Alita: Bojový Anděl

• Austrálie

• Nový Zéland

Akční / Dobrodružný / Romantický / Sci-Fi / Thriller

USA / Kanada / Argentina, 2019, 122 min

Alita posunuje počítačové herectví na novou úroveň. S pomocí příběhu, jehož přímočarost a naivita (nejbolestivěji vyvstávající do popředí při rozvíjení extrémně jalové romantické podzápletky) mají své kouzlo, které ale na dvě hodiny nevystačí. Předlohu bych spíš než na japonský cyberpunkový manga komiks tipoval na young adult román amerického autora, který má hodně rád japonskou kulturu a filmy Jamese Camerona (minimálně to druhé na Jamese Camerona, který napsal scénář, vlastně nejspíš sedí). Christoph Waltz s krumpáčem na raketový pohon, popisování bojového umění jménem Panzerkunst, filozofování o tom, zda může člověk milovat kyborga a Mahershala Ali jako Blade moc nepomáhají. Rodriguez nicméně už dlouho nevyprávěl tak soustředěně. Ještě lépe než na trpělivém budování (resp. odkrývání) světa od nejnižšího patra je to vidět na přehledných akčních sekvencích s hodně komplexní choreografií (nebál bych se srovnání s Ready Player One). Nepřekvapí mě, pokud to bude takový propadák, že už se dalšího dílu nedočkáme, ale zároveň bych byl rád, kdyby pokračování vzniklo. 65%(8.2.2019)

Je to takové načančané nic, na které se pěkně kouká. Vizuální stránka nepřekvapivě výtečná, Rodriguezova režie překvapivě solidní a soustředěná, hlavní robotická / počítačová hrdinka velmi sympatická. Kolem a kolem bych s tím neměl problém, kdybych si někdy v polovině stopáže neuvědomil, že snímek k ústřednímu střetu nejenže vůbec nesměřuje, ale že se mu zcela ladně vyhýbá. Pokračování zkrátka příště.(8.2.2019)

Alita je docela dobrý snímek. Efekty pěkné, hezky natočené, super akce. Alita není holka, která by kňourala a do určité míry jsou ti klaďasové sympaťáci. Dolby Atmos tomu slušel. Jen to bylo můj vkus bylo až moc plytké, v podstatě to nedalo prostor si někoho oblíbit. Kdo zná předlohu, tomu by se to mohlo líbit. Pokud překousne tu určitou ztrátu informací. Lepší 3*.(9.2.2019)

Snímek Alita v Rodriguezově režii rozprostřel na filmovém plátně úžasný vizuál, kterému vévodily dvě velké Alitiny oči vypadajíc jak zkopírované z filmu Big Eyes od Tima Burtona, kde též Christoph Waltz poukázal na svůj herecký um. Komiksová předloha mi unikla jak dobře rozjetá kybertramvaj, takže jsem byl bez jakéhokoliv náznaku vhozen do neklidných vypravěčských vod a asi i díky tomu jsem si tu kyberjízdu náramně užil. Cameron, Rodriguez a Kalogridis svými mozky spáchali scénář, který je pln všelijakých nejasností, ale vzhledem k tomu, že jsem se skvěle u filmu vypnul a náležitě bavil, tak je veškeré pisatelské zlořádstvo odpuštěno. A teď už si jen posečkat na možné pokračování.(11.2.2019)

A máme tu další dlouho odkládané sci-fi, které pravděpodobně skončí u prvního dílu. Můžeme na filmová studia nadávat jak chceme, ale hlavní vinu nese Amerika (Resp tamnější diváci), kde jsou totální jistotou snad jen marvelovky (disneyovky) a černošské komedie a jinak se prostě do kina nejde. A je to škoda, ačkoliv Alita není totální nářez. Náběhy tam jsou, hlavně v akčních scénách a druhé polovině filmu. Se svou averzí k originům či obecně nastiňování začátků příběhu jsem jenom čekal, až se přes tuto hranici film dostane. Pak se to stane, člověk by si za 2 roky dal další díl a...no to už bude na Disneym. Já se spíš pustím k okomentování herců, Rosa Salazar s mega kukadlama je přesně tak dechberoucí, jak jsem z trailerů doufal, Waltz má konečně normální, nevyšinutou, roli, Connelly s Alim ujdou, za to mě parádně vytáčel Ed Skrein a ta banda pohůnků s kolečkovými bruslemi, kterým jsem přál hrůznou smrt. Tím pádem na mě ani nemohla fungovat milostná linka, když mě nebavily ostatní charaktery. Stejně tak příběh, které je totálně obyčejné blockbusterové béčko, ne že bychom od dnešního Rodrigueze mohli čekat jiného. Ale co je důležitější, film zabaví, hezky uteče, nenudí a vypadá naprosto ohromně. Perfektně tedy splňuje onen standard kinového popcornu, na nějž má smysl zajít. Doma si pak už tolik lidí nevzpomene a zvláště po neoznámení pokračování si na něj ani možná nikdo nevzpomene už při výročních srovnávačkách. Zklamání tedy? Spíše ne, po půl roce hejtu spíše právě naopak.(19.2.2019)

• - Do hlavnej role boli skúšané aj Zendaya, Bella Thorne či Maika Monroe. (Astonko)

• - Napriek tomu, že ide o hraný akčný film, hlavná postava bude vytvorená pomocou digitálnej animácie. (m.a.t.o.)

• - Výroba a autorizovaná distribuce filmu podpořila více než 15 000 tisíc pracovních míst. (BMW12)