Alita: Bojový Anděl

• Nový Zéland

• Austrálie

Akční / Dobrodružný / Romantický / Sci-Fi / Thriller

USA / Kanada / Argentina, 2019, 122 min

Vysokorozpočtová akční sci-fi jízda s dokonalými triky. Robert Rodriguez zjevně potřebuje, aby ho někdo hlídal. James Cameron sám neměl čas kvůli svému seriálu navazujícímu na Avatara, ale Rodriguez pod dohledem se ukázal jako dobrá náhrada. Alita je skvělá postava, akce je přehledná, ale že bych zase deset let čekal na pokračování, to snad ani ne... (70%).(14.2.2019)

Moc jsem nečekal, ale trošku jsem doufal, že z toho vyleze zábavná a hezky vypadající volovina. A nakonec i vylezla. Alita se asi neobjeví v mém žebříčku nejlepších filmů roku, ty dvě hodiny mi však v kině utekly rychleji a příjemněji, než bych před pár týdny hádal. Trikově a designově jde o špičku a kouká se na to opravdu dobře, nejvíc bodů má však tahle epická sci-fi za hlavní hrdinku. Rosa Salazar je jako Alita skvělá. V těch správných momentech roztomile vyjukaná i efektně smrtící. Rodriguez se drží překvapivě na uzdě a jeho akční scény jsou přehledné a dojí současné technologické možnosti Hollywoodu na maximum. Celé je to možná trošku cheesy a devadesátkové v tom dobrém i špatném slova smyslu, ale tvůrci si toho byli evidentně vědomi. Spousta motivů není dostatečně rozpracovaná (a ani být neměla) a občas se Alita mění ve sci-fi romanci pro puberťačky, ale funguje i tak. Osobně jsem neměl problém naladit se na stejnou vlnu jako Rodriguez s Cameronem a bavit se tím, že je to velké, hezké, akční a zábavné. A v podstatě mi tohle ke spokojenosti stačilo.(13.2.2019)

Snímek Alita v Rodriguezově režii rozprostřel na filmovém plátně úžasný vizuál, kterému vévodily dvě velké Alitiny oči vypadajíc jak zkopírované z filmu Big Eyes od Tima Burtona, kde též Christoph Waltz poukázal na svůj herecký um. Komiksová předloha mi unikla jak dobře rozjetá kybertramvaj, takže jsem byl bez jakéhokoliv náznaku vhozen do neklidných vypravěčských vod a asi i díky tomu jsem si tu kyberjízdu náramně užil. Cameron, Rodriguez a Kalogridis svými mozky spáchali scénář, který je pln všelijakých nejasností, ale vzhledem k tomu, že jsem se skvěle u filmu vypnul a náležitě bavil, tak je veškeré pisatelské zlořádstvo odpuštěno. A teď už si jen posečkat na možné pokračování.(11.2.2019)

Alita je líbivě a svižně natočeným postapokalyptickým sci-fi, jež je zabalené v okázalém audiovizuálním hávu v čele s hlavní hrdinkou Alitou, která oplývá neskonalou lidskostí, odvahou a touhou poznat samu sebe. Na první pohled jde poznat, že za scénářem stál Cameron (silná ženská postava, lokace, některé repliky) - docela by mě zajímalo, jak by film vypadal, když by seděl i na režisérské stoličce a neuvázal se naplno Avatarům. Celkově jde o řádně akční podívanou, ve které si člověk není jistý tím, kdo je záporák, a kdo klaďas, a dokonce si své místo našla i hořkosladká romantická linie. Zkrátka snímek, který je nutné vidět v kině, kam po právu patří - a rozhodně bych se nebránil dalším pokračováním, pokud by byl k dispozici podobně kvalitní scénář, protože k tomu onen otevřený konec hodně vybízel.(14.2.2019)

To šlo nějak mimo mě, přišlo mi to takové moc sterilní, málo krve i násilí, skoro jako pohádka pro děti. Příliš Camerona, a naopak málo Rodrigueze, zdá se mi. Christoph Waltz překvapivě nevýrazný, jako by hrál na půl plynu, Rosa Salazar v titulní roli celkem fajn (i když ty zvětšené oči mě celou dobu děsily) a Keean Johnson mi přišel hodně špatný. Nic jsem od toho nečekal a nic moc nakonec ani nedostal. Btw. pro mě už druhé setkání tento týden s Mahershalou Alim (poprvé v Zelené knize) a musím říct, že ten týpek naprosto nemá chybu.(8.2.2019)

• - Režisér Robert Rodriguez se nechal slyšet, že Cameron prý původně napsal scénář, který by měl mít rating R (mládeži nepřístupný). Nakonec se ale prý rozhodl trochu „obrousit hrany“, aby uspěl u širšího diváctva. [Zdroj: filmozrouti.cz] (CrypzzXD)

• - Přípravné práce na filmu začaly už v roce 2010. Cameron měl v úmyslu zfilmovat téma už delší dobu. Zmínku o snímku bylo možné zaznamenat také v roce 2005, kdy jeden z Cameronových castingových režisérů při výběru hlavní ženské role do filmu Avatar (2009) v jeden okamžik mylně anoncoval, že jde o film Battle Angel. Práce na filmu však mohly začít až po dokončení série Avatar. (kriplozoik)

• - James Cameron se nechal slyšet, že film bude kombinací prvních 3 knížek komiksu Gunnm on Yukito Kishiro a v případě jeho úspěchu se dočká dalších dvou pokračování. (TomikZlesa)