Precious

• USA Precious (více)

Šestnáctiletá obézní Afroameričanka Claireece „Precious" Jones (Gabourey Sidibe) žije krutým životem. Nejen, že hlavní hrdinku psychicky týrá a ponižuje její matka (Mo´Nique), ale navíc čeká již druhé dítě se svým nepřítomným otcem. Oporou jí není ani okolní svět a školou prochází s dobrými známkami, aniž by si kdokoliv všiml, že neumí číst ani psát. Precious je někdy na dně, ale nikdy se nevzdává. Pod hrozbou vyloučení ze školy přijímá nabídku přestupu do alternativní školy. I když nezná význam slova alternativní, instinkt jí napovídá, že je to příležitost, na kterou čekala. Zde potkává trpělivou učitelku, paní Rainovou (Paula Patton). Precious nastupuje na novou cestu, která ji vyvede z temnoty, bolesti a bezmocnosti k lásce a svobodnému rozhodování. (oficiální text distributora)

marhoul

Tento film na mne zafungoval dokonale. V určitou chvíli jsme zmáčkla stop, šla do dětského pokoje a vzala svou spící dceru do náruče. Být v kině, musela bych utíkat domů. :-) Myslím, že Gabourey Sidibe měla dostat Cenu americké akademie. A když by náhodou nikdy v ničem jiném nehrála, zůstane pro mě stejně nezapomenutelná jako například Náčelník v Přeletu nad kukaččím hnízdem. :-) Mimořádný výkon. ()

lola3121

Deprese nejvyššího řádu. Takové rodiče aby člověk pohledal, milující otec, který dcerušce právě udělal druhé dítě, a matka, která se tou nebožačkou taky nechává obšťastňovat, pokud jí zrovna nenadává, že je k ničemu. Nevěřím, že by se z tohohle marasmu někdo dokázal vlastním úsilím dostat. Zaujala mě sociální pracovnice v podání Mariah Carey, která tady kupodivu není za hvězdu, ale normální ženskou, a hlavně vskutku oskarový výkon Mo´Nique. Přesto pochybuju, že bych si to chtěla někdy pustit znovu. ()

heyda

Pokud chcete pocíti depresi, pusťte si Precious. Tady menší výňatek z filmu: ..."Bězte do prdele! Vy nevíte nic o tom, čím jsem si prošla! Nikdy jsem neměla přítele, otec mi řekl, že si mě vezme. To bych přece neudělala, to je přece kurva protizákonné... Nikdo mě nemiluje. Láska pro mě nikdy nic neudělala. Láska mě bila, znásilňovala, nazývala mě zvířetem, dávala mi pocit zbytečnosti a bylo mi z ní zle!!!"... 80% ()

mat.ilda

Past na emoce s návnadou, která láká, potíž je, že jsem trošku rozmlsaná vybranějšími laskominami, takže tentokrát míjím obloukem a odnáším si bez jakékoliv újmy na citech další kousek skládačky, co nezapadá do amerického snu, obohacená pouze šokující novinkou ze vskutku neomezených možností - navzdory pravidelné školní docházce existují v USA inteligentní! studenti, co v sedmnácti neumí číst! Ale! Při troše štěstí na správné lidi není důvod držet se při zemi - zbývá dokončit střední a pak na vysokou, u přívažku čtyř stovek liber živé váhy a dvou dětí, při dočasném pobytu v "domě na půl cesty", se dá mluvit o smělých, nikoli však nemožných plánech, nu a já se divím, že se ještě divím... Zpětně si uvědomuji, že nejvíc jsem se zabavila přemýšlením, jestli ta sociální pracovnice je, kdo si myslím, že je... a byla i s kolegou Kravitzem fakt dobrá :-) ()

Stanislaus

Opravdu silný příběh, který může napsat jen sám krutý a nevyzpytatelný život. Zajímavý námět a prostředí. Skvělé ženské herecké výkony - zejména Mo´Nique, která měla dost velký podíl na celkovém dojmu. Neuvěřitelně kvalitně sestříhané a prostříhané scény. Kvalitní práce s kamerou a opravdu pikantní scénář. Je to jeden z těch filmů, nad kterým budu ještě dlouho přemýšlet a budu si ho v duchu přehrávat ... 80%. ()

mcb

Explicitností k velkému umění. A funguje to překvapivě dobře. Silný skutečný příběh obohacený ještě silnějšími hereckými výkony zastiňuje režisérův záměr explicitně šokovat a zároveň dojímat diváky po hordách o životě na dolních stupních společenského žebříčku. Jenže v tomto případě se záměr obrací v pravdu a Precious je vážně docela silné kafe – jak pro notorické plakálky, tak i bezpáteřní cyniky. ()

Larky

Napřed ke kladům tohoto filmu - velmi povedené herecké obsazení v čele z naprosto excelující Mo'Nique, v roli odporné a zlé matky, Gabourey Sidibe se ujala hlavní role poměrně obstojně a člověk jí prostě musí fandit. Zápory - Zejména v první půli, jsem se občas dost nudil...děj nikam moc nepospíchá a hlemýždím tempem se sune k očekávanému vyvrcholení filmu, narozdíl od některých ostatních uživatelů šel celý film emočně mimo mě...samozřejmě že jsem hlavní hrdince přál, aby se dostala ze spárů své zlé matky, ale nijak zvlášť jsem to neprožíval...navíc v některých scénách to po dialogové stránce poněkud skřípalo. 60% ()

Katullka

Ten film má neuvěřitelný děj, pohltil mně hned, až jsme mu to nechtěla dovolit. Neuvěřitelný osud v neuvěřitelném podání... Mo'Nique mě naprosto ohromila! Wow! ()

Handle

Šlo by to i líp, ale stejně to bylo docela silný kafe. Tvůrci filmu sice mohli přitlačit na pilu (nejspíš by se z toho dala vytěžit větší ''oscarovina''), ale mně se právě líbilo, že si film na nic nehrál a ukázal nám život jedné černošky bez sentimentu, bez srdcervoucích scén - prostě tak, jak to je. Musím říct, že já jsem tomu filmu věřil vše a ''líbil se mi''. Hlavně jsem si u filmu říkal, že ty problémy, co někdy řešíme my, vlastně ani problémy nejsou... Docela působivý snímek! ()

rawen

Silné sociální drama, které sice občas sklouzne k banalitám a kýči, ale jen v drobnostech, postupem času získává na síle a autenticitě a rozhodně si zaslouží pozornost, nejen kvůli hereckým výkonům. 8/10 BTW: vůbec jsem nepoznal Mariah Carey, zřejmě proto, že bych ji tady v tom naprosto nečekal :) PPS: hehe a on tam navíc hrál i Lenny Kravitz! :) ()

BoPo

Ach, tá oskarová porota. Znova nám do hlavy tlačí tie silné životné príbehy. Tentoraz prišla na raz černošská tlustoprdka ktorá nemá perspektívu, ale má svoje sny. Znie Vám to ako sračka? To si ešte ale musíte pridať pokusy hudobných hviezd o herectvo. Presne tak. Mariah Carey a Lenny Kravitz nás skúsili dostať svojím talentom. A ako veľký bonus dostanete ten krásny výraz hlavnej hrdinky, ktorý jej vystačil na celý film. Skutočný oskarový skvost ako sa patrí. ()

Tommassi3

"Měla jsem si tě nechat vzít, ty děvko, protože stojíš úplně za hovno.." Stejně ukrutně kýčovitý jako vyhypeovaný bizár !! ()

bouncer

Tolikrát jsem si "fuj" neříkal ani u většiny hororů jako u tohoto snímku. Otázkou je, zde je to dobře nebo špatně. Precious působí na city velmi zákeřně a hlavní hrdinku prostě MUSÍTE litovat. Jenže takhle to není ono, divák se nevyvíjí a neprožívá s hlavní postavou. Nesedl mi styl vyprávění, ani pojmutí celé dramatické události. Takhle si bohužel drama nepředstavuji. Co ale musím pochválit, je skvělá hudba a silný závěr. 60%. ()

BigDeal

Veľmi silný príbeh, ktorý nesú herecké výkony, scenár a realistickosť, darí sa mu prenášať všetky pocity z plátna na diváka. Pri Oscaroch som bol síce nahnevaný, že ukradol sošky filmu Up in the air, ale po zhliadnutí musím uznať, že zaslúžene; zakaždým, keď sa dej presunul k Precious domov, hrozne som sa bál čo sa stane a keď dala Precious podržať svojej matke dieťa, bol som napätý viac ako pri nejakom horore. 90% ()

moviesfan

Z Precious mám zvláštní dojem. Příběh je krutý a některé situace byly dost odporné. Vadil mi občas kýč, který se ve filmu objevil, např. představy slávy apod. Myslím si, že toho šlo ušetřit. Obsazení Lennyho a Mariah do menších rolí byla poměrně dobrá volba. ()

Suzie05

Něco takového na člověka dokáže zapůsobit. Jsem docela ráda, že film není zbytečně přiklášlován sladkou a srdcervoucí hudbou, o to silnější je můj požitek z něj. Mo'Nique si toho Oskara právem zasloužila, její výkon je zcela ohromující a perfektně provedený. A navíc je tak úžasný pocit, že jsem idelál ženy, jakou Precious vždycky chtěla být. =D ()

Lenny a Alanis fušují do filmu

Lenny a Alanis fušují do filmu