30 dní dlouhá noc

Noc dlhá 30 dní

30 Days of Night

Horor / Thriller

USA / Nový Zéland, 2007, 113 min

'30 Days of Night' mi naháňal hrôzu dlhé dve hodiny. Ďalší z novodobých horrorov, ktorý na nahnanie strachu naplno využíva možnosti dnešných grafických a audiovizuálnych efektov. Čo chcem ale vyzdvihnúť je, že nenecháva všetko na pospas chlapcom zo štúdia a naplno sa hrá s temnou atmosférou temnej aljašskej noci. Hrôzu číhajúcu za každou dunou piesku som cítil na vlastnej koži a záver sa so mnou hral ako s bábikou. Režisérovi som síce každou minútou v prvej polovici filmu nedával veľké šance, že tak skvelo rozbehnutú partičku udrží v tak dobrom tempe až do konca, ale on mi to každou prebiehajúcou minútou v druhej polovici patrične vyvracal. Herecká snaha vôbec nevyšla navnivoč, to že sa posádka pod velením režiséra Davida Sladea naozaj snažila, bolo na výsledku badať. Idelány námet na pokračovanie, avšak vôbec nebudem sklamaný, keď žiadne nevznikne. Škoda kaziť tak príjemnú jednohubku. 80%.(29.9.2009)

Upíří kovbojka, upíří akce, upíří romantika a snad dokonce už i upíří porno. Tvůrci seriálů a filmů slovo upír taky vycucali uplně dokonale. Líp by to ani nešlo. Jediný štěstí má tenhle film. Že ho natočili už před třemy lety v době, kdy na slovo upír plno lidí začínalo být alergičtí, ale ještě se to dalo. 30 dní dlouhá noc je ale výborná akční řezba, kde se každou vteřinu něco děje a příběh se jen tak nezastaví. Hodně mi to také připomíná film Věc. Ať už krajina, nebo humusný záběry na zetlelý těla po cestě. Některé záběry jsou ale geniální a připomenou mi hraní nějakých těch klasických RPGček z pohledu z vrchu. Dokonce. Nicméně se s upíry vypořádal se vší úctou. Líp by to ani nešlo a ten konec...lahoda sama.(16.5.2010)

Skvělý horor na který se určitě vyplatí zajít do kina. K dokonalosti ale něco prostě chybí. Možná lepší dialogy a scénář. I přes docela originální přběh jsem se občas docela nudil a atmosféra místy pokulhávala. Josh Hartnett opustil hraní v blboučkých komedií pro teenagery a roli šerifa Ebena jsem si v jeho podání celkem užíval. Dávám tedy nakonec 4 hvězdičky, ale je to tak na 70%.(4.12.2007)

„Toto nás nemôže vystrašiť.“ – „No, mňa možno trocha áno...“ Hoci som od začiatku vedel, o čo v príbehu pôjde, bol som napnutý, bavil som sa, tešil som sa a možno som sa miestami aj bál, čo je v dnešnej ére (hororov, ktoré nie sú strašidelné) vec, ktorú si vážim. Poctivý upírsky horor (a to upírov nemám rád), ktorý sa môže pochváliť prekvapivo kvalitným hereckým obsadením (predovšetkým strapatý Mark Boone Jr. v nečakane kladnej úlohe), vynikajúcimi „minimalistickými“ maskami (vampíri vyzerajú desivo aj bez toho, že by to maskéri s líčením zbytočne preháňali), príjemne hardcore scénami (sekera) a originálnym umiestnením deja do fascinujúceho aljašského mestečka, noriaceho sa do 3O dní trvajúcej noci. Občasná absencia logiky (naozaj sa v závere pozornosť od horiaceho auta nedala odlákať jednoduchším spôsobom?) mi neprekážala až tak, ako v iných filmoch.(9.11.2010)

Je to veľmi dobrý horor. Má výborný príbeh o jednom malom mestečku na Aljaške, ktoré čaká mesiac bez slnečného svetla, lenže práve tu začala séria zvláštnych zločinov, ktoré má na svedomí tajomný cudzinec. A čoskoro si všetci uvedomujú, že je to len predzvesť niečoho omnoho horšieho, príchodu krvilačnej skupiny upírov a tak musia preživší na čele so šerifom a jeho priateľkou bojovať o svoje životy a vydržať do príchodu slnka. Spracovanie sa mi páči, ale k dokonalosti tomu ešte niečo chýba. Už od samotného začiatku to získa vysokú úroveň, perfektne zvolené prostredie, zaujímavé postavy a séria zločinov, pričom to celé výborne graduje a jedna vydarená scéna strieda druhú, len škoda, že po hlavnom útoku to už celé čiastočne upadne. Skvelý potenciál mestečka s dostatkom obyvateľov a takmer nezastaviteľnej skupiny upírov, ale nevyužil sa práve najideálnejšie. Tvorcovia si v tejto hlavnej fáze skôr zvolili štýl bežných hororov, kde sa už len malá skupina ľudí snaží prežiť, pričom aj celkový časový úsek jedného mesiaca je tu podaný len tak skratkovito a navyše aj finále mohlo byť o niečo lepšie. Ale aj tak je to stále výrazný nadpriemer s mnohými výbornými sekvenciami, takže sa aj tak je na čo pozerať. Po hororovej stránke som nadmieru spokojný, skvelá atmosféra, napätie síce funguje len v prvej tretine, ale aj tak mi sadlo a k tomu vydarené akčnejšie a krvavé sekvencie, či už hlavný útok na mesto, jazda s pojazdnou pílou, viacero likvidácií sekerou, tu sa je na čo pozerať. Herecké obsadenie je výborné, Josh Hartnett vo svojej najlepšej úlohe, k tomu Melissa George, pričom tu vytvorili skutočne sympatické hlavné duo, ale chválim aj vedľajšie postavy, bavili ma takmer všetci. Dobre sú na tom aj záporáci , upíri majú kvalitné masky a rozhodne si vedia získať rešpekt. Réžia a technická stránka sú vynikajúce, perfektná vizuálna stránka, skvelá kamera a aj efekty, veľmi atraktívne prostredie, ktoré patrí medzi to najlepšie, v akom sa kedy tento žáner odohrával, výborná atmosféra, tu nemám čo vytknúť. Keby sa tá hlavná fáza filmu pojala trochu inak, neváhal by som s plným hodnotením, ale aj takto je to jeden z najzaujímavejších hororov, čaké poznám a rád si ho občas pozriem. Objektívna kvalita filmu- 80%, film sa páči mne na 82%.(7.10.2008)

• - Natáčení trvalo 70 dní. (Chatterer)

• - Při natáčení bylo spotřebováno 280 tun umělého sněhu. (Reiniš)

• - Josh Hartnett nevyužíval služeb kaskadéra a Melissa George většinou sama řídila, když to scénář vyžadoval. (Tereza666)