Princezna Fiona je prokletá. Ve dne je kráska, v noci se mění v ošklivku a tráví život zavřená ve věži. Vysvobodit ji může jen pravá láska. Její rodiče, král Harald a královna Lilian, už přestali doufat, že se najde pro jejich nebohou dceru ten pravý osvoboditel, a rozhodli se požádat o pomoc Rampelníka. Ten požaduje za zlomení kletby celé království Za sedmero horami. Královští rodiče by dali vše, jen aby se jejich dcera netrápila, a tak jsou připraveni s Rampelníkem podepsat smlouvu. Král již drží v ruce pero, když se dozví, že Fiona byla zachráněna Shrekem, a není tudíž nutné vzdávat se království. Rampelník zuří, přeje si, aby se Shrek nikdy nenarodil, ale není mu to nic platné. Uplyne několik let. Fiona a Shrek spolu žijí ve šťastném manželství, mají tři roztomilé děti. Shrek už nikoho neděsí, naopak neuplyne den, aby se na ně nepřijeli podívat nějací zvědavci. Shrekovy dny plynou a jsou jeden jako druhý. Shrek toho začíná mít pomalu plné zuby. Když mají děti první narozeniny, vydává se celá rodina do království Za sedmero horami, aby se všemi tuto událost oslavili. Oslava neprobíhá podle Shrekových představ a ve Shrekovi takzvaně bouchnou saze. Práskne do stolu a odchází neznámo kam. Potkává se s Rampelníkem, který je vychytralý a rozhodne se Shrekovu špatnou náladu využít ve svůj prospěch. Přiměje Shreka, aby se mu svěřil, a když Shrek poví, že by si přál prožít alespoň jeden den jako pravý zlobr, který má u ostatních respekt, dá mu Rampelník podepsat smlouvu. Výměnou za to, že se ho okolí bude ten den bát, si smí vzít jakýkoliv den ze Shrekova předchozího života. Rampelník si potají vybere den, kdy se Shrek narodil. To znamená, že nikdy neosvobodil Fionu a král s královnou podepíší smlouvu o předání království. Jakmile král podepíše, oba i s královnou zmizí. Zpočátku je Shrek nadšený. Kdekoliv se ukáže, lidé prchají v obavách o svůj život. Jeho radost však netrvá moc dlouho. Jen do okamžiku, kdy začíná objevovat plakáty, na kterých je Fiona hledaná jako zločinec. To se ho dotkne a hned běží domů. Jeho dům, kde s Fionou a dětmi žil, je zpustošený a jeho rodina nikde. Vydá se tedy na místo, kde s nimi byl naposledy, do království Za sedmero horami. Král a královna nikde, na zámku je pánem Rampelník a zlobři jsou zotročení a využíváni na ty nejtěžší práce. Cestou se potká s Oslíkem, který Shreka nezná, ale později mu začne důvěřovat, když se mu Shrek svěří s tím, co se mu stalo a jak moc mu chybí jeho nejbližší. Oslík si přečte smlouvu Shreka s Rampelníkem a zjistí, že jen Fionin polibek z pravé lásky může Shreka zachránit. Jinak se po uplynutí 24hodinové lhůty rozplyne. Shrek se domnívá, že to je podmínka, kterou hravě splní. Fiona ho totiž opravdu miluje, ale již brzy zjistí, jak byla jeho představa lichá. Fiona si Shreka pochopitelně nepamatuje, z věže se dostala sama, bez cizí pomoci a nyní stojí v čele odbojové skupiny proti Rampelníkovi. Kromě toho, že se dostala z věže, se však na její kletbě nezměnilo nic. Shrek se velmi snaží, aby si ho Fiona zamilovala, ale ona na pravou lásku nevěří, a navíc se chystá se svými spolubojovníky přepadnout Rampelníka, který se má údajně vydat na lov zlobrů. Jenže tentokrát se lovu neúčastní sám. Angažoval Krysaře, který se ukryl v kočáře a svou píšťalkou přinutil zlobry odejít dobrovolně do otroctví. Fiona je v koncích. Teď je zřejmě vše ztraceno, ale Shrek si myslí, že polibek vše vyřeší... (TV Prima)

Duke90

Ano, Shrek měl bohužel skončit už o dva díly dříve. U někoho možná už po legendární jedničce. Třetí i čtvrté pokračování jsou čistě průměrné animované filmy se starou známou partou (Shrek, oslík, Fiona, kocour, perníček, Pinokio..) a několika novými tvářemi, např. v podobě malého vychcaného Rampelníka, který původnímu a nejlepšímu "záporákovi" Lordu Farquadovi nesahá ani po kotníky. Je tu ale pořád Shrek s ukecaným oslem za zády, což je vlastně jakýsi osvědčený recept, který vás minimálně aspoň pobaví, i když léta úžasu jsou zřejmě nenávratně pryč... ()

papadoce

A takto nejako to vyzerá keď nápady dôjdu. Potreba zotrvať v nastavenom trende a pokračovať v príbehu kontinuálne nútila scenáristov ku zúfalým krokom, teda ku niečomu ako návrat v čase alebo tak. Nevyšlo to. Ale príbeh nie je to najhoršie čo môžeme vidieť. Najhoršie je, že absentuje totálne humor. Po originálnej jednotke, suverénne najlepšiej dvojke, nijako neurážajúcej trojke, tu máme prepad o triedu až dve nižšie. Byť to živý herci, tak mi je ich normálne ľúto. No, ale aj tak mi je ich ľúto, lebo ich mám rád kresleniakov, tak dám trojku, ale s véééééľkym otáznikom (výkričníkom?). Dvojka by bola spravodlivejšia. ()

dzagudka

Po třetím dílu mě toto přijemně překvapilo, dokoncei slzička ukápla a kocour mě totálně rozsekal..přesto si nemůžu pomoct, ale malinko mi to připomíná Prince z Persie, čím to asi bude? :-)) ()

miki68cz

Ke každému dobrému začátku patří také pěkný konec, nebo alespoň velice slušný. A takový je nový Shrek. Akční, vtipný, trochu jiný, ne špatný ne nejlepší. Je zábavný. Je moderní je 3D což mu přidává ode mne jednu hvězdu, celkem sečteno potvrzeno 70% ()

Kellerman

No co si budeme povídat,už to zkrátka není co to bývalo.Časy geniální jedničky a možná ještě o žďibec geniálnější dvojky jsou v nenávratnu,budiž čtyřce přidáno ke cti,že trapnost podobná trojce to taky není a vůbec je to jako celek daleko důstojnější uzavření celé série.Letos jsem už viděl dva o řád lepší animáky a zřejmě ještě nějaký lepší uvidím (zdravím Snyderovi sovičky!), přesto mám pro tohohle zeleňáka slabost a jsem rád,že jde do důchodu relativně se ctí.A tlustý Kocour v botách je k sežrání!! ()

epoh

Tak rád bych dal lepší hodnocení. Aspoň o hvězdu. Ale od dvojky tahle série stagnuje, a přestože jsem Shrekovi ohledně jeho dilema stran manželství dokonale rozuměl, nebylo to tak dobré, aby si tu 4 hvězdičku zasloužil. ()

george82

Nebylo to špatné, ale už to trochu ztratilo šmrnc. Nejhorší ze všeho hlavně je, když se vedle Vás v kině posadí pokažený stroj na smích a směje se každému záběru. To mi trochu poničilo dojem z filmu. Nicméně film za zkouknutí stojí. Ale kdybych si měl vybrat, tak bych asi nešel už na 3D. Dojem mi trochu kazil pohled na rozmazané postavy a mohl jsem mít sebe lepší brýle. ()

ondey

Romantický zamilovaný a dokonce i trochu smutný animák. To jsem trochu nečekal, původně jsem šel na fórky, ale proč ne :) Komedie to rozhodně není, dívat se na to ale rozhodně dá. Konec dobrý, všechno dobré :)) ()

Pavel_Pan

Je to film pro děti a na to nezapomínejte. Mimochodem s pár domyšleními za rohem, ale to by chtělo používat tu věc na krku. ()

Esmit

Podle mě skvělé zakončení Shreka (teda doufám, že zakončení). Několik nových postav, pozměněný příběh, taková alternativa. Moc se mi to líbilo, akorát škoda, že ostatním než Fioně, Shrekovi a Oslíkovi se nedal větší prostor a Oslík se nijak nezamiloval do Dračice! Za to ubírám jednu hvězdičku. ()

L3G1ON4R

Tak snad už opravdu zvonec a konec. Ta zelená nemoc už začala být trošičku deprimující. Nevíme co dál ale něco natočit z čeho budem profitovat musíme, tak nějak to vidím. Film je pěkný a pohled na tlustou kočku jak sjíždí ze škrabadla nemá chybu. V jednoduchosti bylo prostě sděleno, že dokud něco neztratíme tak nevidíme tu pravou hodnotu. Jinak je to pohled zpět na shrek-maraton. ()

Soubi

Snaha uniknout ze zažitých stereotypů se musí ocenit. Potom dopadne i nepříliš vydařený snímek celkem dobře :). Další díl už prosím nee, v nejlepším se má přestat (a to neplatí pouze u alkoholových dýchánků ;) ()

Mr.Roman

Ako poohliadnutie a uzatvorenie jednej filmovej série funguje Shrek Forever After výborne. Hoci odkazy na filmové a rozprávkové klasiky vystriedali odkazy na samého seba (hlavne prvý diel) a nejedná sa už o tak vtipné a nápadité dielo, na nepodarenú, bezduchú a zbytočnú trojku vďaka tomuto dielu dokážem zabudnúť. ()

pekas

Absolutní bomba. Spolu s jedničkou hodnotím jasně nejlépe ze všech čtyř dílů. Dle zdejšího hodnocení soudím, že na čtyřku je třeba mít "ten správný věk", který většině hodnotitelů ještě chybí. Já ho už mám a jsem naprosto unešen. Chce se mi říct - proč to bylo tak krátký, když to bylo tak skvělý? Jo jo, dokud to máme, moc si to neuvědomujeme. Až o to přijdeme, je většinou pozdě. Jen pohádky mají tu moc to pozdě ještě zvrátit. A tohle je moc dobrá pohádka. 100% ()

Grondal

Od tohto filmu som nečakal nič (alebo keby predsa, tak len všetko najhoršie), ale bol som veľmi milo prekvapený. Podľa očakávaní nedosahuje ani tento diel kvalít nedostižnej jednotky, ale s druhým dielom si môžu v mojich očiach kľudne podať ruky ako rovný s rovným. Bavil som sa drvivú väčšinu stopáže, a to tak že nahlas. Jediná výtka smeruje k Shrekovym deťom, mali veľmi malý priestor, ale aj ten bol príliš veľký. Scenáristi pri tomto filme našťastie zabudli, že existoval nejaký tretí diel, škoda len, že pre mňa bude spomienka naň pre mňa už naveky škvrnou na inak skvelej sérii. ()

jafuska

tak právě nám skončila éra Shreka a myslím si, že to bylo pěkně zakončené, ačkoliv Shrek není moc moje oblíbená postavička, přesto právě tento díl se mi líbil ze všech nejvíc. Hodnocení tomu plně odpovídá. ()

Larry12

Po shlédnutí hodnocení tady na CSFD jsem čekal stejnou kravinu jako byl Shrek 3. Ale po dokoukání filmu jsem byl příjemně překvapen a film se mi líbil. Dobře, vtípky už byly celkem ohrané z předchozích třech dílů a film se mi zdál trochu rychle odbytý, ale i přesto jsem se pobavil. ()

Brumlak

Spíše jsem u něj vzpomínal na první dva díly. A nejvíc na první. Jak to bylo svižné, vtipné, lehce provokující a akční. Enya rulllez! :) ()

Pátý Shrek má zelenou

Pátý Shrek má zelenou

05.04.2023

Těžko uvěřit, že už to je víc jak dvacet let od premiéry prvního Shreka. Poslední film z milované série pak dorazil do kin v roce 2010, už tehdy se ale zdálo, že byl koncept vyždímán na maximum a… (více)