30 dní dlouhá noc

Noc dlhá 30 dní

30 Days of Night

Horor / Thriller

USA / Nový Zéland, 2007, 113 min

Rok 2006 měl nekompromisní řezničinu Hory mají oči, což byl nejvydařenějši hororový remake a nejlepši horor toho roku, 30 dní dlouhá noc je nejlépe uchopenou adaptací comicsu za poslední roky a nejlepšim hororem roku 2007. (Aniž by obsahovala jakýkoliv sociálně-politicko-kritický osten, stačí metažanrová podívaná par excellence). Rodriguez, Snyder a Satrapiové by se povinně měli podívat, jak se adaptuje comics do filmové podoby, přičemž se zachová jeho look a přeloži se jedna řeč (komiksová) do té druhé (filmové) a dynamika a drajv se neztratí, navíc všechny odchylky od comicsu jsou k dobru věci a děj i postavy v něm dělají plastičnějšim(i). Chce to přitom jenom tak málo: trochu saturovat barvy, začit ustavujícím velkým celkem, poté prostřihnout na pečlivě komponovaný záběr s chytrým rámováním a dle comicsového políčka rozestavenou postavou a dát kameře volnost a hybnost, nechat ji propojit dvě políčka do jednoho promyšlenou jízdou. _____ S čistým svědomím můžu řict, že takhle povedená upířina tady nebyla od Near Dark, upířina, která si je vědoma svého předobrazu a silně z něj těží v budování heterosexuálního vztahu hlavní dvojice, jenž je obrácen na ruby, a takhle atmosferická a nekompromisní podívaná tady nebyla od Mlhy. Co sejde na tom, že dialogy jsou horši a plné klišé, když je pronášejí herci, kterým to - a překvapivě včetně zarosteného Harttneta - věřim a co na tom, že ty přechody mezi jednotlivými dny ubírají filmu na efektivitě, když hororů, v nichž patnáctiletí kluci sekají o dobrou polovinu let mladšim holčičkám hlavu sekyrou, je tak zatraceně málo...(5.1.2008)

Nesmírně efektní a krvavá řezničina, avšak dějově nic neříkající a poměrně prázdná. Nedovzíme se vlastně vůbec nic podstatného. Odkud se upíři vzali, jak přežívají, kde se ukrývají, kdo byl jejich vyslanec, kde se vzal najednou z ničeho nic jen kousek od městečka, kolem kterého nebylo živé duše na 100 kilometrů a další a další otázky, na které se těžko hledá odpověď (a mezi řádky určitě není). Monstra jsou bezduché pořvávající obludky, z kterých jde strach jen díky dobrému timingu scén a strhující sněhové atmosféře. Nicméně ocenit se musí tvrdý rating, drsný Hartnett (!) a docela solidní spád. Ale jinak je to především přehlídka krvavých efektů a usekaných končetin.(13.8.2008)

Zbytočne dlhé a za niektoré úseky scenára by som okamžite staval k múru, ale tá ATMOSFÉRA, tie infarktové ľakačky a tie nekompromisné gore efekty (snežné rýpadlo a odtínanie hlavy sekerou nad drvičom jasne vedú) mne osobne stačia k pocitu, že som videl jeden z najlepších hororov za posledných 5 rokov. Fyzická intenzívnosť hodná Snyderovho Úsvitu mŕtvych.(3.1.2008)

Takhle vypadá dokonalý horror. Strašidelný, ale ne tak moc abych v kině vyletěl z kůže. Herecky vynikající, dát hlavní role naprosto netypickým hvězdám byla skvělá volba. Krvavý, ale ne žádná řezničina. Příběhově originální, obsahujíc fantastické zakončení. David Slade je mistrem oboru, tohle přesně ta žánrovka na kterou jsem čekal celý život!(8.11.2007)

Rozpočet $30miliónovTržby USA $39,568,996Tržby Celosvetovo $75,505,973Tržby za predaj DVD v USA $26,877,175 //počet predaných kusov 1,422,435║ Potenciál filmu slušný ale nie úplne využitý, zamrzí hlavne príbehová plochosť a jednotvárnosť, poslabšie vykreslenie charakterov, mierne plus je napätie a nejaké tie lakačky. Určite som ale čakal viac než všedný aj keď príjemný priemer. /65%/(16.11.2008)

• - Do niektorých kín šiel film pod názvom Red Impression. (genetique)

• - Snímek vznikl podle stejnojmeného komiksu Bena Tepelsmitha a Steva Nielse, který vyšel i u nás. (Reiniš)

• - Při natáčení bylo spotřebováno 280 tun umělého sněhu. (Reiniš)