V Bruggách

In Bruges

In Bruges

V Bruggách

Drama / Komedie / Krimi / Thriller

Velká Británie / USA, 2008, 107 min (Alternativní: 103 min)

In Bruges mě překvapilo, dost pobavilo a trochu dojetí vyvolalo... což jsem ani nečekala, o to víc mě výtvor Martina McDonagha okouzlil. Samozřejmě za přispění Colina Farrella a Brendana Gleesona, kteří jako nájemní vrazi Ray a Ken byli vskutku výteční. Mám ráda černý humor a zde mi byl servírován v neobvyklém balení, pod jehož slupkou jsem objevila drsnou realitu, vtipné situace a intimní bolístky. To vše protkáno akční atmosférou s dávkou temného důvtipu a špetkou dojetí a já toužím jet do Brugg, potkat nájemního vraha, který nabančí bývalému a bude nadávat na krásu těchto míst... a já budu úplně paf z jeho otevřenosti a šarmantního vtipu. Jo... fakt se mi to líbilo... a málem i slza ukápla.(7.11.2008)

Čakal som gangsterskú krimikomédiu, ale tento film s Tarantinovkami či Ritchieovkami nemá veľa spoločné. Zo všetkého najviac pripomína skutočne skôr divadelné predstavenie s väčším počtom výstupov. Komorné ladené interiéry a exteriéry Brúg, jednoduchá zápletka postavená na dialógoch mi v tomto dáva za pravdu, hoc plne chápem, že išlo o zjavný úmysel, rovnako ako časté používanie klavírneho sprievodu s cieľom zvýraznenia jemnej melanchólie. Lenže práve spôsob uchopenia tohto sľubného námetu je pre mňa oproti úplne odlišným očakávaniam sklamaním a skvelo hrajúci Ralph Finnies či slušný zvyšok to dokáže zachrániť už len čiastočne.(11.6.2008)

Zajímavé drama, pozvolna se rozjíždějící mě hned od začátku nechytlo. Nepochopila jsem, že se nájemnými zabijáky mohou stát takoví nekňubové. Ovšem, když se do příběhu prolnuly vzpomínky na nepodařenou akci v kostele v Londonu, přehodnotila jsem svůj závěr. Odprásknout někoho není jen tak, na to musí mít člověk žaludek, horší pak je, když vás dožene svědomí a vy se snažíte od něj utéct s nabitou zbraní u spánku. Celé to zní jako šílená dráma, ale při pohledu na ty dva jak se jeden z nich (Alastor Moody) nemůže nádhery starobylého belgického města dostatečně nakochat a druhý tímto nuceným pobytem zde neskutečně trpí, je fakt vtipný. Celé to vkusně doplňují "Fleur Delacour či Ten jehož jméno se neříká".(10.8.2014)

Paráda, naprosto úžasné dialogy, které podtrhují špičkově hrající herci v pohádkově krásné prdeli světa(v Bruggách). Je to film, u kterého jsem se mnohokrát ze srdce zasmál, žasnul a párkrát ani nedýchal. Naprosto vydařený debut režiséra Martina McDonagha, který hodnotím silnými 5 hvězdičky… „…odvolej to, cos řekl o mých vymrdaných dětech!…“(1.7.2008)

Velmi mi to připomnělo Američana s Georgem Clooneym v hlavní roli. Výrazově podobně strohé, chladné. Pomalý komorní film s velkým množstvím dialogů, s důrazem na krásnou lokalitu (tentokrát Bruggy, vydudané do posledního možného záběru). Farrell a Gleeson hrají zajímavé charaktery a chcete je na plátně vidět co možná nejvíce, přičemž ve finále celému představení kraluje Ralph Fiennes. Je to možná lehce artově tahající za uši, kde narozdíl od Američana, nebo Drive tvůrci přece jen více kříčí do světa "podívejte jak to máme vytuněné a uvědomělé", ale pořád platí to, že je V Bruggách neokoukaný a hlavně syrový, opravdový snímek, který baví a zároveň je dostatečně na úrovni. Určitě na to divák jentak nezapomene. Je tam mnoho fantastických scén a momentek.(1.6.2013)

• - Režiséra McDonagha inspirovalo k natočení filmu opravdu město Bruggy. Když tu byl před čtyřmi lety na výletě, město ho tak nadchnulo, že si umanul, že zde natočí film. Nápad o dvou postavách, které prožívají město každý po svém, dostal ihned na místě. (don corleone)

• - Natáčení trvalo 2 měsíce, během kterých se město několikrát zahalilo do vánoční dekorace a zase odstrojilo. Vánoční dekorace se tak ve městě nacházely i uprostřed března. všichni obyvatelé Brugg dobře věděli proč se tak děje. (don corleone)

• - Ralph Fiennes, Brendan Gleeson a Clémence Poésy, kteří se všichni objevili i ve filmech série Harry Potter, se shodně poprvé před kamerou objevili až v pokračování Harry Potter a Ohnivý pohár (2005). (ondrach)