Princezna Fiona je prokletá. Ve dne je kráska, v noci se mění v ošklivku a tráví život zavřená ve věži. Vysvobodit ji může jen pravá láska. Její rodiče, král Harald a královna Lilian, už přestali doufat, že se najde pro jejich nebohou dceru ten pravý osvoboditel, a rozhodli se požádat o pomoc Rampelníka. Ten požaduje za zlomení kletby celé království Za sedmero horami. Královští rodiče by dali vše, jen aby se jejich dcera netrápila, a tak jsou připraveni s Rampelníkem podepsat smlouvu. Král již drží v ruce pero, když se dozví, že Fiona byla zachráněna Shrekem, a není tudíž nutné vzdávat se království. Rampelník zuří, přeje si, aby se Shrek nikdy nenarodil, ale není mu to nic platné. Uplyne několik let. Fiona a Shrek spolu žijí ve šťastném manželství, mají tři roztomilé děti. Shrek už nikoho neděsí, naopak neuplyne den, aby se na ně nepřijeli podívat nějací zvědavci. Shrekovy dny plynou a jsou jeden jako druhý. Shrek toho začíná mít pomalu plné zuby. Když mají děti první narozeniny, vydává se celá rodina do království Za sedmero horami, aby se všemi tuto událost oslavili. Oslava neprobíhá podle Shrekových představ a ve Shrekovi takzvaně bouchnou saze. Práskne do stolu a odchází neznámo kam. Potkává se s Rampelníkem, který je vychytralý a rozhodne se Shrekovu špatnou náladu využít ve svůj prospěch. Přiměje Shreka, aby se mu svěřil, a když Shrek poví, že by si přál prožít alespoň jeden den jako pravý zlobr, který má u ostatních respekt, dá mu Rampelník podepsat smlouvu. Výměnou za to, že se ho okolí bude ten den bát, si smí vzít jakýkoliv den ze Shrekova předchozího života. Rampelník si potají vybere den, kdy se Shrek narodil. To znamená, že nikdy neosvobodil Fionu a král s královnou podepíší smlouvu o předání království. Jakmile král podepíše, oba i s královnou zmizí. Zpočátku je Shrek nadšený. Kdekoliv se ukáže, lidé prchají v obavách o svůj život. Jeho radost však netrvá moc dlouho. Jen do okamžiku, kdy začíná objevovat plakáty, na kterých je Fiona hledaná jako zločinec. To se ho dotkne a hned běží domů. Jeho dům, kde s Fionou a dětmi žil, je zpustošený a jeho rodina nikde. Vydá se tedy na místo, kde s nimi byl naposledy, do království Za sedmero horami. Král a královna nikde, na zámku je pánem Rampelník a zlobři jsou zotročení a využíváni na ty nejtěžší práce. Cestou se potká s Oslíkem, který Shreka nezná, ale později mu začne důvěřovat, když se mu Shrek svěří s tím, co se mu stalo a jak moc mu chybí jeho nejbližší. Oslík si přečte smlouvu Shreka s Rampelníkem a zjistí, že jen Fionin polibek z pravé lásky může Shreka zachránit. Jinak se po uplynutí 24hodinové lhůty rozplyne. Shrek se domnívá, že to je podmínka, kterou hravě splní. Fiona ho totiž opravdu miluje, ale již brzy zjistí, jak byla jeho představa lichá. Fiona si Shreka pochopitelně nepamatuje, z věže se dostala sama, bez cizí pomoci a nyní stojí v čele odbojové skupiny proti Rampelníkovi. Kromě toho, že se dostala z věže, se však na její kletbě nezměnilo nic. Shrek se velmi snaží, aby si ho Fiona zamilovala, ale ona na pravou lásku nevěří, a navíc se chystá se svými spolubojovníky přepadnout Rampelníka, který se má údajně vydat na lov zlobrů. Jenže tentokrát se lovu neúčastní sám. Angažoval Krysaře, který se ukryl v kočáře a svou píšťalkou přinutil zlobry odejít dobrovolně do otroctví. Fiona je v koncích. Teď je zřejmě vše ztraceno, ale Shrek si myslí, že polibek vše vyřeší... (TV Prima)

šinta

Třetí nejlepší díl, po vynikající jedničce a velmi dobrém druhém díle přišla nejslabší a nejhorší trojka a čtverka je sice průměrná, ale přesto se to dá:), ikdyž převažuje zklamání. ()

benny159

Prišlo mi to už viac pre dospelých ako pre deti. Stále tam bolo zopár vtipných scén, ale už to nebolo ono. Už to nebol ten Shrek, akého si pamatám z prvých dvoch dielov. Snaha sa cení, ale výsledok neohúril. 60% ()

jjimmy

výplň, ktorá už má len zhrabnúť peniaze... nie je to zlé, na jedno pozretie to maximálne spĺňa účel. Pár krát som sa aj zasmial.. ()

migsee

No, řekla bych, že poslední film shrekovské série tak nějak postrádal vtip. Ne úplně, byly chvilky, kdy jsem se zasmála, ale celkovej dojem je hodně rozpačitej... ()

moviepill

Oproti bezduchej trojke je to v podstate vydarené zakončenie veľkej zelenej story. Ten tmársky šedo-čierny nádych dodáva "animáku pre decká" trochu dospelejší "říz" a veľmi sa mi páčil. 92 minút ubehlo ako šmahom metly čarodejnice a keď si spomeniem na toho "Rumpelníka"... protivnejšou animovanou postavičkou je hádam už len nejaký retardovaný pokémon. Tvorcovia, palec hore za čerstvý vietor do Shrekonovely! ()

lulu37

podľa mňa najslabšia shrekovina...nejaké tie hlášky a vtipné momenty boli, ale bohužial musím skonštatovat, že je to čistý priemer. Okrem Fiony všetky postavili stratili na šarme, ani perníček bojovníček to nezachránil... ()

dzules

opakovaný vtip není vtipem..připadá mi, že se tvůrci snaží nám znechutit už i jedničku..uznávám, že tento díl je o 150% lepší než trojka (ta byla opravdu kritická), ale i tak..kočičí oči už jsme viděli, oslík je pořád stejný, Fiona stejná, Shrek stejný..prostě, je to pořád to samé. Jinak scénaristická klička ve stylu: když nevíme kam posunout děj, uděláme to tak, že stejné postavy postavíme do úplně nového děje..nevim¨nevim..je na čase nechat Shera a Fionu v klidu žít v bažině a porozhlédnout se po jiném tvorovy a jiném příběhu. Doufám, že konec a zvonec je závazný název. Pětku bych už nechtěla vidět. ()

Spielbergo

Po děsivém propadu kvality ve třetím díle se podařilo alespoň trochu zachránit čest této série. Bavil jsem se ale neočekávaně dobře (zřejmě v očekávání nejhoršího). 3-4 hvězdičky, takže to zaokrouhlíme nahoru, ať nejsme nějakej bručoun. ()

Blazis34

Poslední díl Shreka už mi přišel trochu nadbytečný. Toto pokračování krásného vtipného animáku mi přišlo už dost zbytečné, ačkoliv jsem ho uvítal. Zelený zlobr se chtěl vrátit na začátek své cesty a o to se snažil i režisér Mike Mitchell. Nevím jestli se mu to povedlo nebo ne, ale pro mě je tento díl určitě z celé čtyrsérie ten nejslabší. Na první dva prostě už nikdo stejnou mincí neodpoví a možná je to škoda, že končí jedna povedená série jednoho skvělého animáku, který po celém světě získal na velké popularitě. Ale už je těžké vymýšlet něco nového. Za čtvrté pokračování Shreka dávám 60% - tři hvězdy. ()

Ereniss

Velice pěkně zakončená zlobří série. Vzhledem ke zdejšímu hodnocení jsem čekala horší kvalitu, ale Shrek příjemně překvapil. Zbytečně děj nenatahovali a ta hodinka a čtvrt parádně utekla. Oslík perlil jako vždy, v patách mu byl přežraný Kocour a záporák, který měnil paruky jako ponožky se povedl. Mimochodem, pohledu na Oslíkovo potomstvo nikdy neodolám, ti drakoosli jsou k zulíbání. ()

djbarrel

Solidní zakončení (snad?) celé série o jednou sympatickém zlobrovi. Ve filmu je hodně vtipných momentů, ale i několik spíš trapných částí, ale jeko celek vynikající, byť zdaleka nedosahuje kvalit prvního dílu, ale to snad ani nelze mít za zlé, tím trpí 90% veškerých pokračování. Holt originál je jen jeden. I tak ale 78 % ()

Crytic

První Shrek byl jedním slovem "kouzelný". Byl plný vtipu, oreginality, vtipu, nápadů a vtipu. Film, na který se rádi podíváte spolu s dětmi klidně po 4. zasebou, aniž byste mlátili hlavou o zeď a čekali, kdy konečně Barbie Pimprdlína najde růžový diamant a zachrání Fanfrpálii. Ve Shrekovi 2 se z filmu vytratilo kouzlo, ale stále zůstala krásná vtipná pohádka. Třetí pokračování film zabilo, no a čtyřka je už jenom kopáním do mrtvoly - Je to dlouhé, celkem nudné, málo vtipné, film vykrádá sám sebe... Název filmu opravdu sedí, protože tohle je vážně KONEC! ()

x_ander

Konečně Shrek, který příjemně navazuje a odkazuje na geniální první díl. Rozhodně to není na čisté 4*, ale za tu upřímnou snahu tu jednu přihodím. Za snahu vymanit se z trapné trojky a přepálené dvojky. Shrek se vrací tam, kde to umí nejlíp. Děj se točí jen kolem několika ústředních postav, a ne hromady vykonstruovaných rádoby-cool charakterů (Shrek 2) a nabízí jednoduchý, ale chytlavý příběh prošpikovaný příjemnými vtípky, a ne kvantem trapných gagů (Shrek 3). Takhle si představuju důstojné zakončení série. ()

Ltblue

Po /ne/úspešnej Trilógii prichádza narad Shrek: Zvonec a koniec.Bolo to zahriatie po Shrek Tretí.Rozhodne to bolo lepšie,akčnejšie,smiešnejšie a ludí to bavilo v kine.Tak prečo sa netváriť tak,aby to aj mňa bavilo. ()

zuzulatomas

Zaujimava cast, ale nic moc. Malo humornych scien. Slabe 2*. Neviem co chceli tymto dokazat ze spracovali film kde Shrek pojde do paralelneho svete kde bude bojovat o svoju zachranu. Dej mi trochu vadil kedze kral bol uz mrtvy ( predtym sa vsak premenil na zabiaka ) a teraz na zaciatku filmu bol zobrazeny. Tuto scenu by som vynehal, alebo by som ju dal do inej casti. ()

Pátý Shrek má zelenou

Pátý Shrek má zelenou

05.04.2023

Těžko uvěřit, že už to je víc jak dvacet let od premiéry prvního Shreka. Poslední film z milované série pak dorazil do kin v roce 2010, už tehdy se ale zdálo, že byl koncept vyždímán na maximum a… (více)