Precious

• USA Precious (více)

Šestnáctiletá obézní Afroameričanka Claireece „Precious" Jones (Gabourey Sidibe) žije krutým životem. Nejen, že hlavní hrdinku psychicky týrá a ponižuje její matka (Mo´Nique), ale navíc čeká již druhé dítě se svým nepřítomným otcem. Oporou jí není ani okolní svět a školou prochází s dobrými známkami, aniž by si kdokoliv všiml, že neumí číst ani psát. Precious je někdy na dně, ale nikdy se nevzdává. Pod hrozbou vyloučení ze školy přijímá nabídku přestupu do alternativní školy. I když nezná význam slova alternativní, instinkt jí napovídá, že je to příležitost, na kterou čekala. Zde potkává trpělivou učitelku, paní Rainovou (Paula Patton). Precious nastupuje na novou cestu, která ji vyvede z temnoty, bolesti a bezmocnosti k lásce a svobodnému rozhodování. (oficiální text distributora)

ProNotor

Co říci, kouknout se na to, a pak si udělat vlastní obraz, jestli je tohle kurva normální a pak nemá být člověk předpojatý k barvě kůže. Tak se stala nějaká evoluční chyba nebo prostě tohle se normálně děje někde v tom zaslíbeném USA. Tak hlavně, že máme hodně tak zvaných "sluníčkářů". Dodělej si 8mou třídu a táhni na socku, aby tvoje matka mohla válet šunky doma, ponižovat tě a dělat si z tebe otroka. Samozřejmě, aby to nebylo málo, tak je tu další aspekt. Ale zase prozradit vše není ono, něco se musí nechati divákovi, aby si sám dal všech pět dohromady. Pak se světe div, že jakožto celkem normální jedinec, se musím opravdu nasrat a ač to u mě nebývá zvykem, tak se moje vnitřní já ozývá a říká si: "Nejsi rasista". Načež vole buď v klidu, může se to stát i "bílejm", no co si budeme povídat i my jsme hovada. Prostě a jednoduše hrůza a jestli tohle se děje, tak mám obavu o budoucnost naší generace a natož těch dalších. Je to film k zamyšlení a možná jsem se trošku nechal unést, ale je-li toto opravdu možné, pak jsem opravdu znechucený. 4* i přes velký odpor k tomu, co film vše obsahoval. ()

tomtomtoma

Precious chce ohromit nepřehlédnutelnou společenskou závažností. Vyjevuje skutečnosti, o kterých se veřejně nehovoří a snad ani nesmí. Pohledem se uhýbá z prostoru jejich existence a pozornost se zavádí raději na opačnou stranu. Jsou nedílnou součástí prosperující společnosti, byť na zašantročeném konci všech jejich zájmů. Jsou všude tam, kde reality neslibují prožívání, ale jen přežívání. Tam, kde dochází k největšímu ideologickému rozkolu mezi vábničkou spotřebních pseudohodnot a desilusí tíživosti. Intenzivní kumulace katastrof a způsob provedení formou bezprostřední zpovědi již tolik nenadchne. Sapphire čerpá z vlastních zkušeností, odvaha k očišťující pravdě je i v současnosti vzácná. Pokud raději zavíráme oči, budeme překvapeni, nebo znechuceni. V opačném případě film potěší, i když můžeme o upřímnosti pochybovat. Hlavní postavou životní balady je Claireece "Precious" Jones (zajímavá Gabourey Sidibe), uvězněná v bludišti omezenosti zvrácené výchovy. Jedinou jiskřičkou naděje je ochotně podaná pomocná ruka. Bez ní by byl jen apokalyptický zmar, s ní se může pokusit i o nemožné. Nejtragičtější postavou je Mary Lee Jones (pozoruhodná Mo'Nique), matka i sokyně Precious. Omezenost i vlastní životní zkušenosti a vyžadovaná pozice společenského outsidera se zvrhla v temnou podobu života. Zde nejsou city, ale jen pudy a frustrace. Vše se mění v úpadek, možností jsou jen ztráty, ziskem je jen ukojení chtíče. Důležitou postavou je Blu Rain (šarmantní Paula Patton), šlechetná učitelka alternativní školní výuky. Její charisma a nepoddajnost je tolik potřebným lékem na traumatizované dívčí duše. Výraznou postavou je také paní Weiss (Mariah Carey), sociální pracovnice. Je jedinečnou ukázkou neschopnosti účinné, respektive jakékoli, pomoci od státních institucí, které lidskost a pomoc mají zvýrazněné na svých erbovních štítech. Z dalších rolí: pozorný zdravotní bratr John McFadden (Lenny Kravitz), imaginární přítel Tom Cruise (Barret Helms), svědomitá ředitelka školy Sondra Lichtenstein (Nealla Gordon), obezřetná babička Precious a Maryina matka Tootsie (Aunt Dot), či spolužačky z alternativní školy Rita Romero (zajímavá Stephanie Andujar), Rhonda Patrice Johnson (Chyna Layne), Jermaine Hicks (Amina Robinson), Jo Ann (Xosha Roquemore) a Consuelo (Angelic Zambrana). Závažné společenské téma si zasluhuje upřímnost a otevřenost. Film Precious se cestou k divákům snaží dojít co nejdále. Na přímé přistoupení již sice nemá dostatek sil, ale i ten zbytek dokáže ohromit. ()

danecek24

67. Zlatý Glóbus za rok 2009 - cena (1) - *Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Mo'nique + nominace (2) - Nejlepší film (drama), Nejlepší herečka (drama) - Gabourey Sidibe ()

Andre3000

Bohužel reálný a o to smutnější příběh, který musí dostat snad každého. Mladá dívka, která má své sny, ale krutosti jejích rodičů jí neustále ubližují. Postupem času se její svět mění a nachází to co neznala, přátele a lásku, kteří ji pomůžou. Její sny se mění a stávají se reálnými...dosažitelnými. ()

zette

Film misty pusobil az dokumentarne, mozna to bylo tim, ze jsem veril v autenticnost pribehu, ve kterem ani nemusime vedet, zda je ci neni podle skutecne udalosti, abychom tusili, ze takove rodiny skutecne existuji po celem svete. Bizarni, drsne s trefne. Trochu mi vadila kamera a v nekterych pasazich bych pridal na intenzite pribehu. Atmosferu to ma vsak poradnou a film se cloveku dostane pod kuzi. Skvely vyber hercu, vcetne jejich vykonu. Urcite se jedna o film, o kterem by se melo vedet. ()

Juto

Je to silný a dojemný zážitok, pretože na konci máte pocit, že ste neboli svedkami ničoho menšieho ako zrodu duše. 7/10 ()

Biggy

Zajímavá retrospektiva na život jedné týrané, znásilňované a podceňovacé holky z Harlemu, která se zezačátku jeví naprosto bez budoucnosti, když ale cestu najde, opět jí něco smete z cesty k lepšímu životu. Precizní kamera s kvalitními hereckými výkony, především Mo'Nique do které se člověk po chvilce úplně ponoří a hltá každé další gesto, výraz a pocit jejího charakteru. Celkový dojem hodnotím kladně až na některé nudnější momenty a jsem zvědav na budoucí tvorbu Lee Danielse a především brilantního scénáristy Geoffreyho Fletchera. 4/5 ()

fars

Budu se opakovat, ale je to tak jak je tu psáno - technicky a především herecky silná, precizní podívaná. Gabourey Sidibe vypadá jako king kong a ani toho moc ve filmu nenamluví, ale i tak mě prostě dostala. Před filmem jsem si říkal něco jako - film o tlusté černošce co ji sexuálně zneužíval otec? No paráda, to bude dvě hodiny citového vydírání s dojímavou hudbou a kdoví čeho ještě... ale ono to tak vůbec nebylo. Film je odvyprávěný z pozice Precios celkem syrově, bez příkras, bez nějaké sebelítosti, prostě tak jak to je. Proto na mě film zapůsobil tak silně. Palec nahoru. P.S: Lenny Kravitz měl hrát mužskou zdravotní sestru, ale hrál prostě Lennyho Kravitze, takže tam pokaždé jen stál, žvýkal žvejku a tvářil se cool... a stejně se mi líbíl :-) ()

Kolikokoli

No nevím, film to asi není úplně nejhorší, ale nepůsobil na mě, tak jak asi měl - do situace hlavní hrdinky jsem se nevžila a tak nějak celkově to šlo mimo mě. Příliš mi vadila ta jednoduchost a styl "všechno je špatné, ještě horší a nebo nejhorší". Postavy jsou buď absolutně kladné nebo absolutně záporné. Pokud chci vidět pořádný film o trápení a životě černochů z chudinských čtvrtí, pustím si Město Bohů. Prescious je dobrý film, ale myslím, že za rok si na něj ani nevzpomenu... ()

majo25

Aj ked je spracovanie slabšie, príbeh ma dostal, pretože najprv som to ani nechcel dopozerat, ale osud Precious bol natolko zaujímavý, že som bol zvedavý, ako to celé dopadne. Kvitujem poňatie dramatický scén humorným spôsobom i viacero odvážnych scén a dialógov. Naopak menším mínusom bola hudba. Hodnotenie: 80% ()

forsythia

Čas se resetuje v příbězích, které jsou vcelku o ničem, ale dobře se na ně kouká. Jo, čtete dobře, já zrovna nedávno koukala na film Na hraně zítřka. A když už všichni v komentářích k němu zmiňovali Hromnice, tak já je zmíním tady. No nebylo by super dát tuhle šanci někomu, kdo těch šancí v životě moc nemá? Možná by to vzal s povděkem, že má před sebou právě tolik času, aby všechno změnil. Jenže život je svině a film občas taky, takže tuhle šanci mají frajírci, co se na ně možná dobře kouká, ale ti, co se ve s***kách brodí celý život, z nich málokdy taky vylezou. A to podezírám scénáristu, že některé části tohohle příběhu jsou milosrdná lež. Že realita bývá ještě černější. ()

campix

Cenami ověnčené drama Leeho Danielse, který nás zahrnuje jedním afro-americkým příběhem za druhým. I já jsem se tedy musel podívat o čem byl ten Oscarový hype před několika lety. Bohužel není Precious zrovna šálkem mého čaje. Jedno z těch dramat, na které se strašně špatně dívá a dokáže ve Vás vyvolat hodně nepříjemné pocity. To je na jednu stranu dobře, ale sledování Precious bylo pro mě čirým utrpením. Tíživý příběh, skvělé herecké výkony, ale znovu už opravdu ne. ()

moviefilm

Nebudem tu nič písať o kvalitách filmu, pretože je ozaj excelentný a treba ho vidieť. Poviem len jedno:Výkon Mo´Nique patrí k najlepším, čo som kedy videl. Oscar je v tomto prípade povinný! ()

Lenny a Alanis fušují do filmu

Lenny a Alanis fušují do filmu