Smrt čeká všude

• USA The Hurt Locker (více)

Je-li válka peklo, proč se tolik mužů hlásí do armády? V době, kdy se armády skládají nikoliv z rekrutů, ale z dobrovolníků, a muži se dobrovolně pouští do vojenské služby, je adrenalinové prostředí bojiště silným a neodolatelným lákadlem, často přímo závislostí. Snímek je napínavým příběhem elitních vojáků, kteří mají jedno z nejnebezpečnějších povolání na světě – uprostřed bojové vřavy deaktivují bomby. Když se nový seržant James (Jeremy Renner) ujme špičkového pyrotechnického týmu, překvapí své dva podřízené, Sanborna a Eldridge (Anthony Mackie a Brian Geraghty) tím, že je vtáhne do smrtelné hry městských bojů. James se chová tak, jako by mu nedocházelo, že může zemřít. Zatímco se oba muži snaží svého nového velitele udržet pod kontrolou, ve městě kolem nich se rozpoutá naprostý zmatek a Jamesova skutečná povaha se ukáže způsobem, který všechny z nich navždy poznamená. (oficiální text distributora)

Sheldra

Jak je ksakru možný, že se tohle do kina nedostane, ale grandiozní stupidita typu Stmívání ano? Jednoduše: u tohohle potřebujete zapojit mozek a vytěsnit vše, co víte o amerických válečných filmech. No vážně, není tu zrovna klasicky vystavěný příběh, nejsou tu tradiční hrdinové, ochotně umírající za vlast, nejsou tu jasná vodítka, která vám říkají, co si máte myslet. Místo toho vpadnete doprostřed situace vypjaté jak malé gatě, kdy je od začátku jisté, že se něco posere, kteréhožto podezření se po celou dobu nezbavíte - s tím se smiřte. Díky skvělé práci s kamerou máte po celou dobu pocit, že nesledujete film, ale že jste v té kaši s nimi. Budu opakovat, co už napsalo x lidí přede mnou, ale Jeremy Renner je prostě fantastický a celý film tak nějak táhne. Ovšem zbytek obsazení nijak zvlášť nezaostává a role všem padnou jako ulité (i když ty velké hvězdy se tu mihnou tak na 5 minut, ale klid, oni to v pohodě zvládnou i bez nich). Žádné poselství typu "válka je špatná" nečekejte - nejde tu o moralizování, Hurt Locker je nezaujatý a věcný, nestaví se na ničí stranu. Říká: takhle to prostě je. Právě proto mě to asi tak sebralo, takže nemůžu nejít do nejvyšších čísel. 100% ()

Mikarda

Skvělá hudba, Renner a Mackie! Moc mi ale nepadl scénář - pět minut jsem seděla jak přikovaná, půl hodiny nuda, pak opět akce (bomba vybuchne? nevybuchne?) následované nudou... A k tomu ještě ´Beckham´. Achjo... Aspoň konec (proslov k synovi) mě oslovil, jinak jsem polovinu filmu prozívala. ()

Chrysopras

Lepší než Avatar? Jistě. Nejlepší film roku? Těžko. Vyzdvihnul bych efekty a slušnou kameru. Ostatní na průměru a nebýt konce, průměrná by byla i má známka. ()

d-fens

ocenenia : BAFTA 2009 - Najlepší film ◘◘◘◘ Výborná spomienka na zmätenosť Black Hawk Down a dejovú nevýraznosť Full Metal Jacket .... poňatie vojny v Iraku očami ženy, ktorá má asi fakt "koule" na správnom mieste :)) .... ok, samotné hodnotenie je naozaj skôr na horných 4*, postava "vojaka bez strachu" pôsobila trošku "terminátorsky", ale vlastne môžu prácu pyrotechnika robiť iní chlápkovia ako James? takýto týpkovia musia mať v sebe naozaj riadnu obsesiu výbušninami a zároveň maximálne chladnú hlavu - a asi aj city (viď vzťah s rodinou)..... a túto psychologickú črtu sa cez vcelku prázdne dialógy a Rennerov v podstate nevýrazný herecký prejav presne podarilo do filmu dostať, rovnako ako aj jej konflikt s uvažovaním bežného mariňáka, chrániaceho si v prvom rade vlastnú prdel (postavy Eldridge a Sanborn) .... a len taký môj osobný rebríček troch najobľúbenejších scén z filmu - 3. nákup v obchode v závere (asi pre väčšinu prekvapenie :), 2. ostreľovanie v púšti, a No.1, scéna z predposledného dňa pobytu - nevinný Iračan ako obeť fanatikov... tam mi naozaj zovrelo hrdlo a v duchu som preklínal hajzlov, čo to dokážu urobiť.... a ako "bonus" smrť dobráckeho lekára, ktorý si myslel, že úsmev a priateľské vystupovanie je najsilnejšou zbraňou vojaka :-/ .... v podstate, z uvedených scén je asi jasné, že som bol plne na strane Amíkov (a ich irackých spojencov), takže asi aj preto dávam zaujato plné hodnotenie.... ale nemyslím si, že by som bol až tak ďaleko aj od samotného pohľadu režisérky, ktorej určite nešlo o nejaké moralizovanie a spytovanie si amerického svedomia á la O.Stone..... pre mňa je Hurt Locker verný obraz Irackej vojny, vyzdvihujúc presne to, čo si z nej všetci najviac pamätáme - samovražedné alebo nastražené bombové útoky (každý nech si ich strojcov nazve ako chce - ja pre nich žiadne lichotivé označenie nemám!).... 85% ()

Bonaparte.

Tak tento snímek se povedl. V podstaťe válečný film, avšak z jiného pohledu. Z pohledu pyrotechnika. Zkrátka originál... Měl jsem možnost vidět v kině a 90% pro tento film se nebojím použít. ()

Huntelaar

Pro mě nakonec Smrt čeká všude skončila na 4 hvězdách, ale s hodně odřenýma ušima a především díky Rennerovi. Největší zádrhelem byl pro mě příběh, který mi přišel bez kloudného oblouku, nebo-li vývoj postav nebyl skoro znát. Přišlo mi to jako výsek z dokumentu elitní vojenské jednotky z válečné zóny, který si divák bude pamatovat pár dní, ale strašně rychle vybledne a zestárne. Mimo to mě pobavila "životnost" známějších herců na plátně. ()

Petroff

Oscara za nejlepší film roku bych teda nedával, ale film dobrej... Jen hlavní hrdina na mě trošku moc kovboj :D ()

kagemush

Ex plozivní film.(westernové schéma - Vopravdovskej chlapák (trocha posedlosti neuškodí) proti něčemu-už zase na scéně--,--a že to o nás chlap(c)ech točila žena?,-a kdo tu tvrdí že Bigelow je žena? :-)) ()

JOHN.NY

Hurt Locker je dle mého jednoznačně dosud nejlepší snímek z Iráku. Doufám ale, že tohle není vrchol tohoto námětu, protože takové téma si zaslouží víc. Každopádně velice příjemné překvapení. Koněčně žádné moralizování, ale tvrdá realita.. ()

ilemas

Tak tohle že porazilo Avatara? Netvrdím, že to je špatný film, ale asi jsem z toho důvodu od toho čekal víc. Mnohem lepší bylo Odsouzení k boji. ()

Beagle

Fandila jsem tomuhle snímku na Oscarech a pomohlo to. Má totiž, na rozdíl od Avataru, nějaký rozumný děj. ()

Petrasuvicka

Víc než film to připomíná jakýsi válečný dokument a náhled do psychiky obyčejného vojáka. Dokonale zobrazuje situaci, co dokáže válka udělat s myslí a mozkem původně normálního člověka. Do té doby mě nenapadlo, že by válka mohla být stejně účinná droga jako kokain. Inspirativní snímek, který si i přes svou neuvěřitelně dlouhou stopáž, protože se to strašně vleklo, zaslouží ocenění a Oscara má právem, ale stejně jsem se u toho docela nudila. ()

Joe321

Surové nahlédnutí do práce jednotky pro zneškodování výbušnin. Přišlo mi to lepší než Mariňák. Možná protože je to trošku reálnější a civilnější. Před kamerou se dějě pořád něco zajímavého a prostě celkově to ne mě zapůsobilo věrněji něž právě Mariňák. Těšil jsem se na Pearce, Fiennese a Morse, jenže ti jsou tam kluci dohromady na deset minut. Pad vyklidí pole. Možná kdyby místo Rennera (pro mě ne moc sympaťák) zůstal právě Pearce, bylo by to trošku lepší. -"I can't. There's too many locks. There's too many. I can't do it. I can't get it off. I'm sorry. You understand? I'm sorry." ()

M.i.k.e

zcela určitě zatím nejlépe zpracovaný film z irackého prostředí a pro mě nejlepší válečný film od dob Černého jestřába (co se moderní války týče).Tempo sice není tak zběsilé jako u výše zmiňovaného,ovšem to filmu ani trošku neubírá na působivsti.Ten každodenní strach,stres,napětí a na druhé straně skoro až "fascinace" válkou z filmu přímo čiší a nikterak neškodí,že celý film vlastně nemá nějakou nosnou zápletku (viz BHD),že některé Jamesovi akce jsou možná až moc heroické,ani že herecké obsazení je vcelku neznámé (o to uvěřitelnější je) a ti opravdu známí (Fiennes,Pearce,Morse) snímkem jen prosviští... ()

MartinNDL

Vzít si tým pyrotechniků byl brilantní tah. Netáhneme silnej příběh přes mariňácký svaly a počty zářezů na pušce, ale představujeme ohromnou sílu a utrpení po psychický stránce. Zasranost a nesmyslnost války není důvodem nezachraňovat v ní lidské životy a neriskovat svůj. Ruční kamera, neokoukaní herci, žádný gradující příběh, jenom totální realistické a upřímné pojetí. Tobruk posunutej o několik levelů výš. ()

kombajn

**** každopádně, ale u Avataru jsem se teda bavil daleko víc, takže tu záležitost s Oskarama moc nechápu. Teda jako bylo to lehce filozofické, kamera krásně špinavá a dokumentární, přesto nasnímáno s láskou. Chápu, že to většinu chlapů a vojáků může chytnout za srdíčko. ()

Lischai

Příběh tomuto filmu chybí jako sůl. 131 minut náhodně rozsypaných epizodek z Iráku je přece jenom trochu moc. ()

rakovnik

Skvělá akce, od začátku do konce. Opravdu napínavý snímek, ale jak by mohl být nenapínavý film o práci pyrotechnika v Iráku. Brilantně natočeno, skvěle zvládnuto, některé scény jsem sledoval skoro bez dechu. Těšil jsem se, až budu vojáci v kasárnách, abych se mohl nadechnout na další porci napětí. Vynikající film, který určitě doporučuji ke zhlédnutí. ()

Kathryn Bigelow chystá útok na Ameriku

Kathryn Bigelow chystá útok na Ameriku

13.05.2024

Je tomu již sedm let od té chvíle, co první režisérka, která vyhrála Oscara za nejlepší film, přinesla svůj poslední snímek Černobílá spravedlnost. Kathryn Bigelow, jenž se do filmových análů navždy… (více)

100 nejlepších filmů režírovaných ženami

100 nejlepších filmů režírovaných ženami