Carrie

• USA Carrie (více)

Umí rozpoutat peklo a pomstít to, které ji obklopuje. Americký, dnes bezesporu kultovní hororový film, který podle románu známého spisovatele Stephena Kinga natočil režisér Brian De Palma. Jeho hrdinka Carrie Whiteová je terorizována pološílenou matkou, náboženskou fanatičkou. Pro nesmělost a své komplexy se navíc stává předmětem výsměchu spolužáků i některých učitelů. Jednoho dne v sobě Carrie objeví nadpřirozené telekinetické schopnosti. Její pohled může získat ničivou sílu, tryskající bez ohledu na možnost ji vůlí zastavit. Neustálé ponižování a pohrdání, jimiž je obklopena, stejně jako tlak způsobený osamělostí, vedou k tragédii, jež vyvrcholí, když je dívka zcela nečekaně pozvána nejhezčím chlapcem třídy na velký školní ples… Carrie režiséra Brian De Palmy, odsuzující úzkoprsou maloměstskou společnost a náboženský fanatismus, je považována za určitý mezník v žánru filmového hororu, inspirovala řadu dalších tvůrců, stejně jako vedla v roce 2002 k natočení stejnojmenného remaku Davida Carsona. (Česká televize)

plechulka

Málokdy se adaptace Kinga podaří a samozřejmě (alespoň pro mne) je kniha daleko víc děsivější, ale Sissy Spacek je obsazena a hraje skvěle....! ()

viperDavid

Efekty jsou dnes spis zabavne, ale herecke vykony nadprumerne. Presto se nedonutim dat vic nez 3 hvezdy. Duvodem je, ze kniha se mi libila mnohem vic a postradal jsem tam napeti ()

Ryuuhei

Zatímco nová adaptace pojala téma svižně a zajímavě, tohle bylo od poloviny děsně utahané. Celkově mi přišlo, že z toho mála, co se v ději stane, chtěli vydolovat co nejvíc právě nesmyslným protahováním jinak hluchých scén. A to popravdě moc nefungovalo. Stará Carrie mě taky nějak neuchvátila. No, měl jsem co dělat, abych to vůbec dokoukal. I dvojka mi přijde značně zdařilejší. 40% ()

Hillock

Příšerně nudí, scény se zbytečně protahují. Nečetl jsem jedinou knihu od Stephena Kinga, ale po zhlédnutí každého filmu podle jeho předlohy mám pocit, že mi odumřel kus mozku. ()

JimmyII

Strašně těžké hodnotit, po 45 letech od vzniku. Technicky samozřejmě Carrie zestárla a místy je úsměvná, ale atmosféra byla řádně hutná, podpořená skvělým soundtrackem. Sissy Spacek úžasná, akorát vypadala na svých 26 let... Možná až moc přímočarý děj, který by zasloužil delší stopáž. Závěrečná scéna mě solidně vyděsila. Nový film jsem neviděl, knihu bohužel nečetl. Konec telegrafické recenze. ()

Cushing

Esence hororu? Ano. A to i přesto, že Stephena Kinga jinak nerad, neboť mě nudí. Zato jsem rád, že jsem film poprvé viděl v sedmnácti, v tom správném věku. (Tenkrát na německé televizi, ale pochopitelný byl i tak až až.) Dospívání je zkrátka peklo a nedá a nedá se přežít. ()

Muse

Snad je to tím, že jsem to četla... Snad je to tím, že je film ze sedumdesátých let... Ale víc jak dvě a půl hvězdičky prostě ne... ()

Pavlínka9

Povídka od Kinga, na jejíž motiv byl vytvořen tento snímek je brilantní jako samotný autor, ale pohled na film: Příběh, který vypráví o mladé dívce, která nezapadá do "normálního" prostředí amerických teenergerů tehdejší doby je námět asi tak na milion filmů, ale to by nebylo ono, kdyby zrovna Carrie nebyla něčím výjimečná. Film je úžasnou ukázkou snímku z prostředí střední školy, prostředím rodiny, která není zcela ukázkovou na titulní stránku "Domácí pohody" a také hororových prvků, které se k tématu telekineze perfektně hodí. Sissy ztvárnila terorizovanou dívku Carrie, která žije s nábožensky fanatickou matkou, která vše považuje za hřích, jednoho dne zjistí, že schopnosti, které ovládá pro ni nemusí být jen hrozbou, ale mohou jí i pomoci, což na konci, při závěrečné scéně na plese sami zjistíme. Carrie je bohužel jednou z mnoha šikanovaných dívek na střední škole, které se sami nedokáží bránit a i když se nakonec najde někdo, kdo jí chce pomoci, těch zlých se zcela nezbaví. Ukázkou toho že si člověk nemá zahrávat se slabou a nevyrovnanou dívkou je právě scéna na plesu, při které jen málokdo přežije. De Palma si ve filmu pohrál hodně s obrazovými efekty, ať už se jedná o scénu ve sprše nebo doma u zrcadla či právě na plese. Film chvilkami diváka překvapí svými vyděšenými okamžiky, ale scéna na plese je prostě excelentní a každou chvilku divák čeká, kdy se objeví již dříve ukázaná zvířecí krev. Snímek nepatří přímo mezi hororové filmy, ale určité prvky se zde nacházejí. Ale rozhodně z nich plynne určité ponaučení - " Kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá" ()

neoBlast

Na první pohled - starosvětský horor. Na druhý pohled - starosvětský horor. Na třetí pohled - "hele, čum co všechno tam ten De Palma vyvádí". I když jsou hlavní hrdinky skvěle obsazené, stále hraje prim vize režiséra. A ta je působivá a atmosferická i po 35 letech od premiéry. Btw: nejlepší úvodní titulky všech dob... alespoň z pohledu mužského publika. 80 % ()

noriaki

Brutální film a jedna z nejpůsobivějších De Palmovek. Navzdory hrůze a děsu bych ale neřekl že šlo o horror. Dokonce souhlasím s Marge Simpsonovou, že až do vyhlášení královny plesu je Carrie rodinným filmem o Popelce hledající své štěstí. Režisér ovšem střídá nálady mrknutím oka a z idylické atmosféry skočí rovnýma nohama do mistrně natočené noční můry. Právě ten ostrý přelom mezi bestarostným studentským plesem a mrazivými jatkami v závěru, je to, co dává snímku takovou sílu. Sissy Spacek předvedla výjimečný výkon, stejně tak Piper Laurie, z níž šel regulérní strach. Jedna z mála adaptací kingovek lepších než předloha. ()

Jazzzz

Troufám si říci dokonalé. Nenapadá mě žádná námitka a film se automaticky řadí mezi mých nejoblíbenějších top ten hororů, které jsem sice ještě nesestavil, ale myslím, že to potrvá hoooodně dlouho než z něj Carrie nějaké jiné horory vystrnadí. Film se vůbec nesnaží tlačit na pilu a dá se říci veškeré nechutnosti a brutality si odpustí, ale od začátku po celou dobu směřuje k jedinému extrémně silnému konci. ()

lennyd

Carrie (Sissy Spacek), šestnáctiletá dívka, se od svých spolužaček značně liší. Může za to přísná asketická výchova její nábožensky založenou matkou, která ji nevysvětlí ani základní funkce lidského těla, a za první menstruaci ji naopak potrestá. Při trestu v sobě ale Carrie objeví zvláštní schopnosti, které jí umožní ve chvílích vzteku pohybovat s okolními předměty. Vše by se mohlo změnit když jí jeden ze spolužáků pozve na školní ples, a Carrie najde odvahu se despotické matce postavit... Tramtadadá, máme tu Carrie, další z ne úplně povedených filmových adaptací předlohy mistra hororu, Stephena Kinga. Stejně jako u ostatních hororových adaptací (vynechejme Franka Darabonta) se ani Brianu DePalmovi nepodařilo podchytit hloubku Kingových myšlenek, a - možná i díky nevelkému rozpočtu - natočil jen obyčejný film s nádechem hororu. Oproti knize bohužel film stojí jen na dvou silnějších scénách, úvodní ve sprchách a potom samotný závěr, i když zde Brian DePalma oproti knize značně ubral. Z herců stojí za zmíňku určitě Sissy Spacek, která ve svých sedmadvaceti zvládla dospívající teenagerku dokonale. Líbila se mi taktéž Piper Lauer v roli Carriiny matky, škoda jen že nedostala více prostoru... ()

Hennesy

O Carrie som si myslel, že je viac slávna ako dobrá. No konečne som sa presvedčil na vlastné oči ako veľmi som sa mýlil. Nie je to horor, a ani som od toho nič desivé nečakal. No dostal som krásnu, melancholickú až smutnú drámu o jednom citlivom dievčati, ktoré bolo príliš dobré pre tento svet, a tak sa muselo brániť ako vedelo. Úžasne zahrané a podporenené sugestívnou réžiou... tento film si určite zaslúži svoje miesto v histórii kinematografie. ()

Petr23

Tento film jsem videl asi 2 hodiny po dočtení jeho knižní předlohy, takže musím říct že jsem velmi zklamán. Celá knížka se zde odehraje během deseti minut (můj osobní názor) s příšernými nepřednostmi. Opravdu, jesli jste četli knihu, tomuhle se zdaleka vyhněte! Nebudete litovat. ()

Brain-D

Platit budou i nevinní !!!... Tak tohle bylo ohromné dílo, které bylo až na Telekinezi přímo ze života a toho si na tomhle filmu hrozně cením. Brian De Palma je výborný režisér a natočil to opravdu parádně, hudba zapadla náramně a i když jsem poprvé film sledoval odpoledne za deního světla, tak atmosféra mě držela přišpendlenýho a nehybného na židly. Skvost ! ()

Tereza666

Podobně jako mě dostal Texaský masakr motorovou pilou (1974), tak Carrie mě shltla svojí jedinečností co s týče morbidnosti. Horor, který se vymyká snad všem normám v rámci hororu. Vynikající dílo, o kterém budu ještě dlouho mluvit. ()

Fincher a nakažení teenageři

Fincher a nakažení teenageři

24.02.2008

V dobách, kdy hippies už byli trapní, ale David Bowie ještě všem připadal jako příliš velký pošuk\", tedy v polovině 70. let, se odehrává komiksová série Charlese Burnse Black Hole. Metafora na… (více)

Sissy zpět na místě činu

Sissy zpět na místě činu