Dvaja profesionálni zlodeji, Porter a Resnick, naplánujú jednorazovú akciu priamo v uliciach mesta, pri ktorej by mohli zinkasovať až pol milióna dolárov. Úspešne olúpia čínsku mafiu o 140 tisíc, no keď má prísť k deleniu peňazí, všetko sa zvrhne. Resnick kvôli finančným pohľadávkam syndikátu svojho parťáka podrazí a tým ho pripraví nielen o polovicu peňazí, ale aj o život... aspoň to si všetci mysleli. Porter sa však vracia – drsnejší a neústupnejší ako kedykoľvek predtým. A chce svoj podiel.

Dlhých sedem rokov museli diváci čakať na pôvodnu verziu temnej kriminálky ODPLATA, ktorá bola v roku 1999 prestrihaná na požiadavku producentov, ktorí považovali Helgelandov režijný debut za príliš brutálny. Scenárista oscarového L.A. CONFIDENTIAL bol z pozície režiséra vyhodený a nahradený Johnom Myhrem, ktorý znova natočil tretinu filmu. Nová a vylepšená ODPLATA je výsledkom niekoľkoročnej práce Briana Helgelanda, ktorý chcel divákom predstaviť svoj film – v takej podobe, akú mali zhliadnuť už pred rokmi. (Visáč)

Yokolobuna

Přiznám se, že akční filmy moc nemusím. Musí být totiž sakra dobře udělané aby mě svoji často stupidní akcí při sledování neubíjeli. Payback bezesporu dobře udělaný je! Má to koule, má to říz, památná akční scéna střídá snad ještě lepší. Sice jsou zde, snad v jako každém dalším akčňáku padouši vymletí a netrefí ani vrata od stodoly, ale naštěstí to v Paybacku není tak markantní a jelikož se snímek rozhodně nebere smrtelně vážně, vlastně to ani moc nevadí. P.S. je celkem neobvyklé, jak velká propast je mezi hodnocením CSFD a IMDB... v tomto případě 10 %, u původně vydané verze dokonce 14 %. ()

VictorMartel

Ke Gibsonovým nekomplikovaně nevrlým postavám, vyprávěným paletou psích grimas, bývám rezervovaný. Noirově stylizované hře o neústupné sebeúctě porážející krátkozrakou vypočítavost mrtvých perspektiv linka „Surly Porter“ ale sedí. Herecky vyniká grázl Resnick (Gregg Henry). Oběma verzemi (Payback/1999) procházející refrén korekce nárokované částky stále pointuje motivaci. ()

kamil.i

Zaujímavé ako dvaja umelci, hlavný tvorca (scenárista/ režisér) a ústredná holywoodska hviezda mienia vytvoriť jeden film, no majú diametrálne odlišné predstavy o rovnakej predlohe, čo v priebehu rokov vedie k dvom rôznym spracovaniam. Kým Gibsonova verzia predstavuje cool, vizuálne výraznú, no obsahovo rozporuplnú jazdu, Helgelandov koncept ukazuje komornú, retro-noir kriminálnu jednohubku, ktorá je nielen rozdielna, no vo viacerých aspektoch i mierne lepšia oproti pôvodnému kino filmu. ()

Betmän

Neviděl jsem. Mně by stačilo vidět tu původní bez modrýho filtru. ------- Tak už jsem to napravil. Lepší než původní, Gibson geniální. ()

kesty

rovnako silne ako "prva verzia", ale uplne odlisne celkovym dojmom...noirovka ako ma byt, jednoducho paradicka :) ()

Gastovski

A to mě se líbila víc "sestříhaná" verze. Jak svým vzhledem (mám slabost pro filmy, které točí přes různé filtry, v tomto případě asi šedé), tak i po hudební stránce i celkovým vyzněním. Tato verze mi vůbec nepřišla dsnější, ani coolovější. Rozdíl je ve vizuální stránce a konci. A právě to mám rád na předešlé verzi. ()

heihatchi

Původní Odplata je pro mě kultovka a tak mě zaráží, že jsem se k tomuto dostal až tak pozdě. Nechápu ale, proč byl původní film sestříhán kvůli přílišné brutalitě, když je ve výsledku více násilný v přetočené verzi. Zde nějaké scény chybí, jiné jsou nové, konec naprosto odlišný, více otevřený. Soundtrack se mi více líbil ve starším filmu, zde je poněkud bez života, ikdyž vlastně to k téhle verzi celkem sedí. Jinak jsou obě Odplaty výborné, ale ta první se mi líbí o chlup víc. ()

Matli

Odplata je klasika, která mi v hlavě utkvěla od té doby co jsem to viděl poprvé a to už pár desítek let (doslova) bude :-D Jiný sestřih stejného filmu mi vlastně nic neříká, protože si to tak detajlně nepamatuju abych mohl porovnávat, takže stejně dobré. 70% ()

hororwatch

Až zas tolik se toho nezměnilo ani k dobrému ani ke špatnému. Helgeland se mi zdál vážnější v některých scénách a v jiných zas odlehčenější, nicméně to už působilo tak nepřirozeně. Pravda je, že za to asi může ,,původní?'' snímek, který mě uchvátil takový jaký je a je těžké si zvykat na jinou verzi,byť původní. Mě se prostě zdála příběhová linie sladěnější Helge_myhrovo verzi, zábavnější střihnuté akce. Taky mi bylo sympatičtější figurování pana Bronsona, než-li miss Bronsonové, která narozdíl od svého mužského protějšku nebyla jako postava vůbec rozvinuta. Což vnímám jako ochuzení o jednoho bose, jelikož jsme se jako náhradou nedozvěděli o nikom nic navíc. Jediné co se mi snad líbilo víc, byl ten pochmurný neznámý konec, který však celek výš nestaví nad druhý film. ()

WillyMarks

Úžasný, skvělý, drsný. Po všech stránkách výborný snímek. V této drsnější edici, která vyšla až o 7 let později, je vše o píď lepší, svižnější a dokonalejší. Porter je postava jak stvořená pro Gibsona, přesně takové role jsou pro ně nejlepší. Výborná akce, trocha černějšího humoru, gangsteři kam oko dohlédne, nezastavitelný Gibson......... co více mohu dodat... 87% ()

Hapretor

Jiný, ale ne tak zábavný a úderný. I když to má bejt drsnější ... no, mě to ani nepřišlo ... Upravená verze u mě vede. ()

kkarx

Odplata z 99' je i přes delší stopáž svižnější a co se týče stylizace drží více pohromadě a dokonce je i tvrdší a drsnější (viz brutální mučení Portera Bronsonem) . Tato verze jde přímočařejší cestou, příběh je zjednodušený, Porter je větší hajzl. Úplně chybí nemilosrdný mafiánský boss Bronson, tak skvěle zahraný Kristoffersonem, místo něho vede mafii nějaká panička, kterou ani neuvidíme! Výsledek přesto není o moc horší, je prostě jen jiný a bude čistě záležet na preferencích diváka. Já mám raději kinoverzi. :) ()

Shredo

Zmiznutie charakteristickej šedo-modrej kamery v tomto snímku až tak nevadí, aj keby som si ju tam predstaviť vedel. Po scenáristickej stránke ale omnoho lepšie spracovanie, lepšie dotvorenie príbehu, viac brutality. Jednoducho umocnenie zážitku, ktoré by som ohodnotil imaginárnou 6tou hviezdičkou. Ozajstná topka ()

Raziel_cz

Noirovka jako řemen, která sice přistupuje k některým pasážím z knihy svévolněji, ale vlastně to není na škodu. Především záměna jihoamerických revolucionářů za triády rozhodně prospěla kompaktnějšímu feelingu, protože se tak celý film může odehrávat v ulicích jednoho města. A potom – v jiných scénách se zase z předlohy přímo cituje a to je teprve pecka. Je to drsné a překvapivé a nevybíravé a pekelně zábavné. Maximum ale stejně nedám. Nejde ani tak o humor, jemuž se Richard Stark v parkerovské sérii vesměs vyhýbal, ale to polidštění protagonisty Helgelandovi neodpustím. ()

strikeman

Určitě stojí za to se na tuto původní podobu "Odplaty" mrknout, má něco do sebe, ale dle mého skromného osobního názoru "oficiální kinoverzi" nepřekonává. Naopak - klasická verze je v závěru drsnější, humornější a víc poplatná charakteru Gibsonem ztvárněných akčních hrdinů ... 75% ()

Folky

Úplně jiný film, ale přesto výborný. Spíš než stylová gangsterka je to film noir. Absence vnitřních monologů neškodí, poslední třetina se mi líbila dokonce víc a bez modrého filtru se na to taky lépe kouká. Jediné co zůstalo stejné je Mel Gibson, který je pořád stejně charismatický. Obě verze jsou výborné, ale tahle vede. ()