30 dní dlouhá noc

Noc dlhá 30 dní

30 Days of Night

Horor / Thriller

USA / Nový Zéland, 2007, 113 min

Ne, ne a ne, tak takle by to neslo Slade. Na film jsem byl celkem zvedavej, ne nijak megalne, ale presto jsem se tesil a i tak me film docela zklamal. To, ze se film odehrava behem 30 dnu nekde za polarnim kruhem je uplne fuk, protoze tu nevidime zadny, ze by hrdinove jedli, spali, srali a podobne a sup najednou je den 7, sup den 19 atd. Navic Slade zrejme nikdy neslysel o gradaci napeti nebo budovani atmosfery, takze se celej film jen tak tahne, akorat obcas je prerusenej nejakou masakralni scenou. To je asi tak jediny, co se povedlo, treba pohled z vejsky na vyvrazdovani nebo akce v tom sneznym buldozeru jsou fakt libovy a reziser se s nakym litrem krve navic nesere, takze to se mi libilo. Ale to je tak asi vse. Co se tyce hercu, Hartnett spatnej neni, jen by zkratka potreboval bejt jeste krapet starsi, furt je to takovej kluk. No a co se tyce samotnejch upiru, tak az na par vyjimek vypadaj smesne a cumi, jak kdyz jim umrzly koule, vydavaj naprosto dementni zvuky a jejich materskej jazyk je k smichu a to se ani nezminuju o tech "moudrech" co pronasej. No a o samotnym pribehu nema cenu mluvit, jedno klise za druhym, logicky chyby (krev ani za mesic nezasnezi atd.) a nejaka psychologie postav veskrze zadna. Kdyby to byl aspon sviznej akcni film s prvky hororu, ale tady az na tech par krvavejch scen fakt nic neni, takze jsme se docela nudil. Navic tu neni skoro zadna hudba. Promarnena sance.(9.11.2007)

Zbytočne dlhé a za niektoré úseky scenára by som okamžite staval k múru, ale tá ATMOSFÉRA, tie infarktové ľakačky a tie nekompromisné gore efekty (snežné rýpadlo a odtínanie hlavy sekerou nad drvičom jasne vedú) mne osobne stačia k pocitu, že som videl jeden z najlepších hororov za posledných 5 rokov. Fyzická intenzívnosť hodná Snyderovho Úsvitu mŕtvych.(3.1.2008)

Hype jako Brno. Efektně natočené úseky, badass Hartnett ve své životní roli a problesky mrazivé atmosféry hororových etalonů osmdesátých a devadesátých let. To všechno v moderním hávu s pořádnou horou gore efektů a řízné muziky, takže tomu vlastně nelze "fanouškovsky" nic vyčítat. Ale bohužel - minimálně polovinu filmu jsem měl pocit, že je to pěkně natočená předvídatelná nuda s nepříjemně přehrávajícími namaskovanými lidmi, jejichž teatrálnost mi lezla krkem už po našem prvním setkání. Stylové fragmenty posilují prvoplánové dojmy, ale scénář včetně dialogů, zbytečných smrtí a zhovadile konstruovaných myšlenkových pochodů stejně ve finále nedokáže příliš dobře maskovat, že se tu vůbec nic neděje, není si o čem povídat a divák nemá do koho se "položit". 65%(16.3.2008)

A čakám aj naďalej, kedy už konečne niekto vytiahne dokončený, prepracovaný scenár pre zombie-vampire tematiku. 30 Days of Night patrý medzi obrazovo novodobé, celkom podarené pokusy, lenže má toľko scenárových chýb a hluchých miest, že to priam irituje. (np na začiatku filmu majú upíri ešte superrýchlu pohyblivosť, no potom, keď už ide do tuhého, kráčajú si jak na poobedňajšej prechádzke, a to napriek tomu, že ich kosia s buldozérom na ľad.) Prečo si každí tvorca siahajúci pre tento žáner myslí, že hĺbky postáv a logickosť do nej nepatria?(23.4.2010)

Povedený horor s mrazivou atmosférou (doslova), akorát mi někdy vadila moc zběsilá kamera + že to nebylo větší maso + o něco povedenější upíří vzhled + aby ty upíři byli spíš nekomunikativní, prostě ideální by se mi zdálo něco mezi zombie a upírem, vlastně proč ne rovnou zombíci. Chápu že bylo asi nutné držet se komiksové adaptace, když už to tak je, osobně jsem jí nečetl a tak s ní nemám srovnání. Josh Hartnett dobrý, teda možná až s vousama:), a jinak ostatní herci až na jednoho tlustýho upírobijce dost nevýrazní. Ale jo, spokojenost.(7.11.2007)

• - Niektoré vozidlá vo filme nemajú poznávacie značky. (NostraMovies)

• - Většina záběrů byla natočena během dne za použití day-for-night technologie. (Chatterer)

• - Snímek vznikl podle stejnojmeného komiksu Bena Tepelsmitha a Steva Nielse, který vyšel i u nás. (Reiniš)