Vítejte v ráji mužů. Americký film podle známého románu Iry Levina.
Román oblíbeného amerického autora Iry Levina Stepfordské paničky (1972, česky poprvé 1975) má podobně jako jeho předchozí dílo Rosemary má děťátko ve svém středu ženskou postavu, která pod vlivem prostředí přestává rozlišovat, co je realita a co její zjitřená fantazie.
Joanna Eberhartová uvítá nápad svého manžela Waltera, aby se z rušného Manhattanu přestěhovali do klidného connecticutského městečka Stepfordu. V novém bydlišti se všechno zdá být dokonalým, možná až příliš dokonalým, především manželky ostatních stepfordských mužů, které chodí vždy perfektně upravené a jejich jediným koníčkem je starost o domácnost a o manželovo blaho. Jako by ani nebyly z tohoto světa.
Tvůrcem filmové verze (1975) byl anglický režisér Bryan Forbes (nar. 1926), který je u nás známý především dramatem z japonského zajateckého tábora Král Krysa (1965) a příběhem ochrnutého chlapce Běsnící měsíc (1970), obsadil do rolí ústředního manželského páru Eberhartových Katharine Rossovou a Petera Mastersona; jejich dceru Kim ztělesnila Mastersonova skutečná dcera Mary Stuart Mastersonová (která se později sama stala známou herečkou). V úlohách dokonalých stepfordských paniček se objevují např. Paula Prentissová (Bobbie) a Forbesova manželka Nanette Newmanová (Carol).
I když filmová adaptace nedokázala tak přesvědčivě jako předloha balancovat na tenké hraně mezi fikcí a realitou, vzniklo pozoruhodné dílo, které i po víc než třiceti letech dokáže zaujmout a také mírně vyděsit. Forbesova verze je každopádně mnohem vydařenější než její remake z roku 2004, který strašidelnou atmosféru originálu nahradil bujarou komedií. (oficiální text distributora)

Lennie

Po shlédnutí této verze jsem přehodnotila svůj názor na remake z roku 2004. Tyhle Paničky byly o něčem úplně jiném. Přestože nebyly plné rádoby vtipných situací, bavily mě a i hlavní hrdinka-Katharine Ross mi byla sympatičtěší než Nicole Kidman. (Musím ovšem uznat, že do role manžela emancipované ženy mi více seděl Matthew Broderick.) Jen mi trochu neseděla škatulka hororu... ()

AdrianMonk

Zatímco remake je oddychovka na nedělní odpoledne, tohle je nářez jak má být. Skvělé herecké výkony, napětí a špetka humoru. ()

Edeltruda

Má oblíbená literární předloha a jeho povedené filmové provedení. Vítejte v místě i době, kdy čas plynul jaksi pomaleji a před kamerou nebyli jen manekýni. :-) ()

Diskantka

Věděla sem, že to bude daleko lepší a vlastně uplně brutálně jiný, než nadejchanost a muffiny Nicole Kidman, takže hvězdy za miniprsa bez podprsenek a Die antwoord oči na konci!!!!! ()

Nikolas__

Vysoce podařený horor - myslím že by si zasloužil daleko více procent než zde má, i když se může chlubit poměrně velkým číslem. Každopádně tohle je fakt psychárna, ale je hlavně s podivem, že snímek vůbec nenudí. První hodina je fakt prvotřídně natočená, potom se film bohužel docela motá, ale od toho zjištění to šlape jako o závod. Skvělé 8/10. ()

Mrenka

Naprosto nesrovnatelené s novodobým zpracováním. Výborně zpracováno, strašně se mi líbila postupná gradace napětí, která prostupuje celým filmem. ()

VUCAKO

Konečně jsem se dostal k první adaptaci románu Iry Levina, který dobře znám. A asi proto se mi Forbesova verze líbila o dost víc. Atmosféra graduje po celou dobu filmu, ke konci by se dala krájet.. Ani konec nezkazili, což se u moderních adaptácí stává velmi často. Pokud máte náladu a 2 hodinky času (a nechcete vidět komedii s Nicole Kidman), sáhněte po tomto filmu. Dávám 90%. ()

Lillyilly

Celej film probíhá celkem v klídku ale poslední půlhodinka se pěkně rozjíždí. Scéna kde vidí svou repliku je skvělá - ty oči.... ()

J.S.Austen

Dobře zvládnutý thriller, vystihující slovo thrill-napínat. I přesto mi nesedl český dabing, který byl trochu "šórem" . Konečná sekvence geniální. ()

lapatata

Tak toto je zcela jiná kávička než remake z roku 2004. Líbí se mi obě verze. Zatímco tam jde o sci-fi komedii, tady je to nefalšovaný horor. ()

Dixie_Cara

Zatímco první část filmu k divákovi promlouvá především za pomocí nejasných narážek a náznaků, které mě chvílemi mátly a chvílemi bavily. V druhé části už je ale děj umně vystupňován a cíl překvapit a mírně i vyděsit vychází. Snad tedy i proto, že jsem nečetl Levina ani jsem před zhlédnutím snímku netušil o čem, že by film měl být, jsem se dobře bavil. ()

90125

Keď som videl tento film onehdy ako puberťák vďaka rakúskej telke (hoci bola moja nemčina vtedy veľmi slabá), boli Paničky so Stepfordu pre mna ten najstrašnejší horor. Dnes to samozrejme vidím inak a môžem sa pustit do premúdreleho kritizovania. Porovnaniu s o tri roky staršou a kus vydarenejšou inváziou bodysnečerov sa nedá vyhnúť, hoci to je vlastne remake inej story. Niežeby som chcel len frflať, ale môj dnešný pocit je, že paničky sú pridlhé a napätia je veľmi poskromnu. Konšpiračný potencial je slabo rozvinutý, namiesto toho sa filmom plíži rozťahaná nuda. Prílišná predvídateľnost v závere mi tiež moc nevonia. Nechať príbeh na konci viac v akejsi neistej nejasnosti by bolo fajn. Myslím, že toto nechcela byt satira na tv reklamy o dokonalých gazdinkách, ani feministicky ladený film proti sexizmu. To chcel byt triler a ten sa až tak nevydaril. Neskoršiu komediálnu verziu s Kidmankou ani vidiet netúžim. Ale Katherine Ross bola nadherná baba, hociaj len tá bezkozatá, skutočná verzia. 63 % ()

Raviola

Není nad starší klasiku a osobitost 70. let. Remake s Kidman je jen slabý odvar. Řekla bych, že předloha filmu je velmi nadčasová a vzhlédne se v ní nejedna feministka. :-) ()

Ludva

[2010-03-19] * V této černé komedii mrazivě tajemná atmosféra pomalu houstne, z různých náznaků je zřejmé, že se něco děje, ale stále nevíte, o co jde (pokud tedy patříte k těm šťastným, co zápletku neznají). Po všech stránkách lepší než remake s Kidmanovou. ()

baronGrga

Velmi povedené filmové zpracování Levinova románu. Tápání hlavní hrdinky při odhalování pravdy se úspěšně přesouvá na filmové plátno a mrazivá nejistota teče proudem až do skvělého finále. Vynikající horor, kde na místo kaluží krve nastupují křupavé sušenky a místo vražedných nástrojů smeták s leštěnkou. ()