Carrie

• USA Carrie (více)

Umí rozpoutat peklo a pomstít to, které ji obklopuje. Americký, dnes bezesporu kultovní hororový film, který podle románu známého spisovatele Stephena Kinga natočil režisér Brian De Palma. Jeho hrdinka Carrie Whiteová je terorizována pološílenou matkou, náboženskou fanatičkou. Pro nesmělost a své komplexy se navíc stává předmětem výsměchu spolužáků i některých učitelů. Jednoho dne v sobě Carrie objeví nadpřirozené telekinetické schopnosti. Její pohled může získat ničivou sílu, tryskající bez ohledu na možnost ji vůlí zastavit. Neustálé ponižování a pohrdání, jimiž je obklopena, stejně jako tlak způsobený osamělostí, vedou k tragédii, jež vyvrcholí, když je dívka zcela nečekaně pozvána nejhezčím chlapcem třídy na velký školní ples… Carrie režiséra Brian De Palmy, odsuzující úzkoprsou maloměstskou společnost a náboženský fanatismus, je považována za určitý mezník v žánru filmového hororu, inspirovala řadu dalších tvůrců, stejně jako vedla v roce 2002 k natočení stejnojmenného remaku Davida Carsona. (Česká televize)

jurasino

Hutný a napínavý nervák ve stylu teen-psychologickeho horroru. Nic moc pro mě ale bylo to zajímavý, ovšem po velkou část stopáže se nic pořádného nedělo, šikana mohla být ještě výraznější, bylo tam na čem pracovat. Konec se taky mohl možná udělat jinak,byl jaksi přehnaný a neucelený. PS: byla tam ale fakt skvělá učitelka jak má být ()

Schuldiner

Skvěle propracovaná dramaturgie. Od chvíle, kdy Carrie dorazí na ples, je to z filmového hlediska naprostá krása. Možná, že film jako celek není až taková bomba, ale mám rád závěry a vyvrcholení a podle nich převážně hodnotím celek...a když mě závěr nebo vyvrcholení nějakým, jakýmkoliv, způsobem dostane, jsem zkrátka potěšen.. A ten úplný závěr, tedy posledních několik desítek vteřin, je prostě stylový, dobový a dotváří ráz snímku. Ples jako vrchol, perfektní hororové rozuzlení a stylový závěr...takže spokojenost! A navíc - Sissy Spacek je jako Carrie prvotřídní! ()

ClimbVibe

Klasika. Víc než čistokrevný horror je to působivý psychologický snímek, který se v tu pravou chvíli zvrhne v něco děsivějšího. Hádám, že žádná jiná herečka už nemůže zahrát Carrie takovým způsobem jako Sissy Spacek. Šťastné úsměvy opojení a v zápětí nemilosrdné brutální pohledy. To je to nej z filmu. ()

Disease

Chtělo by se napsat "jedna z těch zdařilejších adaptací", ale vzhledem k tomu, že kniha je hodně špatně napsaná, tento kousek jí celkem bez problémů strčí do kapsy. ()

derryl

Na tento film jsem se připravoval od roku 2004 a myslím, že mé představy o něm se beze zbytku naplnili. Obdivuji výkon Piper Laurie, je ve své roli velmi uvěřitelná a nepřehrává. Sissy Spacek si zaslouží také poklonu a to hlavně stran své krásy, je nádherná a tajemné zároveň a to dodává roli Carrie další podstatný rozměr. ()

Paldiny

Carrie si získa sympatie, v sprche možno ešte nie, ale postupom času, kedy nájde kusisko odvahy premeniť sa v labuť a dať šancu svetu, aký jej strelená mamka tak z duše nenávidí, už áno. Film ako taký nie hororom v plnom zmysle slova. Žánrové kontúry vyceria zúbky až pri zrode antikrista na školskom plese a pokračujú návratom domov. A nebol by to starý mazák King, keby poslednou scénou ešte nepostavil chlpy do pozoru. Summa summarum slušný priemer, ktorý v Brianovej tvorbe ale nevyčnieva. ()

Rozjimatel

[3,5*]     "I can see your dirty pillows. Everyone will." "Breasts, Mama. They're called breasts, and every woman has them."     Horor (určite áno), ktorý je ako jeden z mála nadčasový, a v ktorom sa hororová stránka naplno rozvinie až v poslednej štvrtine. Dovtedy film výborne funguje ako psychologická dráma z prostredia (Batesovej!) strednej školy, ktorej atmosféra je výborne vystihnutá, a tiež výborne postupne budovaná. Silnou stránkou filmu sú herecké výkony. Skvelá je najmä Sissy Spacek (nominácia na Oscara), ktorá je presvedčivá vo všetkých polohách - ako zakríknutá, ošklivá dievčina, ako pôvabná kráľovná plesu a aj ako desivé monštrum, kráľovná smrti. Výborná je aj Piper Laurie (nominácia na Oscara) ako jej matka, náboženská fanatička. S hudbou je to trochu na vážkach - väčšinou je výborná, ale občas prepne do akéhosi zvláštneho módu, úplne nevhodného pre príslušnú scénu. Musím podotknúť, že Stephen King má ako autor filmovej predlohy takmer nikdy nesklame, jeho dielo je nezvyčajne "fotogenické" pre sfilmovanie (najmä, keď sa adaptácie chopia takí skvelí režiséri ako Brian De Palma, Stanley Kubrick, Rob Reiner, či Frank Darabont). Zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. ()

willis

Abych řekl pravdu nikdy mi nebylo jasný jak se mohl King prosadit právě touhle knížkou. Mně připadá i přes, u Kinga neobvyklou krátkost, dost nudná. A stejně tak je tomu i u filmu. ()

Pájusha

Příliš nevěrohodné, zjednodušené, jistým způsobem puberťácky přeslazené ... spousta nevysvětlených scén. Nebála jsem se, ba co víc, některé dialogy mi přišly spíš vtipné :D ()

Rufete

Další brilantní horor na motivy Stephena Kinga, který se jistě řadí mezi legendy všech velkých spisovatelů. Film jsem zhlédl samozřejmě v noci, jak to má být u každého hororu nebo děsivějšího filmu a obzvlášť na konci jsem se strachy nemohl pohnout. Z neuvěřitelných očí herečky Sissy Spacek jsem nemohl odtrhnout své oči a děsili mě víc než cokoliv v poslední době. Až budu mít možnost přečíst si knihu, rozhodně jí využiji. Skvěle podaný horor, výborná práce a další poklona Stephenu Kingovi za výbornou předlohu. ()

Mikino00

Pokud vynecháte tu část s nadpřirozenem a masakrem, tak se jedná o působivé drama, kde okolní svět dovede mladou dívku z nelehkého prostředí k úděsným činům. Tato část má sílu a působivost, výkon Spacek a režie De Palmy jsou ovšem velmi působivé. ()

mazadlo

Snímek pro nás nové diváky nese bohužel jedno velké negativní něco: A to je zub času, který se na něm jistě podepsal. Protože se jedná o snímek z roku 1976 jsou veškeré hororové prvky tohoto snímku v naprostém klišé a neleknete se vůbec ničeho. Dlouhé táhlé zpomalované záběry atd. vše co se v té době používalo k prožití děje působí dnes trochu křečovitě. Na druhou stranu Space je nádherná Carrie a těžko jí někdo překoná. A protože se mě toto téma ze základní školy dosti týká (šikana) atd. tak musím říci...super film :) ()

Ollie235

Ať už je to rokem vzniku, hubou nebo celkovou stylizací, film na mě působil nesmírně zvláštně. Popravdě ani nevím, kam si mám v hlavě Carrie zařadit. Na horror je totiž příliš světlá, chybí jí správná atmosféra, stejně tak strach či napětí. Jako drama, potažmo thriller ale (hlavně kvůli nedostatku výraznějšího děje) taky příliš nezaujme. Překvapivě si ale i tak dokázala udržet mou pozornost, zejména díky dobrému obsazení a několika památným scénám (hlavně tanec na plese a samotný konec). Ve výsledku tak tomuto podivnému snímku patří slušné 3*. ()

Santino7

Nemôžem si pomôcť ale príliš ma to neoslovilo, vzhľadom na to, že je to pomerne dosť ospevovaný snímok. Prišlo mi to dejovo také nevýrazné, nezaujal ma ani samotný námet, King nikdy nepatril do mojej cieľovej skupiny autorov, proste mu zatiaľ akosi neviem prísť na chuť. Najviac oceňujem asi výkon Sissy Spacek (ktorá sa tu ukázala jednoznačne v dobrom svetle) a tiež to, že sa tu objavil vtedy ešte neznámy Travolta, také maličkosti potešia... Ale ako som už spomínal, dejovo podľa mňa fakt slabé (väčšinu času to ako horor vážne nepôsobilo - a keď aj áno, strašidelné to nebolo), najmä v prvej polovici, ten záver sa mi už páčil o trošku viac. A uznávam aj to, že samotné finále muselo byť na tie roky fakt asi niečo extra, veľká vec. Avšak, roky pribúdajú... 55% ()

geimz

Tesne po dočítaní knihy som sa vrhol na film, a preto musím byť kritický. Do samotného plesu všetko funguje na jednotku, atmosféra, herci (výborná Sissy Spacek), no od bodu, keď sa film začne líšiť od knihy, prichádza na rad sklamanie. Kde je to demolovanie mesta, horiace budovy, mŕtvi ľudia na cestách? Toto rejžovi neodpustím, pretože sa jedná o dôležitý prvok knihy a film sa tak na konci oberá a najhutnejšiu časť príbehu. Škoda, som zvedavý na remake, ale podľa ohlasov to nevyzerá najlepšie. ()

kritiklon

Upřímně - moc hororové mi to nepřišlo a asi jako jedna z mála věcí co stojí za zmínku a co mě upoutalo bylo posledních 20 minut. Ty mi dostatečně vynahradili mé nenaplněné očekávání. Ale i tak jsem čekal víc Kinga!!! Nejvíc hororová mi přišla asi Carriena matka-fanatička která měla na 100% dostat ve filmu více prostoru. Čert vem předlohu!!! Ale jak jsem říkal konec to trošku zachránil. 3* a 65%! ()

Chřástal

Tak sugestivně natočené a zahrané, že by tu to nadpřirozeno ani nemuselo být, obzvlášť když ty děsivé věci jsou někde jinde. Strašidelnější než všichni filmoví satanisté je fanatická Carriina matka a umučený sv. Šebestián, který dělá dívce společníka v klaustrofobické komoře a který jako by naznačoval utrpení, kterým bude muset hlavní postava projít. De Palma ukazuje mistrovství mnohokrát. Úvodní zpomalená scéna z dívčích šaten působí jako balet mládí a nevinnosti, aby se zlomila do krve a zbytečné krutosti. Scény ze života Carrie Whiteové jsou vlastně hororové tak, že ty „echt hororové“ se zdají trochu nepatřičné a béčkové, ale na kvalitě dramatu o dospívání, necitelnosti, hlouposti či nenávisti (v postavě matky i dobře typově vybrané Nancy Allenové – skvělá scéna přemlouvání Travolty) to nic nemění. ()

fredisek

Funguje i dnes. Carrie je jeden z nejlepších hororových příběhů, s jakým se kdy setkal, protože působí tak přirozeně, až z toho doopravdy mrazí. Po zhlédnutí původní verze nemůžu nalézt důvod, proč se točil remake. Snad aby se dokázalo, že verze ze sedmdesátek je mnohem děsivější a lepší? ()

Fincher a nakažení teenageři

Fincher a nakažení teenageři

24.02.2008

V dobách, kdy hippies už byli trapní, ale David Bowie ještě všem připadal jako příliš velký pošuk\", tedy v polovině 70. let, se odehrává komiksová série Charlese Burnse Black Hole. Metafora na… (více)

Sissy zpět na místě činu

Sissy zpět na místě činu