Každý den na svobodě znamená malý zázrak. Válečné drama o židovské partyzánské jednotce bratří Bielských... Když v červnu 1941 vtrhla německá armáda na území dnešního Běloruska, zvláštní komanda s místní policií pronásledovala židovské obyvatele a docházelo přitom k ničivým pogromům. Bratři Bielští dokázali zachránit více než dvanáct set Židů před deportací do koncentračních táborů. V hlubokých hvozdech Nalibockého pralesa poskytli pronásledovaným židovským uprchlíkům útočiště v lesní vesničce, které se přezdívalo lesní Jeruzalém a stalo se jediným svobodným místem na okupovaném území. V lesním táboře postupně vytvořili jednu z největších židovských partyzánských skupin, která dokázala úspěšně čelit nacistickým okupantům. Přirozeným vůdcem oddílu se stal Tuvia, jeho horkokrevný bratr Zuš se kvůli osobním sporům připojil k Rudé armádě. Do dějin druhé světové války se však zapsali jako hrdinové, jejichž příběh dokládá, že i Židé dokázali aktivně bojovat proti nacistům. V hlavních rolích sourozenců Bielských se představili hvězdní herci Daniel Craig (Tuvia), Liev Schreiber (Zuš) a Jamie Bell (Asael). (Česká televize)

ArdathBay

Trailer navnadí, ale minimálně rybáři ví, že ve nástraze se něco skrývá. "Hůček" je ve vlažnosti příběhu, který sice vyloženě nenudil, ale byl až moc předvídatelný. Neznalý divák si toho možná nevšimne, ale závěrečný boj s obrněncem... Asi to bylo v podání. Zwick sice umí ukázat les v celé jeho kráse v každém ročním období, ale u mě tedy končí v ranku režisérů, u kterých se těším na každý nový film. "Samuraj" byl poslední skvělý. Diamant zklamal díky konci a Odpor ? Zamhouřená trojčička. Postavy byly tak černobílé a nerozvité, že kdyby tam nebyl Liev, tak ta třetí hvězdička by byla zmizelá nebo bych jí zmizel já. ()

bloodvomit

Rozhodně zajímavě natočenej film, kterýmu kvalita blu-ray dodala potřebnou vykreslenost díky detailům... díky bohu za to ;) Liev je sympaťák (xichtem, ne chovánim) a Craig vypadá sešle, ale roli mu věřim. Filmu trochu chybí spád podle mýho názoru a je dost dlouhej... nakonec, ale působí celek kompaktně. Bitky jsou dobrý, ale celkově dávam spíš průměrný hodnocení, zůstávám kupodivu neuchvácen ;+] ()

LuciusWlk

Určitě stojí za zhlédnutí. Filmů z židovskou tématikou jsou natočeny stovky. Některé lepší, jiné horší, ve všech jde o to samé ve své podstatě. Tímto toto téma nechci nějak shazovat, protože tyto příběhy a uvědomíme-li si, že je někdo skutečně tak či onak prožil, jsou neuvěřitelné a obdivuhodné. Snímek mohl být mnohem lepší. Trochu to na mě působilo takové nedopečené. ALE, film, jako celek, jako příběh, jako skutečné prožitky lidí, přežívající někde v lesích, hladoví, bez hygieny, na mě prostě působil. A já za něj děkuji. Nedokážu si to představit a film nejspíš splnil to, proč byl natočen. ( alespoň v mém případě ). ()

Sdoom

Na tomto jinak pěkně natočeném válečném snímku o běloruském odboji mi dost vadily dvě věci. Zaprvé to je angličtina, kterou mezi sebou běloruští Židé mluví. Zní to prostě nevěrohodně a navíc když s ruskými partyzány mluví Bielští rusky, tak ten kontrast to ještě zvýrazňuje (podobný problém mám např. i s Valkýrou). Druhým problémem je scénář, ve kterém se objevuje několik klasických hollywoodských klišé, která zde nebudu vypisovat, abych nespoiloval, a která kazí celkový pozitivní dojem filmu. Herci, výprava i režie jsou však vynikající a i když se tam bojových scén moc neobjevuje, tak jsem se za celých 130 minut ani chvilku nenudil. I proto dám přes všechny výhrady 4 hvězdičky. ()

Bazi

Z mého pohledu velice kvalitní zpracování historické události, která nám ukazuje co vše může člověk vydržet a kde je až opravdové dno. Při sledování filmu si musíme uvědomit v jak nádherné a bezstarostné době žijeme. ()

sedm.1

Na to, jakou minimální zápletkou film disponuje, je vlastně až nevídané, jak moc se to nakonec povedlo. Edward Zwick zkrátka umí a z celé té jednoduché partyzánštiny dokázal vyždímat sakra výraznou podívanou, která má vše potřebné k rozhodně nenudící filmové zábavě. Tím nejzásadnějším prvkem filmu je každopádně strhující atmosféra, navozená především nehostinným, zároveň ale i podmanivým prostředím běloruských lesů, kdy se navíc velká část filmu odehrává v zimním období, což jen pak dopomáhá k mrazivým, drsným a syrovým dojmům, které tato oblast nabízí, prostě v tomto ohledu je to velká paráda a tvůrci toho dokázali skutečně náležitě využít. Dalším pozitivem snímku je využití dané situace, do které se postavy tohoto filmu dostali, kdy je divák svědkem vážně vypjatých a dramatických momentů, které vyvolávaly silné a přesvědčivé emoce a které dokázali vyvolat jak upřímnou lítost, tak vztek vůči nacistům. Akce je pak překvapivě dost a je velmi záživně zpracována, nechybí ani působivé napětí a samozřejmě nemohu opomenout ani poměrně hvězdný casting, který též rozhodně přispívá k celkové kvalitě snímku, a hlavně jak Craig, tak Schreiber jsou charismatičtí borci, kteří tu jednoduše válí. Nějaká vyložená výtka mě pak vůči Odporu jinak ani snad nenapadá, je to zkrátka svižná, zajímavá a poutavá podívaná, která nemá sice komerční parametry, ale to rozhodně nebylo ani tvůrčím cílem, tohle je prostě snímek spíš pro vnímavější a náročnější publikum, které si ho bezpochyby užije. ()

Tjaden

Precizní filmařská práce. Od filmu nečekejte výpravné akční scény, jedná se spíše o tak trochu komorní drama. Nějaká ta akce se však přece jen najde, a stojí za to. Herecké výkony jsou výborné, Daniel Craig se role vůdce uprchlíků Tuvia zhostil zodpovědně, ještě více se mi však líbil Liev Schreiber jako jeho bratr Zus. Vadil mi trochu klišoidní scénář, ve kterém není nouze ani o patos, typický pro americké filmy. Příběh a postavy mi připadají poněkud schematické. Filmů o partizánech je počertech málo, ještěže se tento podařil. ()

DavidS.

Podmanivé obrázky, hudba, charismatičtí herci, papírově silný dobový příběh a mělký náhled do světa jiného etnika a kultury...Výchozí ingredience nového Zwickova počinu jsou stejné jako v případě Posledního samuraje a výsledek opět rozpačitý. Zwick natočil zmatený film, který těká mezi dobrodružným žánrem, válečnou akcí a krutým lidským dramatem. Nic nezobrazuje a nevypráví naplno...Pokud chcete opravdu "zážitek" a film na toto téma, tak musíte zkusit sovětský snímek Jdi a dívej se z roku 1985. ()

dukeman

Nijak nevybočující tendenční film zachycující jeden z mnoha příběhů židovského národa za druhé světové války. Ložisko židovský osudů však bylo už dávno vytěženo, a tak se Zwick pokusil o invenci s přidáním odbojářského prvku. Celý film by mohla vystihnout jedna prudce stoupající křivka nudy a patosu umocněná pseudovývojem postav od banditů až po mstící se židovské anděly. Film se odvíjí od soužitý členů skryté komunity s apelem na udržení důstojnosti ve snaze uniknout jisté smrti. Režisér buduje atmosféru situacemi, které samy o sobě nejsou špatně zvolené, ale jsou tak křečovitě realizované až hrůza. Právě díky nim film ztrácí dech a s přibývajícími minutami dost nudí, včetně bitky na konci. Defiance má téměř stejnou vypovídající hodnotu jako závěrečné textové bilancování. Zbytečný film, který parazituje na úspěchu snímků o několik tříd lepších.. ()

casioa....

Nemastný-neslaný odpor, s mne nesympatickou patetickou Wasikowskou. Craig ako charizmatický (z:)vodca, Schreiber s typickým ala X-men lookom. Netvrdím, že viem čo (a hlavne ako) brothers Bielski v tých lesoch prežili, ale to čo film zobrazoval, mi prišlo akurát tak žoviálne. Áno, a to slovo čo tu každý spomína, PÁTOS. Pátos nad pátos, to nevykryjem.... ()

rozbris

Pravdivý příběh z 2. světové války se silným námětem židovké otázky. Docela pěkný příběh se "šťastným" koncem, ale to je tak vše. Herecké výkony byly standardní, nic výmečného, přestřelky partyzánů a německých vojáku ušly. Jsou to standardní 3 hvězdičky, ale ten příběh mě tak vzal, že dávám hvězdičku nahoru. ()

Seti

Bohužel jsem celkem zklamán. Od svého oblíbence Edwarda Zwicka jsem očekával rozhodně lepší záležitost. To co v traileru skvěle fungovalo se v dvouhodinové stopáži rozplynulo jak mlha nad běloruskými lesy. Film se snaží vyprávět hluboký a emocionálně vypjatý příběh, ovšem totálně mu chybí atmosféra. Pozvolna a absolutně předvídatelně si vykračuje lesem bez závažnějšího dramatu (odprásknutí bělouše se vážně nepočítá :-) nebo nějakého scénáristicky zajímavějšího momentu...a já se nudím. Někdo může namítnout, že Zwickovi filmy byly vždycky předvídatelné a ne nějak scénáristicky vytříbené, ovšem tentokrát se mu to nějak nepodařilo skloubit dohromady (ani jeho nejcharakterističtější trademark v podobě emocionálně vypjatého a skvěle hudebně sladěného konce tentokrát nefungoval). Doufám, že si příště Ed vybere nějakou pro sebe tradičnější a hlavně akčnější látku. ()

medlo

Zaujímavé spracovanie 2. svetovej vojny. Ani si nespomínam, že by som videl podobný film, kde nie sú hrdinskí americkí vojaci, ktorí strieľajú stovky nacistov. Teraz by mohli spracovať SNP a ak by to bolo aspoň na takejto úrovni, bol by som viac ako spokojný. ()

Benedygtus

Posledni dobou se mi zda ze techto filmu na motivy druhe svetove valky pribyva, ale spis to je tim ze se o ne vic zajimam! Myslim si, ze tento zanr lze jen dost spatne kritizovat a ja mu nic vytknout nemuzu... libilo se mi herecke obsazeni i to jak cely film probihal libilo se mi jak to bylo zfilmovane ze tam nebylo moc nasili a presto bylo videt ze to bylo drsne obdobi, to si myslim ze je umeni, neni to o tom nafilmovat plno krve atd...nybrz natocit to tak, aby z toho clovek mel ten spravny pocit i bez krvelacnych scen! Vyborny film ()

Han22

No málokdy jsem nějakým filmem takhle překvapen a nadchnut jako Odporem. Už samotné téma je mimořádně silné - židé byli pronásledováni staletí napříč všemi kulturami a jejich situace v zemi bývalého Sovětského svazu - z jedné strany loveni Němci a z druhé strany Rusové co je přinejlepším tolerují, přinejhorším pak ochotně vydávají nebo pomáhají lovit. Když se bratři Bielští rozhodnou uniknout do lesa, netuší, že zanedlouho se budou starat o další a další lidi. Režisérovi se podařilo natočit partyzánský válečný film se vším všudy - dva silní hrdinové, kteří směřují do konfliktu (výborně obsazení Craig a Schreiber), spousta dalších vedlejších postav a jejich osudy, živoření, nemoci, šílená zima, zoufalé přepady, zoufalé rozhodnutí (přepadení policejní stanice kvůli lékům) i drsné scény (velitel se nebojí udělat rychlé i rázné rozhodnutí). Přesto je tu čas na optimismus, přátelství (profesor a intelektuál) i nesmělou lásku. A jen tak mimochodem do toho všeho jsou zasazeny naprosto úchvatné, reálně natočené a drsně působící akční scény. Ze závěrečného zoufalého úniku před Němci mi bylo pomalu do breku. Režisér Zwick mi zase dokázal, že reálně a skvěle působící film se dá natočit i za pomocí klasických metod - apropo mohl mě zklamat Zwick, který mě zatím nadchnul snad každým svým filmem? ()

Bobek15

Historicky a emocionálne veľmi hlboký a významný námet, ale podaný americkým štýlom s prílišnou gýčovitosťou. Príbeh, ktorý opisuje v podstate nedávne európske udalosti, osudy hrdinov na území Európy by si vyžadoval viac európskeho cítenia, ktoré by celý príbeh pozdvihli na vyššiu úroveň. Takto to zostáva iba vyrozprávaný príbeh, aj to nie najideálnejšie, bez značnejšieho emocionálneho dopadu na európskeho diváka, a už tobôž nie na amerického. No oceňujem zaujímavé filtre a peknú Howardovu hudbu. ()

Neeson a Fiennes jsou bohové

Neeson a Fiennes jsou bohové

10.04.2009

Chris Columbus svou řeckými mýty inspirovanou fantasy Percy Jackson and the Lightning Thief natlakoval zvučnými jmény. Louis Leterrier nechce s remakem Souboje titánů zůstat pozadu. Na pozadí… (více)

Zwick, bílá velryba a kanibalismus

Zwick, bílá velryba a kanibalismus

04.03.2009

Edward Zwick je prostě smolař. Točí kvalitní filmy, které mají zároveň i značný divácký potenciál, ale přesto z různých důvodů (většinou mizerná propagace) nakonec propadnou. Krvavý diamant… (více)

OSCARY – výsledky

OSCARY – výsledky