Animovaný / Akční / Komedie / Dobrodružný

USA, 2008, 92 min

Rozpočet $130miliónovTržby USA $215,434,591Tržby Celosvetovo $631,155,295Tržby za predaj Blu-ray v USA $1,658,774Tržby za predaj DVD v USA $146,752,106║ Posledné roky ovládli filmový trh z časti aj CGI rozprávky, pokiaľ ešte pár rokov dozadu ich bolo v priemere v počte tak 2-3 na celý rok a kvalitou nespadali pod priemer, teraz by sa ich dalo narátať veselo cez 10 a kvalitatívne väčšina dopadne dosť podpriemerne, jedná sa hlavne o Európske produkcie, či od menej známych Amerických štúdii ako Warner Bros., Sony. Dokonca aj najväčší konkurent Dreamworks, CGI giganta ako je Pixar, sa dokáže pošmyknúť a ponúknuť len priemer ako bol veľmi očakávaný „hit“ Shrek 3. Teraz od nich prichádza akčne ladená Kung Fu Panda a necháva zabudnúť na slabšiu animačnú nádielku roka 2007 a opäť nastoluje vysokú úroveň prevedenia, či už po technickej stránke ale hlavne aj po obsahovej, k tomu treba spomenúť aj tú pre diváka najpríjemnejšiu čiže humornú. Prvý dojem z tohto projektu ale nebol tak hneď zrejmý, že by sa mohlo jednať o opätovný nástup na popredné miesta medzi špičku v novodobej CGI animácii. V prvom rade dosť odrádzal nijako moc zaujímavý trailer, lebo ten nám ponúkal v zostrihu scénok, len karate kúsky predvádzané zvieratami ako tiger, had, opica a dokonca aj kobylka! Takže môj pocit nadobúdal dojmu, že ide o nejakú nevydarenú paródiu na Kill Bill či iné filmy ladené karate súbojmi. Z mojej strany bol spočiatku o projekt nezáujem, až ma presvedčila komerčná úspešnosť, ktorá sa dá porovnať takmer z Oscarovým hitom Ratatouille. Cesta smer kino, sa nakoniec bohato vyplatila, okrem toho že tvorcovia filmu stvorili svižný príbeh o hrdinstve s prvkami príjemného humoru, bol film navyše obohatení aj o skvelý Slovenský dabing, ktorý nám môžu závidieť aj naši susedia. Príbeh si berie tak trošku vzor zo starých Ázijských kung-fu filmov, spomeniem napríklad takú 36. komnata Shaolinu , kde sa ocitne neskúsený smoliar s vnútorným fandením pre tento druh bojového umenia a vydá sa na ťažkú cestu výcviku. A týmto postupom sa vydáva aj Panda s menom Po aby najprv ako nadšenec spoznala svoje veľké vzory z chrámu na kopci a neskôr sa sama mohla stať obávaným bojovníkom ale aby k tomu prišlo musí podstúpiť v krátkom časovom úseku náročný výcvik pod vedením majstra Tai Lunga. Réžia: Na projekte sa podieľali debutanti Mark Osborne a John Stevenson, ktorý to nemali zrovna kvôli už dosť krát prevarenej téme ľahké, veď si len spomeňte, kedy naposledy si dali Jet Li, Jackie Chan(daboval opicu v originálnej verzii) či Jason Statham pauzu od ich tradičných karate kopancov. V tomto smere teda nieje núdza o tento žáner a teda aj keď máme možnosť sledovať to čo už poznáme z mnohých hraných karate filmov, tu to je dá sa povedať po prvý krát zasadené do zvieracieho sveta a tým to príde aj akési neokukané, lebo karate kúsky na celej ploche príbehu vo svete animácie, pokiaľ ma pamäť neklame ešte neboli doteraz využité. /videl v kine: 90%/(18.7.2008)

Dost povedený animák s hodně průhledným poselstvím. Ano, ano, člověk by si měl věřit a neměl by ztrácet naději, ale nemuseli mi to autoři připomínat každých pět minut. Po zbytek filmu jsem se však královsky bavil (s velkým přispěním nenapodobitelného hlasového výkonu Jacka Blacka), především u bitvy o knedlíčky a u té závěrečné. Panda Po je velký sympaťák a směšná karikaturka, že se člověk tlemí i když dostává pořádně na prdel. Ostatní už tolik prostoru nedostali (což mě mrzí hlavně kvůli provazový most držející kudlance), díky závěrečné bitce jsem však schopen i toto Pandě odpustit. Ale ke špičce žánru přeci jen ještě malinko schází a Pixar se z trůnu sesazuje šíleně těžko, silné čtyři.(15.1.2009)

Soundtrack Hans Zimmer a John Powell : 1. Hero ,2. Let The Tournament Begin ,3. Dragon Warrior Is Among Us ,4. Tai Lung Escapes ,5. Peach Tree Of Wisdom ,6. Accu-flashback ,7. Impersonating Shifu ,8. Sacred Pool Of Tears ,9. Training Po ,10. The Bridge ,11. Shifu Faces Tai Lung ,12. The Dragon Scroll ,13. Po vs Tai Lung ,14. Dragon Warrior Rises ,15. Panda Po ,16. Oogway Ascends ,17. Kung Fu Fighting,(7.5.2011)

...a koněčně jsme u toho, poslední třetí animovaný film pro rok 2008. Měli jsme tu Pixarovce, Disneyovce a do třetice si ještě užiju se studiem Dreamworks, který na svět vyslal z těch nejznámějších hlavně Shreka, takže něco za sebou už určitě bude mít. Film je to zábavný, obsahující velkou várku narážek na asijské kungfu filmy té doby, plus obsahuje další slušnou várku narážek na dnešní dobu plus další i když trošku menší várku pravé nefalšované zábavy, jenže mu zase musím ubrat za docela nesympatické postavičky. Když si vzpomenu na psa Bolta, tak musím tvrdit nesympatické, jinak mi to prostě ani přijít nemůže. Kung Fu Panda je možná legrace, ale není to až taková legrace jakou bych si já sám přál. Jack Black si svojí postavu Pandy užívá, sedne mu jako ulitá, respektive jeho hlas na ní sedne jako ulitý, zbytek už je čistý průměr, Hoffman, Liu, Chan, Jolie, Duncan...To všecko už je tak nějak v normálu, sice se to všecko váže na Pandu, ale když už pořádnej animovanej film, tak ať si alespoň pamatuju více jak jednu postavičku z něj. Vždyť i Shrek má oslíka, stejně jako Příšerky s. r. o. jsou dvě. například. Tady mi to prostě nejde a nejde, nemůžu si pomoct. Tím pádem mi tenhle film odpadá a i když je udělaný pěkně, řadí se v animácích mezi průměr.(23.1.2009)

Plakáty nelhaly - je to pandastická podívaná! A to navzdory faktu, že je vystavěna kolem dost triviálního příběhu, seřízeného podle formulky "from zero to hero". Nebál bych se zajít tak daleko a nominovat Pandu na nejlepší hned v několika kategoriích, především ale na jeden z nejnabušenějších akčních filmů roku. Tak adrenalinově a nápaditě natočená akce, kterou se může Panda pyšnit, se jen tak nevidí. Rozhodně nejlepší a nejpromakanější animák z provenience Dreamworks (Shreku, je mi líto), pro mě též jeden z TOP animáčů obecně. A vyplatí se v kině posedět u vizuálně výživných titulků a neodcházet před jejich koncem. Je to špatný zlozvyk.(6.7.2008)

• - Rovnomenný soundtrack k filmu vyšiel 3. júna 2008, na ktorom sa podieľali Hans Zimmer a John Powell. Ázijská verzia soundtracku obsahuje ešte dve ďalšie verzie Kung Fu Fighting, z ktorých jedna je zložená kórejským spevákom Rainom a druhá filipínskym spevákom Samom Concepcionom. Obe hrajú v ázijskej verzií filmu namiesto originálnej americkej pesničky. (Blackberry)

• - Charaktery bratří Shawů jsou poctou skutečným Shawům, kteří v 70. letech produkovaly v Honkongu kung fu filmy. (Rodriguez)

• - V septembri roku 2005 štúdio DreamWorks získalo herca Jacka Blacka ako hlas k hlavnej postave. O mesiac na to sa k Jackovi Blackovi pridali všetky ostatné herecké postavy, ktoré môžme počuť vo filme. (Blackberry)