30 dní dlouhá noc

Noc dlhá 30 dní

30 Days of Night

Horor / Thriller

USA / Nový Zéland, 2007, 113 min

Další hororová celuloidová veteš? Ani ne. Už jen proto, kolik špatných hororů měsíčně vychází – razí si to pochopitelně sofort na DVD. Nepřátelé jsou správný samorosti, mihne se tu i über-actor Foster, Slade kmitá mezi strachem a masakrem... jen by bylo záhodno, aby script popoháněl herce i po zajímavějších končinách, než je půda omšelýho baráku.(16.12.2007)

Nejlepší upířina posledních více než deseti let se nevyznačuje sofistikovaným scénářem (ostatně stejně jako komiks), ale takřka dokonalou atmosférou zimy a smrti. Až na pár nepodařených digitálních zabití je technicky vynikající a třešničkou na dortu jsou povedení upíři v čele s charismatickým Marlowem. Pecka. Více: http://blog.obitus.cz/2007/11/30-days-of-night.html(30.11.2007)

Zima a sníh přejí mrazivé atmosféře, odříznuté město na doslovném konci světa nabízí nějakou to překvapení, ale když přijde na samotné noční tvory, procento zajímavosti začne povážlivě klesat. Upíři nejsou upíři, ale smečka hladových zombíků, klišé se zničehonic vynervovanými přeživšími leze na nervy a i nekompromisní krvavost začne časem skoro otravovat. Slabou třetí hvězdu tak pro městečko Barrow zachraňuje sympatická ústřední dvojice a překvapivě podaný stylový závěr. 50%(23.10.2010)

Ne, ne a ne, tak takle by to neslo Slade. Na film jsem byl celkem zvedavej, ne nijak megalne, ale presto jsem se tesil a i tak me film docela zklamal. To, ze se film odehrava behem 30 dnu nekde za polarnim kruhem je uplne fuk, protoze tu nevidime zadny, ze by hrdinove jedli, spali, srali a podobne a sup najednou je den 7, sup den 19 atd. Navic Slade zrejme nikdy neslysel o gradaci napeti nebo budovani atmosfery, takze se celej film jen tak tahne, akorat obcas je prerusenej nejakou masakralni scenou. To je asi tak jediny, co se povedlo, treba pohled z vejsky na vyvrazdovani nebo akce v tom sneznym buldozeru jsou fakt libovy a reziser se s nakym litrem krve navic nesere, takze to se mi libilo. Ale to je tak asi vse. Co se tyce hercu, Hartnett spatnej neni, jen by zkratka potreboval bejt jeste krapet starsi, furt je to takovej kluk. No a co se tyce samotnejch upiru, tak az na par vyjimek vypadaj smesne a cumi, jak kdyz jim umrzly koule, vydavaj naprosto dementni zvuky a jejich materskej jazyk je k smichu a to se ani nezminuju o tech "moudrech" co pronasej. No a o samotnym pribehu nema cenu mluvit, jedno klise za druhym, logicky chyby (krev ani za mesic nezasnezi atd.) a nejaka psychologie postav veskrze zadna. Kdyby to byl aspon sviznej akcni film s prvky hororu, ale tady az na tech par krvavejch scen fakt nic neni, takze jsme se docela nudil. Navic tu neni skoro zadna hudba. Promarnena sance.(9.11.2007)

Je to veľmi dobrý horor. Má výborný príbeh o jednom malom mestečku na Aljaške, ktoré čaká mesiac bez slnečného svetla, lenže práve tu začala séria zvláštnych zločinov, ktoré má na svedomí tajomný cudzinec. A čoskoro si všetci uvedomujú, že je to len predzvesť niečoho omnoho horšieho, príchodu krvilačnej skupiny upírov a tak musia preživší na čele so šerifom a jeho priateľkou bojovať o svoje životy a vydržať do príchodu slnka. Spracovanie sa mi páči, ale k dokonalosti tomu ešte niečo chýba. Už od samotného začiatku to získa vysokú úroveň, perfektne zvolené prostredie, zaujímavé postavy a séria zločinov, pričom to celé výborne graduje a jedna vydarená scéna strieda druhú, len škoda, že po hlavnom útoku to už celé čiastočne upadne. Skvelý potenciál mestečka s dostatkom obyvateľov a takmer nezastaviteľnej skupiny upírov, ale nevyužil sa práve najideálnejšie. Tvorcovia si v tejto hlavnej fáze skôr zvolili štýl bežných hororov, kde sa už len malá skupina ľudí snaží prežiť, pričom aj celkový časový úsek jedného mesiaca je tu podaný len tak skratkovito a navyše aj finále mohlo byť o niečo lepšie. Ale aj tak je to stále výrazný nadpriemer s mnohými výbornými sekvenciami, takže sa aj tak je na čo pozerať. Po hororovej stránke som nadmieru spokojný, skvelá atmosféra, napätie síce funguje len v prvej tretine, ale aj tak mi sadlo a k tomu vydarené akčnejšie a krvavé sekvencie, či už hlavný útok na mesto, jazda s pojazdnou pílou, viacero likvidácií sekerou, tu sa je na čo pozerať. Herecké obsadenie je výborné, Josh Hartnett vo svojej najlepšej úlohe, k tomu Melissa George, pričom tu vytvorili skutočne sympatické hlavné duo, ale chválim aj vedľajšie postavy, bavili ma takmer všetci. Dobre sú na tom aj záporáci , upíri majú kvalitné masky a rozhodne si vedia získať rešpekt. Réžia a technická stránka sú vynikajúce, perfektná vizuálna stránka, skvelá kamera a aj efekty, veľmi atraktívne prostredie, ktoré patrí medzi to najlepšie, v akom sa kedy tento žáner odohrával, výborná atmosféra, tu nemám čo vytknúť. Keby sa tá hlavná fáza filmu pojala trochu inak, neváhal by som s plným hodnotením, ale aj takto je to jeden z najzaujímavejších hororov, čaké poznám a rád si ho občas pozriem. Objektívna kvalita filmu- 80%, film sa páči mne na 82%.(7.10.2008)

• - Niektoré vozidlá vo filme nemajú poznávacie značky. (NostraMovies)

• - Eben Oleson (Josh Hartnett) je jediná postava vo filme, ktorá má fúzy. (NostraMovies)

• - V závěru filmu, kdy jde Eben (Josh Hartnett) do továrny, rozepíná si bundu oběma rukama. V předchozím i následujícím záběru má však v jedné ruce sekyru. (dan.pacino)