Výstřel

• Česko Výbuch (více)

John Travolta jako lovec zvuků, který náhodně odhalí zločin... Mladý zvukař Jack Terry se vydává na lov nejrůznějších „ruchů“ k novému filmu natáčenému pro soukromou filmovou společnost. Přitom se náhodou stává svědkem nehody, při níž auto nečekaně sjede z mostu do řeky. Jackovi se podaří dívku Sally zachránit z topícího se vozu, jeho řidič však již nejeví žádné známky života. V nemocnici se ukazuje, že mrtvý muž je úspěšný politik a guvernér McRyan, jeden z kandidátů na místo amerického prezidenta. Jeho podřízený Lawrence Henry, požádá Jacka, aby s ohledem na rodinu raději pomlčel o dívce, která byla ve voze. Jack později doprovodí Sally do nedalekého motelu. Tím však celá záležitost vůbec nekončí, natočený zvukový záznam naznačuje, že nehoda byla nejspíše někým připravena… (Česká televize)

bartias

Neprávem polozapomenutý kousek mistra thrillerů má skvělou konspirační zápletku a odehrává se v zajímavém prostředí, kde se natáčí béčkové filmy zatímco politici nemilosrdně pletichaří. De Palma skvěle pracuje s formou (akci z několika úhlů pohledu v rozděleném obrazu si oblíbil i Tarantino) a vychází mu parádně napínavý obsah. Podivná atmosféra začínajících neurčitých 80. let je na filmu vidět i cítit, solidně zdrcující pointa ale nemůže chybět ani chybit. ()

SeanLSD

Ten film má v sebe skĺbené nie síce vrcholovo, ale slušne spracované dva žánre, filmový experiment a ešte je aj nepompéznou oslavou filmárskej práce. Je to spoločensko-kritická dráma o spiklenectve a nekalých praktikách v pozadí politickej moci a súčasne thriller o vraždiacom maniakovi (obe ako dedičstvo 70. rokov), pričom vyšetrovanie a detektívna práca nie sú zobrazené z pohľadu polície, ale náhodného svedka, a zakomponované do výsostne kinematografického prostredia strižní a filmových laboratórií, kde sa odohrajú takmer všetky podstatné zistenia v učebnicovej ukážke vynaliezavej a nápaditej práce s filmovým materiálom. VÝBUCH je jedným z mála filmov, ktoré dokážu aj neškoleného priemerného diváka oboznámiť s tým, čo obnáša výroba filmu, a to priamo v priebehu deja, ako aj primäť k uvedomeniu si funkcií a možností filmového zvuku - že nie je iba doplnkom obrazu, ktorý musí nevyhnutne dopĺňať a ilustrovať videné, ale plnohodnotnou súčasťou, ktorá môže hrať aj prvé husle alebo dielo úžasným spôsobom obohacovať či ozvláštňovať, čo obvykle vnímame iba podvedome - že je to celý ostatný neviditeľný svet, ktorý reprezentuje, a môže podávať informácie o tom, čo nevidíme, rozširovať viditeľné, vytvárať ďalší priestor filmu, či dokonca ísť proti obrazu, spochybňovať ho až tvoriť kontrarealitu. VÝBUCH naraz baví, rozpráva príbeh aj pitvá sám seba a odhaľuje svoju fiktívnosť a my si pritom môžeme vybrať, akým spôsobom ho budeme sledovať. A to je úžasné. ()

Vecko99

Na film jsem se podíval jen kvůli Travoltovi a udělal jsem dobře. Za prvé se tam objevil můj oblíbený záporák john Lithgow a za druhé jsem viděl skvělou režii v podání de Palmy. I práce kamery se mi moc líbila, zvlášť točící se scény ve zvukovém studiu či scény přes okno. Samozřejmě to bylo viděno i v jiných filmech, ale nikde mě to tak nezaujalo jako tady. ()

chelseaman22

Johna Travolta v nejlepší fazóně. A to je asi vše, co si z filmu po uplynutých dvou měsících pamatuji. 66% Celosvětový příjem k 2. 5. 2018: $12,000,000 ()

Sfinkter

Zajímavá zápletka s charismatickým Travoltou a patetickým koncem s ohňostrojem a americkou vlajkou. De Palma má lepší filmy. ()

lennyd

Zvukař Jack Terry (John Travolta), se jednoho dne při nahrávání reálných nočních zvuků stane svědkem děsivé autonehody, při které se projíždějící zřítí z mostu přímo do řeky. Jackovi se podaří z potápěného auta zachránit mladou dívku, řidiče však již zachránit nedokáže. V nemocnici se dozví, že řidič automobilu byl kandidát na prezidenta, a je mu výrazně doporučeno o celé záležitosti pomlčet. Když ale Jack zkoumá svoji nahrávku z oné noci, zjišťuje, že na automobil bylo nejdříve stříleno. Pokusí se celé záležitosti přijít na kloub, i když spiknutí může sahat do nejvyšších míst? ... Skoro by se mi chtělo napsat, že je to typická Brian-de-Palmovina. Detektivka se zajímavým (leč neoriginálním) tématem, docela zajímavě natočena s výborným Johnem Travoltou - bohužel se na ní hodně podepsal zub času a navíc jsem se (jak je mým zvykem u De Palmových filmů) kapánek i nudil (hlavně v závěrečné fázi filmu, když už je všechno skoro jasné, a už jen čekáme kdy a jak se to všechno ukončí. Jo a ještě jedna věc - pokud náhodou nechcete ztrácet čas sledováním tohoto filmu, přečtěte si oficiální text distributora, ten říká naprosto vše včetně onoho odhalení... ()

noriaki

Z tématicky podobných paranoidních dramat je Výstřel nejslabší, ale jen díky velice silné konkurenci. Coppola i Antonioni byli lepší režiséři a Pakula měl v sedmdesátkách neskutečnou fazónu. De Palma byl navíc vždy mnohem lepší režisér než scenárista, a na filmu je to vidět. Z druhé poloviny mysteriózno vyvanulo, tempo se zadrhlo a film se zlomil do tuctového thrilleru. Udržel si slušnou úroveň, ale potenciál byl někde jinde. Nejlepší Travolta mezi Pomádou a Pulp Fiction, a dost možná jeho jediný opravdu skvělý film z tohohle období. ()

elanius

(76/2023) / Najlepší de Palma? Som uchvátený týmto filmom. Atmosféra hutná 80tková. Záhadné, temné krimi inšpirované Blow-up od Antonioniho. Treba vidieť. (9/10) ()

Antek

Obrovská pocta filmovému řemeslu, kterou režijní bůh De Palma pojal jako thriller s politickou zápletkou -- thriller, který v sobě ale snoubí touhu po zachycení okamžiku a brilatní scény (úvod, ohňostroj), jež vrcholí hořkosladkým závěrem. De Palma už nikdy nenatočil lepší film a Travolta si v lepším (a ani tak dobře) nezahrál. ()

J.Lajner

Film Výstřel při prvotní konfrontaci s divákem působí jako čirý thriller obsahující záhadu, velkou míru napětí a několik mrtvol na pozadí důmyslně vystavěného politického spiknutí. Pokud na Výstřel budeme nahlížet pouze touto optikou, užijeme si určitě kvalitní žánrovou podívanou podtrženou výborným scénářem. Je tu však i druhá rovina. Režisér Brian De Palma za pomoci precizní režie a osobitého stylu stvořil dílo, ve kterém se technika a děj slučují do jedinečného celku. Výstřel je poctou filmovému umění, oslavou mechanik a postupů nezbytných pro tvorbu filmového díla. De Palma zevrubně až posedle zkoumá film jakožto samostatné médium a prostřednictvím kriminální zápletky se nám úspěšně snaží ukázat, co může zvuk a obraz odhalit, nebo naopak skrýt, pokud obě veličiny sestříháme a spojíme dohromady. Formální stránka věci se tu stává skutečným obsahem důležitým pro vývoj děje a právě v tomto ohledu je Výstřel jedinečný. Brian De Palma stvořil brilantní a vzrušující kriminální drama, které svým neskrývaným obdivem k filmařským postupům překračuje hranice žánru. Brilantní kousek od milovníka filmu pro milovníky filmů. Více. ()

ghatos odpad!

Mrazivé? Temné? Napínavé? To byla parodie? Takovou tupost a jednoduchost - to byl komplot vau :) . Já se na konci smál, asi jsem to nepochopil :) :) (hlavní herečka to přece nemyslela vážně, to fakt ne). Otřesné...20%. ()

Autogram

Taký dobrý námet, výborný pútavý začiatok, a takto to dopadlo. Namiesto veľkého záveru s odhalením sa film končí jedným veľkým chaosom so zbytočnou naháňačkou a film dostáva melancholický uplakaný záver. Toto si Travolta nezaslúžil a žiadam záver filmu prerobiť. –––– Ale tak to přece bylo. Vždyť je to pravda, ne? – A pomůžete tím snad někomu?! Jeho rodině tedy rozhodně nepomůžete. ()

sedm.1

Syrovost a krutost,která si najde všechny ,včetně hlavního hrdiny,to je největší klad většiny thrillerů osmdesátých let.Vše je tak potemnělé,špinavé a nasáklé zločinem,až to diváka zahřeje :).To už se bohužel v dnešních thrillerech nevidí.John Travolta si střihl navíc hrdinu tak obyčejného,že mu lze věřit naprosto vše.Chybující,bojící se,prostě lidský.Samotný děj je možná až moc přepolitizovaný,ale závěr potěší opět každé,krapet potemnělé,srdíčko :)! ()

ArdathBay

Ze začátku jsem si říkal, co je to za strašně trapný horror. Naštěstí to byla jen ukázka práce hlavního reka, kterého hraje Travolta. Výtečný thriller mého velkého oblíbence, který nejen zrežíroval, ale i napsal. Mistrovské jsou dvojzáběry buď rozděleného obrazu nebo jedné scény, tak aby bylo vidět, co jednotlivé postavy vidí. Také hudba, kterou složil Pino Donaggio je libová. Empaticky evokuje ty správné emoce. Jsem velmi rád, že vyvrcholení dopadlo způsobem, který jsem si přál. ()