Film Až na krev se odehrává v Kalifornii na přelomu století, v období ropného boomu. Příběh dokumentuje vzestup Daniela Plainviewa (Daniel Day-Lewis), osamělého otce, který se z živořícího horníka ve stříbrném dole vypracuje na pozici ropného magnáta. Když Plainview dostane záhadný tip, že směrem na západ leží městečko, ve kterém prýští ze země oceán nafty, vydá se se svým synem H.W. zkusit štěstí v zaprášených ulicích města Little Boston. Plainview a H.W. se v tomto nuzném městě, jehož hlavní atrakcí je kostel s charismatickým kazatelem Elim Sundayem, pokoušejí prolomit dosavadní smůlu. Ale i když se jim začíná dařit, nedokáží uniknout konfliktům, ve kterých jsou veškeré základní hodnoty - láska, naděje, pospolitost, víra, ambice a dokonce i pouto mezi otcem a synem - ohrožovány korupcí, podvody a proudy ropy. (HBO GO)

Nach

Velice umě natočený film, který je silný v sekvencích, kde postavy mlčí, něco dělají a prožívají. To je ten skutečný film, který miluji. Ten film, který je tím pravým filmem, protože vypráví obrazem a nikoli kecáním. A to zde prostě musím podtrhnout. Hlavně úvodní sekvence s těžkou prací je geniální. A i když ve druhé polovině monologů přibývá a celý děj se stává předvídatelným, jako celek jde o silný nadprůměr, který si ty ovace zaslouží. 80% ()

4daPeace

Verdikt: Mé očekávání bylo velké - pozitivní komentáře, naklonění kritici, P.T. Anderson a D. Day-Lewis - slušný hype na to, abych shlédl výborný film se vším všudy. Jak už to tak bývá, nějak to nevyšlo. Daniel byl přesvědčivý, ale víc si mě stejně získal Viggo a jeho Východní přísliby, ale když už se snad od prázdnin všude píše, že Oscar patří Lewisovi, těžko pak obracet něčí víru, leda, že by se na to dal sám vymítač ďábla Eli Sunday :o) Vyzdvihnu povedený hudební doprovod a první polovinu filmu, jinak mi to přišlo až příliš řemeslně dokonalé na úkor té lidské stránky, kvůli kterým mě baví sledování filmů. ()

Crawler-D

Skoro mě až mrzí, jak film ve svém celku působí plytce, nedořečeně a pouze efektně. Už jen kvůli výbornému začátku, který slibuje něco jiného, než co předvádí zbytek filmu. Hudba, která víc než co jiného připomíná zvuk sirén, příjemně naladí, Daniel Day-Lewis dokazuje, proč dostal Oscara, ale od té doby,co se stane nehoda na vrtu a jeho syna to poznamená, tak se struktura rozbíjí a žádnou velkou ságu nevidím. I když si na to PTAnderson našetřil dvě a půl hodiny. ()

ad

Nečekejte žádný originální příběh, neotřele vystavěné postavy ani jejich překvapivý vývoj. Nečekejte ani inovantní autorskou práci... tento film stojí a padá na mrazivě neklidném pohledu Daniela Day-Lewise a na syrově prázdných, ale přesto jistým způsobem krásných scenériích, resp. na jejich kamerovém zpracování. Naštěstí je obojího ve filmu dost na to, aby (i přes rozvleklou první půl hodinku) udržel pozornost a nezačal nudit... ()

cubajz

herecký koncert Daniela Day-Lewise, který zde dokonale ztvárňuje muže, kterého postupně pohlcují jeho vnitřní démoni a samota. Muže, který opovrhuje náboženstvím a vyzdvyhuje rodinné hodnoty nad vše ostatní. Ale když ho i rodina "zklame" tak už následuje jen pád a potlačovaná nenávist k lidem vystupuje zřetelně na povrch - splní si sice svůj sen o moci, ale cenou je odcizení se všem lidem a pomalé utápění ve vlastní zlobě. Jedinou postavou z celého filmu, kterou má podle mě Daniel rád, je Paul, který mu na začátku poví o ropném ložisku - ale kromě této scény ve filmu nefiguruje a zmínka o něm padne až na konci filmu. Zato jeho bratr figuruje ve filmu až moc - od začátku do konce mě jeho náboženské bláboly neskutečně štvali a to, jak dopadl, jsem mu ze srdce přál. Řekl bych, že v jeho postavě se tvůrcům dokonale podařilo ztvárnit podstatu celé církve. Řemeslně výborný snímek, zachycující mánii okolo těžby ropy a vše podkreslující výraznou hudbou. ()

starbrejkr

Strašně zvláštní a netypický film. Velmi dlouho jsem uvažoval, o čem film vlastně je, protože se drtivou většinu doby v podstatě nic neděje. Až v pozdějším průběhu mi došlo, že tady o děj moc nepůjde. Zdá se být nejvíc sondou do duše muže, který obětoval vše honbě za úspěchem a snažil se během ní vytřískat maximum jen pro sebe. Osoba Daniela Plainviewa je však o dost komplikovanější a těžko jí popsat jednou takovouto frází. Nevím, jestli najdu sílu a odhodlání k dalším projekcím, ale něco mi říká, že tam je pořád ještě co hledat. Teď napoprvé jsem velkou část strávil hledáním něčeho, co tam není a výsledkem toho se někdy nudil, až nechápal. Pokud mám vyjádřit sympatie k postavám, možná překvapivě nejděsivější postavou nebyl Daniel (právě pro její problematičnost), ale jednoznačně kazatel Eli, kterého se nebojím zařadit k nejpůsobivějším křesťanského fanatikům filmového plátna. Psát o výkonu mr. Daniela Day-Lewise pozitiva by bylo jen přiléváním kyblíčků ropy do jeho ropného oceánu, takže jen ve zkratce. Konečně jsem dostal finální podnět zařadit ho do TOP10 herců, protože tenhle člověk srazí plejádů hollywoodských hvězd cvrnknutím malíčku. ()

wohna

Daniel Day-Lewis není povoláním herec, Daniel Day-Lewis je bud ropný magnt, nebo velitel jednoho z Gangu v New Yorku. Má takových povolání, ale herec to není. Dokáže se do té rol vžít s chutí a jenom díky němu je ten film tak dobrý. ()

laik_60

vlastne všetko za mna povedala faidra :), vuobec to nebolo o rope ani o tretej cirkvi (aj ja by som ten dreveny kolok pouzil uz pri prvej navsteve) je to len a len o Lewisovi a o tom ako krasne ten fim stvarnil. ()

lakikaki

Päťhviezdičková záležitosť po každej stránke - scenár, kamera, réžia, hudba a samozrejme herecké výkony - Paul Dano ma VEĽMI príjemne prekvapil a Daniel Day-Lewis hrá fakt ako o život, na Oscaroch skutočne nemal žiadnu konkurenciu, taký Depp alebo Mortensen boli vo svojich rolách síce vynikajúci, ale jemu nesiahajú ani po členky. A prečo teda udeľujem len štyri hviezdičky keď je na tomto filme všetko také skvelé? Dôvodom je minutáž: 1) Dlhé filmy (t.j. viac ako 2 hodiny) všeobecne v láske veľmi nemám. 2) There Will Be Blood mi pripadalo 2x tak dlhé ako v skutočnosti bolo. (Neznamená to však, že by som sa nudil!) 3) Pridlhá minutáž robí snímok ku koncu príliš monotónnym a divákovi sa môže zdať (=mne sa zdalo), že sa vo filme už nič nové nedeje a celé sa to už len pomaly vlečie ku koncu, ktorý je mimochodom vynikajúci. ()

Wormboy

Obsahovo a formalny skvost, po ktoreho zhliadnuti som pochopil, ze hoci oproti ostatnym oscarovym kandidatom (snad az na Pokanie a Skafander a motyl - pricom tieto filmy povazujem len za konkurentov, nie za filmy lepsie ako There Will Be Blood) nemal konkurenciu, nemohol vyhrat. V Hollywoode sa uz cele desatrocia tocia velke filmy o velkych veciac, ktore vsak proste Akademia vzdy z urcitych dovod ocenit nemoze. Komentovat herectvo DDL je uplne zbytocne, pretoze to uz nie je herectvo. ()

agathon

"Look at me. You're lower than a bastard. Mmm-hmm. You have none of me in you. You're just a bastard from a basket." Ne.... ne.... proste sem nemuzu napsat dojmy z tohohle filmu, protoze je proste neumim odit do slov. Pro me zatim film roku (v tom nejvaznejsm, nejserioznejsim, nej"umelectejsim" slova smyslu). "I´m finished...." ()

danecek24

65. Zlatý Glóbus za rok 2007 - cena (1) - *Nejlepší herec (drama) - Daniel Day-Lewis + nominace (1) - Nejlepší film (drama) ()

Andre3000

Prostě sem musel! Tenhle je film je naprosto ojeděnilý svým zpracováním, hudbou, či kamerou a téma je taky dost zajímavé. Asi nejlepší je první polovina filmu, která je nádherným historickým exkurzem do světa ropného dobývání a byznysu okolo. Poté se to střídá s několika zajímavými událostmi a spěje k nečekanému konci. Přesto poslední čtvrtina filmu až opravdu úplný závěr se mi zase tolik nezamlouvala. Celkově mě tento film dost obohatil a opět přinutil přemýšlet. ()

pakobylka

Velice obsáhlý, nadmíru soustředěný, ale zároveň svým způsobem úsporný styl vyprávění přináší příběh vyprahlý jako nehostinná planina a tvrdý a necitelný jako žula - podobá se muži, který duši i srdce zaprodal černému zlatu. ----- !!! MOŽNÝ SPOILER !!! ----- Uspokojení mu nepřinesla rodina, práce, úspěch ... ani pomsta. Uskutečnil svůj americký sen, aby mnohé získal - a zároveň všechno podstatné ztratil. ()

Pajky3

Přes dvě a půl hodiny dlouhá nuda dotvářená hroznou hudbou. Daniel Day Lewis může být skvělý herec, film může být v IMDb 250, ale ani to nestačí k tomu, abych se bavil. Nezmůžu se na nic jiného než - Nuda. ()

Juto

Strhujúci a silne výstredný americký epos. Je to ambiciózny, hlboko pohlcujúci príbeh a posiaty sekvenciami, ktoré dosahujú čistú, majestátnu veľkosť. 9/10 ()

Ridleyho Gucci boduje mezi dramaty

Ridleyho Gucci boduje mezi dramaty

28.11.2021

Poslední film Daniela Day-Lewise je za dveřmi

Poslední film Daniela Day-Lewise je za dveřmi

17.10.2017

Možná jste zaznamenali, že držitel tří Oscarů Daniel Day-Lewis končí s herectvím. Jeho poslední film jde do kin už 25. prosince a konečně bylo potvrzeno, že se bude jmenovat Phantom Thread. Příběh… (více)

Daniel Day-Lewis ohlásil herecký důchod

Daniel Day-Lewis ohlásil herecký důchod

21.06.2017

Daniel Day-Lewis se vrací před kamery?

Daniel Day-Lewis se vrací před kamery?

08.06.2016

Jen málo hereckých persón má tak fascinující kariéru jako Daniel Day-Lewis. Britský rodák jednou za pár let vyskočí na velké plátno, sehraje brilantní postavu a sesbírá kupu hereckých cen, jen aby se… (více)