Frank Darabont má na svojom režisérskom konte len vydarené kúsky. THE SHAWSHANK REDEMPTION tróni v rebríčku najlepších filmov a mal aj 7 nominácií na Oscara. Oscarový boj však prehral s Forrestom Gumpom. Som však rád, že tie sošky dostal film, ktorý si ich právom zaslúži (ale to je iný príbeh )........THE GREEN MILE:Obsahuje jeden z najdojemnejších filmových koncov. Je to tak silné, že po každom pozretí sa cítim, ako keby som to videl po prvýkrát. Ostávam prikovaný v kresle a ticho si mrmlem pochvalné ódy na toto jedinečné dielo.....MAJESTIC:Kvalitné, no napriek tomu podstatne slabšie filmové dielo než predchádzajúce klenoty..............A aký je najnovší počin THE MIST alebo aj Hustá hmla???Ako predloha slúžila filmu poviedka od Stephena Kinga ( spisovateľa, ktorého knihy čítam veľmi rád ). Atmosféra je vybudovaná dobre a postupne sa stupňuje až do veľmi pôsobivého finále. Psychológia postáv je vykreslená veľmi realisticky. Trochu mi vadil ten náboženský fanatizmus v podaní Marcii Gay Harden ( bolela ma už z neho hlava, preto som bol nesmierne rád, že skončil tak ako skončil ;). Ale sledovanie krajných situácií je veľmi zaujímavé aj vďaka kvalitným hereckým výkonom. Mierne mi však vadili efekty, ktoré mohli byť podstatne lepšie ( podobnosť s filmom Cloverfield ma pobavila, je to veľmi zvláštne, ale tie efekty sa podobajú ako vajce vajcu ;)...Každopádne je však film skvelým psychologickým hororom, ktorý sa len tak nevidí. K dokonalosti mu nechýba veľa, byť lepších efektov, menej toho fanatizmu (aj keď bol účelový) a niektorých hluchých miest, bolo by to za plný počet. Takto dávam 4 **** za hercov, atmosféru, vykreslenie postáv a depresívny záver ( aj keď to rozhodnutie považujem za nejaké zbrklé) ktorý je podfarbený skvelou hudbou. Som spokojný .........85%(14.3.2008)

Pro Darabonta je pojem horor něčím úplně mimo, jelikož nezvládá ani ty nejzákladnější žánrové postupy a vypůjčuje si tu od Carpentera, tam od Camerona, aby celek zastřešil dialogy jak z nablblého sci-fi z 60. let. Dvě hodiny točí děj v kolovrátku, v němž na divákovy emoce zatlačí možná tak vřeteno s náboženským fanatismem, ale jinak až na úplný závěr absolutně chladné, nekřesťansky dlouhé a nechtěně pitomé béčko, u kterého se evidentně rozsypala plná hodnocení jenom za působivý závěr, jak tak pročítám komentáře kolem sebe.(9.3.2008)

• Renton

Scénář: Frank Darabont .. Slepí jsou ti, kteří nevidí. Přišel čas, aby jste si přiznali, ke které straně patříte. Spasení či prokletí? ___ Hustá nuda. Jak se ve filmu praví, všichni jsme čas od času trestáni. The Mist byl můj trest za naivní očekávání hustého hororu. Frank Darabont byl silný příslib, úvod taktéž - to jsem byl ještě výborně naladěn a užíval si funkční rovinu tajemna z bílé tmy - ale jen do doby, než se ukáže první (děsně udělané) digitální chapadlo a po něm veškeré nedostatky v žánrových postupech, psychologii i režii. Po úvodní pasáži už následuje jen slepenec bolestných momentů, které sráží potenciál do hajzlu. Mnohem horší než podivný dimenzionální hmyz je náboženský podtext, který přetéká do fanatismu nejúčelnějších rozměrů. Jestli tato kritika (i)racionálních hodnot měla mít nějaký dopad, tak šla zcela do prázdna a mimo mě. Samotnou kapitolou je pak finále snímku, které hodnoty zúčastněné skupinky utečenců zpřehází a dodá dílčímu příběhu zcela šokující rozměr ze zoufalství, který je na obvyklé filmové poměry značně mrazivý, s excelentně zvoleným hudebním podkladem, který dělá dobrou polovinu účinku. ___ Díky finále jsem původně dal slaboučké tři hvězdičky, ale už se mi Mist rozležela (resp. dlouhodobější dojem nebyl žádný), absolvoval jsem nějaké doplňující diskuze, viděl alternativní konec atd. jsem uznal, že "lepší dvě" budou přeci jen adekvátnější zhodnocení!. ___ Alespoň máme bezděčnou odpověď, z jakéhože, do mlhy zahaleného jetelového pole, pochází Monstum :-)). __ 50%.(11.3.2008)

Ab homine homini cotidianum periculum aneb " Člověk člověku každodenním nebezpečím " The Mist je více psychologickým a morálním napínákem než hrůzostrašným hororem u kterého by si rval divák vlasy. Velká nevýhoda první poloviny filmu jsou špatně zbarvená CGI monstra, která vyhlížela až moc uměle a nerealisticky. Druhá polovina je už něco lepší a věci se dají konečně do pohybu, načež se divák dozví na čem vlastně je. Posledních 20 minut film vyzdvihlo o další kousek výše. 75 %(22.5.2010)

• Viktooorka

Už chápu, proč se lidi kamenovali. Marcia Gay Harden hrála svou roli výborně, nejradši bych ji přetáhla svou biblí, místo kamenů využila několik konzerv a závěrem bych si o její hlavu otevřela pivo! Kinga číst nikdy nebudu, děkuji pane Darabonte. A závěr pobavil :) Jsem asi také z jiné dimenze, či odkud ty zvířátka byli :)(17.11.2013)

• - Stephen King povedal, že sa naozaj bál sfilmovania tohto románu. Frank Darabont to opísal ako najšťastnejší moment svojej kariéry. (MCPython)

• - Norm má vo filme oblečené tričko rádia WKIT v Bangore, čo je jedna z troch rádio staníc, ktoré vlastní Stephen King. (MCPython)

• - William Sadler se v adaptaci této novely neobjevuje poprvé. V audio zpracování z roku 1986 namluvil hlavní postavu Davida. (DaViD´82)