Ve jménu IRA

Jménem IRA

Synovia matiek

Drama / Historický

Irsko / USA, 1996, 112 min

Na to, abych zaujal stanovisko, kdo byl v téhle válce špatný a kdo dobrý, to bylo příliš jednostranně zaměřené a pokud někdo nezná historii, tak se ani nic nedoví. Na to abych byl dojatý tím, jak matka bojuje o život svého syna, tomu zase chyběly jakékoliv emotivní scény. A abych byl zdrcen, jak zacházejí ve vězeních s chudáky vězni by to jejich vězení nesmělo vypadat jako lázně.(1.2.2011)

Filmy o IRA mám rád-i když tady šlo spíš o to aby se divák přiklonil na tu či onu politickou stranu.Na ty léta-r.1996 dobře udělaný.Dávám 4*,protože 5* dostal jeho daleko mladší brácha "Hunger"-2008.Tam jsou nelidské podmínky ve věznicích a hladovkáři daleko propracovanější.Co se mě týče-já se přiklonil na stranu IRA.(30.12.2009)

Uf, zase ten nezmyselný český preklad filmu. Nič proti Čechom, ale toto je vaša špecialita a potom človek ani nevie či hľadá ten istý film. Mne sa film páčil, je silný, emotívny, povedal by som. A film Hlad? To by som označil za slabý remake tohto tu, podobne ako film Mníchov remake jedného dvojdielneho filmu v TV a atentáte na OH v Mníchove. A som na strane IRA. IRA je plod anglického teroru, ktorý trvá 700 rokov, Írsko je najstaršia britská kolónia, Írsko sa volá Írsko, nie Anglicko, to isté Škótsko, to je môj najmúdrejší názor :)(3.2.2013)

Snímek se tématu (oproti "Hladu") chápe jaksi zvenku - to hlavní se vlastně neodehrává v celách, ale u lidí "svobodných", kterým na vězních záleží. "Ve jménu IRA" je ze všeho nejvíc dojemným psychologickým dramatem váhající matky; daná politická situace slouží pouze jako půda, na níž se dá vypěstovat celistvý - a nutno uznat, že velmi silný - *příběh* (oproti "Hladu", kde na nás daleko víc působí jednotlivé obrazy - zkratky, jež se v různých variacích vrací, tady se důraz klade na plynutí, dialogy, vztahy mezi postavami). Poslední srovnání s "Hladem": dívat se na něj bylo jako žvýkat chleba, majíc v krku zoufale sucho. Dívat se na "Ve jménu IRA" mi připomínalo pití toniku v nepříliš hlučné hospodě.(18.8.2011)

I když to zpracování vyznívá dost televizně, příběhově to je zajímavej děj, kterej jsme mohli vidět i ve filmu Hlad a kterej vás udrží v křesle. Teda mě jo, vy si to udělejte sami. Tady je to bráno hodně z pohledu matek hladovkářů, což jsem myslel, že bude trapná nuda. Ale to je omyl. Pravda, že ty vězeňské sekvence byly zajímavější, ale chování matek mě nijak nesralo, na rozdíl od mnohých skutečných matek. A Helen Mirren, ač ji zrovna nevyhledávám, podala opravdu dobrý výkon. Potěší účast herců, kteří tenkrát ještě moc známí nebyli, ale časem jo (Aidan Gillen, Tom Hollander, Ciarán Hinds, David O'Hara). Jinak bohužel dík za vyčerpvávající obsah, kterej vyzradil celej děj... PS: pro zajímavost - distribuční název filmu očividně využívá jiný film o IRA (Ve jménu otce), který čirou náhodou stvořili stejní scénáristé - Terry George a Jim Sheridan... Ale na druhou stranu "Ve jménu IRA" zní líp, než slovenské "Synovia matiek" (z původního "Some Mother's Son"), chch.(27.8.2019)