Nic než pravda

Nothing But the Truth

Drama / Thriller

USA, 2008, 103 min

Může bejt tajná agentka CIA tak blbá, že o svejch přísně tajnejch úkolech vypráví svým známým? Ale ovšemže. A důsledkem je, že za to pyká ona, její rodina, reportérka, která o tom napíše, a její rodina a každej z toho na konci má akorát zničenej život. Reportérčin motiv, proč neprozradit zdroj, byla největší demence a může si za to sama, že to nechala dojít až tak daleko ... stejnak jí bylo to sebemrskačství k hovnu, na Pulitzera byla jen nominována. Alana Aldu - právníka bych vyhodil po prvnim sezení u soudu, ptz jim to všechno akorát ještě víc pohnojil.(24.4.2009)

Nic než pravda vypráví nesmírně zajímavý příběh, který je potřeba, i v současném světě, stále si uvědomovat. Pan režisér Rod Lurie do svého, na první pohled, absolutně nenápadného filmu, sehnal ty nejlepší Hollywoodská esa. Kate Beckinsale, Matt Dillon, Alan Alda, Vera Farmiga a David Schwimmer u takového filmu na mě vyskakují jako naprosto nečekané karty a já okamžitě žhavil ovladač, abych se na film mohl podívat. Ten pak prochází stavem klidovým, následně stavem soudním, který se nachází v řadě amerických filmech, aby mě nakonec přenesl do stavu šokového. A že byl závěr šok, o tom netřeba dlouze mluvit.(24.12.2011)

Na tak závažnú tému, kedy si tvorcovia tohto filmu zobrali na paškál ohrozenie bezpečnosti amerického národa, nie veľmi vydarený snímok, ktorý by mal vyvolať nejaký mimoriadny pocit úzkosti, sklamania či zadosťučinenia zato, že jedna z novinárok obetuje vlastný život aby ochránia identitu svojho informátora. Určite si väčšina spomína na film "Pár správnych chlapov", ktorý mal na rozdiel od tohto filmu hĺbku a vážnosť. Divák miestami doslova prepadal pocitom, akoby sedel v súdnej sieni, či bol samotným "Tomom". A tu? Tu sa o tom debatuje takmer bez emócií, akoby rozoberali recept na nejakú oškvarkovú pomazánku. Za ďalšie, celkom nerozumiem tomu, o čom to tu "chlebodarca čsfd" píše. Právničina tu z 3/4 snímku nedostáva žiadny priestor. V samotnej súdnej sieni sa divák z celkovej stopáže ocitá maximálne 5 minút. Žiadne právnické kľučky ani nič podobné. Nebyť toho prekvapivého rozuzlenia, ktoré z časti napravilo reputáciu tohto snímku, neboli by to ani priemerné tri.(7.1.2016)

Politické drama s thrillerovou atmosférou uvozenou relativní bezmocí hlavní postavy a "vtíravou", místy neposednou kamerou, která si ráda věci zabere pěkně zblízka. Nothing But the Truth si skutečně zakládá na objektivním vhledu do problematiky, divák může dát za pravdu oběma stranám a nevnímat reportérku výhradně jen jako mučednickou oběť, film tedy nevyužívá prostředků citového vydírání. Kromě nich však možná trochu pozapomněl zatlačit více na pilu, co se týče působivosti a síly diváckého zážitku. Proč? Člověk totiž nemůže být omámen utrpením/morální obětí hlavní postavy, když její dilema nebylo tak neřešitelné, zvlášť když informátorem byl víte kdo... Jednou z hlavních atrakcí filmu je také krásná Kate Beckinsale, která zde překračuje hranici latexové barbíny a předvádí velice solidní výkon. Přesto si však myslím, že Vera Farmiga má herecké schopnosti lepší. 7/10(27.3.2009)

• heyda

Bacha na SPOILERY!!! Dobře odehraný investigativní film, to nepopírám, ale příběh nezajímavý a těžce povrchní. Vlastně ani během filmu jsem moc nepochopil, co má prezident společnýho s Venezuelou. No ale nejvíc mě dostal konec. Tak ona trčí rok ve vězení a pak jde dobrovolně ještě na další 2 roky jen kvůli tomu, aby nepřišli na to, že jí to práskla dcerka od vedle. Co by asi tak CIA udělala malinké holčičce, vždyť to není pro nikoho hrozba??? Celé počínání té reportérky je díky tomuto faktu naprosto postavený na hlavu. Měla jim to říct hned první den a stejně by se prd stalo. 25%(4.8.2014)

• Rod Lurie

• - Film je lehce inspirován skutečnými událostmi ze života agentky CIA Valerie Plame a novinářky Judith Miller. (D3VIL)

• - Ve skutečnosti byl film inspirován skutečností velmi, velmi volně. Novinářka Judith Miller strávila ve vězení pouhých 85 dní a Pulitzerovu cenu ve skutečnosti opravdu dostala. Ovšem ta neměla s touto kauzou nic společného. Získala ji totiž před tímto incidentem. (Martrix)

• - Předchozí film Roda Lurieho Reportér v ringu je také o novináři toužícím získat Pulitzerovu cenu a je založen na skutečných událostech. (D3VIL)