Venkovský učitel

Mladý muž z Prahy přestupuje na malou vesnickou školu jako učitel. Rozhodl se utéct od všech svých bezvýchodných vztahů do prostředí, kde snad bude moci najít sebe a další životní cestu. Postupně se sblíží s okolím, především s rozvedenou farmářkou a jejím dospívajícím synem. Lidské vztahy jsou ale komplikované, zvláště ve filmech Bohdana Slámy. Učitel totiž miluje syna, jehož matka je zamilovaná do něj, a syn miluje dívku, která mu uteče... V tomto filmu se zkrátka lásky míjejí, žádná z nich nedosáhne naplnění, ale podstatná je bolest jejich duše, kterou tu režisér nepateticky a přesto s pochopením a dojímavě zachytil, a hledání východiska ve vzájemném odpuštění. Vyrovnat se s odlišností je komplikovaný proces... Pavel Liška v titulní roli dokázal vymodelovat emoce muže, který se zmítá v uzamčeném kruhu své duše, svého údělu. (Česká televize)

Anderton

Ak by som tento film hodnotil a komentoval hneď potom, ako som ho videl, dal by som mu štyri hviezdy. Po čase mi však z neho v pamäti skoro nič nezostalo a necítim vôbec potrebu si ho pozrieť znovu. Jednoducho ma príliš neoslovil, aj keď je dobre natočený a na tunajšie pomery má odvážny scenár. Sláma je dobrý remeselník, Liška hrá konečne niečo viac, ako idiota, takže ak chcete doporučiť nejaký dobrý český film, ktorý nie je prvoplánový, pozrite si Venkovského učiteľa. VIDENÉ ZNOVA 7/2017: Film, v ktorom je všetko na svojom mieste, slová a vety sú vyslovované v ten správny moment a v ktorom aj ľahký švenk kamery dokáže povedať toho veľmi veľa. 90% ()

swamp

V české 'konkurenci' je Sláma někde úplně jinde. Přirozenost je mu vlastní, což vlastně dokazuje i trochu cílenou scénou porodu. Ale nechci kritizovat. Venkovský učitel na mne dolehl vší svou silou, od Lišky jsem nečekal nic jiného než vynikající výkon, od Zuzany Bydžovské vlastně taky, ale.. ten její byl životní. Emoce jí zmítají způsobem její postavě vlastní - pro mne nebyl hlavní postavou příběhu homosexuální učitel z velkoměsta - hlavní dějovou linkou pro mne byl osud Marie, venkovské hospodářky, která se musí vypořádat jak s obtěžováním svého syna, tak se svou samotou.. ()

Fingon

70% Pro mně zajímavější než Štěstí, ale ne tak jako Divoké včely... ale dívalo se na to dobře, zvláště díky kameře, která byla prakticky neustále v pohybu... ()

predators odpad!

Není mnoho filmů, které bych chtěl vypnout ještě dřív než skončí. Ale toto je snad první film, který jsem opravdu vypnul. Ani né kvůli svému námětu, ale hlavně kvůli tomu, že je to neskutečná nuda. Chápu, že téma, které je nám předloženo, má asi svůj opodstatněný význam, ale všechno je tak pomalé a nezáživné, že to dopadlo, tak jak to dopadlo. :-( ... až na tu hudbu... Zajímavosti: ...moc jich není, když jsem to neviděl celé, ale vím jistě, že z nasbíraných třešní udělali dobrou buchtu, pro celý štáb :-) 5% ()

Slartibarkfast

Film se tu dotýká ožehavého tématu a to se mi na tom líbí. Nečekal bych tak dobrý herecký výkon od Pavla Lišky a vlastně všichni herci byli.. řekl bych ..nadprůměrní, stejně jako celý film na české scéně. Sympatické dílko lze hodnotit jedině kladně. 75% ()

PetrPan

"A nevadí, že jsem homosexuál"  - "A tak, no, vždyť je to dneska už vlastně regulérní záležitost" Aneb coming out na české dědině. Lidsky upřímně  a bez pochybných společenských soudů, rozuměj  aktivistických žvástů, podaný příběh o tom, že život  prostě není jednoduchý a už vůbec ne, když jste homosexuál nebo opuštěná ženská na vsi. Liška a Bydžovská naprosto fantastičtí a ačkoliv mi slza neukápla, tak jsem ani nedutal  a vážil si svýho štěstí.  Tohle je pochopitelně pětihvězdičkový film pro duchem dospělé. ()

Slarque

Po všech stránkách stejně kvalitní práce jako v případě Štěstí. Výborné herecké výkony v čele s Pavlem Liškou, Zuzanou Bydžovskou a zejména nehercem Ladislavem Šedivým. Bohdan Sláma a jeho příběhy o hledání štěstí zůstávají tím nejlepším, co tuzemská kinematografie nabízí. ()

Tomco

O tom, aké kvality v sebe ukrýva Liška som sa presvedčil už dávnejšie, ale to, čo tu predvádza Zuzana Bydžovská, to sa slovami nedá ani opísať. Excelentný výkon od obidvoch. Som dedinčan a filmy z dediny majú pre mňa osobité čaro. Krásna príroda, milé rozhovory, pestré vzťahy, desiatky obyčajno - neobyčajných problémov, kríz a starostí z bežného života. Zase raz jeden lahodný filmový zážitok. 90% ()

WANDRWALL

Film mě nezklamal. Co jsem čekal, to tam je. Nepřirozené počínání jednotlivých postav, vyumělkované scény, upocené hovory. Naprostá absence psychologie postav. Působí to na mě jako ze zcela pro mě neznámého světa vyprávěný příběh a ne dnešní, zdejší reality. Nejevidentnější jsou veškeré nedostatky vidět na Z. Bydžovské, když hrála dříve ve filmech, které mají dobrý scenář, jak jí to šlo z pusy. Nyní je to svízelná křeč, ale co může jako herečka dělat? Je ráda, že vůbec dostane filmovou roli. A Liška? To u mě není žádný herec. ()

Chrustyn

Je dobře, že se v záplavě českých srágorovin občas objeví i nějaký ten povedený kousek a Venkovský učitel patří rozhodně k tomu nejlepšímu co z českých luhů a hájů tento rok vzešlo. Bohdan Sláma před námi rozehrává příběh o hledání a ztrácení lásky a opět si k tomu přizval výborné herce v čele se svým oblíbencem Pavlem Liškou. Ten se tentokrát zhostil obzvláště náročné a odvážné postavy homosexuálního učitele, který utíká před svými osobními problémy z velkého města do malé vesničky. Zde potkává ženu, která se do něj zakouká a on naopak ucítí náklonost k jejímu pubertálnímu synovi, který řeší své milostné problémy se svou dívkou. Sláma rozehrál tento milostný mnohoúhelník na výbornou a dopomáhá si zajímavou hudbou a spoustou krásných až poetických obrazů. Největší problém tohoto snímku tkví v jeho pomalém tempu, které občas přechází do mírné nudy. Ale i tak se jedná o velice povedený film, který bude v divákovy doznívat ještě hodně dlouho po jeho shlédnutí. ()

dopitak

Předposlední film Bohdana Slámy, Štěstí, se mi líbil. To říkám jen na okraj, protože je to ve skutečnosti zašmodrchanější. Pavel Liška - o jeho hereckých kvalitách netřeba pochybovat, ale ty jeho role, to už je něco jiného. Tak popořadě, jak to vidím já - Návrat idiota (propadák); Pupendo (průměr, nemusím); Nuda v Brně (propadák); Mazaný Filip (líbilo se mi); Mistři (slátanina); Štěstí (dobrý, dobrý); Účastníci zájezdu (zabít všechny, co se na tom podíleli). Z čehož vidíte, že Pavel Liška pro mě dopředu znamená hazard. Buď že to bude moc dobrý film, anebo taky ne...___ Venkovský učitel ale Slámovi vyšel. Liškovi role sedla, zhostil se jí s jemností jemu vlastní. Přes velmi pikantní téma (alespoň pro mě, protože Zkrocenou horu jsem zhnuseně, a pokrytecky, nedokoukal), Sláma choulostivé pasáže zvládl citlivě, elegantně, bez zbytečného přehánění.___ Z herců kromě Lišky zaujme suverénní (a výborná) Zuzana Bydžovská, líbil se mi i štěk Mirka Krobota (narozdíl od Na vlastní nebezpečí), poprvé mě jako žena přesvědčila (= líbila se) i dnes velmi populární Tereza Voříšková (hlavně na konci filmu, když byla v Praze).___Venkovský učitel je dlouhý film, ve kterém se dohromady nic neděje - a to je ve výsledku moc dobře.___Skvělá kamera, slabší hudba. ()

iamek

Bohdana Slámu rozhodně nemusím, ale Venkovským učitelem mě docela potěšil. Pavel Liška teplého učitele hraje skvěle a celý snímek i díky němu krásně plyne. Snímek je s citem natočený až by člověk řekl, že pan Sláma má stímhle zkušenosti. Potěšla mě taky Zuzana Bydžovské v roli sedlačky. Jen škoda, že se ve snímků i když asi na 15 sekund objevil šašek Vojta Kokotek. ()

mcb

Kultivovaný film, o kterém lze přemýšlet i mimo tuzemskou usedlou kinematografii. O žádný další provinční, chcípácký nebo nedejbože estrádní film se nejedná, Sláma strká celou českou konkurenci do kapsy, jak už civilním zpracováním citlivého a křehkého příběhu a "náznakovou" režií, tak dokonalým minimalistickým stylem, kterému patřičný dramatický tón přidává výborná orchestrální hudba Vladimíra Godára. Přesné vedení herců dá vyniknout také působivým hereckým výkonům Zuzany Bydžovské a Pavla Lišky, jejichž mnohdy neverbální projevy vydají, jak se říká, za tisíc slov. Navíc nemohu uvěřit, že taková invenční kamera nebyla nominována na Českého lva - přesně naplánované dlouhé kamerové jízdy, které odkrývají pečlivě naaranžovanou mizanscénu a figury v ní, v nejlepším připomenou (jak se to vezme) právě vizuální styl Turínského koně. A není to jen malým počtem střihů!___Za hodně dlouhou dobu konečně nějaký český film, který mě dokázal zaujmout, inspirovat a zamyslet se. Jak Sláma názorně předvedl, neustále stěžování si na to, že česká kinematografie nemá na dobré filmy peníze, je pitomost. ()

Šandík

Silný film, přestože mi Štěstí připadá jaksi syrovější. Vyhovuje mi minimalistické vyprávění při kterém se věci nekomentují, ale prostě se dějí a kde se mluví jenom tak málo, jak je nezbytně potřeba. Osobně jsem měl pocit, že v tomhle filmu nefunguje jedna poměrně důležitá komponenta. Lyrické líčení přírody a běhu života na statku (přes veškerou vnitřní rozervanost) tak nějak nekoresponduje s naturalismem a tragikou samotného děje, ale spíše jej (v první polovině filmu) oslabuje. Herecký výkon nejen Pavla Lišky ale také Zuzany Bydžovské je ovšem skutečně mimořádný... Skoro pět hvězdiček. ()

triatlet

Je obdivuhodné, s jakou přirozeností dokáže Bohdan Sláma vykouzlit další syrový příběh, v němž dominují silné charaktery jednotlivých postav. Při pospojování výtečných herců (všech bez výjimky – od rodičů hlavního hrdiny - Kronerové, Krobota až po „ředitelovy“ - Miloše Černouška, Marii Ludvíkovou), na které neotřele nazírá kameraman Marek Diviš, je úspěch zaručen. Příběh je založen na sisyfovském údělu, proto je třeba na některých místech (filozofování na třešni, odpočinek ve slámě nebo hledání pramene ve studni) přejít jakousi stylizaci,z níž byla znatelná snaha po uměleckosti, která by oslnila akademické porotce. Homosexuální učitel Petr Doležal (Liška) radí jiným, aby se naučili věřit víc sami sobě, ale až ve chvíli, kdy se sám hlavní hrdina vyrovná se sebou, dokáže vyloudit šťastný výraz. K poznání sebe sama mu pomáhá i příroda, venkov, kam utíká před městem, autoritářskou matkou. “Když nebudeme rozumět přírodě, tak nebudeme rozumět ani sami sobě.“ A tak i díky Marii, pro kterou je dennodenní náplní hlavně práce, dřina a starost o dospívajícího syna, pan učitel splývá s vesnicí. Chybu napravuje díky odkazu svého dědy, který ač nechodící, nevidomý, tak „rukou ohmatal kámen, pak vzal majzlík, párkrát do toho bouchnul a obrovský kámen se rozvalil na dvě půlky. To bylo to nejkrásnější, co jsem v životě zažil“. Příběh o vztazích, o vině, o schopnosti přijmout omluvu a o odpuštění se dostane pod kůži podobně jako předchozí Slámův film Štěstí. Zajímavý komentář: Radek99. ()

Stanislaus

Skvělý film a příběh zabývající se problematikou (ne)všedního života. Krásná krajina, hudba, skvělé herecké výkony (a to zejména Zuzany Bydžovské). Hodnocení strhávám za občasné nedostatky a za nepříjemné a protivné herce (viz Marek Daniel, Ladislav Šedivý - působili dost provokativně, v tom špatném slova smyslu). Celkově jde na české poměry o nadprůměr - 75%. ()

heyda

Jednoznačně skvělý scénář, přesvědčivé herecké výkony a překrásná vizuální stránka. Ale celý film pohřbil pán co měl na starosti stříh filmu, který je teda katastrofální. Tolik prázdných a zbytečně natahovaných záběrů jsem ještě v žádném filmu neviděl a zbytečně kazí dojem jinak z celkem zajímavého příběhu. Obrovská škoda! ()

Dr.film

Slibně vypadající kariéra Bohdana Slámy roste s každým jeho novým celovečerním počinem. Od nejistých Divokých včel přes mnohem výraznější Štěstí přichází Venkovský učitel jako komplexní film. Sláma tak grandiozně završuje svou avizovanou trilologii o osamělosti a hledání sebe sama.__Děj se dá na hrubo rozetnout na dva kusy. Jedním je intimní příběh osamělého homosexuálního učitele v podání Pavla Lišky - jeho ustálený projev a jemná mimika na diváka působí výborně a já tvrdím, že Liška tímto filmem ze sebe definitivně strhává nálepku „idiota“. Druhým dějovým kusem je farmářka Marie ve strhujícím podání Zuzany Bydžovské (zcela právem zasloužený Český lev). Bydžovská dokonale vystihla životem omlácenou ženskou, která již přestala věřit na zázraky a snaží se bojovat s osudem jak může.__ Práce s herci a jejich přesné vedení je zde posouváno ještě dál - a to díky dokonalé práci s kamerou. Ta proletuje prostorem v dlouhýh záběrech – nechybí vnitrozáběrová montáž a přeostřování herců. Sláma, tak dosahuje velká autenticity. Hudba je pouze diegetická - pokud to zapadá do konceptu scény.__Venkovský učitel je ve svých základech velice silným snímkem. Český film, na který se konečně dají klást pevná měřítka dokázal vystoupit na úrovneň evropského filmového artu. ()

Nej filmy roku 2008

Nej filmy roku 2008