„Vonku nič nie je, David. Nič tam nestraší.“ – „A ak áno?“ Darabont uzatvára voľnú kingovskú trilógiu o nádeji. Príbehom, v ktorom jej nie je ani štipka. Andy veril a jeho vieru nezničila ani zlá skúsenosť so súdmi a desaťročia v Shawshanku. John Coffey veriť prestával, hoci stále mal zopár dôvodov zostať medzi živými (tvarohové buchty). Drayton nemá nič a to, čo má (syna), ho vlastne skôr brzdí. Žijeme v "civilizovanom" 21. storočí, ale iba do chvíle, kým nezlyhajú technické výdobytky. Akonáhle je svet pohltený z toho plynúcou tmou a tichom, vracia sa starý známy pudový strach fanatikov, pomýlenosť ľahko manipulatívnych jedincov, šialenstvo stáda a primitívnosť slabých, voči ktorému sú racionálne uvažujúci jedinci bezmocní. Nakoniec zostáva len jedna možnosť - a koho by nechali chladným schválne brakové počítačové efekty (neobstáli by ani v o takmer desať rokov staršej CHOBOTNICI), odpudzujúca Marcia Gay Harden a šokujúca scéna so „zábleskmi v aute“, nech si počká na to, čo bude nasledovať PO nich. Asi jeden z najzlomyseľnejších záverov, aké som kedy videl (ročne vidím cca 3OO nových filmov).(16.2.2009)

Tenhle film jsem napoprvé brutálně nedal, jsa zhnusen digitálními monstry a nechápajíc, jak si mohli hrdinové nechat přerůst přes hlavu postavu náboženské fanatičky. Na druhé zhlédnutí (a po přečtení knižní předlohy) jsem si už ani jednu z těch věcí tak nebral a užil si solidní horor, byť bych nemluvil o instantní klasice (a že ji Darabont ve spojení s Kingem umí). Výchozí situace se skupinou lidí obležených neznámým zlem v supermarketu má potenciál, který je úspěšně těžen, casting se taky povedl, jen ten konec mi i napodruhé přijde lacině rádobyšokující.(29.12.2015)

Další zfilmované dílo Stephena Kinga, které když se smíchá s režií Franka Darabonta nemůže dopadnout špatně. Hlavní plusy filmu The Mist jsou v jeho originálním příběhu a hlavně hereckých výkonech. Na druhou stranu mi přišel film poněkud místy zbytečně natahovaný a být zkrácen o 20 minut asi bych u něj ani nedýchal podobně jako u Shawshanku. Takhle mě chvílemi i připadla nuda. Některé záběry mi přišly zbytečné a rovněž některé dialogy. I přesto si ale The Mist v mých očích zaslouží plné hodnocení. Je v něm patrná Kingova atmosféra z knih, kterou mám velmi rád.(20.3.2008)

• Viktooorka

Už chápu, proč se lidi kamenovali. Marcia Gay Harden hrála svou roli výborně, nejradši bych ji přetáhla svou biblí, místo kamenů využila několik konzerv a závěrem bych si o její hlavu otevřela pivo! Kinga číst nikdy nebudu, děkuji pane Darabonte. A závěr pobavil :) Jsem asi také z jiné dimenze, či odkud ty zvířátka byli :)(17.11.2013)

Pro Darabonta je pojem horor něčím úplně mimo, jelikož nezvládá ani ty nejzákladnější žánrové postupy a vypůjčuje si tu od Carpentera, tam od Camerona, aby celek zastřešil dialogy jak z nablblého sci-fi z 60. let. Dvě hodiny točí děj v kolovrátku, v němž na divákovy emoce zatlačí možná tak vřeteno s náboženským fanatismem, ale jinak až na úplný závěr absolutně chladné, nekřesťansky dlouhé a nechtěně pitomé béčko, u kterého se evidentně rozsypala plná hodnocení jenom za působivý závěr, jak tak pročítám komentáře kolem sebe.(9.3.2008)

• - Darabont se u režiséra Guillerma del Tora ptal na to, kdo mu vytvářel vizuální efekty, návrhy a masky příšer k jeho filmu Faunův labyrint. Del Toro mu ihned toto studio ochotně doporučil. (DaViD´82)

• - Darabont si s myšlenkou na adaptaci stejnojmenné Kingovy novely pohrával již na konci osmdesátých let. Dlouho chtěl právě tento příběh natočit jako svůj režijní celovečerní kino debut (do té doby natáčel jen televizní projekty). Nakonec však zadaptoval jiný Kingův příběh Vykoupení z věznice Shawshank (1994). (DaViD´82)

• - Spoiler: Film má jiný závěr než předloha. Než ho Darabont použil, tak si ho nechal "posvětit" autorem předlohy Stephenem Kingem. Ten byl novým koncem nadšen. Odlišnost v závěru spočívá v tom, že v knize nikdo z posádky uprchlého vozu nezemře a problém s mlhou zůstane nevřešený. (DaViD´82)