30 dní dlouhá noc

Noc dlhá 30 dní

30 Days of Night

Horor / Thriller

USA / Nový Zéland, 2007, 113 min

Paradoxně nejvíc se mi líbily části, kde ještě svítilo slunce. Jelikož Slade umí a na ty barvy s krvavě zapadajícím sluncem bych se vydržel koukat dlouho. Josh Hartnett je dobrej, ale ty upíři jsou takový divný. Vetšinu obyvatel jen ultrarychle stáhnou pod domy, nebo tak a není vidět žádná bitka (čestnou výjimkou budiž drsné a pomalé vyvražední jedné rodiny přímo u nich doma). Ovšem scéna braná z nadhledu (GTA 2 pohled) když kamera projíždí městečko a obyvatelé marně zápolí s upíry je dokonalá a David Slade v ní potvrdil režisérskou nápaditost. Prostředek filmu je dost ukecaný a ve finále asi 20 upírů prostě zmizí neznámo kam (beru to tak že pochcípali na slunce). Vůdce upírů a jeho rádobymoudré kecy mi opravdu pily krev. Zato poslední záběr filmu je jedna velká poetika.(10.2.2008)

Nejlepší upířina posledních více než deseti let se nevyznačuje sofistikovaným scénářem (ostatně stejně jako komiks), ale takřka dokonalou atmosférou zimy a smrti. Až na pár nepodařených digitálních zabití je technicky vynikající a třešničkou na dortu jsou povedení upíři v čele s charismatickým Marlowem. Pecka. Více: http://blog.obitus.cz/2007/11/30-days-of-night.html(30.11.2007)

Další hororová celuloidová veteš? Ani ne. Už jen proto, kolik špatných hororů měsíčně vychází – razí si to pochopitelně sofort na DVD. Nepřátelé jsou správný samorosti, mihne se tu i über-actor Foster, Slade kmitá mezi strachem a masakrem... jen by bylo záhodno, aby script popoháněl herce i po zajímavějších končinách, než je půda omšelýho baráku.(16.12.2007)

• Dudek

NEČÍST PŘED PROJEKCÍ!!!Hluboko mražený kříženec mezi Horami co mají oči, Úsvitem mrtvých a několika dalšími oblíbenými horory má sice několik es v rukávu, ale zřejmě se stydí je všechny vyndat na stůl. Záčatek je grandiózní, záběr na podivný obličej muže, o kterém si nemáme co myslet, postupné seznamování s atmosférou zmrzlého města a skvělé vystižení mrazu se vším tím úchvatným křupáním ledu a šustěním silných bund. Úchvatným způsobem se dozvíme, že soupeři nejsou ani neovladatelní vlkodlaci, natož zombie bez mozku, ale skupina krvežíznivých upírů, která má oproti ostatním výhodu nadprůměrné inteligence. Což samo o sobě samozřejmě nic nemusí znamenat, na druhou stranu při správné aplikaci skýtá tenhle příběh až ohromné možnosti. Plán je naprosto jednoduchý a o to lépe realizovatelný, režisér si zpočátku pohrává jen s náznaky, které fungují opravdu dobře. První vražda psů, odpojení proudu, zabití údržbáře a hrátka s partičkou místních zaměstnanců nemá chybu. Stejně dobře funguje i skok na auto a hlavně úžasný záběr z ptačí pohledu na bezmocné obyvatele, po kterých zůstavají pouze krvavé šmouhy ve sněhu. A vůbec krev tu dostává nový rozměr, musím ocenit práci tvůrců, jejichž práce s krví hraničí s uměleckou genialitou, což filmu v několika fázích dodává ten správný 'look'. 30 dní dlouhá noc též krom úžasného audia disponuje i neméně povedeným vizuálem, což jsem již jemně naťukl o pář písmen zpět. Autorům se podivuhodným způsobem podařilo zachytit vizuální atmosféru komixu, z obrazu je cítit hravost barev, pečlivé naskládání předmětů a samozřejmě i jasná filtrace. Zvláštní pochvalu si zasluhuje vánice... Ale chválil jsem, myslím, dost, teď je čas ukázat moment, od kterého film sjíždí z těch správných kolejí. Tou chvílí je první detail nezvaných hostů a ještě větším zlomem pak moment, kdy se znuděně dozvídám, že napadení se též přemění v upíra. Když budu ignorovat některé logické nesmysly, můžu zkritizovat snad jen neustálé vřískaní, které hraničí s trapností, příliš rychlé tempo v několika scénách, třeba při převracení auta byl střih tak šílený, že jsem po chvíli netušil co se děje. Vadí nenávaznost některých dějových pasáží, podivná dějová struktura a možná tak trochu děda, jehož osud by mě opravdu zajímal. Slade má jediné štěstí, že přišel s vcelku vkusným závěrem, který příjemně překvapí.(1.11.2007)

Ne, ne a ne, tak takle by to neslo Slade. Na film jsem byl celkem zvedavej, ne nijak megalne, ale presto jsem se tesil a i tak me film docela zklamal. To, ze se film odehrava behem 30 dnu nekde za polarnim kruhem je uplne fuk, protoze tu nevidime zadny, ze by hrdinove jedli, spali, srali a podobne a sup najednou je den 7, sup den 19 atd. Navic Slade zrejme nikdy neslysel o gradaci napeti nebo budovani atmosfery, takze se celej film jen tak tahne, akorat obcas je prerusenej nejakou masakralni scenou. To je asi tak jediny, co se povedlo, treba pohled z vejsky na vyvrazdovani nebo akce v tom sneznym buldozeru jsou fakt libovy a reziser se s nakym litrem krve navic nesere, takze to se mi libilo. Ale to je tak asi vse. Co se tyce hercu, Hartnett spatnej neni, jen by zkratka potreboval bejt jeste krapet starsi, furt je to takovej kluk. No a co se tyce samotnejch upiru, tak az na par vyjimek vypadaj smesne a cumi, jak kdyz jim umrzly koule, vydavaj naprosto dementni zvuky a jejich materskej jazyk je k smichu a to se ani nezminuju o tech "moudrech" co pronasej. No a o samotnym pribehu nema cenu mluvit, jedno klise za druhym, logicky chyby (krev ani za mesic nezasnezi atd.) a nejaka psychologie postav veskrze zadna. Kdyby to byl aspon sviznej akcni film s prvky hororu, ale tady az na tech par krvavejch scen fakt nic neni, takze jsme se docela nudil. Navic tu neni skoro zadna hudba. Promarnena sance.(9.11.2007)

• - Natáčení trvalo 70 dní. (Chatterer)

• - Spoiler: Na konci filmu je celé mesto v plameňoch, ale sneh sa netopí. (NostraMovies)

• - Většina záběrů byla natočena během dne za použití day-for-night technologie. (Chatterer)