Pozemšťan

• USA The Man from Earth (více)

hansel97

Zahozený námět, který se utopil v hromadě filozofických keců, mě to tedy celkem minulo. Smířil bych se s faktem, že veškerý děj je limitovaný jednou místností, kdyby to o něco více gradovalo a měl jsem z toho docela divný pocit. A nebudu zakrývat, že jsem se nudil. V celku slabé, tady hodně nadhodnocené. ()

Jenda

Díky digitální kameře a temným interiérům srubu působí film poměrně dost televizně a při zkrácení na 5 minut by se hodil do "Beyond Belief". Na druhou stranu se jedná spíše konverzační mysteriozní (a až komorní) drama, tudíž obrazová kvalita téměř z "historie" digitálního záznamu nevadí, a vyprávění Johna Oldmana je velice poutavé a nenudí. ()

JASON_X

Zpočátku zajímavá konverzačka, jejíž dialogy ovšem nabývají na absurdnosti ("Řekni že lžeš! Tys nebyl Ježíš!"), a která končí jako fraška ("Měl jsi tenkrát takové dlouhé vousy... bééé..." "Ano, pořád jsi mě za ně tahal"). Džýzys. Vlastně Džon... Představuju si Jeroma Bixbyho jako starého vysmátého hippíka, který při psaní scénáře balí jeden joint za druhým a potměšile se chechtá při představě, jak si nad jeho dílkem budou někteří lidé lámat hlavu. Ale určitě má tenhle film potenciál přivést spoustu mladých a hledajících duší k nějakým podnětným myšlenkám, což je jeho plus. Ovšem my staří převtělenci, kteří jsme tady už od počátku času, samozřejmě víme, že se Ježíš (vlastně Brian... totiž "Džon") učil od buddhistů a že ve Vatikánu vládne Ďábel, o tom žádná. ()

Morholt

Během chvilky jsem seděl v pokoji loučícího se profesora Johna Oldmana a poslouchal jeho příběh. Úplně mě to vcuclo, rozžvýkalo a na konci vyhodilo totálně zmateného. Teologická část mě uchvátila - ne že bych se dozvídal něco nového, ale šlo o přednes a o reakce. Na konci jsem Schenkmanovi spílal za příliš krátkou stopáž. Zkrátka téměř dokonalá konverzačka. To, že není zcela dokonalá, způsobilo průměrné herecké obsazení, z něhož vybočoval snad jen Tony Todd, ale na druhou stranu chápu, že vzhledem k pravděpodobně minimálnímu rozpočtu si asi filmaři nemohli moc vyskakovat. Každopádně i tak je to výjimečný počin, který ve svém pomyslném žebříčku řadím sakra vysoko. 95% ()

Richie666

Filmu nelze upřít nevídaný námět, ale ani stupidní zpracování, trapný scénář, kýč a absenci jakéhokoli nadhledu. Je to brak, který z diváka dělá vola. ()

jerry12

90%. Intelektuální tikající bomba, která nevybuchne v závěru, jak tomu obvykle bývá, ale vybuchuje postupně v průběhu toho úchvatného příběhu, jež ve svém prvotním zrodu nepotřeboval nic než scénář. A když je scénář inteligentní, konzistentní a takhle působivý, může vzniknout dílo, jedno z mála svého druhu, které dokazuje, že i v dnešní době, kdy technologie využívané pro filmovou tvorbu dosahují závratných výšin, není potřeba mít příliš peněz, není potřeba tyto technologie vlastně vůbec použít, stačí jen, aby do sebe zapadly tři dílčí body - jedna místnost, pár herců a - to nejdůležitější - právě zmiňovaný scénář, který z Pozemšťana dělá špičkové umělecké dílo. Přímočará expozice neuvěřitelných dílčích příběhů v jednu obrovskou a smysluplnou metanaraci, jejíž scénář je tak svědomitý, že byste v kinematografii jen těžko hledali komplexnější koverzačku s takhle nabitým dějem už v jejím principu (snad jen 12 Angry Men), nemluvě o jeho jednotlivých epizodách. Jedna velká, úžasná a symbolická narace v naraci, která mi ještě dlouho nedá spát pro svou hloubku a schopnost vyždímat divákova intelektuálního ducha až do poslední kapky. ()

ScarPoul

Nesmrteľnosť je pojem, ktorý funguje v mytológií, náboženstve a v umení hádam od počiatku. Samotný Neil Gaiman vytvoril vo svojom opuse Sandman niekoľko skvelých bočných línií a poviedkových príbehov, ktorými hrdinami boli Starší. The man from Earth je filmom, ktorý minimalistickým spôsobom dokumentuje svedectvo jedného z týchto ľudí. Nemáme tu žiadne retrospektívy, ktoré by nám dopomohli k vytvoreniu si širšieho a komplexnejšieho obrazu, na ktorom je príbeh postavený. Máme tu len obyčajný rozhovor niekoľkých vysoko vzdelaných ľudí, ktorý kladú otázky na ktoré hlavný hrdina odpovedá. Film si pohráva s divákom naozaj znamenite a to z neho robí príbeh od ktorého je veľmi ťažké odtrhnúť oči. Otázky ktoré sú kladené hrdinovi sú presne tie, ktoré by sme sa aj mi spýtali, keby sme mali tú možnosť. Toto univerzum rôznych odpovedí a otázok, podmienené charakterom postáv, ktoré reagujú presne podľa archetypu, ktorý zastupujú, vytvára s tohto filmu - možno aj vďaka snovej hudbe - neuveriteľne poetický film, s niektorými naozaj silnými momentami. Problém je, že ako pri väčšine filmov podobného rázu sa nevyhneme určitému konštruktu. Nejakému smerovaniu. Možno k nejakej polopatickej výpovedi, ktorá by naše váhanie potvrdila, alebo vyvrátila. Preto považujem posledných 5 minút za zbytočné rozbitie pôvodnej atmosféry. Aj keď samozrejme pravda naplňuje celý príbeh, aj vďaka hlavnému hrdinovi s umierneným hereckým výkonom, ktorý je ale ľahko čitateľný - čo bol asi zámer tvorcov. Rozhodne sa jedná o zaujímavý film s ktorého si každý môže zobrať to čo ho zaujme. V rámci americkej produkcia taká komerčná , nízkorozpočtová kuriozitka. ()

Khalesi

Zaujímavý filmík. Niektoré pasáže žiaľ predvídateľné, iné nie. Celkove spracované dobre a námet rozhodne originálny, len sa v tom nesmiete veľmi šprtať a bazírovať na detailoch. Veľmi sa mi páčili reakcie zúčastnených, viem si predstaviť, že by väčšina z nás reagovala práve takto. Hlavne nábožensky založená účastníčka rozhovoru sa zákonite musela rozplakať, ak niekto takýmto nečakaným štýlom spochybnil všetko, čomu až do tej chvíle slepo verila...musí to byť asi dosť frustrujúci pocit straty pevnej pody pod nohami. Každopádne, keby niekde- niekedy takýto rozhovor prebiehal, rozhodne by som u toho chcela byť, položiť dotyčnému pár otázok a trochu si aj zafilozofovať :) Dávam za 4*, pretože námet bol tak originálny, že sa z celku dalo vyťažiť viac, ale to už hodnotím s vysokými nárokmi. ()

maseer2

povedený film odehrávající se prakticky celý v jedné místnosti u krbu.. po první polovině bych dal možná i 5*, pak ale příšla ta část o náboženství, která byla tak trochu nudná a na můj vkus trvala až příliš dlouho.. poté mě ale potěšil zdařilý závěř, takže 4* budou tak akorát:) ()

rawen

Fascinující, kdyby si s tím někdo pohrál pořádně, bylo by to fantastické. Škoda té naivity herců, někteří to zahráli hloupě a to tomu filmu hodně škodí. 8/10 ()

mirekem

Fascinující film. Ani mi nevadil předvídatelný konec, protože to už byla jen třešnička na dortu. Jen jsem si procházel ty epochy s Johnem a nehodnotil, od toho jsme tam měli čtyři vědce. Aneb jak natočit vzrušující film v obýváku u krbu. ()

BoPo

Inteligentne premyslená hra na Co kdyby? Alebo dlhá epizóda Věřte nevěřte? Bohužiaľ herecké obsadenie céčkové. Napriek tomu fajn konverzačka, ktorá je zároveň vydarenou hodinou dejepisu, nútiacou k premýšľaniu o živote. Že sa Pozemšťan zaradil na ČSFD medzi 200 najobľúbenejších filmov je pre mňa prekvapujúce. Zaujímavá jednohubka u ktorej rozhodne platí, že vyťažila z minima maximum. ()

bouncer

Povedený konverzační, nízkorozpočtový snímek. Odehrává se povětšinu času v jedné místnosti s několika herci...ale dialogy a příběh jsou natolik poutavé, že nahradí nedostatek akce. Moc příjemné pokoukání a následné zamyšlení... ()

BigDeal

Filozofická bomba! Samozrejme, že netreba brať celú záležitosť doslova (mám na mysli práve tú časť o Kristovi), ale ak človek číta medzi riadkami, dostane sa mu naozaj zaujímavých (kontroverzných) myšlienok o celom priebehu ľudskej existencie. Niekedy boli pre mňa myšlienky tak zaujímavé a tak nahustené, že som si film musel posúvať dozadu a počúvať to ešte raz. Kto tu ale čaká dej, nech sem radšej ani nelezie- ak by som mal film k niečomu známemu prirovnať, boli by to debaty z relácie Pod lampou. Jediná negatívna vec- Pozemšťan pôsobí naozaj lacno. Ja viem, že rozpočet bol malý, no nemuselo to byť až tak vidno. To je však pri jeho obsahu vec takmer úplne nepodstatná, takže... ()

Hwaelos

Originální konverzační "maybe-scifi" s televizním rozpočtem a lookem. U Pozemšťana to ale vůbec nevadí. Sevřená forma dá vzpomenout na 12 rozhněvaných mužů. Největším kladem jsou rozhodně uvěřitelné a pečlivě propracované dialogy. Jediným zásadním záporem je vyvrcholení filmu, které nedává prostor pochybám, zda byl či nebyl celý příběh pravdivý. Obligátní "true or lies" by bylo působivější, kdyby zůstalo nedořešeno. ()

Litsarch

Po X letech jsem si film pustil, jelikož jsem se k tématu nesmrtelnosti (a jak by to vypadalo) někde dostal, a prostě, naprostá paráda. Pomalá gradace filmu a velkolepý finiš. Nechal jsem se filmem naprosto strhnout a nedokázal nic jiného dělat. Jen poslouchat. Velice doporučuji! ()

MoiJe

Obcas ma clovek pocit, ze John uz zasiel pridaleko... ale potom sa opat objavi ta myslienka - a co ak nie? (Mimochodom, plagat i oficialny text vyzeraju, ze bude tvrdit, ze je mimozemstan alebo tak. Nie, on 'len' tvrdi, ze je poriadne stary.) ()