Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Fantasy

USA / Velká Británie, 2009, 162 min (SE: 171 min, Director's cut: 178 min)

Kdyby Karlu Mayovi už nevypršely copyrighty, určitě by jeho příbuzní vytáhli nějaký ten milión z Jimovy kapsy za vykrádačku. Nicméně vizuální orgie jsou to takové, že jeden musí dát plnou palbu, i kdyby to byl dokument o padání sněhu v arktidě.(9.1.2010)

Příběh je taaak prostinký, ale kdo by to řešil. Díky Jamesi Cameronovi jsem zase byl malým klukem, který za hlubokého totáče s pusou otevřenou dokořán hltal na zrnící černobílé televizi polský program a v něm první ´Star Wars´, nebo jindy Zemanovu ´Cestu do pravěku´. Avatar jsem hltal podobně a zakoušel dílem radost z poznávání fiktivního světa Pandory a dílem procházel okouzlením z 3D technologie, v jejímž střebávání jsem byl až do dneška panic. Já se fakt nemohl toho trojzměrného obrazu nabažit!! Výtky bych samozřejmě měl. S jakou pečlivostí oděl Cameron svůj film do 3D hávu, s o to menší originalitou vybavil své postavy emocemi a jindy poutavou nejednoznačností. Všechny charaktery postav byly tak naivně jednorozměrné, stejně jako v pohádkách, až mi to ale přišlo svým způsobem roztomilé. Zakazuji si použít slovo „klišé“, protože to si velký James nezaslouží. Nezaslouží, protože mě na 2 a půl hodiny pozval k sobě domů a podělil se se mnou o své technologické hračky. Tak díky, Jime.(18.12.2009)

Obsahem Tanec s vlky křížený Pocahontas natřený namodro. Formou čiré vizuálno. Ne revoluce, spíš evoluce - evoluce mainstreamové kinematografie a její další audiovizuální milník...(11.2.2010)

Já jsem si ten film opravdu užíval. Už ten úvod, probuzení z kryogeních boxů, je moc pěkný a co teprve až přijde na řadu celá planeta. Před Avatarem jsem žádné 3D nikdy neviděl, takže možná i proto na mě celý film působil jako jakási supercool pouťová atrakce. Furt na vás něco vykukuje v pralese, a všechno to tam prostě tak víc žije. Co se týče příběhu, tak se žádný překvápko nekoná, ale s tím se do toho šlo. Smekám před Cameronem, že koukáte na partu kompovejch modrejch ufonů a opravdu už vám přijde, že žijou, že jsou to herci a hrají. To se mi zatím nikdy nestalo. Finální bitka je kapitola sama pro sebe a prostě musím vyzdvihnout toho zjizvenýho generála marinéra. Sice to byl hlavní záporák, ale ode mě dostává megarespekt a zastínil všechny kolem. Takovýhodle tvrďáka s hustejma hláškama nepamatuju. A finální fight Avatar vs. Bojovej robot byl dokonalej. Jediná škoda je tedy dabingu. Není úplně špatnej, ale nestrhne vás. Chtěl bych to vidět ve 3D v originálním znění. Klidně bez titulí. P.S. po druhém zkouknutí to bylo snad ještě lepší a ani dabing už mi nevadil.(20.12.2009)

Rozpočet $230miliónov(produkčné plus reklamné náklady približne $460miliónov)║Tržby USA $760,507,625Tržby Celosvetovo $2,788,200,000Tržby za predaj Blu-ray v USA $162,305,475 //počet predaných kusov 7,107,821Tržby za predaj DVD v USA $230,625,792 //počet predaných kusov 11,680,117║ ..."tie tržby fakt sila!" __►"NÁVRAT KRÁĽA!!!◄__ James Cameron je po dlhých 12rokoch späť, toto čakanie sa neskutočne oplatilo. Cameron nám odomkol čarovné dvere od Pandory. Sveta plného fantázie, života, nespútanej živelnosti, symbiózy spojenia prírody a všetkých tvorov. Úžasné, pestrofarebné, žiarivé, veľkolepé fantasy, vťahujúce po celý čas diváka do existencionálneho vysneného sveta, sveta rovnováhy. Priestorový rozmer ešte nikdy nemal takýto rozmer. Je vôbec možné aby niekto(Cameron) dokázal točiť filmy také aké točí? __Komerčný ohlas: Vrátane USA film prekonal hranicu zisku nad $100miliónov až v 10krajinách, Čína_$215milionov, Japonsko_$163,9milionov, Francúzsko_$158,2milionov, Nemecko_$146,5milionov, Anglicko_$144,2milionov, Rusko_$113,3milionov, Južná Kórea_$112,8milionov, Austrália_$105,5milionov, Španielsko_$101,5milionov// veľmí pekné čísla boli aj z Taliansko_$88,1milionov, Brazília_$58,2milionov, Mexiko_$44,2milionov, Polsko_$30,6milionov, Česko_$11milionov, Slovensko_$2,9milionov//__ __/videl v kine 3D verziu 5x: 3D0%/ ...každým ďalším pozretím sa zážitok prehlbuje__(18.12.2009)