Každý den na svobodě znamená malý zázrak. Válečné drama o židovské partyzánské jednotce bratří Bielských... Když v červnu 1941 vtrhla německá armáda na území dnešního Běloruska, zvláštní komanda s místní policií pronásledovala židovské obyvatele a docházelo přitom k ničivým pogromům. Bratři Bielští dokázali zachránit více než dvanáct set Židů před deportací do koncentračních táborů. V hlubokých hvozdech Nalibockého pralesa poskytli pronásledovaným židovským uprchlíkům útočiště v lesní vesničce, které se přezdívalo lesní Jeruzalém a stalo se jediným svobodným místem na okupovaném území. V lesním táboře postupně vytvořili jednu z největších židovských partyzánských skupin, která dokázala úspěšně čelit nacistickým okupantům. Přirozeným vůdcem oddílu se stal Tuvia, jeho horkokrevný bratr Zuš se kvůli osobním sporům připojil k Rudé armádě. Do dějin druhé světové války se však zapsali jako hrdinové, jejichž příběh dokládá, že i Židé dokázali aktivně bojovat proti nacistům. V hlavních rolích sourozenců Bielských se představili hvězdní herci Daniel Craig (Tuvia), Liev Schreiber (Zuš) a Jamie Bell (Asael). (Česká televize)

dopita

Typicky rozmáchlé jak je u Edwarda Zwicka zvykem, mírné zkrácení by filmu rozhodně neuškodilo. Na druhou stranu, když už je film natočen podle skutečných událostí, je aspoň adekvátně syrový; syrový až mrazí. I přes ňáký ty nedostatky film rozhodně stojí za vidění. ()

bradl3y

Mám rád, když se jakéhokoliv tématu z jakékoliv země ujme Hollywood. Dělá mi radost slyšet plynulou angličtinu na běloruských vesnicích. Spásná záchrana na poslední chvíli™ a opětovné shledání rozkmotřených bratrů mi vhání slzy do očí. A ty biblické paralely, sakra! Jen víc takových filmů podle skutečných událostí, zejména pak hollywoodskými pery neupravených! ()

Shedom

Vždy ma veľmi mrzí, ak musím dať nízke hodnotenie filmu zaoberajúcemu sa tak vážnou tematikou ako je vojna, či holokaust, nehovoriac o tom, ak je natočený podľa skutočných udalostí...Preživším účastníkom totiž naše tlachanie o jazyku, ktorým sa vo filme hovorí, či obsadení postáv, môže prísť (a celkom oprávnene) viac ako nemiestne. Ale niet pomoci od tej nemoci-ak sa na Defiance pozriem len ako na film, tak je to priemerný film...A toľko diskutovaná angličtina a tzv. "zrazu vadenie angličtiny v historických filmoch"-nie je to žiadne zrazu, ale je to prirodzený dôsledok toho, že už sme v posledných rokoch videli snímky ako UK alebo Apocalypto, a videli sme, že sa to dá aj inak...Gibson jednoducho nastavil laťku vysoko, čo sa týka autentičnosti prerozprávania. Teraz mi už príde akýkoľvek historický film v inom jazyku, než pôvodnom, ako detinská amaterina. A je jedno, či je to Defiance, Gladiátor, Trója alebo hocičo iné. Ovšem to nie je jediná a ani najväčšia mucha Defiance. 3 hviezdy som dala preto, že som sa miestami nenormálne nudila (a nehovorí sa mi to ľahko, vzhľadom k vyššie povedanému) a dúfala som, že už to skončí...A zarazilo ma, ako sa v niektorých momentoch plýtva časom na nepodstatné scény a zároveň iné dôležité veci sú odfláknuté (ako už niekým spomínaný útek z gheta). Craig mi tam až tak veľmi nesedel (myslím tou ne/podobnosťou s bratmi a hlavne s Lievom Schreiberom-buď nech majú všetci nežidovský výraz alebo nech sú všetci tmavovlasí...aj keď je pravda, že nevieme ako vyzerali rodičia a je to taký možno rypácky detail, mne to bilo do očí...), ale budiž. Zhostil sa svojej roly dobre, v podstate bol ťahúňom celého filmu. Podtrženo, sečteno: Defiance ako film ma nestrhol svojim dejom ani emóciami (s výnimkou pasáže, keď sa osadníci vedení Tuviom, prenasledovaní postupujúcimi vojakmi bezradne zastavia pred močiarom, ktorý sa nedá obísť, mysliac si, že je to ich koniec a vtrhne tam Soil (Jamie Bell) a donúti ich k prechodu-mám rada, keď vo filme inak nenápadné postavy a herci zrazu vystúpia z davu a zohrajú kľúčovú úlohu v deji a často pár minútami tromfnú aj výkony hlavných "hrdinov") a to je pre mňa hlavné merítko, podľa ktorého film posudzujem. Nestotožnila som sa s žiadnou postavou a nekonečne dlhých 137 minút som čakala na koniec, čo v súvislosti s takýmto filmom naznačuje, že niečo nie je v poriadku. ()

Harapes

Válka nepřináší žádné radosti,jen přeživší genocidu Hitlera a jeho vyvražďování židů a dalších.A režisér Edward Zwick v čele s hercem Danielem Craigem natočily velmi silný příběh o hrdinství a boj za svobodu a svoje životy...jejich a ostatních židů.Velmi poutavě natočeno a D.Craig dále dokazuje,že není jen Bond. ()

Ještěřák

Slabé, fňukavé a tak trochu vykastrované zpracování potenciálně silného a přitom neotřelého prostředí, často studené jako psí čumák, ba až jako zima v běloruských lesích. Některé momenty jsou nechtěně neuvěřitelně vtipné, jako třeba lesní svatba, kdy nějaký Robin Hood junior předstoupí před mladé a chtivé ruské diouča, cosi zakoktá a diouča mu vzápětí padne kolem krku, jako že je vymalováno. To věru někdy vyzkouším. Anyway, není už ta WW2 kreativně vyčerpaná? :( ()

Crackonosc

Typický Zwickův film plný hrdinství, patosu a těžkých rozhodnutí řešených jednoduše v řádu sekund. Tento přístup mi nijak nevadí a Samuraj i Diamant s tou samou strukturou se mi hodně líbili, ale narozdíl od nového režisérova snímku v nich byla kvalitní akce, zajímavé lokace a důležité okamžiky byly tak nějak "důležitější" a působivější. Odpor je skvěle zahraný, natočený i zábavný a rozhodně ne špatný film, ale doplácí na jednotvárnost lokací ve kterých se odehrává (v podstatě jenom les) a fakt, že je poměrně zaměnitelný s jakýmkoli válečným filmem. ()

Angelino

Nemyslím si, že o vojnovej tematike by sa niekedy mali prestať točiť filmy, no vždy by mali priniesť niečo nové. Uvedomujem si aj určité mantinely dané skutočnou udalosťou, no chýbalo mi niečo, čím by bol práve "Defiance" v tom množstve výnimočný. Aj tento skutočný príbeh má veľký potenciál na hlbšie psychologické rozpracovanie postáv v takto vyhranených situáciách, o dilemách čo je správne, o hraniciach ľudskosti. Zwickove spracovanie však ostáva omnoho viac napovrchu a skôr vykresluje "hrdinskosť" hlavných postáv, niekedy dokonca až tak, že sa to nehodí (zábery Zusa na tanku tesne v závere). Tak, ako to niekto napísal už v komentári k filmu "Uprising", filmy o tragédiách druhej svetovej vojny by američania mali nechať v rukách európanov, ktorí majú pre túto tému omnoho väčší cit. ()

LxLuthor

Neskutočné zobrazenie emócií a ľudí, ktorí sú na konci svojich síl, a pritom si stále dokážu zachovať chladnú hlavu a spraviť všetko pre svoje prežitie. Herecké obsadenie a hudba robí z tohto snímku dlhodobý zážitok. Jednoznačne jeden z najlepších vojnových filmov tohto roku... ()

Prochy38

Více než příjemné překvapení!! Od filmu jsem čekal málo a dostal jsem mnohem víc. Kvalitní obsazení všech tří bratrů je hlavní klíč k úsoěchu. Do toho krutá a drsná realita v kontrastou se sice stejně drsnou, ale hlavně nádhernou litevskou přírodou. D. Craig na mě poprvé opravdu zapůsobil. Hereckému trio krásou kvalitně sekundovala A. Davalos. Chtěl jsem dát 5*, ale některá hluchá místa nudila až moc. Naštěstí jich nebylo moc... ()

Hanes88

Na 5* to podle mého názoru nemá, ale je to více než dobrý válečný film. Po celou dobu má film drsnou atmosféru, která určitě za války panuje. Craig v hlavní roli nezklamal a hluchá místa filmu vynahradily ty akční scény, které se povedly. Kvalitní film, takže 75%. ()

Teabag

Za mě palec nahoru! V Defiance totiž divák najde vcelku dobře namíchaný koktejl válečné akce i psychologického dramatu. Craig a Schreiber odvádí oba skvělý výkon a nebýt několika kiksů ve scénáři (přestřelený závěr), mohlo být mé hodnocení ještě lepší. ()

J*A*M*A*L

Odpor je hrozně zajímavý film, který stojí rozhodně za to vidět a já jsem prostě nemohl odolat.Film byl skvělý a já se moc pobavil.Já jsem obrovský fanda do válečnejch a akčních filmů a myslím si že kdyby ne tak asi by pro mě tento film nebyl tak perfektní.Já mám totiž asi nejradši válečné filmy z Vietnamu a nebo prostě ty americké či africké válené dějiny válek a tak možná proto se mě tento film nezalíbil natolik, že by to byl jeden z mých oblíbených válečných filmů.Především mě taky donutit tento film shlédnout bylo to obsazení.Především Daniel Craig, který je snad ve všem skvělý a ve všem hraje naplno.V tomhle filmu je vážně vidět co to bylo za zasraný sráče dříve, kde se prostě jen zabijelo.Ty němci neměli prostě rozum.Film mě teď fakt dostal a chytl za srdce a rozhodně to můžu doporučit.89% ()

Haymar

Tenhle typ filmů mám rád. A ono to nebylo vůbec zlý ale straaaašně se to vleklo, což už je holt Zwickův trademark (ten chlápek je na můj vkus asi moc ubláblovanej). Prostě takovej válečnej průměr! Jinak Craig se Schreiberem výborný! ()

angloumene

Děj sám o sobě má slušný potenciál, ale místo toho, aby vznikl nový Šindlerův seznam, vznikla spíš klasická hollywoodská hatmatilka. Spolu s celkem slušnými výkony herců dosahuje Odpor na slušných 60 %. PS: kdyby nebylo toho kýčovitého koncem mohlo by to být i více. ()

bloodcountes

Velmi vydařený film. Nepotřebuju nutně vždycky ve válečném filmu vyšponovaný napětí, brilantní akční scény a nekonečný střílečky - mě se tyhle pomalý a jaksi na první pohled (!) poklidný, střízlivý filmy z války líběj. Konec je pravda trochu po americku přeexponovaný, ale ne tolik, aby mi to zkazilo náladu. Hlavně si na filmu cením toho, že jsem se dozvěděla něco, co jsem nevěděla. Ten příběh jsem neslyšela ani zdálky a jelikož jsem si o filmu předem nic nečetla, tak jsem fakt myslela, že nakonec v těch lesích budou všichni povražděni. Nepovažovala jsem za možné, že by šlo takhledlouho přežít v lese, když všude kolem jsou nepřátelé. Les mě ovšem samozřejmě nadchl, je tak útěšný pohled na les, který se táhne nepřerušovaně desítky kilometrů...To v Čechách neznám. Překrásné. Craiga mám ráda, takže mě jeho výborný výkon nepřekvapil, další casting je taky vynikající a ta hudba...inu Howard. Takže ráda dávám 4 hvězdy. ()

Strandmon

Skvělý snímek! Odpor je naprosto výborné ztvárnění pravdivého příběhu. Uhlazené a přitom v některých scénách realistické až z toho mrazí. ()

fastum

Pěkné válečné drama o Běloruských židovských hrdinech. Je to celé moc pěkně zpracováno, stylově natočeno (vykradení policejní stanice) a k hudbě též nemám výtky (J. N. Howard). Ovšem na pět to není. Atmosféra filmu je spíš vyumělkovaná než reálná a velké sentimentální finále stokrát viděné. Přeto sem se bavil, a tak to má být.. ()

1945

Zajímalo by mě, jestli si kromě mě ještě někdo všiml, že je v prvním záběru nejdříve vidět vztyčená levice a až po rychlém střihu je tato chyba odstraněna a zaměněna za historicky správnou pravici. (samozřejmě to zmiňuji jen jako historickou zajímavost - rozhodně tím nechci podporovat žádnou pochybnou ideologii, směřující k potlačení lidských práv a svobod) I když se jedná americkou produkci, tak je Defiance natočen poměrně kvalitně. Množstvím autentických záběrů tento film diváka sice nenakrmí - například.: v celém filmu se probírá nedostatek potravin a přitom v každé scéně minimálně tři protagonisté jí.... Ale příležitostné akce stojí za to a tento deficit snadno vyrovnávají. ()

Neeson a Fiennes jsou bohové

Neeson a Fiennes jsou bohové

10.04.2009

Chris Columbus svou řeckými mýty inspirovanou fantasy Percy Jackson and the Lightning Thief natlakoval zvučnými jmény. Louis Leterrier nechce s remakem Souboje titánů zůstat pozadu. Na pozadí… (více)

Zwick, bílá velryba a kanibalismus

Zwick, bílá velryba a kanibalismus

04.03.2009

Edward Zwick je prostě smolař. Točí kvalitní filmy, které mají zároveň i značný divácký potenciál, ale přesto z různých důvodů (většinou mizerná propagace) nakonec propadnou. Krvavý diamant… (více)

OSCARY – výsledky

OSCARY – výsledky