Precious

• USA Precious (více)

Šestnáctiletá obézní Afroameričanka Claireece „Precious" Jones (Gabourey Sidibe) žije krutým životem. Nejen, že hlavní hrdinku psychicky týrá a ponižuje její matka (Mo´Nique), ale navíc čeká již druhé dítě se svým nepřítomným otcem. Oporou jí není ani okolní svět a školou prochází s dobrými známkami, aniž by si kdokoliv všiml, že neumí číst ani psát. Precious je někdy na dně, ale nikdy se nevzdává. Pod hrozbou vyloučení ze školy přijímá nabídku přestupu do alternativní školy. I když nezná význam slova alternativní, instinkt jí napovídá, že je to příležitost, na kterou čekala. Zde potkává trpělivou učitelku, paní Rainovou (Paula Patton). Precious nastupuje na novou cestu, která ji vyvede z temnoty, bolesti a bezmocnosti k lásce a svobodnému rozhodování. (oficiální text distributora)

F.man

Dobře silná facka. Ještěže Daniels sem tam používá některé fresh prvky, inovativní kameru, a snaží se situaci zlehčovat tím málem pěkného, které můžeme v tomhle příbéhu najít. Jinak se ale jedná o koncentrovaný hnus, který je o to horší že ho napsal život. Pokud toužíte po filmu, který vám svět znechutí zase o něco více, Precious je správna volba. He looks just like his father. ()

draggo

Film o tom, jak je na hovno, když jste tlustá, ošklivá, negramotná a těhotná černoška nakažená AIDSem, kterou šikanuje její vlastní podobně tlustá matka. A o tom, jak je fajn, když se vás ujme alternativní učitelka, která vám ukáže jak dál se životem. Pro dívky, které mají podobné atributy jako hlavní hrdinka (viz výše) je to asi fajn inspirace, pro všechny ostatní spíš utrpení. /40% a 2*/ ()

NinonL

Wow, hodně drsný příběh. V průběhu filmu jsem několikrát měla pocit, že se hlavní hrdince už nic horšího nemůže stát, děj mě však utvrzoval v tom, že bohužel ano. A nebyly to zvěsti "vycucané z prstu", protože věřím, že podobné věci se dějí čím dál tím víc. Viz několik případů týraných dětí u nás z poslední doby. Precious sociální pracovníci "objevili" po 16 letech, kolik dětí si tak hrůzné zážitky nese po celý život. Výborné ztvárnění rolí dcery i matky. ()

Z0oMb3E

Silný, silný, silný film. To, čo môže človeka v živote zastihnúť, čo všetko sa dokáže v živote pokaziť a ako s tým dokáže človek vyrovnať. Film však aj o tom, že na ozajstných priateľov sa dá naraziť na ton najnepravdepodobnejšom mieste. Dej filmu je naozaj príšerný, a na konci vám neostane nič iné len mrazenie na chrbte. Od začiatku sa divák dokáže stotožniť s hlavnou hrdinkou a prežíva každú útrapu jej pohnutej existencie. Gabourey Sidibe sa svojej roly zmocnila na výbornú, ale jednoznačne najväčšia filmová mrcha, akú som kedy videl je tu jej matka. Na to, čo predviedla Mo'Nique na to sa nezabúda. Z niektorých reči mi bolo opäť až nevoľno, a útok na moje city a nervy sa im podaril na výbornú. Výborný snímok, ktorý si zaslúži ďalšie zhliadnutie. Nevylučujem, že potom pôjdem s hodnotením do plného počtu. ()

MartinezZ

3.4.2010 ~ "Největší dramata píše sám život." ~ Jak byste se zachovali, kdyby s vámi bylo odmalička zacházeno jako s onucí? Dennodenně je vám vpíráno, jak nepotřební, neužiteční jste, naprosté nuly, které jen hnusně vypadají a neumí vůbec nic. Jste póvl, který jen ostatním ničí život, se svým vlastním otcem čekáte druhé dítě a jediné, k čemu na světě jste, jsou peníze z dávek od státu. Tak si to vyžerte! ~ A tohle má Poklad na talíři každý den. Tohle a mnohem víc. Zamlklá a všemožně týraná a zneužívaná dívka Claireece Precious (Poklad) Jones žijící v Harlemu. Navíc jí nebylo naděleno ani na kráse, svojí postavou vyčnívá a nelze ji přehlédnout. Je jí šestnáct a má své dětské sny. Sní o slávě, o krásném příteli a o tom, být skvělou matkou. Je jí šestnáct a s jejím vlastním otcem čeká už druhé dítě. To první, holčička, má ještě Downův syndrom. A aby toho nebylo málo, pro svoji matku, neustále rozvalenou u televize a žijící jen z podpory pro Poklad a její dcerku, je jen nádeník bez možnosti vlastní vůle. ~ Když se na základní škole dozvědí, že je Poklad už podruhé těhotná, vyloučí ji. Novou šanci jí dává až alternativní škola, třída maturitní přípravky. Teprve zde nachází Poklad podporu, která by jí mohla pomoci k lepším zítřkům. Ale jaké zítřky jsou ty "lepší"? ~ Už když jsem před předáváním Oscarů o tomhle filmu slyšel a četl, říkal jsem si, že tohle je typický "Oscarák", film zacílený na Oscara. Dnes s odstupem a poté, co jsem film viděl, je mi naprosto jasné, proč film tuhle sošku nedostal. Tohle by asi v domovině rozvířilo moc otázek, takhle přeci ta slavná, úspěšná Amerika, země neomezených možností, nevypadá. Oscara dostal pravý Američan nasazující život za Ameriku kdesi v písku tam někde daleko za vodou u Marsu. (Hurt Locker) ~ Co u Oscarů ale nechápu, jak mohla tohohle panďuláka dostat Sandra Bullock. Za to, co předvedla naprostá filmová novicka Gabourey Sidibe v roli Pokladu, bych jí toho Oscara dal. Naopak Oscara za vedlejší roli dostala Mo'Nique za roli Pokladiny "matky". ~ Precious je zástupce filmů, u kterých si sice neodpočinete, ale taky na ně hned tak nezapomenete. Zkuste se podívat na tenhle film a říct si, které vaše problémy jsou doopravdy problémy. ~ "Slečna Dešťová skoro vyskočila z kůže, když zjistila, že jsem nikdy nebyla u lékaře. Vůbec netuší, že jsem svoje první dítě porodila v kuchyni na podlaze, zatímco mě matka kopala do hlavy." ()

snoopik

Někdy si člověk říká, že některé příběhy se ani nemohly stát....A ještě bych uvažoval pro novou nominaci na Oscara. Oscar za nejlépe ztvárněnou zápornou roli. Matka hlavní postavy - to je snad zlý sen...člověka takového charakteru bych střílel! ()

Tayen

Tak tohle byla síla. Život jí hází klacky pod nohy a ona se vždycky zvedne a bojuje. Mnohdy mi ta neštěstí připadala dost přehnána: těžká obezita, šikanující matka, negramotnost, dvě děti s vlastním otcem, z nichž jedno trpí Downovým syndromem a nakonec HIV. Netuším, jestli je něco takového možné, a kdybych se dočetla, že film byl natočen podle skutečné události, věřila bych spíš ve schopnost scénáristů pěkně přikrášlovat. Herecké výkony na výbornou, jen kdyby o Mo'Nique nebylo tolik slyšet v souvislosti s její zálibou se ukazovat zarostlá od hlavy až k patě. A probůh, poznali jste někdo Mariah Carey v roli sociální pracovnice, aniž jste se mrkli do titulků? Ta holka je zajímavá i bez dokonalého Hollywoodského nalíčení. ()

GodComplex

Nesnasim Hip-Hop a tenhle film je syrovy zensky Hip-Hop. Je ale fakt, ze jedna vec se Precious povedla dokonale - skutecne realisticke zobrazeni extremne prisernych socialnich a rodinnych podminek. Tohle neni prijemna podivana, sledovat obezni negrini v nehostinnych americkych podminkach, ktera je brutalne sikanovana jeste obeznejsi negrini, jeji matkou, skutecne neni neco co clovek sleduje se zajmem a potesenim, obzvlast kdyz se jim do toho vseho hnusu jeste ke vsemu narodi male negratko. Zajimave byly cameo rolicky Lennyho Kravitze a Marriah Carey, kterou jsem vubec nepoznal a zjistil jeji identitu az v titulcich, kupodivu hrat umi. Fuj, to byl ale hnus, nicmene jestli mate radi ultra realisticka neprijemna rodinna dramata z cerneho prostredi, je to neco pro vas. 3/10 ()

Macejko

Najväčším problémom Precious je to, že neustále prehadzuje strunu medzi krutosťami života hlavnej hrdinky podávanými realisticky a podávanými s nadhľadom. Divák sa tým pádom nemá čas preladiť na poňatie novej scény, diametrálne odlišné od predchádzajúcej, a tak ho dianie nedokáže emocionálne zasiahnuť v takej miere, ako keď by sa film rozhodol raziť iba jednu cestu. Ak by sa táto snímka vykašľala na odľahčovanie vážnych situácii (pomocou vsuviek so spievaním gospelu alebo modelingového fotenia), bol by Precious dokonalým filmom. Obzvlášť vzdávam úctu hercom- každý jeden (až na Lennyho Kravitza) podáva výkon priam oscarových parametrov. Dokonca aj Mariah Carey hrá perfektne, a to už je čo povedať. ()

Vojcl

Nic pro slabé povahy. Realistický emočně neuvěřitelně silný snímek, jenž se dokázal vyvarovat samoúčelného citového vydíraní. Herecké výkony jsou tak uvěřitelné, až z toho mrazí. Ačkoli dávám pět hvězdiček, jen tak se na to znovu asi nepodívám. ()

ABLABLABLA

Krásný film se smutným příběhem, který ponouká člověka zamyslet se nad tím, jak to na světě chodí. Celý film jsem velmi prožívala a to, jak dokázali herci jako Mo'Nique a Gabourey Sidibe sehrát své role...tak to je něco tak udivujícího. Díky nim jsem matku Precious nenáviděla z celého srdce a naopak Precious přála, aby nakonec měla své dvě děti a jejímu otci i matce se dostalo zadostiučinění. ()

suicide

Některé příběhy o životě jsou pohádkou kterak chudý mládenec ze slumu k bohatství a lásce přišel, jiné ovšem jdou v protipólu k tomuto a pokoušejí se zobrazit život víc jaký je. Skutečný. Život nemá předem danou cestu - i přes všechny nestráze - k úžasnému cíli. Život prostě plyne - plyne někam - a věci se prostě dějí a člověk je může jen přijímat a snažit se. Tak nějak bere svůj život Precious. Nemyslím, že snaze o vzdělání obětovala všechno, výstížnější je podle mě říci, že zvládla jediné, co měla udělat: Konečně začala žít svůj vlastní život namísto krutého přežívání v životě své matky. To udělala a to stačí, dál jde už jenom její život... ()

Kaluž

Z technického hlediska výtečná lahůdka, bez debat zasloužený Oscar pro Mo’Nique, taková mrcha, to je vděčná role. Ostatní hrají neméně skvěle, bravurně zmáknutá režie, zkrátka špičkové socdrámo, které tady od Aronofskyho Wrestlera prostě nebylo. ()

swed

Působivé sociální drama s vynikajícím výkonem téměř neznámé herečky Mo'Nique, která, ač má o poznání méně prostoru než titulní postava Precious, na sebe strhává veškerou pozornost. Práce režiséra Lee Danielse už si takovou chválu nezaslouží - fantazijní sekvence jsou naprosto zbytečnou pomůckou, která film přibližuje ke kýči (naštěstí jich není mnoho a jsou krátké). 7/10 ()

dawe04

9/10 - V Česku nepochopitelně zesměšňované a shazované drama. Pokud však nemáte fobii ze silnějších lidí, černošek nebo Mariah Carey (nebo všeho dohromady) stojí Precious za pozornost. Mohl z toho být uslzený politicky korektní kýč, není však díky schopné režii a nekompromisně zpracovanému námětu. Precious nejde pro ránu daleko, ono co jí taky zbývá, když po vás zrůdná matka metá nadávky a televizory - bravurní herecký výkon Mo´Nique, její postava matky je až hrůzostrašně realistická. Posledních dvacet minut je trochu natahovaných a dusná atmosféra se místy vytrácí, celkově se ale Precious na Oscarech objevilo právem. PS: Mariah Carey setřeli make up a ego a není špatná. ()

Lenny a Alanis fušují do filmu

Lenny a Alanis fušují do filmu