Zelená zóna

• USA Green Zone (více)

V roce 2003 se v okolí paláce svrženého diktátora Saddáma Husajna pohybují okupační vojska, snažící se stabilizovat vzniklou situaci. Velitel Roy Miller stojí v čele elitního armádního týmu a má za úkol najít zbraně hromadného ničení. Jejich údajná přítomnost byla hlavní záminkou k invazi spojeneckých sil do Iráku. Zpravodajská služba dodává Millerově jednotce souřadnice míst, kde se zbraně nacházejí. Jenže když vojáci dorazí k jednomu ze skladů, jsou překvapeni, že je prázdný. Je to již třetí místo, kam jeho oddíl dorazil a nic nenašel. Při poradě velitelů Miller upozorňuje, že informace od zpravodajců jsou špatné a naprosto nepřesné. Hned v zárodku je umlčen lidmi z tábora prozatímního šéfa irácké správy Clarka Poundstonea. Naopak jeho oponent, agent CIA Martin Brown, nabízí Millerovi pomoc. S přispěním poznatků novinářky Dayneové začíná Roy rozkrývat tajemné vazby vedoucí od vysoce postaveného generála irácké armády až k pohlavárovi Pentagonu, operujícímu v Iráku. (TV Nova)

Pořez

Vůči některým jiným filmům jsem byl asi přísnější, ale tak už to chodí a na věci Greengrasse mám prostě slabost. ()

saltonsea?

Válka v Iráku v Bournově stylu. Asi po 40 minutách jsem se přistihl, že nesleduji film, ale přemýšlím o jiných věcech. To není zrovna příznivá vizitka. ()

Dimo

Mr. Greengras je mistr své práce. Tohle byl spád jedna báseň. Od začátku do konce, bez vydechnutí. Herci, děj, hudba. Bál jsem se, aby kamera nebyla příliš roztřepaná, naštěstí ale roztřesenost střídaly klidné záběry - to kvituji. Musím upřesnit, že trailer vůbec nepředstaví film takovým, jakým skutečně je - vynikajícím válečným filmem, který dýchá na záda takové perle, jako je paní Bigalow "Smrt čeká všude". ()

Gixian

Green Zone je povedený politický thriller, jehož akční složka připomíná ochutnávku z Black Hawk Down. Toto spojení fikční konspirační zápletky (nudně přímočaré, ale krásně zasazené do historických reálií) a naturalistického zobrazení života američanů i iráčanů v Iráku těsně po jeho obsazení, mě chytil a nepustil po celé dvě hodiny stopáže, která utekla jako voda - Greengrass+Damon je prostě kombinace, která mě nemůže zklamat. Narozdíl od podobných filmů (Kingdom, Hurt Locker) chybí hlubší charaktery postav (i hlavní postavy jsou velice ploché, divák se o nich nedozví de facto nic - nejspíš ústupek rádoby-dokumentárnímu vyznění filmu). Konkurenci Green Zone naopak dohání svou dynamikou a absencí hluchých míst. Celkově u mě tak na čtyři hvězdičky. ()

foundation

Znova Greengrassova vynikajuca praca na reziserskej stolicke. Je nad slnko jasnejsie ze film sa nemohol vyhnut porovnavaniu s predoslou Bournovskou seriou to muselo byt jasne ako reziserovi tak Damonovi. Takze z mojho pohladu sa sice kvalitou nejedna o dalsieho Bourna ale faktom zostava ze ide naozaj o vyborny film. Technicka stranka na jednotku, herci hraju ako o zivot. Nie je moc co vytknut. Snad len ako to smerovalo ku koncu pozrel som sa na hodinky o jeden krat viac ako by sa patrilo :). Doporucujem. Cista poctiva pracicka. ()

Wopat

Zpracování kvalitní, ale ta náplň byla nudná. V posledních letech američtí tvůrci chrlí příliš mnoho filmů o válce v Iráku a všechny jsou na jedno brdo. Hlavní postavu tvoří voják nízké hodnosti a la "velím si sám". Pohybuje se svévolně po válkou zmítané zemi a dělá si, co se mu zachce. Viz Hurt Locker, i když ten byl o poznání lepší kvůli své pyrotechnické originálnosti. ()

sumperacek

Sympaticky do sebe amíci nechají prát. Každej ví jací jsou, jiní nebudou a budou takoví už asi pořád. A ani hrdina Matt na tom nic nezmění. A to byla i hlavní myšlenka tohoto filmu. ()

Stíba

Greengrassův rukopis v jeho předchozích filmech mě opravdu hodně zaujal a Zelenou zónou se definitivně zařadil mezi moje nejoblíbenější režiséry. Nedoufal sem, že by mohl navázat na skvělou práci jakou předvedl s Damonem u Bournea ale on to dokázal a to v natolik komplikovaném iráckém prostředí. Jeden z nejlepších válečných filmů co jsem viděl s pro ně netypickým ale v tomto výsledku skvělým zpracování. ()

mi-ib

"Vaše vláda chtěla slyšet lež, pane Millere. Chtěli odstranit Saddáma a udělali to. Proto jste tady." Hodně se mi líbilo to, na co chtěli filmařu poukázat. Na to že záminka zahájení války v Iráku byla úplně jiná než ta oficiální. Takže zápletka je zde opravdu slušná. Jenže celé tohle poselství je podáno hrozně středoproudě. Opět se tu objevuje to, že hlavní hrdina ač člen americké armády jedná na můj vkus dosti svéhlavě na vlastní pěst. Já si prostě představuju organizační strukturu v armádě trochu jinak. A ty "ratatata scény" už přece nemůžou nikoho bavit. Film je to béčkový, ale celkem pěkně natočený a s zajímavým sdělením. Dávám slabé 3*. ()

Cruchot

Řemeslně výtečně zvládnuté, ale tak nějak chladně odtažité. K postavám jsem si nedokázal najít cestu a příběh samotný není vyprávěn kdovíjak poutavě. 70% ()

Yomega

Tak nevím. Na jednu stranu je Green Zone řemeslně úžasně natočený, dotýká se zásadních otázek ohledně rozpoutání konfliktu a má neuvěřitelný spád. Na stranu druhou má těžko uvěřitelný děj i když je zasazen na pozadí skutečných událostí, málo vykreslené postavy a přehnaná snaha o dynamiku způsobuje občas zmatené a nepřehledné scény. Celkově film určitě stojí za zhlédnutí, ale obávám se, že stejně jako film letí zběsile kupředu se i vytratí z paměti. ()

Torgal

Chvalabohu sa tento film nesnaží tváriť ako polodokumentárna kritika americkej invázie do Iraku ale jedná sa o plnohodnotný akčný film kde sa zhodou okolností hľadajú (neexistujúce) zbrane hromadného ničenia. Osvedčený trojblok režiséra Greengrassa, herca Damona a skladateľa Powella opäť šlape na plné obrátky a nedá vám vydýchnuť až do konca. Musím sa ale priznať, že ma záverečná naháňačka nočným Bagdadom príliš nebavila a prijal by som explozívnejšie finále. 7+/10 ()

truby

Tohle je špatnej Bourne. Jednoduše - téměř dvouhodinový záběr vojenské akce, suše a technicky. Vůbec žádné mezilidské vztahy, až na vzath nadřízený a podřízený. Matt Damon, který se bez samopalu nedojde ani vychcat. To neni nic pro mně. ()

papaguy

Je sympatické, že Amíci (někteří) jsou ochotni vytáhnout svoje špinavé prádlo a natočit takovýto film s jasným vzkazem. Nemůžu se ale zbavit dojmu plytkosti. Byť dobře zfilmované (a vezdejší zaměření většiny komentářů tomu nasvědčuje: "málo akce, moc akce, lepší než Bourne, horší než Bourne..."). Zpravodajské a mediální hry, komplikovaná domácí politická situace a chaos, který vypukl po svržení diktátora, jsou ve filmu jen rámcově naznačeny. Tímhle tedy režisér diváky příliš nezatěžoval a tak si hlavní podíl ve vyprávění mohly ukrojit akční scény (kterým se nedá upřít slušný spád). Mě osobně by u takto závažného tématu spíš vyhovoval opačný poměr akce vůči rozkrývání pletich v nejvyšších kruzích. Klíčová postava uvědomělého, ale naivního kulhavého Freddyho působila jako z nějaké pohádky o národním obrození. Možná to ale bylo jen těmi dialogy. V Bagdádu jsem tehdy nebyl, takže nemohu posoudit, jak to tam opravdu vypadalo, ale některé záběry působily dost prvoplánově (USA honorace povalující v Saddámově paláci u bazénu a popíjející koktejly, zatímco obyčejným Iráčanům chybí voda). Srovnávání s filmy o agentu Bourneovi není na místě. - Žánrově, ani příběhem. Jediné, co ty filmy spojuje, je Matt Damon a John Powell. Zajímavé komentáře: LuckyDuckie, xxxdvorixxx, Castor, Shadwell ()

Deever

Srovnání s Bournem to s nesnese a příběh je celej dost na hlavu (zřejmě způsobeno předlohou). Ale je to skvěle natočený, dobře zahraný a s oslnivou výpravou a efekty. A hraje tam Matt Damon. ()

tranquill

"Vy nemáte rozhodovat, co se tady dít, pane!" Vynikající válečné drama, které neustále udržuje napětí. Pro mne zajímavější film než např. Černý jestřáb sestřelen. Konečně někdo, kdo píchnul do vosího hnízda, protože na tom, jak USA vyvolávají konflikty něco bude. Ne, že bych nebyl pro to, že se svrhnul Saddámův režim, ale Američani si ke své "pomoci" vybírají jen pro ně opravdu lukrativní země, pokud se jedná např. o nějakou africkou zemi, tak je to už nezajímá... ()

dakarin

Nadprůměrný akční snímek, výborná kamera, atmosféra i příběh. Sympatický agent CIA Brendan Gleeson (skvělý V Bruggách - 2008) ve vedlejší kladné roli jako bonus ;-) ()

michald99

Tenhle film je vlastně Bourne.... jen zasazen do vojenského prostředí a smíchaný s trochou sestřeleného Černého Jestřába. ()

Razzor_82

"Proč sakra na všech místech nic nenajdeme?" Válka v Iráku a fiktivní hledání zbraní hromadného ničení. Silné  téma ve kterém ale známe už pravdu dopředu. Po technické stránce je to výborně okázale natočeno. Akční scény a napětí mají říz . Místy rozklepaná kamera působí autenticky.  Matt Damon potvrzuje opět roli sympaťáka. Škoda, že ten konec zkončil až moc Hollywoodsky.  7/10 ()

Greengrass a Hanks versus piráti?

Greengrass a Hanks versus piráti?

06.06.2011

Paul Greengrass to i přes pověst kvalitního filmaře nemá v Hollywoodu lehké. Jeho poslední film Zelená zóna byl totiž propadák. A znáte to – prachy jsou až na prvním místě. Původně britský filmař si… (více)

Greengrass kašle na Bournea

Greengrass kašle na Bournea

03.12.2009

Nejdřív se říkalo, že Paul Greengass a Matt Damon jsou plní entusiasmu, pokud jde o čtvrtou akci „agenta bez minulosti“. Pak ale šly dobré vztahy Greengrasse a studia Universal do kompostu. Důvod?… (více)

Čtyřky útočí

Čtyřky útočí