Píše se rok 1939. Anglická lady Sarah Ahleyová odjíždí do Austrálie. Lord Ashley mezitím v buši shromažďuje stádo dobytka pro armádní účely. Téměř na celou oblast má však monopol dobytkář Leslie King Carney. Sarah odveze na farmu Faraway Downs Honák, kterého jí lord poslal. Na farmě Sarah zjistí, že jejího muže podle zde žijících bělochů proklál oštěpem domorodý šaman Král George... Sarah se seznamuje s malým míšencem Nullahem a jeho matkou Daisy, kterou správce farmy Neil Fletcher zneužívá. Šaman Král George, který je jeho dědečkem, ho naučil domorodému zaklínání a dorozumívání se zpěvem na dálku. Sarah Nullaha zachrání před policií, která bere rodinám míšence k asimilaci. Šaman cítí, že Sarah zemi, kterou Fletcher proklel, vyléčí... Když Sarah zjistí, že Fletcher pro Carneye kradl lordův neznačkovaný dobytek, propustí ho. Účetní King Flynn jí poradí, aby pokračovala v manželově plánu – nahnat dobytek do hlavního města Darwinu a narušit tak Carneyův monopol pro armádu. Sarah s lidmi z farmy a Honákem ženou stádo o patnácti stech kusech k Darwinu. Fletcher jim v tom chce zabránit a zažene dobytek k útesu. Splašené stádo udupe Kinga Flynna, který před smrtí Honákovi prozradí, že lorda Ashleye zabil Fletcher... Před útesem stádo zastaví zaklínáním Nullah. Dochází jim ale voda a King George je vede přes rozsáhlou pustinu. Po písečné bouři všechny zaklínáním znehybní. V Darwinu se právě šíří zpráva, že všichni v poušti zahynuli, když Sarah.s přáteli přižene stádo do města a jako první i do lodi. Sarah s Honákem slaví vítězství nad Carneyem... Sarah s Honákem zvelebují farmu, Nullah žije u nich. Carney se pokusí farmu koupit, ale neuspěje. Fletcher dostal výpověď. Jenže se nehodlá vzdát –úkladně zavraždí Carneye, vezme si za ženu jeho dceru a dobytkářská společnost přejde na něj. Vyhrožuje Sarah, že odvede i Nullaha, když mu svou farmu neprodá... (TV Prima)

VanTom

Opulentní a vizuálně úchvatná reminiscence na klasická hollywoodská velkofilmová melodramata. Alespoň zpočátku, kdy svižný a nápaditý Luhrmanův styl dává vzpomenout na Moulin Rouge a blíží se téměř parodii. Po zábavně přepálené honbě stáda přes půlku Austrálie ale měl snímek skončit, protože v závěrečné třetině, kdy se idylka začíná rozpadat nejenom kvůli přiblíživší se válce, už jakoukoliv lehkost postrádá a nabízí pouze nezajímavou, ohranou a ne-úplně-zvládnutou rodinnou "limonádu". ()

harryy

Austrália mala byť magický film. Výpoveď slávnych Austrálčanov o ich milovanej krajine. Príbeh o prerode národa, o láske, o pomerení sa s Aborigéncami.Zatiaľ čo príbeh postupne rastie a graduje kamera sa skôr postupne uťahuje do ústrania. Obrazovo najmagickejšia mi prišla prvá polhodina s predstavovaním hrdinov a miest. Ako rástla potreba pracovať s digitálnymi trikmi tak sa kúzlo obrazu zmenšovalo, a meno svojho autora pripomínalo iba občasnými hrami s farbou a prostredím.Austrália si toho nabrala na plecia mnoho a aj keď všetko neuniesla k úplnej spokojnosti stále je to poctivý kus príbehu ktorý stojí za to vidieť. 65% ()

Ceres

První půle (hodina a půl) je o ničem, druhá už je mnohem lepší. Luhrman vizuálně zvládl tento film nádherně, ale nesmyslně spojil dvě části dohromady a nefunguje to jako celek. Nevím, co si mám o filmu myslet, je to krásné na pohled, v pár momentech dobré, ale jinak většinou pěkná kravina. Dal bych víc, ale za tu první idiotskou část fakt je to podprůměr. ()

Sany33

To, že si Baza Luhrman vybral do svojho filmu práve Nicole Kidman a Hugha Jackamana nie je vôbec náhoda. Obaja sú totiž pôvodom Austrálčania a zároveň kvalitní herci, čo filmu zaistilo dobré ohlasy u divákov. O čom teda vlastne film Austrália je? Rozpráva nám príbeh o žene, mužovi, dieťati. No je to najmä príbeh jednej krajiny. Film Austrália je plný protikladov. Nedá sa povedať, že je to ten najlepší film, aký som kedy videla. Na druhej strane, by som si ho pozrela znovu, pretože dojem určite zanechal. Propagácia kontinentu, o ktorú sa Luhrman svojou snímkou pokúsil, sa mu podarila. Pokiaľ holdujete cestovaniu, máte radi kvalitnú filmovú hudbu a Nicole Kidman, nenechajte si túto filmovú snímku ujsť. Hor sa do Austrálie, priatelia! 79% ()

Bagr_007

Každý kdo viděl Moulin Rouge ví, že Baz Luhrmann je v romantických příbězích jak ryba ve vodě. Tentokrát nečekejte film se statusem dokonalý, ale "jen" velmi dobrou romanci, během které vám ty dvě a půl hodiny utečou jako voda. Ano, triky bych si mohl přát v trochu lepší formě, ale vůbec mě nerušili a užil jsem si jak zastavení digitálního stáda na útesu, tak útok Japonců na Darwin. Co mi vadilo byla předvídatelnost některých situací a malý kluk, který v romantických scénách dost překáží. Tím nechci vyloženě tvrdit, že mi zmíněná postava vadila, protože scénu, kdy hraje známou píseň na harmoniku během cesty z ostrova, považuji za jeden z vrcholů snímku. 80% a doufám, že se Luhrmann po tomto kasovním neúspěchu v amerických kinech zase na sedm let neztratí a že studia budou ještě ochotná mu svěřit své peníze. ()

fojty

Tak kvůli tomuto jsem šel do kina? Vyhozené peníze! Nejsvětlejšími stránkami tohoto díla je Nicole Kidmen a běžící stádo koní nebo krav, toť vše. Dvě povedené scény ale ty nezachraňují film od propadáku. Dětský hlas který doprovází celý film je něco, na co jsem si nezvykl a ani u takových snímků nechci. Nicole však předvedla to, proč je tak uznávanou. Australská step a krajina, kterou tvůrci vybrali je oku lahodící. Po zvukové stránce si myslím, že se film také povedl. Jedna výtka na závěr: Konec jde udělat i kratší. ()

svobik

Bazi, Bazi, chápu, žes toho chtěl do pocty všemu, co jen trošku smrdí tvou rodnou hroudou, nacpat vážně moc. Jenomže méně je někdy více. Romantika je to, především v první části, naprosto božská - přesně tak, jak jsem si ji vysnil v traileru. Ten záverečný dovětek ale už moc konzistentnosti nepřidá, stejně jako místy odporná triková stránka. 70% a protože tě mám vážně rád, tak ti tam ty čtyři střelím. Příště ale něco ve stylu Moulin Rouge, prosím. ()

NoFiction

Docela dobře vypadající romantické drama, ale pozor ! Pouze na první pohled. Místy zbytečně natáhlé pasáže, které by se daly radikálně zkrátit, možná úplně vymazat. No a jako vždy si samozřejmě nemohu odpustit kritiku amerického happyendu. Samozřejmě dá se na to koukat, to nemůžu popřít, ale na víc než.......to nebude. ()

blackJag

Výpravná podívaná, které sluší široké plátno stejně jako drobný závoj australské mystiky. Luhrmann se tentokrát drží na uzdě a i když je jeho lehký styl a jemný odlesk specifické stylizace cítit, rušivý rozhodně není. Především v prvním "kole" jde o příjemně známou kombinaci dobrodružství a romantiky, kterou v "kole" druhém nabourávají vážné reflexe na historii australského kontinentu. Třeba moje přítelkyně o filmu dopředu moc nevěděla a ve chvíli, kdy bylo celé stádo krav v Darwinu naloděno a Ashly (standardní, trochu umělá Kidmanová) skončí v Honákově (charismatický Jackman) náručí, začala se nekompromisně připravovat na konec filmu - brýlky do pouzdra, kabát do ruky. Válečná dohra ji celkem překvapila a tím chci hlavně říct, že film mohl jako žánrově vyhraněná dobrodružná romance daleko lépe těžit z divákovi přízně. Takto jsou závěrečná poselství sice chválihodná, ale předně Luhrmann není Bay, takže válka v jeho podání nemá pro rozehraný příběh potřebný šmrnc a přemrštěná stopáž, která ke konci neumyslně nudí, je potom nepřítelem, který z liknavosti diváckého zájmu dokáže vyždímat nepříjemné maximum. 70% ()

jitrnic

Stačilo by malinko pozměnit scenérie a bylo by možno z filmu vystřihnout desítky záběrů a použít je jako reklamu na máčka. Film totiž obrazovým ztvárněním dalece přesáhl hranici kýče. Dějová linka je podivná, s několika dějovými skoky, do vyprávění je vloženo hned několik happy endů, které jsou v podstatě jeden jako druhý, takže by film šlo klidně tímto způsobem o hodinu o dvě nastavit (což se naštěstí nestalo). Co se týče herců - Hugh Jackman nepředvádí nic světoborného, ale je to dostatečný chlapák, naštěstí se nepouští do žádných větších hereckých akcí, narozdíl od Nikolky, která se do nich pouští s chutí a já jí nevěřil ani nos mezi očima. Naopak se mi líbily scěny s australským dědečkem, scěna se zastřeleným klokanem a fakt, že mi film i přes několikeré nastavování celkem rychle uběhl. Mám to za sebou. ()

horacko

Film by som rozdelil do na 3 časti. Prvá časť filmu - dobrodružná, pekne spracovaný úvod do filmu a nastolenie zaujímavého príbehu. Nechýbala poriadna akcia a dobrodružstvo, a objavila sa záporná postava filmu Druhá časť filmu - chvíľka na romantiku vo filme, poteší asi najmä ženské oko, trochu voľnejšie tempo a pomalší dej, ale toho sa diváci dočkali v závere filmu Tretia časť filmu - tak trochu to pripomínalo vojnový film na konci, krásne prepracovaný záver, ktorý bol naťahovaný vážne až do záverečných tituliek Celkové moje zhrnutie je, že to bol veľmi vydarený snímok, ktorý by si zaslúžil prívlastok veľkofilm. Nechýbalo dobrodružstvo, nechýbala láska a nechýbal ani dobrý príbeh. ()

Ichabod

Zklamání na druhou... Bezchybná kamera, hudba i herci nezmůžou nic s tím, že téma je pro mne neatraktivní až běda. Velkofilm v pravém slova smyslu, který na čas nehledí, zatímco já coby divák hned několikrát během těch bezmála tří hodin. Ano, několik scén mi skoro už bralo dech (jsem si vědom, že cokoliv nasnímáno dobře a efektně spolknu i s navijákem), ale čeho se mám chytat dalších přibližně devadesát minut, k tomu mi Baz nápovědu prostě nedal. Stejně jako Cold Mountain je film velký a epický, ale v tomle případě mi přišel příběh příliš slepený hned z několika australských motivů jakoby na zakázku, aby nám bylo ukázáno, že Austrálie není jen o hloupém akcentu (občas jsem některým postavám nerozuměl - výjimečně i Jackmanovi) a jedna nadčasově postavená opera... Skvělé předpoklady, které díky příběhu neposkytnou každému asi ten nejlepší zážitek roku. Ačkoliv snahu géniovi kýče Luhrmannovi upřít nejde. Příště bych si dal klidně méně rozmáchlé a silnější téma a více kýče ve stylu Romeo+Juliet.. ()

Myrreczech

Nádherný film se silným příběhem a dokonalým soundtrackem, výborným Hughem, stále stejně plastovou Nicole a skvělým slizounským záporákem Faramirem, to vše na pozadí překrásné Australské krajiny. Jen ty 3 hodiny sou opravdu masakr plný natahování, prodlužování a mlácení hlavou o stůl. ()

Autogram

Veľkofilm so všetkým, čo k nemu patrí. Sú naplno využité asi všetky živly sveta, hlavne oheň, potom voda, vzduch, no a ten piaty element, na ten sa trochu pozabudlo. Nezabudlo sa však na šiesty element - slzy, ktoré tiekli prúdom vo všetkých možných aj nemožných situáciách, či bolo dobre, či bolo zle a samozrejme aj od bývalého X-Mena Wolverina, čo už bolo príliš. Na komerčnej televízii reklamami predĺžený film na 4 hodiny som nezvládal pozerať naraz, tak trochu pomohla repríza, a nahrávať sa mi to neoplatilo, to som si už istý. ()

mandlova

Vypadalo to na slibnou jízdu, ale svižný a vtipný rozjezd se stal dýchavičným a já až moc začala řešit, kolik ještě zbývá minut do konce. A ještě si říkám, že jestli tahle načančaná romantika nezvýší turistický ruch na tomto kontinentu, tak co jiného? ()

majsha

''Most people like to own things. You know .. land, luggage, other people. Makes them feel secure,but all that can be taken away. And in the end, the only thing you really own - IS YOUR STORY. And I just tryin' to live a good one.'' ()

KASUGI

Kidmen je v rolích bohatých naivních retro paniček otřepanější snad ještě víc, než Willis v rolích poldů. Film pořádně neví, čím chce být, takže zůstává pouze několik zajímavých momentů. Ten malý domorodec mě strašil. Vypadá jak zmenšený Stan Shaw. Už to (ho) nechci nikdy vidět. ()

Ravi

Zvláštní film. Nezvykle natočený, dobře zahraný a zrežírovaný. V detailech trochu nedotažený, ale ty detaily nejsou pro děj až tak důležité. Pokud máte rádi divoký západ a australskou přírodu na pozadí příběhu o honácích dobytka se šťastným koncem, pak neváhejte. 80% = 4/5 ()

Luhrmannův Gatsby nebude velký. Bude obrovský.

Luhrmannův Gatsby nebude velký. Bude obrovský.

24.02.2011

Velkolepá Austrálie sice jen s potížemi vydělala na svůj rozpočet, ale Baz důvěru producentů neztratil. Studio Warner Bros. mu na novou adaptaci legendárního románu F. Scotta Fitzgeralda The Great… (více)

OSCARY – výsledky

OSCARY – výsledky

23.02.2009

Hugh Jackman nezpívá – houká

Hugh Jackman nezpívá – houká

04.01.2009

Hlavní hvězda (promiň, Nicole) aktuálního velkofilmu Austrálie zřejmě nemá chuť na další epickou romanci. Jméno Hugh Jackman totiž už nefiguruje v zamýšleném obsazení ambiciózního 3-D muzikálu… (více)

Luhrmann a ekonomická krize

Luhrmann a ekonomická krize

23.12.2008

Velkohubá prohlášení studia 20th Century Fox o „titanicovském“ potenciálu Austrálie se naplnila snad jen v tom smyslu, že klokaní epos šel komerčně rychle ke dnu. Baze Luhrmanna to však nezlomilo,… (více)