Napínavý thriller zaoberajúci sa komplikovanou politikou americkej vlády týkajúcej sa tzv. "mimoriadneho vydávania podozrivých" – extraordinary rendition - globálneho tajného systému prepravy, väznenia a vypočúvania, ktorý bol zriadený po útokoch z 11. septembra 2001 a nepodlieha súdnej kontrole ani požiadavkám extradície. Rendition sa zameriava na životy Douglasa Freemana (Jake Gyllenhaal) – analytika CIA, ktorý začne pochybovať o svojom povolaní po tom, čo bol svedkom brutálneho a nekonvenčného vypočúvania Američana egyptského pôvodu tajnou severoafrickou políciou; Anwara El Ibrahimiho (Omar Metwally) – egyptského chemického inžiniera, ktorý ešte ako chlapec spolu s rodinou emigroval do Spojených štátov, a ktorý je teraz podozrivý z teroristickej činnosti; jeho tehotnej ženy Isabelly El-Ibrahimi (Reese Witherspoon) snažiacej sa nájsť svojho manžela, ktorý údajne zmizol počas letu z Cape Townu do Washingtonu; Alana Smitha (Peter Sarsgaard) – poradcu senátora Hawkinsa (Alan Arkin), ktorý odhalí, že Anwara na príkaz šéfky CIA v boji proti terorizmu (Meryl Streep) odtransportovali do krajiny tretieho sveta, kde ho vypočúvajú; a Abasi Fawala (Igal Naor) – šéfa tajného väzenia, ktorý má svoje vlastné osobné problémy s rebelantskou dcérou Fatimou (Zineb Oukach) a jej priateľom – islamským fundamentalistom Khalidom (Moa Khouas). Rendition trúfalo skúma šedú oblasť medzi správnym a nesprávnym, medzi vpravo a vľavo a odpovede, ktoré nachádza, nie sú jednoduché... (oficiální text distributora)

ladko

No, ja neviem, ale mne to pripadalo trochu nedotiahnuté...Vedel by som si predstaviť zaujímavejšie vyústenie príbehu, ale to by scenárista nesmel byť zbabelec. A bolo to zbytočne dlhé. Gyllenhaal celý film len smutne pozeral. A Meryl zase dostala dosť málo priestoru. Najlepší výkon predviedol Yigal Naor - trochu paradoxne v takejto zostave hercov. Ku koncu prišlo aspoň zaujímavé ozvláštnenie, ktoré filmu trochu pomohlo. Ale okrem tohto momentu nie je vo filme vlastne nič originálne, čo by stalo za zmienku - stále som mal pocit, že som to už niekde videl. A čo je najhoršie, film ma nechal chladným... ()

Ozo

Co je to za divný konec? Po neoprávněném zadržení se jen tak vrátit domů, jako by se nic nestalo? Tomu nevěřím. A ta časová smyčka mi do příběhu vůbec nesedí. Dvě hvězdičky dávám za první půlku, ta druhá už za to nestojí. EDIT 11.4.2011: po dalším zhlédnutí uznávám, že jsem filmu trochu křivdil, takže přidávám jednu *. ()

Paxxx.cz

Hvězdně obsazený film navíc se solidní zápletkou, který bohužel byl nakonec docela nudný a nezajímavý. Na takový film se docela dobře a rychle zapomene. ()

Greg

"In all the years you've been doing this, how often can you say that we've produced truly legitimate intelligence? Once? Twice? Ten times? Give me a statistic; give me a number. Give me a pie chart, I love pie charts. Anything, anything that outweighs the fact that if you torture one person you create ten, a hundred, a thousand new enemies." I přes pomalý a rozvláčný úvod, jde jednoznačně o jeden z nejlepších filmů, které byly v roce 2007 natočeny. Jistě není v něm moc výbuchů, honiček ani jiné podobné akce, ale všechny filmy jich plné být prostě nemohou. Oscarový režisér Gavin Hood totiž diváka udržuje v neustálém napětí a neumožní mu ani na vteřinu doufat, že by mohl odhadnout zápletku, vývoj a už vůbec ne rozuzlení filmu. Vše pak korunuje famózním a opravdu neočekávaným závěrem, jehož malou vadou na kráse, je to, že se divák hned nemusí zorientovat v časové souslednosti... Kdo závěr nepochopí, může se na film určitě podívat ještě jednou. K pěti hvězdičkám pak filmu dopomohou skvělé herecké výkony v čele s Reese Witherspoon, Jakem Gyllenhaalem, Peterem Sarsgaardem nebo Meryl Streep a také nádherná hudba, absolutně vystihující tísnivou atmosféru celého filmu... Tento film mě naprosto pohltil a určitě se na něj podívám v budoucnu ještě několikrát. ()

mysiak

Dosť ťažký politický film, v ktorom ma prekvapil Jake Gyllenhall svojim drsným výkonom ako aj Reese Witherspoon, ktorá má talent, ale ho vôbec nevyužíva...skvelá vec so super koncom ()

snoopik

na to nemám co říct, v tu chvíli co prozradil jména jsem byl vzteky bez sebe, že celou dbou věřím, že je nevinen a pak když se zjistilo, že to nebyla pravda tak prostě euforie. Působivý silný příběh u kterého mi ale chybělo dotažení úplně do konce. Nakopal bych všem blbečkům zadky. Měli by uzákonit sesazení pro toho kdo nařídil mučení. Chápu, že v dnešním světě, světě terorismu , není jiná možnost, ale tohle. Já vim ...nemůžete dokázat, že je nevinný. O tom je náš soudní a americký soudní systém. Oni ho ani nesoudili....A přál bych MRS: WHITMann aby ji roznesli na kopytech ikdyž je to moje oblíbená herečka a hrát mrchy ji očividně jde. Myslím, že to nebyl a nebude posledni omyl v samovládě USA. NEupozorňuju tím na sebe a nezačíná FBI mi odposlouchávat telefony? :-D ()

Lamiczka

Politicko-náboženský thriller zasazen do americko-afrického prostředí poukazuje na někdy až bezohlednou tvrdošíjnost lidí ve významných funkcích, kteří odmítají nahlédnout pod povrch trvalých teroristických hrozeb a neústupně trvají na procesech a pravidlech neumožňujících žádnou jinou volbu. Snadno se tak dostane do spárů tajných vyšetřovacích služeb člověk, který již od počátku nevypadá na zločince, a kterého i přes nepříjemný výslech čeká mnohem horší peklo. Příběh je nastíněn, kostky jsou vrženy, výbuch zabíjí nevinné. Ten je ostatně klíčovým momentem celého snímku a prolíná najednou několik příběhů – zdánlivě nesouvisejících, ale v konečných minutách filmu až mrazivě spojujících se. Chvíli mi tedy trvalo, než mi došla pointa. Díky položeným otázkám jsem se s příběhem dostala o úroveň výše a absurdita celého koloběhu výslechů a ponížení ještě více posílila. V tomto příběhu ani tak nejde o silné herecké role, které i přesto obsadily výrazné tváře filmového showbyznysu (Za zmínku stojí Omar Metwally a jeho role mučeného zajatce, Jake Gyllenhaal v roli začínajícího zahraničního experta přihlížejícího nesmyslnému mučení člověka, nebo taková Reese Witherspoon, která se představila jako těhotná (a velmi oddaná) manželka uneseného muže a Meryl Streep jde hraní bezcitných nadřízených jak jinak než na výbornou.), ale spíše o samotný koncept a postupně odkrývané poselství divákovi. To je v konečném důsledku stejně to nejdůležitější a nic moc na tom nemění ani fakt, že některé scény by potřebovaly lépe domyslet (abychom si je nemuseli my diváci za pochodu domýšlet sami), vypilovat a některé bych možná i úplně (pro zachování napětí a kontinuity) vypustila. I přesto, že politické snímky moc nemusím, nelituji ani jedné minuty, kterou jsem strávila ve společnosti tohoto snímku. ()

Ridick

mozno sa take veci vo svete deju...my, obycajni smrtelnici to nemozeme vediet, ale taka vec ako sa diala vo filme je nemyslitelna, pritiahnuta za vlasy asi tak ako cely dej. neviem preco tam museli dat 4 zapletky a ku koncu casovu slucku, ktora bola totalne zmatocna...a najvavsim minusom je 120 minut... ()

O.Peta

Jestli se Američani chovají ke každému podezřelému tak, jako je to nejen v tomhle filmu ukázaný, tak to potěš. Já tomu i docela věřím, myslí si, že jim patří svět. Ale k filmu… Vlastně ani moc nemám, co bych vytknul, jde o fakt povedený thriller. Z počátku jsem moc nerozuměl roli Gyllenhaala, protože, ten mi přišlo, že tam hodinu a půl jen přičmrdoval, jen tak si tam stál, poslouchal, občas něco prohodil, aby se neřeklo, nechal, ať si s chudákem dělají, co chtějí. Jenže konec se rozjel naplno a časové prolínání příběhů jsem nečekal, to se hodně povedlo. 80% ()

Alementina

Nezda se to, ale na konci film nadherne prekvapi a krasne cely kruh uzavre. Za videni to rozhodne stoji. Trosku jsem se zamyslela nad tim, ze CR je obcas desnej Kašpárkov, kde vsichni by nejradeji vsechno nejak obesli a zaroven nas vsechny sere, jak tu nic nefunguje, jak by melo... a jak na vsechno nadavame, jak je to v haji, ale prece jenom lepsi nez zit nekde v islamsky zemi ci spojenejch statech, protoze obcane obou zemi se porad musi pred zbytem sveta obhajovat, ze oni nejsou ti zli. A jeste poznamka, nechapu, jak se Jake s Reese mohli dat pri nataceni dohromady, kdyz spolu nemaji jedinou scenu. ()

gogos

Hodne povedeny prolnuti nekolika vypjatych pribehu. Meryl Streep role prvotridni svine nadherne sedla. Vyborna zapletka, solidni gradace, vykony hercu, zvukova stranka. Proste povedeny, nadprumeny drama... ()

blackrain

Zcela nevinný muž byl obviněn ze spolupráce s teroristy. Odvekli ho mimo USA, kde byl krutě vyslýchán a mučen. Chtěli z něho dostat informace za každou cenu. Meryl Streep dokáže zahrát opravdu cokoliv, jak jsme se mohli přesvědčit na vlastní oči. Má na svém triku pěknou řádku zajímavých postav. Tady mě naštvala, protože hrála pěknou svini, ale na druhou stranu, jí ta role velmi dobře seděla. ()

kaylin

Když vás napadne nějaký magor, je tu váš stát, aby se o vás postaral. Uloží útočníkovi trest. Když je to tát, který vás napadá, na koho se obrátíte potom. Tohle je vlastně film o klasickém "Quis custodiet ipsos custodes?". Kdo bude strážit ty, co stráží? Jak daleko může vláda zajít v tom, aby získala pravdu? Jak může zacházet s lidmi? Je mučení pořád povolený prostředek? Silné téma, které je místy opravdu velmi intenzívní. Ve válce neexistuje presumpce neviny ani humánnost. Je to pravda? A vůbec, jsme vlastně pořád ve válce? Tedy ne my, ale Američani. Očividně se vály nemohou nabažit a v tomhle směru bych řekl, že snímek až tak nepřehání. Koneckonců, některé zprávy, co se dostanou ven, mluví za své. Mučení je stále nástroj k přiznání. Stejně jako v době inkvizice. Líbí se mi filmy, kde můžete postavy čistě nenávidět. Tohle je jeden z nich. Skvělá myšlenka: Mučením jednoho člověka vytvoříš nespočet dalších nepřátel. Není to geniální dílo, kde by všechno dokonale sedělo, herecké výkony nejsou nijak skvělé (kromě Meryl, ale ta je skvělá vždycky), scénář je místy trochu zbytečně natahovaný, ale tematicky na mě hodně zapůsobilo. ()

Aiax

Hmm, tenhle film dlouho klame tělem, do tří čtvrtin jsem si spokojeně a v klidu užíval solidního politického thrilleru, přesně toho druhu, jaké mám rád - aktuální téma, skvělí herci (hvězdné obsazení hollywoodských celebrit drtivě přezářil policejní šéf Yigal Naor), kompetentní (i když ne zrovna dechberoucí) režie, áčková produkce. Zkrátka takový velmi slušný čtyřhvězdičkový film. Jenže pak přišel moment, který mě překvapil a který do té chvíle sice profesionálnímu a plnotučnému, ale přece jen trochu přímočarému a režisérsky nepříliš objevnému filmu s několika hluchými místy, přidal na grádách a já díky němu zvýšil na plné hodnocení. Pro příznivce žánru jeden z vůbec nejlepších kousků, pro ostaní rovněž velmi zajímavé. P.S. - jsou filmy, které nadchnou až po druhém shlédnutí; Rendition je ale pravý opak. Poprvé nadchl, podruhé už na pět hvězd není. Pořád jde ale o skvělou zábavu, dokonce i s posláním. ()

FilmFan24

Lahůdkové hvězdné obsazení v politickém thrilleru, který postupně nabírá grády a nutí se alespoň trochu zamyslet nad dnešním světem plném lží a násilí. Poutavé a zajímavé je především propojení osudů jednotlivých postav a právě proto, že jich zrovna není nejmíň, je dějová linie velice poutavá. "Odvlečen" mě prostě zavlekl na místa pro mě neznámá! ()

Skip

Stačí být tmavé pleti, mít arabské jméno, nějaká ta chyba v mobilní komunikaci a jste v pořádném průseru, protože jasně odpovídáte profilu teroristy a po 11. září jsou jisté kruhy z bezpečnosti USA takřka všemocné. Velmi dobrý film s originální časovou smyčkou, který jistě zaujme, i když ne každého. ()

grogodil

Ľahký, nenáročný, pritom chytrý a celkom premyslený konverzačný triller s jednou zaújmavou časovou slučkou. Šiel by som s hodnotením aj vyššie, keby sa Gavin nebál pritvrdiť, pridať viac chladného profesionálneho cynizmu Meryl Streepovej do úst viacerých postáv a keby tie postavy v scenári neboli medzi sebou tak kŕčovito a nasilu zošnurované a skoro až príbuzensky pospájané. Všetky tie tajné manévre a prísne tajné agentúrne čachre tak vyznievajú trochu smiešne, keď divák má dojem, že každý má každého v podstate skoro pod nosom. Čo to vysvetľuje a uvádza na pravú mieru ona časová slučka, no aj tak ten film pôsobí pri žánrových súrodencoch ako akýsi bojazlivý vlažný "čajíček". ()

Dont

Je pravda, že tempo není z nejrychlejších a filmu je to hodně vytýkáno. Na druhou stranu já se nenudil, jen to chtělo přepnout na pomalejší režim. Oceňuji, že se tvůrci pustili do tak aktuálního a přitom velmi ožehavého tématu, a že nebylo zpracováno tak černobíle nebo jednostranně, jak tomu v podobných případech často bývá. Příběh obvinění z terorismu je znázorněn z několika pohledů, přičemž ty se od sebe výrazně liší. Tomu odpovídá i jednání jednotlivých aktérů. Při pomyšlení, že bych se někdy měl dostat do podobně bezvýchodné situace, se mi trochu svíral krk. Snímek má parádní obsazení, Meryl Streep mi připomněla svoji roli bezcitné šéfové z Ďábel nosí Pradu, Reese Witherspoon milá jako vždy, i když hrát jsem ji už viděl i lépe. Jake Gyllenhaal toho moc nenamluvil, ale mě se jeho minimalistický projev líbil. ()

Aleee89

Film, který má sice na první pohled zajímavý námět, ale přece jenom, v poslední době to není až tak nic nového. Důvod, proč jsem se přece jenom dívala, je Meryl Streep. A ač tedy námět není tak originální, přesto mě dokázal vtáhnout dovnitř, nenudila jsem se, i když délka byla skoro dvě hodiny, celkem mě to i dojalo, což je u mě u sledování jakéhokoliv filmu vždycky plus, Meryl musím jako tradičně pochválit, ona to ani jinak neumí a i z postavy, která není úplně sympatická, vykřeše hodně, líbili se mi i Jack Gyllenhaal a Reese Witherspoon a taky Omar Metwally. Nemůžu hodnotit špatně a škoda, že se film u nás podíval jen na DVD, i když chápu, že do kin lákají spíše blockbustery než náročné politické thrillery, ač s hvězdým obsazením. ()

Místo Avataru Noc v muzeu 2

Místo Avataru Noc v muzeu 2