Zelená zóna

• USA Green Zone (více)

V roce 2003 se v okolí paláce svrženého diktátora Saddáma Husajna pohybují okupační vojska, snažící se stabilizovat vzniklou situaci. Velitel Roy Miller stojí v čele elitního armádního týmu a má za úkol najít zbraně hromadného ničení. Jejich údajná přítomnost byla hlavní záminkou k invazi spojeneckých sil do Iráku. Zpravodajská služba dodává Millerově jednotce souřadnice míst, kde se zbraně nacházejí. Jenže když vojáci dorazí k jednomu ze skladů, jsou překvapeni, že je prázdný. Je to již třetí místo, kam jeho oddíl dorazil a nic nenašel. Při poradě velitelů Miller upozorňuje, že informace od zpravodajců jsou špatné a naprosto nepřesné. Hned v zárodku je umlčen lidmi z tábora prozatímního šéfa irácké správy Clarka Poundstonea. Naopak jeho oponent, agent CIA Martin Brown, nabízí Millerovi pomoc. S přispěním poznatků novinářky Dayneové začíná Roy rozkrývat tajemné vazby vedoucí od vysoce postaveného generála irácké armády až k pohlavárovi Pentagonu, operujícímu v Iráku. (TV Nova)

Ogrb

Mám nehoráznou slabost pro dvojku Greengraas-Damon, Zelenou zónu jsem tak logicky dosti očekával. Těžko teda bude zakrývat zklamání, který mě po filmu zachvátilo. Technicky ošetřenej je film skvěle, to je jasný, Greengraas je profík a je to cítit z každýho políčka filmu. Jenomže ta strojová dokonalost není vždycky ku prospěchu věci a totální absence emocí pak tutově ne. Matty hraje na svý poměry dost průměrně, Isaacs měl taky už světlejší chvilky a tak se králem stal parádně sednoucí Brendan Gleeson. Po traileru jsem čekal nářezovej akční thriller, ale dostal jsem sice zajímavej a angažovanej, ale pořád docela nudnej filmík dosti připomínající Scottův Labyrint lží. Chtělo to bud jít víc do hloubky tématu (Syriana) nebo naopak na hloubce ubrat a přidat na povrchních věcech jako je akce (Království). Oba tyhle filmy sice cílí specifičtěji, ale tenhle kompromis zas vyvolá rozpaky u všech. 6/10 ()

gamcak

Politicky absolutne nekorektny film. Ale budis, asi nebol urceny pre europskeho divaka. P.S. Chcem tu satku Jasona Isaacsa. :) ()

Bounded

Politický thriller je téma, které už je tak omleté, že se málokdy objeví něco originálního. Plus a zároveň mínus je to, že se jedná o scénář podle "skutečných událostí". Plus je to proto, že se nastavuje zrcadlo, mínus, protože stejně víte jak to dopadne. Pozor spoiler: WMD se prostě nenajdou a svět se to dozví. To co se potom stane mezi začátkem a koncem můžete sledovat s odporem i zaujetím, mě to prostě minulo. Ten film totiž neobsahuje nic tak významného, kvůli čemu bych si ho musel pustit znovu. Akce je málo (i když některé efekty střelby a rudých světlic nabývaly až uměleckého dojmu), Greengrass točí, ale podle mě ho svazuje scénář, Miller je klaďas, ale nějak mi to bylo jedno (protože nebýt jeho, tak není ani příběh a jeho postava je málo propracovaná), a Powell se sice umně vyhnul typickým východním rytmům, ale nepředstavil nic nového. Tudíž říci na závěr NEČEKEJTE čtvrtého Bournea, je sice na místě, ale podle mě nečekejte ani film léta. A ještě jedna myšlenka: moc neholduju filmům, které i když jsou vážné, tak nemají ani špetku humoru. Celý film neobsahuje jedinou sarkastickou poznámku, jediný zapamatovatelný dialog, aby to celé nepůsobilo moc holywoodově. A to je možná chyba, protože, pak to opravdu mohl být spíše dokument. ()

BadWolf

Čekal jsem to mnohem lepší a ze začátku to vypadalo fakt dobře. Bohužel se pak příběh moc nerozvijí a konec taky nepřinesl nic zajímavého. ()

Taffey

Včera jsem byl v Cinestaru na Zelenou zónu a jelikož znám všechny tři bourneovky jako své boty, musím reagovat na názor POMA, přestože jsem demokrat a jeho názor mu vůbec neupírám. Je, samozřejmě, hloupost, filmy o Bournovi se Zelenou zónou jakkoli spojovat, nebo je porovnávat. Je to úplně jiné prostředí, jiná atmosféra, Damon je v úplně odlišné situaci. Jako obvykle mu věřím každé slovo i gesto. Ale ať uvažuju, jak uvažuju, nevím, kde vzal POMO ty zábavné prvky v Bournem a že má Bourne lepší muziku. Právě s precízního sladění obrazu, děje a hudby u Zelené zóny jsem byl u vytržení. Jasně, žádná pecka a la Extreme Ways od Richarda Halla v podání Mobyho, v Zelené zóně nenajdete. Ale mnohdy mi běhal mráz po zádech. To sice v Bournem taky, ale nemůžu tvrdit, že by Powell v ZZ odvedl horší práci. Na tento film by měli chpdit povinně středoškoláci v prvním ročníku, aby si udělal osobní představu o tom, co je to válka a jak špinavá je politika. Úžasný film. Na velkém plátně, v originálním znění s titulky a prostorovým soundem je to úžasný zážitek. Pět hvězdiček sice nedám, škoda, že členění je tady tak nahrubo, tak dám 90%. ()

FvP

Možná jsem něco zaspal, ale mám dojem, že ti kujóni americký nikdy nepřiznali, že saddám zhn nepěstoval. A já bych se byl za toho bushe klidně dál hádal. Přestanu se dívat na filmy a přepnu na událostě. ()

frredy

svižně natočené,ač jsem to nečekal tak přehledný děj jen ten konec mi přišel zbytečně natahovaný možná to bylo způsobeno spánkovým deficitem uvidím po druhém zhlédnutí // Filmová noc 2010 ()

dydl1

Moc se mi to líbilo,film se řine,tak jak to divák potřebuje,pěkný střih,hudba fajně.Jó jsou tam nesrovnalosti a za některý momenty by si Matt Damon už v armádě neškrtl,nebo skončil ve vojenským vězení,ale tady to nevadí.A ani trocha kýče neublížila. ()

playboy_05

mám radost pokaždé když vidím v seznamu tvůrců jména Greengrass a Damon, ale ze Zelené zóny mám rozporuplné pocity...nápad dobrý, hlednání WMD na pozadí politické hry, navíc z médií dobře známé...ale finální problém jsou postavy (kdo by to byl řekl po superpromyšlené trilogii o Bournovi)..."jednonohý tlumočník" wtf...hold Roy Miller není Jason Bourne, takové Body of Lies se mi líbilo víc a to DiCapria nemusím ()

john.h

Skvěle natočené, nenudí to, opírá se to do aktuální problematiky a rozhodně si to nebere servítky. Je vidět, že válka v Íráku byla a je jeden velký nesmysl. A i kdyby byla alespoň jedna desetina filmu okopírovaná od reality, je to docela smutné, jak to v USA na nejvyšších místech, ale koneckonců i v jinejch zemích, chodí. ()

BaronX

Velmi jednostranný a zjednodušený pohled na dění v Iráku, teď jsme všichni chytří, ale předtím ... je dobře že se to stalo, ať už pro vyhlášení války posloužilo cokoliv, je správné, že je Saddám mrtvý - pro tyto diktátory nesmí být na světě místo. Stále je spousta zemí, ve kterých vládnou šílenci připravení zabíjet - je potřeba je eliminovat se stejnou razancí... Tečka. ()

stiewe

Ještě, že v americe nemůže vláda cenzurovat protiválečný filmy jinak by jsme se těchto zajímavých filmů nikdy nedočkali. Tvrdá realita války v Iráků a intriky vládních představitelů jsou až zarážející. Matt Damon zraje jak víno a každým dalším filmem si mě dostává víc a víc. Těším se na jeho další skvělý výkony. ()

Raven_PWL

Nečekal jsem od tohoto filmu vůbec nic, ale nakonec jsem byl rád že jsem ho shlédnul. Jsem přesvědčený že tak nějak podobně jak popisuje film to s Írákem a Saddámem bylo. Za film dávám 3* za obsah 5.* ()

Greengrass a Hanks versus piráti?

Greengrass a Hanks versus piráti?

06.06.2011

Paul Greengrass to i přes pověst kvalitního filmaře nemá v Hollywoodu lehké. Jeho poslední film Zelená zóna byl totiž propadák. A znáte to – prachy jsou až na prvním místě. Původně britský filmař si… (více)

Greengrass kašle na Bournea

Greengrass kašle na Bournea

03.12.2009

Nejdřív se říkalo, že Paul Greengass a Matt Damon jsou plní entusiasmu, pokud jde o čtvrtou akci „agenta bez minulosti“. Pak ale šly dobré vztahy Greengrasse a studia Universal do kompostu. Důvod?… (více)

Čtyřky útočí

Čtyřky útočí