Univerzitní profesor Bob Kearns žije v kolébce automobilového průmyslu Detroitu s manželkou a šesti dětmi. Má na kontě několik malých patentů a baví ho vymýšlet novátorské věci. Jednoho dne ho napadne, že stěrače na oknech vozidel, když jen mrholí, by mohly stírat déšť v přerušovaných krátkých časových intervalech. Přítel Gil a jeho bratr mu poskytnou finance na vývoj a nechají nápad patentovat. Kearns později představí svůj vynález mamutí firmě Ford, jejíž vývojové oddělení zatím tento problém řeší bez úspěchu. Na první pohled je patrné, že mají o nápad zájem. Za několik týdnů však přichází Gil se špatnou zprávou, Ford prý už o stěrače zájem nemá. To je pro Kearnse šok a zároveň se obává, že automobilka jeho vynález okopírovala. Na setkání prodejců Bob uvidí nový model Mustangu, jehož hlavním vylepšením a prodejním trhákem jsou nové stěrače s přerušovaným pohybem. Bob si to nenechá líbit a pustí se do boje se špinavými praktikami obří automobilky. Neváhá zažalovat Ford za porušení patentu a odstartovat dlouholetý soudní proces s nejistým výsledkem. (TV Nova)

Morholt

Boj Davida s Goliášem poxté. V tomto případě jde o uznání autorství intervalových stěračů. Greg Kinnear tady hraje vynálezce, kterému Ford ukradne patent a on se rozhodne domoci se svých práv skrze soudní proces. nezajímá ho finanční vyrovnání. Jde mu jen o to, aby bylo veřejně řečeno, že autorem patentu je on a že byl Fordem podveden. A právě ta umanotost na mě občas působila až protivně a to, jak jde Kearns přes mrtvoly, v tomto případě se jedná o jeho rodinu, mi přišlo celkem na palici. Zejména ve chvíli, kdy chtějí zástupci automobilky vše smáznout víc než tučným vyrovnáním. A vlastně ani to, co předcházelo sporu mě nijak nechytlo za srdce. Místy jsem se i nudil. Vše vyrovnal až samotný soudní proces, kterému byl díky Bohu věnován velký prostor. Sice se tu tvůrci nevyhnuli tradičním americkým klišé proslovům, které do hollywoodského filmového soudnictví neodmyslitelně patří, ale i tak jsem hlavnímu hrdinovi držel palce, aby svůj boj dovedl do zdárného konce. Takže konečný dojem je pozitivní, ale tady víc než kdy jindy platí, že to mohlo být lepší. 65% ()

F.man

Je "fajn" mít své zásady, je "fajn" bojovat za pravdu a je každopádně "fajn" nenechat se vykořisťovat nadnárodní korporací. Je taky docela "fajn" koukat na Flash of Genius. On je to totiž vážně "fajn" precizní snímek, který k případu Bob Kearns versus Ford přistupuje věrností historického přepisu. Možná proto už ale není tak "fajn" fakt, že vším tím precizním realismem se vytratilo nějaké "filmové" (ne příběhové) pojítko. Jasně, dívá se na to dobře, ale k vyššímu hodnocení to chtělo něco více, než jen natočení biografického snímku. Každopádně film stojící za zhlédnutí... Vážně "fajn". ()

NinonL

Kladně hodnotím námět, jen víc takových filmů. Celkově ale na mě film příliš nezapůsobil. Nedokázala jsem se dostatečně vžít do pozice hlavního hrdiny, jeho osud šel mimo mě. Proto průměr. ()

Makky

To zadostiučinenie, potreba spravodlivosti, možnosť niečo dokázať... Flash of Genius nie je práve z tých najpútavejších snímkov, ale na konci uspokojí a dobrý pocit je na mieste. ()

peiton

,,Pre toho barmana je to len obyčajný stierač,ale pre mňa je to Mona Lisa."Profesor Robert Kearn je cieľavedomý,húževnatý muž,ktorý sa neuspokojí z finančným vyrovnaním (hocikto iný by sa na tak vysokú cenu ulakomil),ale jemu ide predovšetkým o spravodlivosť a správnu vec.Neprestáva ma udivovať ako veľké korporácie dokážu strhnúť na seba všetku pozornosť,ukradnúť patent (tak isto to bolo aj pri Zuckerbergovom Facebook-u) a vylízať celú smotanu a ešte navyše vykorčuľovať z toho celého ako víťazi.Špinavé zákulisie mocných gigantov,ktoré by išli aj cez mrtvoly len,aby dosiahli svoje.U tohto neviem či je lepšie cúvnuť a dať ruky preč,alebo sa ,,biť až do krvi".Vynálezca Robert Kearn sa bil až do konca a zvíťazil.Neviem ako teraz,ale spravodlivosť v justícii vtedy ešte existovala.Prečo nedať tomuto plný počet. ()

Garson

Inženýr Bob(Greg Kinnear) při jízdě autem za deště dostane nápad na intervalový stěrač,který zrealizuje ve své garáži.Svůj nápad nabídne automobilce Ford a už si začne plánovat jak bude vyrábět tisíce těchto stěračů,ale bohužel jeho plány se rozpadnou hned po tom co půjčí svůj prototyp automobilce a ta začne s výrobou a instalací do aut sama.Bob se cítí ukřivděný a okradený a tak vyhlásí automobilce Ford soudní válku.Díky tomuto kroku se mu rozpadne jeho manželství a ztratí všechno co do teď měl.Právník z Fordu mu několikrát nabídne mimosoudní vyrovnání,ale Bob pokaždé odmítne.Před vynesením rozsudku mu společnost Ford nabídne mimosoudně 30 miliónů dolarů,ale opět bezúspěšně.Na Bobově místě bych to také odmítnul,protože vždycky jde jen o cíl a vabank je často jediná možnost v důležitých životních situacích.Nakonec soudní spor Bob vyhraje a je mu přiznáno odškodnění 10 miliónů dolarů,ale ta spravedlnost které se dočkal ho potěšila nejvíc.Film mi připomněl případ malíře Vovkaniče,kterému soud před měsícem zamítl žalobu na automobilku Škoda Auto.Také udělal tu chybu,že své návrhy automobilů půjčil designérům ze Škodovky a oni podle nich začali vyrábět automobily KODIAQ a KAROQ.Jasně,že pár věcí si vývojáři upravili po svém,aby to v případě soudního sporu nevypadalo jako kopie návrhu a malíř Vovkanič u soudu ostrouhal.Jak málo stačí něco cenného nechtěně darovat a nemít z toho vůbec nic užitečného,jen problémy?Stačí fakt málo. ()

Figu

Krásnej příklad toho, jak z absolutního ničeho, uděláte celkem slušivou zajímavou libůstku. To nic je stěrač a ta libůstka už tenkrát tolik potřebnej cyklovač. Dnes pro nás taková samozřejmost. Ovšem jedna věc je to vymyslet, ta druhá, umět to prodat na správný místo. Tady ten druhej bod hrubě neklapl a začíná takzvanej boj o patent! Pěknou zábavu přeju! 75% ()

pakobylka

Nekonečný, zdánlivě předem prohraný boj poznamenaný chronickou únavou (hlavního hrdiny, nikoli tvůrců) ... protože co můžete získat, když vyhlásíte válku gigantu, který se na vás dívá shůry a má v záloze ty nejlepší právníky ? Nicméně ani případné, byť dosti nepravděpodobné vítězství Davida nad Goliášem vám prostě nemůže vrátit všechen denní i noční čas, věnovaný soudním tahanicím, dlouhé roky poznamenané psychickými problémy, ztrátou zaměstnání - a rozpadem rodiny. Může snad nashromážděná negativa vymazat nebo alespoň vyrovnat pocit zadostiučinění ... či jakákoli finanční kompenzace ? Obávám se, že nikoli ... a velcí hráči na to spoléhají. Vždycky spoléhali - a proto zpravidla nehrajou fér. Oni dávají v sázku obnos, který je nepoloží, který představuje jen maličkou kapku ve veletocích jejich podnikání, zatímco pro obyčejného člověka mohou být jen náklady spojené se sporem likvidační. Oni neobětují sami sebe, protože pro jejich černé koně, vyslané k podupání práva, je to jen práce, nic víc. Nicméně nějak mi chyběla lupa, která by víc přiblížila jak osobní život Boba Kearnse, tak i jednotlivé kroky na jeho trnité cestě za spravedlností, neboť prezentované scénky separované v krátkých časových úsecích to tak úplně nedokážou. Díváte se na ně a přitom necítíte tu nezměrnou tíhu, která se skrývá uvnitř, což je docela škoda - tím spíš, že příběh vychází se skutečnosti. Průměrně svítivé 3* ()

ic

Co ve filmu opomněli zmínit je aspekt bizarnosti celého soudního sporu. Protože celý obvod o který šlo je velmi jednoduchý, typický úkol do hodiny elektroniky na úrovni dnešní střední školy. Film se to snaží vykreslit jako nějakou vědu, ale fakt ne ani tenkrát ani dnes nejde o nic složitého. Má pak ten první kdo s tím přijde získat obrovské bohatství, když jde o věc kterou by dokázaly udělat miliony lidí jen některým by to třeba trvalo o týden déle než jiným? ()

Icefist

Nejvíc mě to bavilo u soudu, což teda nebyla zvlášť dlouhá část, ale nějakou dobu už to je, co jsem viděl ve filmu tohle mé oblíbené prostředí, takže jsem si to užil. Líbil se mi Kinnear, hrál všechny fáze hlavní postavy přesvědčivě a vyváženě a tím pádem snímku dost pomohl, protože na ústřední osobě všechno stojí. 70 % Oblíbená část- pointa se slovy v knize ()

filmharmony

Příliš americký sen. Ten kdo se nedá, tomu právo nakonec dá za pravdu. Příběh sám je silný. Přesto mi něco nesedělo. Příliš mnoho patosu? Prostředky sdělování. Filmový výprodej. Prilis mnoho nevyužitých možností, hluchá mista, snadno odhadnutelné. Úctyhodná je trpělivost a neústupnost hlavní postavy (až protivná), pěkné jsou scény u soudu a naivita vlastní obhajoby bez znalostí, jak to chodí. To, že na sebe film zdaleka nevydělal je ale škoda. ()

majo25

Filmov, ktoré sú postavené na boji Dávida s Goliášom je veľmi veľa; tých, ktoré sú podľa skutočného príbehu už menej. Boj o patent, ako už názov sám jasne napovedá, je zameraný hlavne na spravodlivosť v demokratickej spoločnosti. Takej spoločnosti, kde sa dokonca sama obeť môže hájiť a na moje prekvapenie aj vyhrať. Súd vo filme je postavený skôr pre diváka ako podľa reálií. Inak by sme sa na súde nedozvedali pochyby o samej podstate patentu ako takého, naviac, ak sa jednalo o patentový súd. Jasné, divák sa skôr sústredí na to, o akú drobnosť sa vedú spory a súdy a z nich vyplývajúce paranoie, ztraty blízkych a tiež ztrata zdravého úsudku. A ako dokáže takáto drobnosť pohltiť jedinca, ktorý tým riskuje takmer všetko. ()

GrooveJump

Nevim, ohraný scénaristický postup zabalený do "krásné" kinematografické iluze, zapadající do průměrně zfilmovaného příběhu. ()

LiborGondek

Bojoval o to, co je správné, nikoli snadné. Obětoval tomu značnou část svého života, přišel o rodinu, přesto nepolevil a nakonec také vyhrál. Správná otázka je, zeptáme li se, zda to bylo vítězství pro něho. Pravděpodobně to bylo vítězství nejen pro něho, ale zároveň pro všechny, kteří se kdy ocitli v podobné situaci. Nemám nejmenší pochyby o tom, že stejně, jako tehdy postupoval Ford, postupují nadnárodní společnosti do dnes. Díky takovým lidem, jako byl doktor Kearns, čas od času někdo vrátí tyto podniky zpět do reality, kde si prostě nemohou dělat vše, co si zamanou. 80% ()