Každý den na svobodě znamená malý zázrak. Válečné drama o židovské partyzánské jednotce bratří Bielských... Když v červnu 1941 vtrhla německá armáda na území dnešního Běloruska, zvláštní komanda s místní policií pronásledovala židovské obyvatele a docházelo přitom k ničivým pogromům. Bratři Bielští dokázali zachránit více než dvanáct set Židů před deportací do koncentračních táborů. V hlubokých hvozdech Nalibockého pralesa poskytli pronásledovaným židovským uprchlíkům útočiště v lesní vesničce, které se přezdívalo lesní Jeruzalém a stalo se jediným svobodným místem na okupovaném území. V lesním táboře postupně vytvořili jednu z největších židovských partyzánských skupin, která dokázala úspěšně čelit nacistickým okupantům. Přirozeným vůdcem oddílu se stal Tuvia, jeho horkokrevný bratr Zuš se kvůli osobním sporům připojil k Rudé armádě. Do dějin druhé světové války se však zapsali jako hrdinové, jejichž příběh dokládá, že i Židé dokázali aktivně bojovat proti nacistům. V hlavních rolích sourozenců Bielských se představili hvězdní herci Daniel Craig (Tuvia), Liev Schreiber (Zuš) a Jamie Bell (Asael). (Česká televize)

sandis

Vetsi stupiditu uz jsem dlouho nevidel. Pohadkove podani pro prumerneho dutohlava se spoustou nesmyslu me tedy opravdu otravilo. Spousta klise, stereotypu a vubec... Od dvouhvezdickehove hodnoceni tento film zachranuje pouze to, ze je o holocaustu. 5/10 ()

agassi68

Príliš dlhé a Craig mi svojou mimikou veeľmi pripomína Stalloneho. Ten tiež hrá kamennú tvár.. A veľa scén ako vystrihnutých z dávnych sovietskych filmov - "za róódinu" z granátom na tank. Ešte som čakal, že sa zdvihne a pár nemcov dá dole.. No, čo už, nevyšlo to podľa mojich predstáv. ()

lasonic

Teraz nehodnotim skutocne udalosti, ale film a sposob akym ho reziser sfilmoval. Ti ludia si zasluzia obrovsky obdiv za to, cim vsetkym museli prejst a co vsetko si prezili. Prostredie, v ktorom sa film odohrava malo podla mna vacsi potencial, ako drzat divaka v napati. Herci predvadzaju presne to, co sa od nich ocakava, nic viac, nic menej. Je to pribeh styroch bratov, ktorych postavy si ma nedokazali ziskat tak, ako napr. postavy Toma Cruisa a Kena Watanabeho v Poslednom samurajovi, alebo postava Bruca Willisa v Slzach slnka, ku ktorym by som tento film s trochou nadsazky prirovnal. Tento film mal urcite vacsi potencial, ale reziser ho nevyuzil, ani v prospech filmu, svoj, ani divakov. Skoda. ()

Axident

Pro mě milé překvapení. Válečné filmy nevyhledávám, naopak se jim vyhýbám, protože mi nedělá dobře pohled na to, jakých prasáren jsou lidé schopni v extrémních situacích války, ať je ten film jak chce kvalitní. Udělal jsem výjimku a nutno přiznat, že "Bond" Craig je Bělorus jak vyšitý a spolu s Schreiberem hrají o život, ostatní též. Velmi realistické, autentické, až nehollywoodské - u mě rozhodně palec nahoru a téměř 100% spokojenost. ()

Rázlik

Mnoho válečných filmů z prostředí 2. SV, se odehrává na známých místech. Tento nás ale zavede do Běloruska a do prostředí místních lesů, kde se ukrývá stále narůstající skupinka židů, kteří za žádnou cenu nechtějí zemřít. V místních lesích začínají nové životy, budují si nová obydlí a vedou partyzánský život a to všechno včetně bojových scén se mi na tomto filmu líbilo. Herecký výkon Daniela Craiga potvrdil moji oblibu k němu. ()

Eluin

Hezký film, skoro jsem až váhal s 5 hvězdami, nicméně tento snímek podle mého názoru trochu sráží dolů přílišná patetičnost a "americký" pohled na věc. Daniel Craig byl ale přesvědčivý. ()

DHDV

Film je natočen surově a docela reálně. Nevím, jak to tehdy bylo ale Zwick dokázal do filmu přenést docela nepříjemnou atmosféru. Všechno ve filmu bylo perfektně ztvárněno a zahráno (Craig a Liev docela opravdu vypadali jako bratři). Ale co mi na tomto filmu vadilo byla jeho dlouhá stopáž, film se neuvěřitelně dlouho táhl, i když to není u Zwicka zvykem, tohle bylo opravdu moc žvýkačkové. Kvůli tomu dávám 4 hvězdy… ()

Olík

Zwickova adaptace knihy Nechama Teca Defiance „the Bielski Partisans“ na základě skutečného příběhu polských židů zorganizovaných za účelem ochrany a odboje proti okupaci své vlastní na území dnešního Běloruska. Ačkoliv je filmový pohled na tehdejší události lehce zkreslený a činy hlavních hrdinů značně zidealizovány (což si uvědomuje i samotný Zwick – řekl např. „byli to hrdinové se spoustou vad“), tak toto podání let 1941 až 1943 mi sedlo jak už dlouho nic!! Jedinou drobnou skvrnkou bylo obsazení hlavní role mužem, který je až příliš spjat s tváří agenta 007, ale jinak very good job. ()

Páně

Odpor zachraňuje předevšim jeho syrovost a maximální vtažení do děje. Díky těmto kladům se dají přežít i okamžiky klišovitého a naivního rázu, kterých je k vidění bohužel docela dost. Svým způsobem docela minimalistická lesní podívaná, ale zároveň i poměrně přitažlivá záležitost. Asi těžko to bude mít sílu uspokojit masy, byť své si v tom najde možná hodně lidí. Solidní nadprůměr. ()

hazaba

Defiance se tváří jako možný další nezapomenutelný film z období druhé světové války, zabývající se (tentokrát) běloruskými židy, resp. příběhem tří bratrů, kteří zachránili neuvěřitelné množství před koncentračními tábory a jistou smrtí. Výkony hlavních představitelů jsou opravdu velmi dobré, přesto film není tak strhující jako např. Pianista nebo Schindlerův seznam. Snad je to režií, snad scénářem, ale po dvě hodiny se toho jednak moc neděje, jednak se nenaskytne moc vypjatých scén. Příjemná hudba, nicméně film celkově zašumí v průměru. ()

Heroine odpad!

Fakt se nedivím že se to jmenuje "odpor", je to skutečně dost odporný film. Plný nechutné propagandy, laciných klišé, falešného hraní na soucit, a stokrát viděných témat. Fakt nechápu, jak může ještě dál lidi bavit omílat pořád to stejné dokola. Co se stalo, stalo se. A dejte už s tím pokoj. Jamie Bell je super, ale to je tak všechno. ()

drankeryth

Film na svoju ohromnu dlzku ma vobec nenudil, ale nie je to ani za plny pocet hviezdiciek, pretoze tomu chyba nieco viac a to konkretne troska viac dotiahnut tie boje, ktorych by som aj uvital viacej. Niektore kamerove zabery mi aj vadili a to hlavne pri tom prepadnuti tej malej budovy, kde si prisli pre lieky. To trhane vyriesenie zaberov kamery nebol najlepsi sposob, ktory som mal tu moznost vidiet v tomto filme. Pouzili ho aj na inom mieste, co mi dost vadilo. Filmu najviac dominovaly dialogy, ktore na mna vobec nevplyvali odpichnutym dojmom primitivneho blabolenia, kde som to uz videl v inych filmoch. Tu si na tom dali zalezat, co je len dobre. Film hodnotim kladne, aj ked zrovna nepatri medzi moje naj vojnove filmy. ()

Adm.Nelson

Ten hollywoodsky koniec mi nebol veľmi po chuti, ale samotný film je podľa mňa natoľko silný, že to celkový dojem nijak výrazne nekazí. Dobre zrežírované, plus trojica Craig - Schreiber - Bell to herecky spoľahlivo ťahá. 9/10 ()

Luk Skywalker

Místy mi to připomínalo Schindlerův seznam, téma podobné, jeden "dobrodinec" proti všem, ale zdá se to mi to natočeno celkem reálně až na jisté scény a dialogy, které určitě neproběhly, ale nechme tvůrcům trochu té fikce kvůli dramatizaci děje. Opět se mi líbil herec Daniel Craig (on když nehraje Bonda, tak je to přinejhorším dobré), dále je tu Liev Schreiber (brácha Wolverina) a další nejsou pozadu, takže příjemné podívaná o velmi vážných událostech se stopáží, která mě nenudila. ()

Majkak

Výrazné paralely na exodus. Remcající lid, dožadující se komplexní záchrany ve stylu: když jsi nás přijal, máš za nás odpovědnost. Židé pojati velmi reálně, s jejich slabostmi a autentickým kverulantstvím, naivním a neprozíravým rozhodováním. Partyzáni také nejsou žádní andílci a soucit není jejich slabou stránkou. Tuvio klade silný důraz na zachování lidskosti a přitom neváhá být tvrdý, pokud je na to na místě. Nezneužívá svého postavení, což nebrání jiným, aby ho pomlouvali horem dolem. Přechod močálu je nádherný obrazem i odhodláním. Scéna s tankem je americký happy end, který lehce kazí celkový dojem. ()

Iwiiik

Bez dlouhých cavyků napálím čtyři s jedním okem, pošilhávajícím po páté. Ať už si místní "smetánka" veledůležitě blábolí o klišé konci, já viděl technicky dokonalý snímek, plný silných, emočních momentů a precizní režie. Ano, je to typický Zwick a díky Bohu za to. Typicky skvělý Zwick. Bravo. ()

Heavyman

Žid Bond a jeho parta hrdinů.Škoda,že je to udělaný na americký styl,kdy vlastně všechny filmy,ač mají vznešenou myšlenku či uctít válečné hrdiny vyzní ve finále jen jako střílečka k litru cocacolky. ()

Neeson a Fiennes jsou bohové

Neeson a Fiennes jsou bohové

10.04.2009

Chris Columbus svou řeckými mýty inspirovanou fantasy Percy Jackson and the Lightning Thief natlakoval zvučnými jmény. Louis Leterrier nechce s remakem Souboje titánů zůstat pozadu. Na pozadí… (více)

Zwick, bílá velryba a kanibalismus

Zwick, bílá velryba a kanibalismus

04.03.2009

Edward Zwick je prostě smolař. Točí kvalitní filmy, které mají zároveň i značný divácký potenciál, ale přesto z různých důvodů (většinou mizerná propagace) nakonec propadnou. Krvavý diamant… (více)

OSCARY – výsledky

OSCARY – výsledky