Vlkodav z kmene Šedých psů

• Česko Vlkodav z rodu Šedých psů (více)
všechny plakáty

Vesnice Šedých psů byla pobita temným přisluhovačem Zhadobou, jenž se snažil vzkřísit bohyni Morannu. Ten den měli všichni Šedí psi zemřít, jeden však přežil - syn statného kováře Mezhamira. Ten je prodán do otroctví, aby nadosmrti pracoval v diamantových dolech. Osudem otroka je v dolech zemřít. Chlapec vyroste, přijme jméno Vlkodav a vymaní se z područí otrokářů vybojováním své svobody. Vlkodav započne svou pouť, při které jako první otrok hodlá změnit svůj osud a pomstít vyhlazení své rodiny. (oficiální text distributora)

Rakosnicek77

Kombinace Conana, Pána prstenů a Čáryfuka, tak na mě tahle Ruská záležitost působila. Je jasné, že chrabrý Ruský bohatýr vyhrával už v dobách princezen, ale já prostě na tyhle pohádky moc nejsem. Výprava určitě dokonalá, režie zvládnuta dobře, ale jak už jsem psal, není to zrovna můj šálek čaje. ()

slunicko2

Nesmyslná legenda o tom, jak otrok získal svobodu a zbavil zemi Galirad netvora. 1)  Snímek si ani v nejmenším nezadá s hollywwodskými žánrovými snímky jak co do výpravy, nápaditosti, barvitosti děje či hlouposti předkládané prostému divákovi. Místy je napodobování západních vzorů hodně nápadné._____ 2)  Vidíme spoustu triků a efektů, ale logika příběhu žádná._____ 3)  Kapka slovanské mytologie (bohyně Morana, odění, poklony při obřadech) určitě potěší, stejně jako slovenské hory a jezera, ale samo o sobě to nestačí._____ 4)  Pár přiměřených herců: příjemný 29letý Alexandr Bucharov (Vlkodav), 24letý hezký Arťom Semakin (otrok Jevrik, kterého Vlkodav vykoupí), 27letý Igor Petrenko (Lučezar) či 32letý Anatolij Bělyj (Vinitar, kterému je zaslíbená nevěsta za ochranu města). Věk protagonistů uveden k čase natáčení - 2004. 5)  Producenti nešetřili na kulisách, prostředí ani na lidech. I pro ochočeného netopýra se tu role našla. Inu, Vlkodava (česky vlkodlaka) si bez netopýra fakt neumím představit. Ten ve filmu je ovšem jinší sorta. Naletí na lukostřelce, který Vlkodava ohrožuje. Jindy zachytí za letu padající kámen (!), jehož hluk by mohl na pána upozornit a posléze stejným kamenem zneškodní jednoho z nepřátel. To jen tak na okraj, aby vážený divák věděl, do čeho jde._____ Vlastně jsou to kaloni žijící běžně v jihovýchodní Asii. Filmaři je použili pro jejich snadnou vycvičitelnost._____ 6)  Nakonec ale navzdory všem výhradám mě film docela chytil._____ 7)  Pro slovenské lokace se tvůrci rozhodli po dvouměsíčním pátrání v Bulharsku, Makedonii, Černá hoře a Česku._____ 8)  Následující informaci prodávám, jak jsem koupil. Ověřit se mi ji po zběžném pátrání po netu nepodařilo._____ Režisér Lebeděv uvedl, že jezero na Slovensku, kde natáčeli vesnici Harjuků, je pod ochranou UNESCO. Prý v něm žijí unikátní reliktní červi z pravěku. Povolení ke stavbě kulis a natáčení získali filmaři jen s obtížemi. Filmování se zúčastnil zástupce UNESCO a přísně vyžadoval, aby na place nikdo nekouřil a nemluvil příliš nahlas - červi totiž nesnášejí hlasité zvuky. Nakonec prý ale litoval, že kulisy musely být demontovány, protože dokonale zapadaly do krajiny._____ 9)  Jazykové okénko. Možná by neškodilo při bezhlavém překladu z angličtiny respektovat český pravopis, v němž Zhadoba je Žadoba a Mezhamir je Mežamir. Abychom se nedočkali paskvilů typu: Mezi známé ruské a sovětské literáty patří Pushkin (napsal Tzygany), Mikhail Sholokhov (Tikhii Don) a dále třeba Zoshchenko či Chekhov. ()

Zmiu

Dala bych i víc. Výprava a příběh se mi moc líbily, ale chvílemi to už bylo moc uječené a zdlouhavé. Celkový dojem z filmu je ale rozhodně pozitivní. ()

kinderman

Příběh o tom, kterak z Conana, Aragorna a Luka Skywalkera uhnětený geroj změní svůj osud, je zbytečně komplikovaný a tím pádem místy nelogický, širokoúhlý obraz zaplňují stále přibývající vedlejší postavy bez sebemenšího vlivu na děj (jen když je koho zachraňovat) a rádoby vtipná vsuvka zhruba v půlce filmu (podivná babice a kolektivní pády do vody) se tluče se snahou o „páněprstenovou“ monumentalitu. ()

fmash

„Zovi menja volkodavom.“ Jestli se mi v poslední době těžce hodnotilo přísně, tak to bylo v případě Vlkodava. Tato temná fantasy má totiž skoro všechno, co by měla mít - mlhu, déšť, kamení, správně „slovanskou“ filmovou atmosféru, putování blaty a smíšenými lesy... prostě věci, které mám jako dávný milovník S&S žánru rád. Našlo se i pár dost silných (v rámci žánru) scén - patřím ke staré drsné škole, která chlapáctví ve filmech hodnotí spíš podle zarputilosti mlčení a podmračenosti pohledů hlavních kosičů. Jenže bohužel - až příliš mnoho věcí má tento film navíc. Přes co jsem se nedovedl přenést, není ani tak „předigitalizovaný závěr“ (Kordus), pasáže z Conana, Aragorn a nakonec snad ani ten netopejr (zoologové prominou), co chytá v letu půlkilové šutry. Deus ex machina (Mi Nü-Chai) k žánru tak nějak taky patří. Jenže čeho je moc, toho je příliš. Proč si rozpočtem (a nakonec ani fantazií) nikoli chudý projekt musí vypomáhat tak zoufalými klišé, polopatičností hodnou pětiletého diváka (především úvod), kreténským střihem (snad v každé bitce si toho všimnete) a všudypřítomnými veskrze debilními oslími můstky, to nepochopím. Snaha „dohnat a předehnat“ (gudaulin) je tak zoufalá a křečovitá, že jsem to neustál - mimochodem „velkovlastenecká“ hudba mi v tom také moc nepomáhala. „Srdceryvný happy end“ (monolog) mi nevadí (kde jinde než v pohádce má příběh končit šťastně), ale úplně bych předělal začátek, vynechal velké množství scén (letící slaměný pták - wtf k čemu to?, uřvanou scénu na můstcích v Lidojedově hradu, flashbacky, rádoby komickou vložku u jezerních lidí jako vystřiženou z Mrazíka a mnohé další - půlhodinové zkrácení by film možná zachránilo), tomu vyžehlenému staříkovi bych zakázal křísit všechny na potkání a v neposlední řadě bych propustil z týmu vlásenkářku. Potom by to nebyla pouhá přitroublá (ale zase zbytečně přecákancovaná) pohádka pro menší děti.             V této podobě předloženou práci jsem nucen hodnotit jako nepřiměřeně eklektickou, bez vlastního přínosu a trpící přemírou formálních nedostatků. ()

dee-key

Tu kousek z Conana, tu kousek z Tolkiena a útržky ruských bylin zabaleny do hrdého slovanského kabátu. Pro mě jasná jednička mezi posledními shlédnutými filmy. V době, kdy světu vládne Eragon, Twilight a Persy Jackson září Vlkodav jako maják. Je pravdou, že příběh jsem už určitě někde viděl, četl nebo slyšel a celkově do žánru nepřináší poslední šedý pes nic nového, ale atmosférou, exteriéry, slušnými triky a hudbou se stává velmi žádoucím filmem. ()

Lord.Jim

Těžko se hodnotí film, který ve mně - cca 5 minut po shlédnutí - nezanechal skoro žádný dojem. A přitom nebyl "zas tak hroznej". Na co si ale vzpomenu bude "přítel netopýr" - nejsympatičtější postava filmu a hudba. Hm... ()

lioncel

každou vteřinu je na obrazovce poznat .. : sdělano v CCCP ... hrdina má neustále sveřepý výraz bohatýra s velkým posláním před sebou .. a to i v momentu, kdy je před ním pouze mladá polonahá dívka, či "všeho" ochotná krásná kněžna .. ale .. celkově to zas tak špatné není, to určitě ne ... ()

kagemush

Ono to bylo o něco lepší než moje hodnocení,ale...,když už se rusáci taky nebojej velkých produkcí a maj tam tydlecty nádherný reálie tak snad sáhnu do vlastní (a to že bohatý) mytologie. No kde je starej dobrej Čurila Plenkovič,Ilja Muromec,nebo co třeba hodit Slovo o Pluku Igorově? To jen tak namátkou.Neprudilo mě ani tak že film byl vlastně směska všech možných počítačových her a jiných fantasy co znám,ale ta ubohá prvoplánovost,aby měl divák pocit,že tuhle story vlastně zná,ale teď trochu po našem,mě tedy poněkud otrávila. ()

Marqta

Moc brutální s aložité pro děti a moc zdlouhavé a pohádkové pro dospělé. Nicméně všem fantasy fanouškům tenhle film vřele doporučuji :). To co se mi líbilo byla správná "fantasy" atmosféra - plná mlhy a takové té až vikingské surovosti a syrovosti. Další velké plus je určitě hudba. To co mi ale moc nesedlo byla rozvleklost, sice ne v pravém slova smyslu, protože se tam "něco" dělo téměř pořád, ale ne všechny vedlejší děje byly dotažené do konce- takže tam byly dá se říct zbytečně a film jenom prodlužovaly- takže to už ke konci bylo na mě trochu moc dlouhé. Potom akční scény- naprosto nepřehledné, takže člověk může jen odhadovat- co se tam vlastně děje. Ale jinak celkem dobrý koukatelný film i když si ho asi znovu nepustím. ()

dezorz

V Rusku sa filmu dari, aj v roku 2006 pojde o jednu z mala kinodistriucne zarabajucich zemi na svete. takmer 500 mil. dolarov, to je do top tenu naj filmovych krajin,a to pred desiatimi rokmi bolo rusko uplne na spodku. A v rusku sa dari aj lokalnym filmom, druhy diel nocnej hliadky zarobil vyse 30 mil. dolarov, cim drzi momentalne rekord. Wolfhound je dlho odkladany prvy slovansky fantasy blockbuster. Rozpoctom 10 mil. dolarov (niektore zdroje uvadzaju az 20. mil) je najdrahsim ruskym filmom vobec (doteraz najdrahsi je minulorocna deviata rota, stala cca 6 mil.) Film je nasadeny do kin podobne ako denna hliadka v ruskom novom roku. Uvidime co divaci zaplatia, pretoze kvalitou ide o velkorozpoctove fantasy b-cko ako napr. eragon. Obsahom a spracovanim mu asi najviac padne prirovnanie Barbar Conan VS Mrazik. Je to skoda, ze aj Rusi idu americkym chodnikcom, cim viac penazi vo filme, tym viac rozhoduju producenti a tym vacsia kravina. Skoda, ze si neberu priklad z Ciny, ktora je v obodbnej filmovej situacii, dokaze vyprodukovat kopu lacneho shitu, ale ked ide o velke peniaze, akosi nie je problem najat majstra rezisera a celkovo sa dohodnut a natocit nieco zmysluplne. ()

Nautila

Matička Rus to natřela amerikánům pěkně po svém způsobu a dokázala, že Hollywood k dobré fantasy nepotřebujeme. Budu si to ale muset zkouknou ještě jednou, protože jedna dávka na vstřebání nestačí, zvlášť prostředek filmu mi nějak unikal mezi prsty a pozornost s ním. Začátek ovšem předčí Barbara Conana. ()

BarryLyndon

Co se týká zoufale malého počtu kvalitních fantasy, tak rozhodně doporučuji tohle dílko, nebojte se, že je to z Ruska, naopak to dokáže mile překvapit v mnoha ohledech a obrátit to ve své plus. Navíc to hodně povedený triky vzhledem k rozpočtu, kéž by podobně vypadal seriálový zaklínač... 7/10 ()

Dannysek4U

Tak jako jo, ruska slama tomu couha z bot a s pribehem se vazne nikdo moc neparal, a sejne tak boli prilis mnoho exterierovejch scen... ale presto vsechno, tohle je pro fanouska fantasy zazrak. Neumetelnej, ale zazrak. Klasicka sword and sorcery, ktera tu byla naposled s Conanem (inspirace je zjevna), navic ve slovanskym havu. Tech nedostatku je vazne hafo, ale uz jen za toho netopejra:o)))) P. S. - po letech - Tak jsem to videl znova a musim trvat na tom, ze to jedna z nejpusobivejsich zanrovek ve sword and sorcery. Za tak malej peniz uplnej zazrak. ()

Fallen_One

No, Rusové zkusili fantasy a v několika momentech se jim to povedlo. Výběr lokalit je dobrý (natáčelo se na stejném místě jako Dračí srdce), mnohé nápady taktéž, i když celkově to působí jako ruská snaha o LOTRa...ale konec, který byl zmatený a přehnaně nereálný i na fantasy to zkazil (když nepočítám občas nabalovaný děj, který tam vůbec být nemusel - vlastně by to mohlo být o hodinu a půl kratší a nic by se nestalo) - hrdina je raněn jak hovado a ještě stačí zabít...boha? Aha, to je spoiler. Mno, to je fuk :o) Snaha tam je, ale jak říkám, občas silně přeplácané a i na fantasy neuvěřitelné. Snad příště to bude lepší. ()

Martrix

Boj mezi dobrem a zlem je univerzální příběh, kterému rozumíme všichni. Ovšem co zlo je a jak vlastně dobro nebo zlo vypadá, to už se dá interpretovat mnoha způsoby. Vlkodav z rodu Šedých psů ze začátku působil jako Ruský odvar z Conana, ale tuto cestu naštěstí brzy opustil a našel si svůj vlastní příběh. Ke klasické heroické fantazy, Rusové přidali velký kus člověčenství a mytologii na kterou nejsme zvyklí (byť je zčásti také naše, slovanská). Umím si představit, že by mohla být stopáž o 25 min. kratší a že by mohla být závěrečná bitva trochu výraznější. Ale i tak působí film velmi sympaticky a za zmínku stojí. ()

messiah

Musím říct že ne že by tedy fantasy bylo zrovna mím šálkem čaje (nebo turecké kávy), ale na druhou stranu pokud vyloženě nejde o draky, nepohrdnu. Proto jsem neváhal, když jsem na tenhle film narazil a podíval se na něj. Teď můžu říct že jsem dobře udělal. Velké překvapení, několikrát znásobené místem původu (ne žy by Fantasy námět v Rusku měl být překvapivým, spíše naopak, ale hlavně bych v Ruském filmu nehledal "Hollywoodskou" kvalitu a množství efektů. Místy nádherná fantasy příroda s horami, místy nádherná ponurá a temná atmosféra, rychlý spád v pohodě kompenzují nijak extra silný příběh. Jedná se o klasický boj dobra se zlem podaný v pěkném pozlátku a zábavně. Zejména druhá polovina filmu je až strhující. Hudba, výprava, efekty, kostýmy...prakticky všechno skvěle zvládnuté, to činí z tohohle filmu málem Ruského Pána Prstenů...no to asi přeháním, ale pohádka je to moc pěkná. ()

SoolenJV

Rusové natočili solidní "conanovinu" a namíchali ji s prvky ze slovanské mytologie. Poměrně standardní fantasy, která neurazí, ale ani nepřekvapí. ()