 65letý Karel Hoger (kardinál Zabarella) odvedl, co se od herce jeho formátu dalo čekat. Příjemným zpestřením byl 42letý Jan Libíček v jedné ze svých posledních rolí (kanovník Máz) a především 32letý Viktor Maurer (Michal de Causis), který svým přehráváním nastavoval unylé inscenaci lehce ironizující zrcadlo.(11.7.2014)

 • martins
  ****

  Výborná historická inscenace se skvělým Petrem Kostkou v hlavní roli. Trošičku populistické době(70 léta), kdy byl film natočen, ale pořád skvělá podívaná. Slušné herecké výkony Karla Högera v roli kardinála Zabarelly a dvojice Jana Šulcová v roli milované a oddané přítelkyně a Jaroslavy Obermaierové jako lehké ženy. Slabé herecké výkony dvojice Mauer - Řehoř, které inscenaci trošičku srážejí, ale jinak opravdu dobré.(9.12.2013)

 • sportovec
  ****

  Pravděpodobně nejlepší Dvořákův film téměř neguje tradiční negativa jeho autorských i režisérských postupů. Nezávisle na tom zpřístupňuje a domýšlí životní postupy jednoho z nejbližších Husových druhů až po jeho potupný konec na kostnické hranici. Milostný motiv oživující sporé faktové zázemí Jeronýmova života inscenaci jednoznačně prospívá. Vcelku utěšené dílo nepochybně patří do zlatého fondu především televizní původní historické dramatické tvorby.(27.8.2007)

 • zdeny99
  **

  Kvůli samotnému tématu Jeronýma Pražského je tenhle film o maličko lepší než ostatní historické filmy, které se točily v roce 1974 jako televizní inscenace. Petr Kostka se v hlavní roli snažil a zaujal. Zaujala i Jana Šulcová, ale jinak, a to se svojí tvářičkou. Přesto je to celé pořád chudé a nudné, obzvláště s porovnáním velkolepého historického snímku Otakara Vávry JAN HUS. [107. hodnocení, 14. komentář, 65%](18.5.2020)

 • Marthos
  ****

  Tragický osud Husova následovníka bývá bohužel v současnosti připomínán spíše okrajově, přestože oběť, kterou přinesl, nebyla malá. Ani zbytečná. Dvořákova televizní inscenace nabízí stručnou bilanci posledních dní Mistra Jeronýma a až na nějaká ta drobná zaškobrtnutí je to skvělá podívaná, především zásluhou renomovaných herců. Rozhovory Karla Högera (kardinál Zabarella) s Petrem Kostkou (Jeroným) a Ladislavem Boháčem (kardinál d'Ailly) patří do zlatého fondu televizního archivu!(27.12.2016)