poster

Vlaštovka (pionýrská) (TV pořad)

 • slovenský

  Pionierska lastovicka

Rodinný

Československo, 1964, 60 min

Hudba:

Vadim Petrov
 • fragre

  Protože v obsahu je vzpomenute jen Vlaštovka doby normalizační, rád bych zanechal vzpomínku na dobu přednormalizační. V šedesátých letech patřila Vlaštovka mezi mé nejoblíbenější programy, na černobílou znělku s objektivem a vlaštovkou skládající se z papíru si vzpomínám dodnes, a její moderátorku Olgu Čuříkovou jsem miloval. Pamatuji se, že tam občas bylo něco o indiánech, což tehdy v době Vinnetouománie byla bomba. Jednou tam dokonce bylo interviewováno děvče, které bylo až v bájné Americe. S nástupem krizových let se tam objevovali i reportáže o skautech. A matná vzpomínka se mi vyplavuje i na srpen '68, kdy OČ ve Vlaštovce pronesla neobvykle vážné zamyšlení o tom jak byla u tanku č. 23, když přijely další tanky. Když OČ zmizela z obrazovky, bylo i mně v útlém dětském věku jasné, že se něco děje. Ve Vlaštovce, moderované Š. Haničincovou, se začaly objevovat reporáže o strážcích hranic či obnovované PO SSM. Začala to být nuda a otrava a já Vlaštovku zavrhl. Ale té neznormalizované Vlaštovce bych pět hvězd dal.(12.2.2017)

 • Ej Hlemýžď
  ****

  Vlaštovka byl v 60. letech dosti populární a zajímavý publicistický pořad pro větší děti vysílaný několik let v sobotu odpoledne, který od začátku moderovala Olga Čuříková, než ji z politických důvodů v září r. 1969 z TV vyhodili, aby nepůsobila ideově negativně na děti. Na Š. Haničincovou si v pořadu vůbec nevzpomínám, ale možná, že ho nějakou dobu moderovala po odešlé Čuříkové, než byl pořad zrušen úplně.(19.5.2007)

 • MM_Ramone
  odpad!

  Komunistická mašinéria selektovala a spracovávala jednotlivca už od útlej mladosti. Potreba robiť z ľudí bezduché poslušné zombie, ktoré nevyčnievajú zo zástupu bola pre tento zvrátený režim prioritou. Pretože len zničená, zadupaná osobnosť dokonale vyhovovala ich predstave sporiadaného občana. Odlišnosť sa netolerovala. Iskrička, pionier, zväzák, voják, komunista, dôchodca... iná cesta viedla do záhuby. Propagandistické zvratky tejto doby, akým bola aj "Pionierská lastovička" ma dokážu doteraz maximálne znechutiť, len čo si na ne spomeniem. Fuj tajbl! Nechutný odpad!(31.12.2008)

 • Emperor1
  *

  Pamatuju si tuhle příšernost ještě s Marcelou Augustovou (vypadá holka furt stejně) ... ani tehdy, ani dnes nechápu, kdo se na to mohl dobrovolně a se zaujetím dívat ... Ale pořád lepší, než zrnění, monoskop a pípání, aspoň nějaký obrázky se tam hejbaly, za což jsem byl o sobotních brzkých ránech vděčný ...(28.1.2016)

 • sportovec
  *****

  Tvrzení, že populární dětský pořad, který během svého dlouhého trvání prošel celou řadou vývojových proměn, je holoholá komunistická propaganda, kulhá na všech čtyřech pomyslných nohách svého chatrného duchovního hodnotového východiska. Osobnosti, které jej uváděly, z těch nejvýraznějších v šedesátých letech jedinečná Olga Čuříková, dáma s dětským zápalem, a dnešní hlasatelka televizních UDÁLOSTÍ a zdatná konferenciérka Marcela Augustová na konci rychle se rozkládající normalizace, byly vždy zárukou a jistotou kvalitního, věcně invenčního obsahu, dotvářeného samozřejmě tvůrčím týmem. Je víc než dost příkladů dokládajících politováníhodnou skutečnost, že ve srovnání kvality dětské a mládežnické tvorby před- a polistopadové drtivě vítězí ta první. Okolnosti a kontexty, které tento stav pomáhají vysvětlovat, jsou z tohoto hlediska druhotné; prvotní a zásadní je prokazatelná kvalita jejich výstupových výsledků.(25.12.2009)

 • - Původně se cyklus jmenoval jen Vlaštovka, až později v době normalizace došlo k přejmenování na Pionýrská vlaštovka. (sator)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace