30 dní dlouhá noc

Noc dlhá 30 dní

30 Days of Night

Horor / Thriller

USA / Nový Zéland, 2007, 113 min

Hype jako Brno. Efektně natočené úseky, badass Hartnett ve své životní roli a problesky mrazivé atmosféry hororových etalonů osmdesátých a devadesátých let. To všechno v moderním hávu s pořádnou horou gore efektů a řízné muziky, takže tomu vlastně nelze "fanouškovsky" nic vyčítat. Ale bohužel - minimálně polovinu filmu jsem měl pocit, že je to pěkně natočená předvídatelná nuda s nepříjemně přehrávajícími namaskovanými lidmi, jejichž teatrálnost mi lezla krkem už po našem prvním setkání. Stylové fragmenty posilují prvoplánové dojmy, ale scénář včetně dialogů, zbytečných smrtí a zhovadile konstruovaných myšlenkových pochodů stejně ve finále nedokáže příliš dobře maskovat, že se tu vůbec nic neděje, není si o čem povídat a divák nemá do koho se "položit". 65%(16.3.2008)

Ne, ne a ne, tak takle by to neslo Slade. Na film jsem byl celkem zvedavej, ne nijak megalne, ale presto jsem se tesil a i tak me film docela zklamal. To, ze se film odehrava behem 30 dnu nekde za polarnim kruhem je uplne fuk, protoze tu nevidime zadny, ze by hrdinove jedli, spali, srali a podobne a sup najednou je den 7, sup den 19 atd. Navic Slade zrejme nikdy neslysel o gradaci napeti nebo budovani atmosfery, takze se celej film jen tak tahne, akorat obcas je prerusenej nejakou masakralni scenou. To je asi tak jediny, co se povedlo, treba pohled z vejsky na vyvrazdovani nebo akce v tom sneznym buldozeru jsou fakt libovy a reziser se s nakym litrem krve navic nesere, takze to se mi libilo. Ale to je tak asi vse. Co se tyce hercu, Hartnett spatnej neni, jen by zkratka potreboval bejt jeste krapet starsi, furt je to takovej kluk. No a co se tyce samotnejch upiru, tak az na par vyjimek vypadaj smesne a cumi, jak kdyz jim umrzly koule, vydavaj naprosto dementni zvuky a jejich materskej jazyk je k smichu a to se ani nezminuju o tech "moudrech" co pronasej. No a o samotnym pribehu nema cenu mluvit, jedno klise za druhym, logicky chyby (krev ani za mesic nezasnezi atd.) a nejaka psychologie postav veskrze zadna. Kdyby to byl aspon sviznej akcni film s prvky hororu, ale tady az na tech par krvavejch scen fakt nic neni, takze jsme se docela nudil. Navic tu neni skoro zadna hudba. Promarnena sance.(9.11.2007)

Moje pocity ze Sladeova pojetí velmi svérázně nakresleného a na mě osobně na pohled ne zrovna příjemně působícího comicsu jsou dost rozporuplné. To už tak ale se mnou bývá, když mi někdo naservíruje úvod, který svou atmosférou připomíná do vnitřností hluboko zaťaté spáry Carpenterovy Věci, pak to přiživí neskutečně makabrózním masakrem v měřítku při zachování takových podrobností nepříliš často vídaném a pak už to až do konce jen tak chladí něčím, co ze zásady nenazývám horrorem, neboť jediným klacíkem šťouchajícím do diváka je to, jak na pohled hnusní jsou zde přítomní vampejři (Podotýkám, že jsou naprosto úžasně nechutní;)). Ano, sem tam se sice objevil záběr či věta, která navodila na mé tváři uznalý úsměv, ale jinak jsem většinu času přemýšlel nad tím, proč ten, jenž stojí v čele svého lidu na počátku nového tažení proti našemu lidu, musí pořád vypouštět z huby takové nesmysly a proč se věci dějí tak podivuhodně jako se dějí. Mám radost z toho, že některé záběry vypadají jako oživlé stránky z té drsné knížečky, kterou si pamatuju z jednoho svého velmi oblíbeného hradeckého knihkupectví, ale některé věci naopak na plátně nefungují ani zdaleka tak jak si tvůrci zřejmě přáli. Jediné co zbývá říct je, že Melissa George je stále ta bad bitch pusinka jakou si pamatuju z Alias;) což sem sice vůbec nepatří, ale na druhou stranu je to pro mě argument hovořící ve prospěch jedné poměrně krátké polární noci. Nakonec tedy vyštrachám ze svého kapsáře 70% a budu čekat, jestli to příště třeba nebude lepší.(22.7.2008)

Shodou okolností jsem dneska i poprvé četl komiksovou předlohu (včera jsem na ni nečekaně narazil v knihovně) a musím říct, že na mě film působí ještě lépe. Výborná atmosféra. Že má Slade talent vím už po jeho V PASTI a 30 DNÍ DLOUHÁ NOC to jen potvrzuje. Zápletka je jednoduchá, chytrá, úderná a připomíná starší přímočaré horory, kde jde vlastně jen o přežití. Hartnett válí. A to hodně. Když si vzpomenu jak jsem toho kluka moc nemusel, nemůžu tomu uvěřit. No a ten západ slunce...(7.2.2008)

Povedený horor s mrazivou atmosférou (doslova), akorát mi někdy vadila moc zběsilá kamera + že to nebylo větší maso + o něco povedenější upíří vzhled + aby ty upíři byli spíš nekomunikativní, prostě ideální by se mi zdálo něco mezi zombie a upírem, vlastně proč ne rovnou zombíci. Chápu že bylo asi nutné držet se komiksové adaptace, když už to tak je, osobně jsem jí nečetl a tak s ní nemám srovnání. Josh Hartnett dobrý, teda možná až s vousama:), a jinak ostatní herci až na jednoho tlustýho upírobijce dost nevýrazní. Ale jo, spokojenost.(7.11.2007)

• - V závěru filmu, kdy jde Eben (Josh Hartnett) do továrny, rozepíná si bundu oběma rukama. V předchozím i následujícím záběru má však v jedné ruce sekyru. (dan.pacino)

• - V závěru filmu, kdy jsou téměř všichni přeživší v továrně, skončí v drtičce i holohlavý upír s drakem na hlavě. V závěrečném boji je ho ale ještě možné znovu spatřit. (dan.pacino)

• - Snímek vznikl podle stejnojmeného komiksu Bena Tepelsmitha a Steva Nielse, který vyšel i u nás. (Reiniš)