Princezna Fiona je prokletá. Ve dne je kráska, v noci se mění v ošklivku a tráví život zavřená ve věži. Vysvobodit ji může jen pravá láska. Její rodiče, král Harald a královna Lilian, už přestali doufat, že se najde pro jejich nebohou dceru ten pravý osvoboditel, a rozhodli se požádat o pomoc Rampelníka. Ten požaduje za zlomení kletby celé království Za sedmero horami. Královští rodiče by dali vše, jen aby se jejich dcera netrápila, a tak jsou připraveni s Rampelníkem podepsat smlouvu. Král již drží v ruce pero, když se dozví, že Fiona byla zachráněna Shrekem, a není tudíž nutné vzdávat se království. Rampelník zuří, přeje si, aby se Shrek nikdy nenarodil, ale není mu to nic platné. Uplyne několik let. Fiona a Shrek spolu žijí ve šťastném manželství, mají tři roztomilé děti. Shrek už nikoho neděsí, naopak neuplyne den, aby se na ně nepřijeli podívat nějací zvědavci. Shrekovy dny plynou a jsou jeden jako druhý. Shrek toho začíná mít pomalu plné zuby. Když mají děti první narozeniny, vydává se celá rodina do království Za sedmero horami, aby se všemi tuto událost oslavili. Oslava neprobíhá podle Shrekových představ a ve Shrekovi takzvaně bouchnou saze. Práskne do stolu a odchází neznámo kam. Potkává se s Rampelníkem, který je vychytralý a rozhodne se Shrekovu špatnou náladu využít ve svůj prospěch. Přiměje Shreka, aby se mu svěřil, a když Shrek poví, že by si přál prožít alespoň jeden den jako pravý zlobr, který má u ostatních respekt, dá mu Rampelník podepsat smlouvu. Výměnou za to, že se ho okolí bude ten den bát, si smí vzít jakýkoliv den ze Shrekova předchozího života. Rampelník si potají vybere den, kdy se Shrek narodil. To znamená, že nikdy neosvobodil Fionu a král s královnou podepíší smlouvu o předání království. Jakmile král podepíše, oba i s královnou zmizí. Zpočátku je Shrek nadšený. Kdekoliv se ukáže, lidé prchají v obavách o svůj život. Jeho radost však netrvá moc dlouho. Jen do okamžiku, kdy začíná objevovat plakáty, na kterých je Fiona hledaná jako zločinec. To se ho dotkne a hned běží domů. Jeho dům, kde s Fionou a dětmi žil, je zpustošený a jeho rodina nikde. Vydá se tedy na místo, kde s nimi byl naposledy, do království Za sedmero horami. Král a královna nikde, na zámku je pánem Rampelník a zlobři jsou zotročení a využíváni na ty nejtěžší práce. Cestou se potká s Oslíkem, který Shreka nezná, ale později mu začne důvěřovat, když se mu Shrek svěří s tím, co se mu stalo a jak moc mu chybí jeho nejbližší. Oslík si přečte smlouvu Shreka s Rampelníkem a zjistí, že jen Fionin polibek z pravé lásky může Shreka zachránit. Jinak se po uplynutí 24hodinové lhůty rozplyne. Shrek se domnívá, že to je podmínka, kterou hravě splní. Fiona ho totiž opravdu miluje, ale již brzy zjistí, jak byla jeho představa lichá. Fiona si Shreka pochopitelně nepamatuje, z věže se dostala sama, bez cizí pomoci a nyní stojí v čele odbojové skupiny proti Rampelníkovi. Kromě toho, že se dostala z věže, se však na její kletbě nezměnilo nic. Shrek se velmi snaží, aby si ho Fiona zamilovala, ale ona na pravou lásku nevěří, a navíc se chystá se svými spolubojovníky přepadnout Rampelníka, který se má údajně vydat na lov zlobrů. Jenže tentokrát se lovu neúčastní sám. Angažoval Krysaře, který se ukryl v kočáře a svou píšťalkou přinutil zlobry odejít dobrovolně do otroctví. Fiona je v koncích. Teď je zřejmě vše ztraceno, ale Shrek si myslí, že polibek vše vyřeší... (TV Prima)

jasanka

Příjemné překvapení. Málokdy bývá čtvrtý díl o třídu lepší než třetí. Tohle už byl zase ten náš starý známý Shrek. Super tlustý kocour (chudák perníček, ten tedy dopadl), oslík opět ve formě, tancující zlobři, moc pěkná hudba. Rozhodně se brzy podívám znova, a možná, že přihodím i pátou hvězdičku. ()

pend

Na podobné úrovni jako předcházející trojka. Mně se začal líbit od scény, kdy Fiona trénovala Shreka v sebeobraně. ()

Magenta

Neuvěřitelná nuda. Film je zbytečně dlouhý, natahovaný, není v něm nic vtipného a když už, tak je to jen recyklace omletých vtípků z předchozích dílů. Na moralizování je už divák z animovaných filmů zvyklý, ale tady toho bylo už vážně moc. Záporák byl nevýrazný, tam, kde byl Oslík v prvním díle roztomile otravný, je teď už jenom otravný a o Kocourovi ani nemluvě, nemá tu takřka žádnou trochu zábavnou repliku kromě momentů, kdy se vozí po laně. A to je dost málo. A co jsem vůbec nepochopila, byla "postava" Rampelníčkovy husy. To byl úlet. Sečteno podtrženo, doufám, že na tenhle film brzo zapomenu. ()

DHDV

První co mě při návštěvě kina udivilo, byl plný sál a to i dospělých (po dlouhé době). Shrek nikdy nebyl něčím na co by sem se vyloženě těšil. Ale rozhodl sem se tomuto „poslednímu“ dílu dát hold a jít se podívat do kina. Předešlé díly považuju za průměrné filmy. Nejsem fandou 3D ale i tak sem tento průměrný film s pár originálními vtípky přežil. Tento díl byl průměr a připadá mi stejný, jako předešlé díle- ono už se toho opravdu nedá moc vymyslet. Tvůrci udělaly dobrý krok, že tuhle sérii (snad opravdu) ukončily. Pro mě je tohle průměrný film, o kterém budu silně uvažovat, jestli si ho ještě někdy pustím… Není špatný ale chyba je, že se všechny poslední 3 díly vypadají naprosto stejně. Vím, že dětské oči to vidí jinak, ale pokud de o kvalitu díla tak pokulhává. Dle mého měla série skončit trilogií a tohle už je jen takové „vyčurané“ chování producentů, kteří se snaží svést na vlně 3D a vytěžit ze skomírající ho zlobra co nejvíce… ()

hazaba

Souhlasím, že poslední díl je lepší než předchozí. Samozřejmě se tu najde pár nudných scén, pár vykrádaček, ale také pár vtipných momentů. Vše korunuje opět výtečná muzika, takže v podstatě spokojenost. Jednička byla fenomén, kterému zdatně sekundovala dvojka, ale přiznejme si to, nemůžeme mít fenomény pořád. ()

Adm.Nelson

Šrek štvorka za štyri šajby, ale to hlavne preto, že kino s priateľkou dodáva filmu určitú pridanú hodnotu :) Takže doma na notebooku by to bolo za 6/10, v tomto prípade dvíham aspoň na 7/10. ()

Olík

Kouzlo jedničky se už nikdy nepodařilo oživit, ale po zfušované trojce je zakončení zlobří ságy hodné zelené legendy. Příběh je asi nejdospělejším ze všech, Shrek morálně zestárl, oslík je pořád hnacím motorem zábavy...............ale já osobně doufám (už z úcty k prvnímu dobrodružství), že to byl opravdu konec a zvonec. ()

optimus0s

Další temný animák tohoto roku je sice o něco horší než Toy Story 3 (o něco víc, ale to je detail), ale myslím si, že se uzavřel dostatečně dobře (rozhodně lépe, než kdyby zůstalo jen u trilogie). Pár skvělých vtípků, konec dojemnější než u předchozích dvou dílů (ano) a hlavně tlustej kocour:-) ()

Luk Skywalker

Já zaznamenávám zlepšení oproti trojce, proto zvyšuji hodnocení, i když není to jak dvojka, kde jsem dal 4 hvězdy. Ale beru to jako zdařilé pokračování, ale myslím, že je nejvyšší čas skončit, jinak by mohl jít Shrek "do kytek". Nejvíce se mi líbila postava Krysaře. ()

J. T. Kirk

O trošku lepší, než předchozí díl, ale prvním dvěma dílům se to prostě nemůže vyrovnat. Jediné štěstí, že se příběh odehrával někde jinde a nebyl to jenom další klasický příběh z království za sedmero horami. ()

PDcz

3*** body Jako jednička už to nikdy nebylo. Jako nedítě bych dal bodů málo, ale ten prcek v mi přidal bod. ()

Ukubumbahoo

Záporák je suprovej, 3D verze také vcelku ujde, ale těch kombinací. Je to tam moc přeplácaný, je tam toho moc. Konec a zvonec. ()

IvcaG

Shrek byl jen jeden a toho se měli držet. Obtloustlý kocour, rádoby amazonka Fiona, spousta nechutných zlobrů, ze kterých musí mít každé dítě hrůzu jak Chuckyho. Dejte pokoj, kam se poděl vtip, legrace, roztomilý oslík s ušlechtilým kocourem? ()

tuwanakha

Vizuální kvalitu už dnes divák bere jako samozřejmost, takže se očekává také kvalitní příběh a ten se bohužel nedostavil... Myšlenka by nebyla úplně marná, ale bohužel nedošlo k propracování postav. Také vtipnost scének už poněkud vyšuměla. Čistý průměr nic víc, ale také nic míň - shlédnete bez pocitu nevolnosti, ale po opakování znejmě nezatoužíte... ()

JirKrato odpad!

A nebojim se toho... klasající tendenci má celá serie a než abych se dočkal 5. dílu dám odpad raděj už nyní... ()

Pátý Shrek má zelenou

Pátý Shrek má zelenou

05.04.2023

Těžko uvěřit, že už to je víc jak dvacet let od premiéry prvního Shreka. Poslední film z milované série pak dorazil do kin v roce 2010, už tehdy se ale zdálo, že byl koncept vyždímán na maximum a… (více)