Občanská válka skončila před třemi lety, ale některé rány čas nezacelí...naopak, spíš přiživuje hlad po pomstě. A právě ta žene plukovníka Carvera (Liam Neeson) vpřed na jeho honbě za tím, kdo navždy poznamenal jeho život - za Gideonem (Pierce Brosnan). David Von Ancken, doposud jen hostující režisér televizních seriálů, přišel s komorním příběhem o lovci a pronásledovaném, o pomstě a spravedlnosti, o minulosti, kterou nelze změnit ani umlčet a dal dvěma irským gentlemanům příležitost předvést se ze zcela jiné stránky než jsou od nich diváci zvyklí vídat. Seraphim Falls se zřejmě nevyhne srovnání s nedávnou syrovou australskou bájí Nicka Cavea The Proposition, se kterou má společné nejen téma, ale i práci kamery s leckdy drsnou krásou přírody a dokonce se ozývají hlasy mluvící o počátku nové vlny "poctivých" westernů. Zda je to pravda nebo jen přehnaný optimismus, to ukáže čas...a komerční úspěch. (Gemini)

Nettrass

Nejprve 5 honí jenoho, pak 4, pak 3, pak 2, pak 1 honí jenoho, pak už se dohonili a nikdo nikoho nehoní. A tak film končí, protože už není koho honit. 50% ()

anderson

Alegória ? Western ? Dišputa o morálke, pomste, treste a smrti ? Pre mňa iba 115 minút skvelých hereckých výkonov utopených v hektolitroch nudy. No a aj keď si hudobnú zložku vo filmoch takmer nevšímam, tak Harry Gregson-Williams tu parádne vykradol MARKA ISHAMA v STOPÁRovi. (26.7.2007) ()

d-corso

V tom filmu souvisí mnohé s nadmořskou výškou, ve které se děj v danou chvíli právě odehrává. A tak s každým krokem, vedoucím hrdiny ze zasněžených vrcholků dolů, do neúrodných pouštních nížin, snižuje se zároveň také kvalita. Vše je potom korunováno závěrečnou scénou, která by se, aby bylo tomuto drobnému geografickému přirovnání učiněno zadost, měla nejlépe odehrávat na dně Mariánského příkopu. ()

Xeelee

Nádhernej pád serafínů. Muž proti muži je od začátku do konce velmi působivej film, ale od těch podobenství v druhé půli jsem čekal něco víc. Von Ancken přeci jen není nějakej kovanej artovej režisér. Kdo očekával western asi bude poněkud zklamanej. ()

špaček421

Jestli takhle vypadaj všechny westerny natočené po roce 2000, tak se nedivím, že žánr umírá. Westernová atmosféra nikde, prostě se jenom střílí, hlavní hrdina je nesympatickej trotl, záporák je zase sympatičtější, než klaďák, ačkoli debil je to taky, hudba nevýrazná, děj o ničem. První hodinku a čtvrt to ještě docela šlo jako dobrodružnej příběh, ale od chvíle, kdy hrdina vlez do koně se z toho stala přehlídka nejstupidnějších nápadů, které jsem kdy ve westernu viděl. Jediný, co na filmu šlo, byla teda jenom ta příroda. ()

mm13

David Von Ancken síce nič vyslovene nepokazil, no ani naplno nevyužil možnosti, ktoré sa mu núkali. Všetko je super fajn - od okamžitého nástupu do deja, cez všetky tie šťastné aj nešťastné náhody, neskutočný dôvtip hlavných hrdinov na jednej strane i infantilné omyly na strane druhej... je to ani nie tak realistické (ale je!), ako skôr hlavne ľudské. Nehovoriac už o perfektnom obsadení, ktorému dominuje Pierce Brosnan. Nie že by mal neviem akú náročnú úlohu, ale obrovsky mu to sekne a neodolateľne si to užíva... Zbytočné, i keď neprekážajúce sú však postupne gradované retrospektívy, nechutne klišoidná je hláška o hlúposti mladého bankového lupiča, no a najmenej zvládnutý je záver filmu, ktorý je po scenáristickej stránke bezchybný, spôsob jeho podania však málo dôrazný. ----- Minimálne od stretnutia s Indiánom sú už totiž obe hlavné postavy akoby v inom svete, ich vnímanie sa po obrovskom psychickom aj fyzickom vypätí zmenilo, z priamočiarej naháňačky sa stáva metafyzická reflexia a ono by to všetko aj zafungovalo, keby podobné zmeny zaznamenala aj atmosféra snímku. Práve tu však pán režisér nepríde s potrebným posunom v spôsobe akým príbeh doteraz rozprával, resp. je to posun minimálny a pointa tak nejednému divákovi beznádejne uniká. Nemám v tomto prípade pocit, že by sa tak dialo z nevedomosti, skôr z prílišnej opatrnosti. Sympatický dojem prevláda, o to väčší je však smútok z vymenovaných nedostatkov. Škoda, kombinácia Sergia Leoneho, Jima Jarmuscha a Arthura Penna by bola kurevsky výdatným sústom. ()

Morholt

Klasická zápletka o pomstě až za hrob, podávaná na pozadí nádherných scenérií. Nicméně to má ještě něco navíc a nemyslím tím velmi dobré výkony Brosnana a Neesona. Přirovnání k Proposition už tu několikrát proběhlo, ale mě to svým způsobem připomínalo i Apploosu, kterou jsem viděl dříve než Seraphim Falls. Také tam byla otřepaná zápletka, také to nebyl scénáristický skvost a také dialogy nestály za nic. Ale mě se to zkrátka líbilo a stejně tak se mi líbil Van Anckenův film. Prostě to na mě působilo opravdově a navíc se to nebálo i trošku zafilozofovat - Studi a Anjelica byli skutečným bonbónkem. Škoda toho konce, ale i tak je to velmi solidní záležitost. 75% ()

erl

Tak pěkně se to rozjíždělo a nakonec se z toho stala zoufale nudná a roztahaná břečka. 2* za syrový a celkem působivý rozjezd a krásnou přírodu... ()

Chermy

Snad poprvé mi byl Pierce sympatický a dá se chválit za herectví. Jinak je Seraphim falls velice všední film s nezvládnutým závěrem. ()

Andersis

První půl hodinu uslyšíte Pierce Brosnana jak říká jen auuuu uhhhh ahhhhhh chhhhhhh.... , ale ani se mu nedivím. Proč Chce Liam Nelson dostat Pierce Brosnana se dozvíte až postupem filmu. Vyndávání kulky bylo fajn stejně tak i pastička. Ale jinak konečně film který se odehrává na divokém západě a není to western. ()

NinonL

Velmi dobrý film, Pierce Brosnan téměř k nepoznání, krásná příroda a dramatická atmosféra po celou dobu. Jen mi bylo moc líto těch koní ... ()

Historik

Zajímavě obsazený a do krásných přírodních scenérií zasazený western, na který se příjemně kouká, ale u něhož se člověk může občas pozastavit nad nelogičností některých momentů. Diskutabilní je i tak trochu mystický závěr. Nicméně i tak dávám čtyři hvězdičky, protože jsem se díval opravdu se zájmem a byl to docela osvěžující zážitek. ()

javak810i

Naháněčka Brosnana a Neesona zasazená do divokého západu zní skvěle, že? Bohužel Seraphim Falls se možná až moc zaměřují pouze na dané protagonisty a tak si divák ani nestačí uvědomit, že se jedná o western. To by samo o sobě nevadilo, ale na to, jak moc se snímek zabývá samotným pronásledováním "kočky a myši", jsou postavy hlavních postav málo prokreslené a samotný závěr může v tomto ohledu působit nedostačujícím a nenaplňujícím dojmem. Ovšem i tak se jedná o dobrý snímek, který ústřední herecká dvojice jednoznačně tahá. Bez nich bych se na něj asi nepodíval. Za mě 3*. ()

UncleG

V roce 1992 natočil Clint Eastwood slavný western "Nesmiřitelní". Čtrnáct let nato přišel David Von Ancken se svými "Smiřitelnými". Akorát se to na poslední chvíli přejmenovalo na Seraphim Falls. Jenže nepředbíhejme. Jak to všechno začalo? Inu... Hollywoodští fiškusové si nabrousili pera, a začali sepisovat drsný horský survávl: No, znáte to, chlap proti chlapovi, nezkrocená přírodní pustina, všade samej tenhlecten desperát... a nekompromisní vraždění může začít. Jak nám příběh ostrým tempem plyne kupředu, začínáme tušit "dávnou křivdu, kterou neleze odčinit jinak než krví." Plukovník Carver jde po kapitánu Gideonovi jak slepice po flusu a tudíž je nám zřejmé, že v celé věci bude vězet nejspíš cosi velmi osobního. Úměrně tomu, jak se tenčí banda pronásledovatelů v uprchlíkových patách, stupňuje se tenze mezi hlavními hrdiny ... aby toto neudržitelné napětí nakonec eskalovalo v nepředvídatelné, neočekávané, skvěle vypointované a zcela dechberoucí finále. Ehm, tedy... Takový byl záměr. Jenže když se všichni ti scénáristé a dramaturgové nakonec sešli nad hotovým syžetem, zjistili, že finále vlastně není ani moc neočekávané, nepředvídané a už vůbec ne dechberoucí. Někdo z náhodných kolemjdoucích jim z hlavy vyjmenoval asi dvě stě šedesát filmů se stejným koncem. Dlouho předlouho si ti nebozí chlapci lámali hlavy, jak stokrát ohranou písničku vylepšit. Původně přece chtěli něco silného, netradičního, úžasného! Tak jak to, že jim z toho pořád leze obyčejný Béčko? Spát nemohli, jíst jim nechutnalo a jen bezradně chodili v kruzích. Když tu nakonec přišla spásná myšlenka. Někdo na to nakonec káp! "Víte co?" řekl ten šikula, "pojďme tam narvat trochu mystiky! Coenovcům to v těch jejich filmech taky funguje." A už to bylo! Film pokračuje dál, vrazíme do toho přechod přes poušť, symbolistické vize a špetku těch citátů z knihy knih. To celé té zabijácké plytkosti nakonec přidá pravou hloubku a důvod k zamyšlení. A pak už konečně nastává ono vytoužené dechberoucí finále, v němž hrdinové skrze nevykonanou pomstu poznají sami sebe, přichází všeobecné odpuštění, splynutí s harmonií vesmíru, odchod v západu slunce a déšť růžových lístků. Fujtajbl...To se zase jednou povedl silný film. ()

Riddick77

Těžký průměr, který je vzhledem ke skvostnému obsazení a líbivému vizuálu drtivou prohrou. Nebudu se raději vyjadřovat k mimóznímu závěru, jehož poetika mi zůstává skryta. Hlavním problémem je přirozeně scénář, který je zmatený a v závěru začíná postrádat i logiku. Je to rozhodně škoda, protože Brosnan je výborný, Neeson zdatně sekunduje, scenérie jsou kouzelné a dobový kontext skýtal mnoho příležitostí k rozvinutí příběhu. Místo toho se dočkáme povrchního osvětlení všech motivací, prosťoučké zápletky (onen motiv a důvod pronásledování je snad největší klišé ve westernovém universu) a logiku postrádajícího závěru. Škoda, Von Ancken umí vytvořit atmosféru a tempo také ujde. Scénář je ovšem děravý až hanba... 5/10! ()

JJ.Gibson

Těžko říci, jako jo i ne. Ze začátku to vypadá, že Brosnan si to s bandou pronásledovatelů pěkně z ostra vyříká. Což se vlastně i stane, poměrně brzy. Už jen ten začátek v zasněžených lesích je neskutečně brutální, jen škoda, že to nevydrží až do konce. Protože film je dost dlouhý a stává se z něho jen putování s pronásledováním z bodu A do bodu B, pak do C a D a tak dále. Občas mě zaráželo, jak Neeson stále ví kudy má jet :) Nakonec nám film prozradí proč Neeson chce Brosnana uštvat. Okay dejme tomu. A ocitáme se v celém závěru, který mě teda moc nenadchl. Rozuzlení mi přišlo dost plytké a bez nápadu. Spoiler: někdo měl zkrátka a dobře vyhrát a já osobně jsem to přál Brosnanovi!!!! P.S. Přeci jenom měl skvělý rambo nůž! ()

Orlau32

Myslím, že je to velmi dobrý film. Nepostrádá napětí, do poslední chvíle vlastně netušíte proč to pronásledování jednoho chlapa, který už je stejně na pokraji sil a těžko v nehostinné divočině přežije. Napadá vás zrada... napadá vás ledacos, ale nakonec je to jinak. Podívejte se ! ()

Tirion

Hodně zvláštní "western", u kterého nevíte do čeho vlastně jdete. Film, který toho moc nenamluví, ale nechává za sebe mluvit kameru. Scénář je hodně jednoduchý, ale vizuální stránka stojí za to! Netradiční role Neesona a Brosnana jsou zde zajímavým zážitkem, ale v podstatě film nepřináší žádný speciální zážitek, spíše mnohá překvapení (aneb z koně možná přijde i kouzelník ;-)). ()

italka63

Velmi dobrý Pierre Brosnan v roli pro něho mírně netypické, leč ve které byl velmi obstojný. Tři roky po americké válce a on, plukovník, se v ní nechtěně dopustil přehmatu s fatálním následky, při které zemřela mladá žena se svými dvěma dětmi. Zbyl muž, který nezapomíná. Ten muž, v podání Liama Neesona, ten se chce pomstít. Rozpoutá hon na plukovníka, v němž nehledí napravo nalevo. Děj filmu nás přivítá v zasněžených, tvrdých horách, aby vyvrcholil v nehostinné poušti.Je to drama o vzteku, lítosti, výčitkách, ale i o možném odpuštění, když není cesty zpět. Nádherná kamera s obstojnou hudbou, pro mně tohle takřka komorní drama za čtyři hvězdy zaslouženě. ()

Rychlonovinky

Rychlonovinky