30 dní dlouhá noc

30 Days of Night

Horor / Thriller

USA / Nový Zéland, 2007, 113 min

• EdaS

Zklamání. Nevím jak kdo, ale já u filmů oceňuji jednu drobnost - příběh. Tady je jen zajímavě nahozená výchozí situace, která nijak negraduje. Po třiceti minutách mě 30 dní dlouhá noc přestávala bavit a začal jsem vzpomínat - na Carpenterovu Věc i na její předobraz The Thing From Another World a snil o tom, jak bych je viděl na plátně raději než další hodinu stále stejných útoků trapně vyfešákovaných ledních upírů, kteří mají kromě tesáků huby plné zoufale špatných hlášek. Od Sladea jsem po slibném debutu čekal věru víc. 50% Vzhledem k místnímu nadhodnocení volím nižší hvězdičkovou variantu.(5.11.2007)

Na tyhle ostrozubé hnusáky nechodit s kolíkem, ale s pořádně nabroušenou sekerou, brokovnicí a traktorem. Sladeův upíří biják atmosférou osciluje někde mezi The Thing a výbornou Kingovou zasněženou povídkou ze Salemu. Úderností si nezadá s Úsvitem mrtvých od Snydera. Dovolil bych si tvrdit, že Sladeovi upíří parchanti převyšují jakoukoliv skvadru rychlých nemrtvých či nakažených, poněvadž jim ještě neshnil mozek a svůj chtíč kombinují se sadismem, což z nich dělá obzvláště krutého protivníka. Milovníka horrorů rejdění bledých a zakrvácených zrůd mezi dřevěnými domky v depresivně potemnělém a od okolní civilizace odříznutém městečku musí potěšit. Plusem budiž i sympaticky neočekávaný vývin závěrečné fáze. Pěkných 85% a doufám, že se Slade nadále bude držet horroru/thrilleru, jelikož tady se od něho ještě dají čekat velké věci.(28.10.2007)

„Toto nás nemôže vystrašiť.“ – „No, mňa možno trocha áno...“ Hoci som od začiatku vedel, o čo v príbehu pôjde, bol som napnutý, bavil som sa, tešil som sa a možno som sa miestami aj bál, čo je v dnešnej ére (hororov, ktoré nie sú strašidelné) vec, ktorú si vážim. Poctivý upírsky horor (a to upírov nemám rád), ktorý sa môže pochváliť prekvapivo kvalitným hereckým obsadením (predovšetkým strapatý Mark Boone Jr. v nečakane kladnej úlohe), vynikajúcimi „minimalistickými“ maskami (vampíri vyzerajú desivo aj bez toho, že by to maskéri s líčením zbytočne preháňali), príjemne hardcore scénami (sekera) a originálnym umiestnením deja do fascinujúceho aljašského mestečka, noriaceho sa do 3O dní trvajúcej noci. Občasná absencia logiky (naozaj sa v závere pozornosť od horiaceho auta nedala odlákať jednoduchším spôsobom?) mi neprekážala až tak, ako v iných filmoch.(9.11.2010)

David Slade možná umí točit, ale tahle vyvražďovačka mi rozhodně nepřišla ničím nadprůměrná. Umírání bezejmených postav je nuda a upíři mluvící divnou řečí mě vůbec nebrali. Ani ten Josh se sekerou to nijak nezachránil i přesto, že jsem ho po Slevinovi vzal na milost. Snad si u mě Slade vybojuje ostruhy příště.(24.11.2007)

Na městečko Barrow se blíží Bouře století spolu s Prokletím Salemu. Aneb takto nějak by to vypadalo, kdyby tato dvě díla mistra hororu Stephena Kinga spolu měla literární poměr, a z jejich spojení by vznikl potomek:) Někdejší idol dívčích srdcí a absolvent Fakulty je šerifem zapadlého městečka kdesi na Aljašce. Nutno říct, že Josh na tomto postu obstál velmi věrohodně. Jeho "sacrifice" je vskutku odvážné, ačkoliv on sám se z něho dlouho radovat nebude. 30 dní dlouhá noc upoutá především slušným vizuálem i obsazením. Již několikrát mě Ben Foster přesvědčil, že vyšinuté a nevyrovnané charaktery mu sedí. Jistou dobu jsem ho měla zapamatovaného jako dobrotivého Angela z X-Menů, avšak s téměř každou další rolí mě jen utvrzuje v tom, že kladné a klidné postavy nejsou jeho nejsilnější stránkou:) Film mě lehce zklamal snad jen v celkovém pojetí. Myslela jsem, že mrazivé prostředí ve spojení s nekonečnou nocí je ideální "hostinou" pro pomalu budované napětí, nastupující děs a houstnoucí atmosféru. Jenže příběh je pojat přesně obráceně. Je akční, dynamický a krvavý. Pro samotné upíry mě napadlo přízvisko "Zompíři.":) Jako něco mezi zombie a upírem. Agresivní, rychlí a nenažraní. Nejvíce mě zamrzelo, že postava Bena Fostera nepobyla na scéně příliš dlouho a navíc jsme se nedozvěděli ani, co byl zač, stejně jako nebyl objasněn původ upírů. Proč vlastně přišli a odkud třeba.(10.5.2012)

• - Niektoré vozidlá vo filme nemajú poznávacie značky. (NostraMovies)

• - V závěru filmu, kdy jde Eben (Josh Hartnett) do továrny, rozepíná si bundu oběma rukama. V předchozím i následujícím záběru má však v jedné ruce sekyru. (dan.pacino)

• - Tetování na pravé ruce upíří holčičky je logo německé industriální skupiny Einstürzende Neubauten. (-bad-mad-wolf-)