Film Až na krev se odehrává v Kalifornii na přelomu století, v období ropného boomu. Příběh dokumentuje vzestup Daniela Plainviewa (Daniel Day-Lewis), osamělého otce, který se z živořícího horníka ve stříbrném dole vypracuje na pozici ropného magnáta. Když Plainview dostane záhadný tip, že směrem na západ leží městečko, ve kterém prýští ze země oceán nafty, vydá se se svým synem H.W. zkusit štěstí v zaprášených ulicích města Little Boston. Plainview a H.W. se v tomto nuzném městě, jehož hlavní atrakcí je kostel s charismatickým kazatelem Elim Sundayem, pokoušejí prolomit dosavadní smůlu. Ale i když se jim začíná dařit, nedokáží uniknout konfliktům, ve kterých jsou veškeré základní hodnoty - láska, naděje, pospolitost, víra, ambice a dokonce i pouto mezi otcem a synem - ohrožovány korupcí, podvody a proudy ropy. (HBO GO)

major.warren

Výborný, jednotný, strhující film! Tam, kde by ostatní režiséři spotřebovali příliš mnoho slov, stačí P. T. Andersonovi nastolit atmosféru tak silnou (čehož dosahuje za pomoci znepokojivé hudby Jonnyho Greenwooda a výtečné kamery Roberta Elswitta), že vám doslova nedá vydechnout. Oscarový Daniel Day-Lewis v roli muže, který chtěl mít moc a peníze a nezdráhal se kvůli tomu jít až na krev... Oproti němu pak stojí neméně skvělý Paul Dano v roli proradného kazatele Elie. Vyprávění Paula Thomase Andersona je téměř nesrovnatelné s ničím, co se v posledních dvaceti letech v americké kinematografii objevilo. Až na krev je podobenstvím lidské chamtivosti, bezcitnosti a bezohlednosti. Na straně druhé pak leží ladem ukrytá pole ropy, která se stávají zásadním hybatelem celého příběhu a vzestupu Daniela Plainviewa (Day-Lewis). ()

salalala

I po letech "velký film", který nezestárl ani o kousek a připomíná zlatou éru Hollywoodu, kdy se podobné opusy točily jako na běžícím pásu. Paul Thomas Anderson je estét, neboť každá scéna vypadá ohromně a velkolepě a celkový vizuál je naprosto fascinující. K tomu se přidává hutná atmosféra, v níž je zdánlivě banální moment, kdy ze země vytryskne ropa, zachycen strhujícně a napínavě, že to takřka nemá obdoby. Po právu oscarová kamera je vskutku nádherná a některé obrazové kompozice jsou opulentní a extrémně působivé. Mnohými kritizovaný hudební doprovod je pro mě zcela v pořádku, protože jeho nepříjemnost a kakofonie patří k náladě filmu. Samotný příběh není nijak objevný, je ale ozvláštněn tím, že jde o psychologickou sondu arcizm*da, který se pro vlastní úspěch neštítí ničeho, dokáže s lidmi perfektně manipulovat a všemi pohrdá. Výkon Daniela Day-Lewise je fenomenální a opět fyzický až do poslední chvíle, jeho hlasové podání i charisma jsou až nadpozemské. O moc za ním ale překvapivě nezůstává ani Paul Dano a sledovat jejich společné scény je tzv. koncert, jehož vrcholy jsou scéna křtu a závěr na bowlingové dráze, z jejichž preciznosti běhá mráz po zádech. Od plného počtu dělí snímek přílišná rozvláčnost zejména v úvodní třetině, která je hodně pomalá a pokouší divákovu trpělivost, také stopáž mohla být o pár minut kratší. There Will Be Blood vypadá, jako by byl točen někdy v šedesátých letech, což je v tomto případě pocta a asi i hlavní důvod toho, proč je i přes některé decentní výtky silně nadčasový a stále aktuální. 85 % ()

Skip

Pro mě to až takový filmový zážitek, jako pro většinu zde komentujících, nebyl. Jistě Daniel Day-Lewis hrát umí, o tom není pochyb, ale tahle role zas nebyla zrovna něco extra, co by nějak zvlášť vynikalo. Celý film mi přijde jako vedení diváka od nikud nikam. Daniel Plainview se sice vypracoval sám z bídných začátků, ale od začátku do konce je to v podstatě nezajímavý týpek, na jehož osud jsem koukal dvě a půl hodiny. Ne že bych se u toho kousal nudou, ale stejně je pro mě tento film pouhým průměrným dílem. ()

grogodil

Na kino príliš dlhý a miestami trošku rozťahaný film aj na mňa. Frajerka sa pri mne celkom zreteľne nudila a ja musím priznať, že podobný závan nezáživnosti na mňa tiež miestami doľahol, nech bol Daniel Day Lewis akokoľvek vierohodne dokonalý nechutný a arogantný egoista. Z doterajšej Andersonovej filmografie pre mňa najchladnejší film, ktorý občas potešil oko (a hudobný doporovod uši), no vnútri to so mnou ani len neťuklo ()

Dont

Nebýt Daniela Day-Lewise, film by nestál za víc než tři hvězdy. Ani on nebo povedený závěr však nemohou plně kompenzovat všechny předlouhé minuty, ta stopáž je naprostý úlet, scénář na tolik minut nestačil ani náhodou a bylo to vidět. Ještě bych zmínil hudbu, kterou jsem registroval (což je obvykle dobře), ale bohužel v tom negativním smyslu, spíše mě rušila, než byla příjemným doprovodem. No vypadá to, že Paul Thomas Anderson se mým oblíbeným režisérem asi nestane. Špatný film to není, ale z průměru ho podle mě tahá jen výkon Daniela Day-Lewise a vyvrcholení souboje naftaře s kazatelem. ()

Aleee89

Konečně jsem se podívala na nějaký film. Tentokrát padla volba na jeden z těch nejlepších loňských filmů (soudě podle ocenění, např. Oscarů). Tento film jsem toužila vidět, tušila jsem, že mě nezklame a bude se mi líbit, ale zároveň mě odrazovala ta neskutečná délka. Téma? Zajímavé, dobře a kvalitně zpracované. Můžu jmenovat například kameru - nádherné záběry americké krajiny, režii a koneckonců i scénář. Když sem tam vyplula na povrch hudba, taky zněla hezky. Zajímavých bylo prvních asi čtrnáct minut beze slov... Daniel Day-Lewis? Tak o jeho excelentním výkonu se snad ani nemusím zmiňovat... Ale i přesto, že má tento film očividně spoustu kladů a je to kvalita, právě ona délka to trochu rozmělňuje a nebudu lhát, když řeknu, že sem tam jsem se dívala po hodinkách a odpočítávala čas do konce. ()

Trevor

Napriek tomu že Daniel-Day Lewis či Paul Dano v tomto filme ukázali svoje najlepšie herecké výkony nad celým filmom sa skláňa tieň nezvládnutého príbehu - toho chromého chudáka a sociopata by okolité spoločnosti dávno zniesli zo sveta, nehovoriac o ovečkách Elijaha. A tak sa tento miestami filmový epos zmenil na trápenie a doplatil na to že o svojej veľkoleposti presvedčil iba sám seba. ()

Frenegonda

Vynikající Daniel Day-Lewis. Hudba, která mí rvala hlavu. Amerika v celé své kráse chamtivosti a náboženského fanatismu. Ropné šílenství. A zase chamtivost, nenažranost, lidská obludnost. Doba ve, které se omyl, lež ani slabost neodpouští. A platí se draze - životem většinou. Tak si dejte bacha ať vás nespálí pohled Daniela Plainviewa!!! ()

Tygrys

Jak tak koukám Paul Thomas Anderson a Wes Anderson mají společné nejen příjmení, ale jejich filmy také něco spojuje. Bez vyjímek moc hezky natočená nuda. A abych jen nekritizoval... Paul Dano si za své herecké vystoupení nic lepšího nezasloužil. I menší sviňáci než byl Daniel Day-Lewis by ho odpravili. ()

Fanucci

Výborné...Chorobná nenávist, zloba a ctižádnost hlavního hrdiny je vystihnutá naprosto fantasticky. Daniel Day Lewis předvádí vynikající výkon. Povahu Lewisovy postavy ovšem pochopíte zhruba v půlce filmu a pak už Vás příliš nepřekvapuje. Režisér staví na stárnutí hl. postavy, jeho prohlubující se zahořklosti a nevraživosti, což vyvrcholí na konci snímku jeho finálním "triumfem"...Stopáž a dějová rozvleklost filmu zásadně ubraly na údernosti. Pokud by byl snímek kratší, bylo by to na jasných 5. Takto zůstává pod vrcholem, ale jen těsně! 90% "I see the worst in people. I don't need to look past seeing them to get all I need. I've built my hatreds up over the years, little by little, Henry... to have you here gives me a second breath. I can't keep doing this on my own with these... people." EDIT: Po dalších 2 shlédnutím zvedám na 5. Ta postava Plainviewa mne fascinuje a je tak fantasticky napsaná, že musím zvednout na 5 hvězd... ()

Chrysopras

Hodně zvláštní dílo. Docela drsnej konec. DD je neskutečnej, tomu prostě věříte, že ho před natáčenim vytáhli přímo od ropný věže ( dostává se do mý top 10 a už tam měl bejt dávno za Moji levou nohu, pokud jste neviděli, vřele doporučuju ), tenhle týpek je hodně nedoceněnej - už ten začátek je hodně silnej, ačkoli tam nepadne ani slovo a zajímavě je volená i music. Naproti tomu Dano mě prostě nepřesvědčil - viděl jsem tyhlety charismatický reverendy zahraný mnohem líp a to od "no name" herců ( např. v Xfilech jsou luxusní kousky ) - Dano na mě působil dost křečovitě a už vůbec ne charismaticky, žel spíš komicky. Řekl bych, že lepší Lewisův protihráč by film povýšil ještě o pár % výš. Nezbývá než dodat: I´M A SINNER. P.S. Poprvý jsem v kině po zhlédnutí filmu viděl titulek k výzvě ohodnocení na CSFD - doufám, že to tak bude už pokaždý a že to sem přitáhne záplavu dalších lidiček. ()

kinderman

Rozhodně mnohem zajímavější Andersonův film než vyprázdněná a hysterická Magnólie. A díky tradičně fascinujícímu výkonu Day- Lewise jsem se přistihl, že v oné konfrontaci dvou dravých a za svým cílem bezohledně jdoucích manipulátorů podvědomě přeju vítězství těžaři a posléze ropnému magnátovi Danielovi (který svou nenávist k lidem aspoň příliš nezakrývá) nad slizkým pámbíčkářem Elim. ()

stanny

Maximálně dvě scény na ****, z nichž jedna je ta závěrečná, celou dobu jsem doufal, že to udělá. Hajzlovi jednomu. Zbytek ovšem čisté tři hvězdy. ()

Eldrick

Fascinující studie neutuchající lidské posedlosti, chamtivosti a pokřívené morálky. Aneb stavební kameny amerického kapitalismu. ()

fmash

Samotný fakt, že první slovo filmem zazní až po patnácti minutách je dostatečně vypovídající. Pomatený (a tím nenaznačuji, že není skvělý) hudební doprovod to dále potvrzuje — v Hollywoodu natočili artový film. Je o odtažitém, samotářském, do sebe zahleděném muži, zmítaném vnitřními rozpory, kterému hlavním motorem není touha po požitcích, ale touha po sebeuplatnění. Jako by byl ztělesněním západního světa z dob, kdy ještě směřoval kupředu; na protestantské askesi založeného kapitalismu. A také na poctivosti, přinejmenším vnější. Je to ovšem film nepředstírající, takže vidíme, že ta cesta vpřed není vždy voňavá a plná lásky a veselých štěňátek.                        Příběh zarputilého prospektora Daniela Plainview se pohybuje kupředu stejně trhaně jako kosmatá postava kulhajícího hlavního hrdiny. Day-Lewisovy jakoby mázdrou potažené oči pozorují okolní dění, navenek chladně a vypočítavě, přestože za nimi hoří pekelný oheň. Jeho postava má vášeň pro život, který si však nedovede užít, odmítá přetvářku, ale s ní z vaničky vylévá i přesah, spaluje sám sebe zevnitř... atd. Kdo si doopravdy myslí, že americký sen se zakládá na šťastném smíchu a vesele aristokratickém pobíhání po rozkvetlé louce? 4½ ()

d-fens

tesne po dopozeraní, z voleja píšem, že je to asi najlepší americký film prvých 12 rokov nového storočia, aký som zatiaľ videl (tesne po tejto vete ma napadol ešte Malick a Aronofského Wrestler)..... Zlo dostalo svoje nové meno, Daniel Plainview, ktorý niečomu takému ako "morálne víťazstvo" nedáva akýkoľvek nárok na existenciu! Víťazí CYNIZMUS! Každý čo robí, robí pre seba. Buď vyhráš, alebo prehráš. Buď prídu druhí žobrať za tebou, alebo ty pôjdeš žobrať za druhými! Strašný film, strašné posolstvo, ale tak ľahko uveriteľné! :-// .... myslím, že tento cynický film by sa "páčil" aj Kubrickovi..... úžasná forma (kompozícia záberov, kamera, výprava, strih...), úžasné herectvo (aj keď Dano D.Lewisovi proste nestíhal), predcízne vybratá hudba, jednoduchý námet dotiahnutý do monštruóznych rozmerov, v tom všetkom mi to práve Kubricka pripomenulo..... s tým Kaneom by som to až tak neporovnával, pretože jeho záverečné vyznenie bolo skôr opačné (kritika chamtivosti), aké som pociťoval po dopozeraní tohto filmu (bezvýchodiskový cynizmus a mizéria, chamtivosť ako hybná sila spoločnosti).... Strašné - ale úžasne podané.... "Morálne prijateľnejší" výklad by snáď mohol ísť cestou postavy Danielovho adoptívneho syna H.W. ..... napriek tomu, pred svojim "kresťanským JA" sa hanbím, ale inak ako 5 hviezdičkami to hodnotiť nemôžem... ()

GILLWANDER

Okoliu bezcitný a konkurenčne chladný opus s uctievaním záporáka, kde hlavný hrdina ide až na doraz. Potečie ropa, potečie krv. Ak vám to nevadí, vypracujete sa až na OilMen-a. Daniel Day-Lewis podáva alkoholické orgie, jeho časom zničený ksicht je náplasť na dnešnú nepresvedčivú hereckú komunitu. Scenár je cinický a miestami depresívny. Réžia PTA valcuje prvotné očakávania vo svoj pozitívny prospech. Hudobne ohlušujúce. Chladnokrvný rebrík, kde pri jeho šplhaní vám v ceste nemôže stáť ani to "najláskavejšie". Perfektná práca technických nadrozmerov. 90% ()

maverick10

Pane jo, tak tady byl oskar pro Daniela opravdu na miste. Uplnej J.R.Ewing. Solidni poctiva filmarina, okorenena excelentnim vykonem v podani Daniela Day-Lewise s hudbou, ktera dodava pribehu tu potrebnou atmosferu a s kamerou, ktera vleze vsude dokonce i skriptce do penezenky. ()

Ridleyho Gucci boduje mezi dramaty

Ridleyho Gucci boduje mezi dramaty

28.11.2021

Poslední film Daniela Day-Lewise je za dveřmi

Poslední film Daniela Day-Lewise je za dveřmi

17.10.2017

Možná jste zaznamenali, že držitel tří Oscarů Daniel Day-Lewis končí s herectvím. Jeho poslední film jde do kin už 25. prosince a konečně bylo potvrzeno, že se bude jmenovat Phantom Thread. Příběh… (více)

Daniel Day-Lewis ohlásil herecký důchod

Daniel Day-Lewis ohlásil herecký důchod

21.06.2017

Daniel Day-Lewis se vrací před kamery?

Daniel Day-Lewis se vrací před kamery?

08.06.2016

Jen málo hereckých persón má tak fascinující kariéru jako Daniel Day-Lewis. Britský rodák jednou za pár let vyskočí na velké plátno, sehraje brilantní postavu a sesbírá kupu hereckých cen, jen aby se… (více)