Atmosféra šedesátých let, okamžiky svobodného nadechnutí, nadějí i absurdních setkání, to vše se během několika hodin změní sovětskou okupací Československa... V horkém létě šedesátých let se mladý Tomáš (I. Lupták) chystá na studentskou brigádu do Anglie a celá jeho rodina (V. Preiss, P. Tomicová a N. Divíšková) nemá jinou starost než vypravit potomka na cestu. Jsme v Československu roku 1968. Tomáš tráví s kamarády a svou přítelkyní Táňou (M. Štípková) bujarou noc před odjezdem, Tánin mladší bratr poprvé odjel se svým kamarádem na klukovský výlet. Přichází ale ráno 21. srpna a předpokládané plány dostávají dějinným zásahem jinou podobu. Tomáš spěchá na nádraží, vlaky však nejedou. Kluci objeví na chatě ruského zběha a všude se střílí. Lidské vztahy se náhle komplikují a lidé stojí před nelehkými rozhodnutími. Toho srpnového rána se radikálně proměnily osudy tisíců lidí a vystaveni tragické oběti jednoho z chlapců proměňují se i hodnoty ústředních hrdinů Tomáše a Táni… (Česká televize)

hany83

Tři s hoodně zavřenýma očima. Plusy filmu- skvělý výkon Bardukova, hudba a...a co vlastně?Možná ještě tři představitelé starší generace (rodiče, babička, ačkoli babičku bych s chutí profackovala.-)). Je celkem problém, když je divákovi nesympatický hlavní hrdina, resp. hrdinové (včetně jejich umělých hereckých výkonů). Navíc mi připadá, že tvůrci nevystihli atmosféru srpna 68, jako by se pokoušeli naroubovat dnešní mentalitu do tehdejší doby...no nevím... ()

sew810

No, absolutní průměr v průměrných českých filmech, možná ješte o kousek horší. Nebavili jsme se u toho, nudili a zívali. Jen tak tak jsme to dokoukali. Možná pro pamětníky. ()

david666

Že jsem se já blbec nedíval na Chalupáře. Jako dát TUHLE blbost ve výročí okupace spřátelenými vojsky - to byl od ČT opravdu dáreček. A kde jste vyhrabali ty "herce"? To zase byl výkon. ()

esmoke

Nejsmutnější na tomto filmu mi přišla skutečnost, že to cele mohlo dopadnout úplně jinak a to mnohem lépe. Na téma jsem se těšil, ale celkové zpracování je uplně be ducha námadu a všeho... škoda ()

miza

Odbydeme svoji práci a budeme doufat,že lidé budou spokojeni.Bohužel ta filmařina byla opravdu odbytá.Samá nuda až z toho je smutno. ()

sgtWolk

Celý film za 3 hvězdičky. Líbilo se mi hlavně využití motivu natáčení amerického filmu Most u Remagenu v Davli, ale na druhou stranu mě štvala ta ruská písnička Málčík. Tu poslední čtvrtou hvězdičku jsem přidal jen díky písničce Babička Mary. ()

Zapinka

Nemastné, neslané... Scénář nezajímavý spíše nudný. Někteří herci také za moc nestáli, nebýt bezvadné hudby Tomáše Klusa tak moje hodnocení je nižší. ()

beruskaska

Příšerné herecké výkony obou mladých herců jsou natolik degradující, že přebíjí jinak zajímavou zápletku. Takové školácké výkony nespraví ani Nina Divíšková s Viktorem Preissem. Ale hudba Tomáše Kluse, správně krylovsky laděná, to je největší deviza jinak zcela děsného filmu. Zaujme "ruský Brad Pitt" Alexej Bardukov, který je fakt roztomilý... ()

rigby

Asi nejslabší pokus o vyrovnání se s minulostí a rokem 1968. Děj se vytrácí, jednotlivé postavy také, aniž by zanechaly jakoukoli stopu. Nezbyde nic, ani rozmázlá šmouha. Škoda, chtělo to nějak oživit. ()

ste

Až na Preisse hráli všichni strašně a neustálé přehrávání písničky Malčik dokola znovu a znovu mi ji už napořád zprotivilo, i když se mi ze začátku i líbila. ()

ajlonka

Jsem dost v rozpacích o čem měl tento film vypovídat. Z hlediska diváka nuda, nuda a ještě jednou nuda, zbytečně dlouhá. Z hlediska historičky chaoz. Co víc dodat. 114 minut se dá skutečně využít duchaplněji než shlédnutím tohoto filmu. Jedna hvězdička snad jen za to, že hudba je od Tomáše Kluse a toho mám ráda. ()

Vlkopec

Opravdu odfláknutý film. Drha už na to asi nemá (hlavně asi morální sílu a energii). A to jsem ho měl rád. Vzpomínám třeba na jeho Chladna z rána. ()

Chlo0opek

Filmařsky přitažlivá doba a takhle to zprznit:( Snad celou dobu jsem se u toho nudil a tolik nesympatických herců v jednom filmu jsem již také dlouho neviděl. Zkrátka nuda. ()

rezor

Jsem na rozpacích, zda tomu dát 2 nebo 3 hvězdy, nakonec sahám po 2* s tím, že má ještě půlku k dobru. Myslím si, že režisérovi vlastně nešlo vůbec o to, aby vytvořil nějaký příběh, ale spíš se snažil přiblížit atmosféru a hlavně náladu tehdejšího obyvatelstva, což si myslím, že se povedlo. Dobrná zápaletka v podobě ruského vojáka však asi nikoho neohromí a celý film by se dal více méně zkrátit o polovinu, neboť opakující se kulisy se po čase okoukají a nemůžu se nějak zbavit dojmu, že hlavní postavy značnou část filmu jen tak postávají, jakoby se snažili natáhnout film do celovečerní metráže. Na poprvé se to dalo, ale znovu bych se na to už s největší pravděpodobností nekoukal. 40% ()

BillyBob

Pokus o natočení dramatické historické události originálním způsobem zoufale nevyšel. Těch pár dějových liníí na sebe vůbec nenavazují a některé jsou docela zbytečné. Navíc na mladých neokoukaných hercích jde vidět, že nemají žádné zkušenosti a snaží se utáhnout film pouze na pár výrazech. K tomu jim nepomůže ani slabý scénář. Pro mě docela zklamání. ()

corax8

Příběh anti hrdinů. Jediné co mi přišlo zajímavé, byl pohled na den 21.8.1968. Není zde zobrazen tak jak se obecně vyprávý, jako tragedie. Porstě příběh lidí, které to, že přijeli okupanti vůbec nezajímá. tedy pokud by jim do odpolední pohody nezasáhl dezertér. Chybělo mi vysvětlení, proč se ti lidé takto chovají, nějak jsem je nechápal. ()

Nej filmy roku 2008

Nej filmy roku 2008