Smrt čeká všude

• USA The Hurt Locker (více)

Je-li válka peklo, proč se tolik mužů hlásí do armády? V době, kdy se armády skládají nikoliv z rekrutů, ale z dobrovolníků, a muži se dobrovolně pouští do vojenské služby, je adrenalinové prostředí bojiště silným a neodolatelným lákadlem, často přímo závislostí. Snímek je napínavým příběhem elitních vojáků, kteří mají jedno z nejnebezpečnějších povolání na světě – uprostřed bojové vřavy deaktivují bomby. Když se nový seržant James (Jeremy Renner) ujme špičkového pyrotechnického týmu, překvapí své dva podřízené, Sanborna a Eldridge (Anthony Mackie a Brian Geraghty) tím, že je vtáhne do smrtelné hry městských bojů. James se chová tak, jako by mu nedocházelo, že může zemřít. Zatímco se oba muži snaží svého nového velitele udržet pod kontrolou, ve městě kolem nich se rozpoutá naprostý zmatek a Jamesova skutečná povaha se ukáže způsobem, který všechny z nich navždy poznamená. (oficiální text distributora)

FilmFan24

Válka je jako droga...jenže namísto extáze přichází kruté vystřízlivění. Střípky složené ze zážitků jedné roty během válečné mise v Iráku pojí pouze časová linie do vystřídání nováčky. Zvolený způsob filmového vyprávění bez nosné dějové linie je hodně autentický a tak jako vojáci během bojového nasazení nevědí, co se bude dít za chvíli, neví to ani divák. Autentické, drsné a syrové...a pak že válka je droga. Spíš kurva...s prominutím. ()

beran-ek

Film o chlápkovi, co miluje bomby víc než svoje dítě.. 6 sošek? Asi jsem hodně nevnímavej! Roztahaná napínačka jestli to přece jenom bouchne nebo ne. Podle mě to snad nepředčilo ani Battle for Haditha. Film byl sice povedeně realistický, ale mohl jsem si při něm klidně odběhnout pro pití nebo na záchod a přitom o nic nepřijít, nebo být vytržen z děje. Alespoň je snímek udělaný tak, že jsem si s ním mohl povídat.. šlo se docela vcítit do situace, což na druhou stranu oceňuji, ale přesto mě tak nenadchnul jako většinu. Mezi 3-4 hvězdičkami. ()

salalala

Názorů už tady padlo hodně, s mnohými souhlasím. Osobně se mi Hurt Locker poměrně líbil, i když mi přišel silně nevyvážený. Na jednu stranu tu jsou fakt napínavé a silné scény (hned úvodní odpalování bomby, hledání bomby v mrtvém těle chlapce nebo pokus o likvidaci náloží na sebevražedném atentátníkovi), proti nim ovšem stojí až příliš dlouhé scény, ve kterých se nic neděje a hrozně se táhnou. Pozitivní je taky syrový dokumentární dojem z celého filmu, k čemuž přispívá výborná kamera a na ženu hodně odvážná a "cool" režie. Bigelow dokázala, že se může směle postavit vedle svých ostřílenějších mužských kolegů. Velmi dobrý mi přišel taky Jeremy Renner, kterému roli na válce závislého vojáka bez problému uvěříte, leč jeho motivaci pochopíte až na konci, což ale není jeho vina. Scénář je opravdu slabší a Oscara v tomhle případě nechápu. Proti ostatním ale nemám námitek - přece jen dát to Avatarovi se strašně plytkým příběhem by byl výsměch - můj názor. Rozhodně se za nějakou dobu na ten film ještě podívám, protože některé scény a momenty za to rozhodně stojí. Za atmosféru, nepředvídatelnost, kdy co vybuchne, výbornou kameru, režii a výkon hlavního hrdiny dávám velmi slušných 80%. Jediným větším negativem zůstává slabší scénář a hlavně přílišná délka, 130 minut je opravdu hodně. ()

Falconica

Vážně jsem tomu chtěla dát 4*, na to, že jsem ženská a tohle by mi nemělo řikat tolik co chlapům, tak to byl neuvěřitelně emotivní psychologicko-rozpitvatelnej snímek. Nikdo se tam vůbec nezabejvá správností války a takovejma těma blbinama. Jen prostě banda chlapů, co rozebírá bomby v naději, že to vydržej do konce. Jejich velitel už t toho života tak zmagořel, že se pro něj život stal jen kusem masa...trošku to ale zabil ten podivnej konec, přišel mi takovej nepatřičnej a plochej. ()

JohnMiller

Podľa filmovej ceny Oscar najlepší film roka 2009. Pre mňa je to zároveň najlepší vojnový film s prostredia vojny v Iraku. Byť pyrotechnikom v takých extrémne nebezpečných podmienkach kde aj malé decko ktoré prebehne cez ulicu znamená veľké nebezpečenstvo je úchvatné. Film má hustú atmosféru ktorú čerpá s faktu že bomba môže vybuchnúť kedykoľvek. Naturalistické a miestami dojemné( Scénka s bombou v dieťati). Jeremy Renner vo svojej životne role. Doteraz som ho videl iba v brakoch. ()

gegina31

I když obdivuji nelehký úkol vojáků deaktivujících bomby, tak tenhle film si víc jak tři hvězdičky nezaslouží. Bylo to hrozně nudný. Přišli k nějaké bombě, deaktivovali ji. Přišli k jiné, zase. A k další a k další. Co je pro mě nejtěžší na pochopení a co tomuhle filmu nikdy neodpustím, že dostal Oskara místo Avatara. Nemyslím, že si ho zasloužil. Nebylo na něm nic unikátního, nebyl ničím zajímavý. A ani nebyl natočen toho roku. Ale jak poslední dobou zjišťuji, tak pokud bude chtít nějaký režisér získat Oskara za film, tak osnova je jasná. Ať je co nejvíc nudný. ()

grogodil

Skvele a veľmi autenticky vykreslená morálka pyrotechnikov, žijúcich pod neustálym tlakom a v strese zo zákerných útokov radikálov, a ktorí už strihajú meter do civilu modliac sa aby sa ho vôbec dožili. A rovnako tak naozaj horúca, zaprášená a dusná atmosféra, kde poriadne napätie a strach dokáže rozpútať v podstate nevinne nakrivo zaparkované auto na ulici....proste vierohodné každodenné peklo, ktoré by ste nechceli absolvovať ani za generalov plat.... o miernom sklamaní z Battle for Haditha ozajstná bomba. ()

Skip

Jsem moc rád, že se akademici nenechali zblbnout avatarskou horečkou a pořádně se koukli i na tento na americké poměry nízkorozpočtový film a dali mu Oscara, stejně jako režisérce, která odvedla kus dobré a poctivé práce, za což klobouk dolů a upřímná gratulace. ()

Colonist

Zcela jistě povedený a napínavý snímek, ale ze sledování jsem si nic moc neodnesl a zítra si na něj už ani nevzpomenu... ()

Vědma

No jo, smrt čeká úplně všude, čeká na každého. Nechtěla bych být vojákem v Iráku ani nikde jinde, tam smrt ani moc dlouho nečeká, obdivuju je, zvlášť pokud tam jsou dobrovolně, umírat kvůli něčemu co by se jich vlastně vůbec nemuselo týkat. Moc se mi líbila scéna v závěru, kdy seržant James zmateně zírá na regály lupínků. Film je natočený dobře, ale nepřipadá mi vcelku ničím výjimečný, snad jenom tím, že jej natočila žena. Prolomila tím klišé, že ženy můžou točit jenom filmy o lásce. Protože jestli v tomhle filmu něco není vůbec, ale vůbec, je to láska. (to není výtka). Naprostá odtažitost k Arabům byla v rámci tohoto filmu v pořádku, ale chtělo to nějaký protipól a ten se v příběhu malého Beckhama vůbec nepovedl. A dávat plné hodnocení jenom proto, že se to opravdu děje? To je sice pravda a je to strašné, ale tohle je film a ne dokument. ()

Aleee89

Na Hurt Locker jsem byla hodně zvědavá. V udílení cen sem tam bodoval jako nejlepší film. A doufala jsem (před zhlédnutím), že by mohl prorazit i na Oscarech, protože cenu za nejlepší film opravdu nepřeju Avatarovi. Ovšem po zhlédnutí si říkám, to je ten film, který by měl vyhrát? A musím si odpovědět, že ne. Pro mě celkem nudný film bez nosného děje, který nepřinesl nic moc nového. Téma moderních válek (Irák, Afghánistán apod.) už je docela ohrané a válečné filmy obecně nejsou mé oblíbené. Ano, místy napětí tu bylo, herci se snažili, ale mě film moc nepřesvědčil. A navíc ta kamera. Na mě až moc hektická - samé zoomy, švenky a nakonec mě z toho bolí hlava. On to asi bude kvalitní film, jen se u mě trochu minul účinkem a taky přehnaná očekávání ho u mě trochu degradovala. ()

L_O_U_S

Hodnotím třemi hvězdičkami, ve výsledném efektu mě ale film příliš nezaujal. Při těch kamerových hrátkách jsem opravdu nevěděl, jestli mám uznale pokyvovat hlavou nebo vynadat tvůrčímu týmu za neustálé zoomy. (1 005., 9. X. 2014) ()

Dubro

Katka Bigelow šlape ako sa patrí a mám tým samozrejme na mysli réžiu. Nemanipuluje, ukáže ako sa to má robiť a tak je to dobre. Úroveň Jastraba film síce nedosahuje, no je porovnateľný s bojom o Hadithu (alias Odsouzeni k boji, neviem čo je mrchavé na originálnom názve?). Civilné herectvo účastníkov konania je tu určite plusom a prestrelka v púšti je isto iste najlepšou scénkou z filmu. Pochvala (nečítaj „pošvala“). 4,4 periodických. ()

Kopik

Herecké obsazení mi teda příliš nesedlo, podané to bylo pěkně, ale příběh mě celově zase až tak moc nechytl. V momentech kdy odstraňovali bomby či stříleli po té budce mě film hodně bavil, ale ty části mezi mě nesmírně nudili (prostě se mi film propadal do hlubin neutuchající zybtečné zdlouhavosti). Takže podle mě průměr a přišlo mi to až přehnaně dlouhé. ()

Eldrick

Zmrd čeká všude, i za kamerou. Ach jo, proč všichni musej brát do pazour digitál, když s nim neuměj?! Kdyby radši zůstali u celuloidu, bylo by to aspoň záživnější. Neskutečně sterilní film, kde herci zvůčných jmen jsou odsunuty úplně na vedlejší kolej a jsou v podstatě zbyteční, protože Hurt Locker postrádá něco jako postavy, děj, nebo scénář. Neskutečně nezasloužený Oscar. Nefunguje to jako digi-dokumentární drama z války, natož pak jako thriller. Zlatej BLACK HAWK DOWN. ()

Kathryn Bigelow chystá útok na Ameriku

Kathryn Bigelow chystá útok na Ameriku

13.05.2024

Je tomu již sedm let od té chvíle, co první režisérka, která vyhrála Oscara za nejlepší film, přinesla svůj poslední snímek Černobílá spravedlnost. Kathryn Bigelow, jenž se do filmových análů navždy… (více)

100 nejlepších filmů režírovaných ženami

100 nejlepších filmů režírovaných ženami