30 dní dlouhá noc

• USA 30 Days of Night (více)

Každý rok se město na severu Aljašky na měsíc ponoří do tmy. Letošní zima však přinese i smrt.. Místní obyvatelé nemůžou zastavit to, co přichází. Krvežízniví upíři se vydávají na šílenou žranici. Je to svět, o němž dosud jen snili. Jenom dva lidé stojí mezi hladovými vetřelci a těmi, kdo přežili první krvavý útok. Šerif Eben (Josh Hartnett) a jeho žena Stella (Melissa George) bojují, aby mohli zase spatřit denní světlo. Dokážou městečko zachránit nebo se setmí navždy? (oficiální text distributora)

herr_carter

Krom toho, že je zde jasně čitelný Raimiho rukopis v podobě divoce stříkající a z hlediska efektů dobře zvládnuté haldy krve, nejedná se podle mě o nic převratného. Prostě typický upírský film, s naprosto nehodícím se Hartnettem, ale naopak s příjemně démonickým Houstonem.............moje hodnocení = 6 z 10. ()

coscarelli

Tak dlho som bazil po nejakom poriadnom, strachvyvolavajucom, poctivom upirskom horore, az sa ucho odtrhlo.. David Slade zmontoval uzasne vizualny, atmosfericky , znepokojujuci nerve-horor na zaklade nejakeho komiksu . ktory som necital a... ani nebudem. Najvacsie plusko je prostredie a atmosfera, ktoru maly Velky reziser ma pod palcom , s ladovym kludom ju kontroluje a paradne ovlada. Pocit beznadeje, strachu a tuzby prezit tuto milu dlhu chvilku +pekelny vrstva snehu + neustala tma = zimomriavky, v ktorych sa da zmrazit sedem mamutov. Dalsie plus je dostatocne hlboke venovanie sa charakterov vsetkych obsadenych, vymodelovane vykamerovanie okolia a hlavne vzhlad milych zaporakov , kde v istej scene predvedu nieco, co narusilo moju psychiku. Odvazne, krvave, mrazive. Dvojku som nacal, a mysliac na svoje zdravie nebudem dalej pokracovat. ()

Borec3

Nehodnotím... ale jestli jste uchc*vali z tohoto kousku, pak určitě mrkněte na The Thing od Carpentra s Kurtem Russellem... aneb jen s medvídkem uprostřed mrazu :) ()

hudryhudry

Celý svět je tvořen protiklady, existuje láska i nenávist, narození a smrt, dobro a zlo, den a noc - světlo a tma. Tyto protiklady mají být v rovnováze, avšak když jeden z nich získá nadvládu nad tím druhým, je zle. Já osobně bych bez slunce žít nemohl, dodává mi energii, v létě mě zahřívá a když v zimě vykoukne zpoza mraků, hned mi to zvedne náladu. Lidé za polárním kruhem to však mají těžké, jejich dny i noci jsou bohužel o něco delší. A když se mrazivá dlouhá temnota spojí s krvelačnými upíry, je námět na děsivý horůrek na světě. I když hororové filmy upřímně nemusím (no jo no, tak jsem posera no :-)), tato Sladova adaptace pro mě neznámého komiksu se mi velmi líbila. Nejen kvůli úžasnému vizuálnímu provedení, ale také kvůli odbočení od klasického hororového bafacího klišé (i když těch"bafáků" se tam také pár objeví), neboť hororovým prvkem tohoto filmu je především strach, beznaděj a kruté scény, kde si tvůrci opravdu neberou servítky (opravdu byly spotřebovány hektolitry filmařské krve). Stylizace upírů je taky bezchybná, hlavně jejich "nazghulovský" jazyk a kvičení doslová nahání hrůzu. Jednají chytře, využívají návnad a loví ve smečkách jak vlci, takže bezbranní lidé nemájí šanci. Kolikrát jsem se při sledování filmu přistihl, jak se mačkám na kamarádku na sousedním sedadle a kryji si oči, protože atmosféra tohoto filmu je prostě děsivá. Jedinou slabinou tohoto filmu tedy zůstávají slabší dialogy (i když narážka na Belu Lugosiho je dokonálá) a klasická hororová lineárnost vymírání hlavních a vedlejších postav, která je jasná už od prvních 10ti minut. Do těch 5* tomu ještě něco chybí, avšak rozhodně nejlepší hororový počin poslední doby, co jsem měl možnost zhlédnout. ()

uzzi

Chyběla tomu trochu hutnější atmosféra a nějaká ta špičková scéna. Body film získává zejména za servírování krve na sněhu a porcování lidského masa sekerou - efekt je hlavním hnacím motorem. Pak tu jsou záporácí, kteří mají vzhled blackmetalové kapely po tahu a jsou takéé... ehmm efektní. Bohužel nic konkrétního se o nich nedozvíme. Zmíněná atmosféra nenutí diváka drtit v napětí sedačku, škoda - těch příležitostí by byly desítky. Josh Harnett svojí roli zvládl a dokázal svůj ubrečený pohled utopit v potoku krve. 30 dní dlouhá noc je fajn. Povedených filmů tohoto druhu moc není a je dobře, že tenhle se povedl. 70% ()

chmíří

Na mě až moc zbytečně krvavé i když hodně dobře natočené a udělané. Příběh sám o sobě vlastně neexistuje, ale při koukání to ani moc nevadí, pokud o tom moc nepřemýšlíte. No upíři ještě neumřeli i když Úsvit mrtvých byl MNOHEM lepší!! ()

bari68

Upírskych hororov je v našich dvd zoznamoch a v programoch kín kvantum. Koľko ich je ale dobrých ? Možno tak Blade a Úsvit mŕtvych . Teraz sa k nim pokojne môže zaradiť aj 30 Days of Night. Už meno Josh Harnett napovedá , že nepôjde o žiadne béčko. No čo, dobrý herci , upírske jatka a k tomu aljašský blizzard .4*. ()

chef

Malo to nápad, štýl a atmosféru akú si to vyžadovalo. Bol to proste upirák a tak to aj treba brať. Huston si navyše svoju rolu parádne užíval a bola radosť sledovať ho :-) 75% ()

jondoe

30 dni bez slnka je dost desive aj bez smadnych upirov. Vyborne vybrate prostredie tomuto filmu velmy pomohlo. Josh Harnett bol celkom znesitelny a zo sekerou mu to celkom pristalo. Prvych dvadcat minut natocenych este za denneho svetla dokazalo dobre navnadit a samotny film splnil ocakavania. Bolo v nom dost akcie, litre krvy a dost skutocne neprijemnych scen. Sem-tam film stratil tempo ale v konecnom hodnoteni priznam ze tento horor sa celkom podaril aj ked zasa nic noveho nepriniesol. ()

Han22

Skupina lidí odříznutá na Aljašském venkonvě při nemilosrdné 30 dní trvající noci. A proti nim hladoví, krvelační upíři, kteří jsou konečně zpracovaní tak, že z nich jde strach. Ultrarychlé, krvežíznivé, odporné bestie, které mají rozum, ale útočí a zabíjejí jako zvířata, bez slitování, bez možnosti úniku. Ingredience na dokonalý horor, jenže bohužel ne na stoprocentní - protože od začátku je mi jasný, že tohle dobře nedopadne a pokud proti hridinům postavíte zlo, proti kterému nejde bojovat, tak se ztrácí napětí z filmu. Ale to je jen čistě subjektivní výhrada, jinak super horor. ()

Cracker

Až na tých upírov ktorí nešli po krvi to bolo v celku dobré. Páčil sa mi najmä príbeh a pekná hudba. Krvilačné, Svižné a niekedy aj napínavé, presne také ako sa od dobrého hororu očakáva. Určite sa mi to páčilo viac ako Dawn of the Dead, snímky sú si veľmi podobné len v Úsvite mŕtvych sa o miesto predátorov uchádzajú zombie. 30 dní dlhá noc je proste dobrý krvák na odreagovanie sa, netreba v ňom hľadať myšlienku stačí si ho dobre vychutnať. ()

killjezor

Bohužel neznám předlohu, jen pár obrázků, ale...ááááááá! Samotná myšlenka si říkala o zpracování už dlouho a filmaři se zhostili komixové adaptace asi se ctí. Už dlouho jsem si prostě nic tak báječně neužil. Zpracování je parádní, hlavní zvraty očekáváte, ale i tak je jejich zpracování úžasné. Naproti tomu potěší drobné odbočky, kdy jsou lidi bez milosti masakrováni a i ti, u kterých by jste to, v rámci filmových klišé, nečekali. Zároveň je báječně použita kamera, snímání městečka z ptačí perspektivy je svým způsobem děsivé. ()

Dr. Wolfenstein

MAZEC!!! MAZEC!!! MAZEC!!! Je to sice ubohý komentář, já vím, ale přesně tohle jsem si říkal, když film skončil. Další slova jsou zbytečná. ()

martinez.

Docela zřejmě film podle komiksové předlohy, protože už se tak nějak stává pravidlem, že jsou postavy v takovém případě hrubě nezajímavé a jsou jen takovým nutným průvodcem po všech těch, v tomto případě krvavých, atrakcích. A obsahově též nepřichází snad s jediným vlastním nápadem, jen tak zběžně mě napadá srovnání s novým Úsvitem mrtvých nebo Blade 2 (konec na vycházejícím slunci). Je tu ale jedno velké ALE. Sam Raimi je výborný producent a David Slade režisér, který takový trochu vyčpělý a průměrný námět dokáže šikovně transformovat do naprosté fajnšmejkroviny a pocty nejen vampírských filmů minulých. Herci jsou fajn, potěší Danny Huston nebo talentovaný Ben Foster v mini roličce, ale po pravdě to jsou jiné věci, na kterých 30 dní dlouhá noc stojí. 1) Sníh, tma, odlehlé městečko. Pravděpodobně bychom se nedopídili lepšího prostředí pro atmosferická a krvavá jatka. 2) Krev, spousta postav nově bez končetin a podobné věci. Tady jde jen poděkovat zkušenému zvrhlíkovi Raimimu na producentské stoličce. Šťavnaté, křupavé, stylové, zábavné. 3) A další delikatesy, za kterými stojí hlavně kameraman Jo Willems, jako např. vraždění snímané z ptačí perspektivy nebo pár funkčních lekaček. __ Rok 2007 byl na parádní horory opravdu plodný, takže se neodvážím říct, že je 30 dní dlouhá noc v tomto roce nejlepší ze všech, ale je to opravdu skvělý snímek. ()

BlackTom

Výborný atmosferický horor s mrazivo dokonalým minimalistickým výkonom Bena Fostera. Dokonca ani Josh Hartnett, ktorého inak nemusím, mi tentoraz nebol proti srsti. Naozaj pozoruhodné dielo, ktoré mi zo všetkého najviac pripomína Carpenterov Thing (snežné pláne a "uzavretá spoločnosť"). Chýba tomu len krôčik k stopercentnosti. ()

Schizeus

30 dní dlouhá noc je už několik let starý snímek, avšak dostal jsem se k němu teprve nedávno. Upřímně řečeno, čekal jsem hloupý film, který obsahuje bezduchý děj, přehnaně vlezlý scénář, 4% herce, efekty z roku 1, 2. Avšak, opak je pravdou. Skvělé prostředí, mistrovská kamera, dokonalé masky, parádní herecké výkony. Joshovi jsem uvěřil každé slovo. Snímek dokáže dokonalým způsobem vtáhnout diváka do děje, není zbytečně přeplácaný, ani dlouhý. Film doporučuji v originálním znění (všem maniakům, kteří si libují v krvi na sněhu) , některé hlasy přímo nezapadají do kontextu. Před panem Davidem Slade opravdu smekám a nemohu hodnotit jinak, než plným počtem hvězdiček... ()

Nemik96

Po dlouhé době dobrý horor o upírech ve výborně zvoleném prostředí za polárním kruhem, které je strašidelné už samo o sobě.Hrstka bezmocných lidí odříznuta od světa čekajících na východ slunce který bohužél pro ně nepřichází.Naštěstí zde mají upírobíjce Joshe Harnetta který se chopi sekyry a vyda se na lov zubatých, krvežíznivých potvor. ()

Kratas558

Na takovej temnější akčňák to bylo hodně dobrý, napínavých scén víc než dost, upíří oblůdky sice vzbuzovaly hrůzu jenom trošku, ale nevadí, všechno zachránil Josh Harnett jako hlavní herecký tahoun a charakter, i když vědět o vztazích víc, asi by to byla hned hvězda nahoru. Ale když už neřešit složité spletitosti lidských bytostí, zachránit to aspoň spoustou krve. Tak. ()

Luciášek

Tři a půl hvězdy. Miluju tyhle filmy v mrazu, chumelenici a zase v mrazu. Kupodivu konečně jeden dobrej film o upírech. Navíc Josh výbornej a atmosféra hustá. ()

iXtr3m3

Ty vole. Tak toto bolo drsné. Toto bolo zrovnateľné s Thingom od Carpentera. Takto hustú a drsnú atmosféru, takto bezvýchodnú situáciu, takto skvelo a krvavo natočený materiál, to sa len tak nevidí. Toto bol komixový horor par excelance. ()

Režisér Zatmění restartuje Daredevila

26.04.2009

Probuďte mrtvé!

Probuďte mrtvé!

04.06.2008

Včera nám tu dělal bu-bu-bu Tim Burton (ve smyslu vyhrožování dalším filmem ve stejném stylu), dnes probudíme pár dalších strašidel. Především je tady adaptace komiksu Stevea Nilese, autora předlohy… (více)

Wolverine: Spojenci a protivníci

Wolverine: Spojenci a protivníci