Alita: Bojový Anděl

• Nový Zéland

• Austrálie

Akční / Dobrodružný / Romantický / Sci-Fi / Thriller

USA / Kanada / Argentina, 2019, 122 min

Tak trochu jiné fantasy, scifi - a tak trochu "teen seriál". Řekněme, že námět ani zpracování není špatné, jen prostě další trilogie (v tom kratším případě) na dalších 10 let... Spousta věcí má docela mezery, které mohou být povětšinou doplněny, nějakým příběhem. Film, na svoji celkem surovou stránku negraduje. Tak nějak nevíte, jestli koukáte na seriál pro teenagery nebo na dobrý scifi, post apokaliptický film. Hlavní hrdinka občas dělá zkraty, které by zvládnul i běžný člověk i když ve filmu je prezentována jako dokonalý bojový stroj s lidským mozkem. Film se snaží být brutální a přitom vhodný pro děti - svět kybergů a lidských robotů je celkem komplikovaně neosvětlený - takže ty stroje s lidským obličejem mají taky lidský mozek nebo jsou to jenom stroje? A mají lidskou ješitnost a ego? Film by zasloužil o hodinu déle a trochu lepší nastínění všech podmínek, na druhou stranu se mi líbí, že vše nebylo jasné po 20 minutách filmu a dokonce se nepáral ani s hlavními hrdiny. Jen prostě tomu chybělo trochu gradace napětí a možná i lepší zacílení.(8.2.2019)

Dětské pozlátko, kterému k důstojnosti kvalitních sci-fi příběhů chybí hloubka, ucelený záběr a respekt tvůrců k postavám. Na první (i na ten druhý nebo stý) pohled svět Iron City je futuristicky malebný, mechanicky živý, plný nápadů a jeho piktoresknost ve mně budila mé kdysi dávné obrovské nadšení při budování jakýchkoliv stavebnic. Optimismus a radost Ality hřála na srdci, dobrosrdečné postavy v jejím okolí budily dojem klasického základu charakterů milé pohádky a objevování světa s Alitou nás diváky vodí zvědavě počátečním představováním scény. Skřípání se ale ozve nevděčně brzo. Šířka témat, žánrů, worldbuildingu či drobného filozofování je vskutku enormní, nicméně krom zmínky není cokoliv více rozvedeno a nikdy nám není dána šance se ponořit hlouběji, protože už tehdy nepříjemně drhneme o dno. Všechno je teskně naivní, což se nejvíce projeví na postavách. Jejich chování, smysl, směr a rozhodování je neskutečně dvourozměrné a jsou až na Alitu protivně šablonovité; sám jsem kroutil hlavu, jak je možné se k postavám chovat takhle nespravedlivě a bez sebemenšího citu. Všechny postavy mají svůj velmi plochý, průhledný, předvídatelný smysl a žádný "zvrat" nemá šanci překvapit ani nemluvné batole. Rád (mno, zas tak moc ne) bych se též zmínil o romantické lince, ale to bych se pak pochvalně musel o ní zmínit v jakémkoliv Rosamund Pilcher braku. Snažil jsem se to přejít a věnoval jsem se tomu lepšímu, ano, grafická stránka a choreografie soubojů. Na oba tyto prvky bylo soustředěno a propoceno hektolitry potu, protože tomu sám nemám co vytknout. Když se Alita porvala, vypadal to jako sakra efektní ohňostroj, po kterém jste lačnili o přídavek, i kdyby to byl jen zbytek omáčky. Nepopírám, že efekty v kombinaci s postavou Ality a pohledného světa měly šanci mě uchlácholit, ale konec mě zas naštěstí vyvedl z lehkého blouznění. Závěr mi totiž připomněl, že jsem se o mytologii nic nedozvěděl a protivná otevřenost (co dyby nám to vydělat mnógo a my natočit další supa dupa díl?) mi vyloženě leze na nervy. Odcházel jsem z kina s povzdechem. Chybí tomu pro mě inteligence pro dospělejší publikum a hlavně srdce pro jakkoliv starého diváka.(12.2.2019)

Ako dopadlo moje najväčšie očakávanie na február 2019? Film, ktorý sme mali dostať najprv v júni 2018, potom v decembri a nakoniec sa posunul až na február 2019? Čisto za seba môžem povedať, že som s filmom spokojný a dokonca sa aj teším na pokračovanie, ktoré koniec rozhodne avizuje. Či to reálne vznikne, to už je druhá vec, lebo videl som za posledné roky veľa projektov, ktoré by chceli mať pokračovanie ani nikdy reálne nevzniklo a asi ani nevznikne... no rovnako sú tu aj projekty, kde sa nikto o pokračovanie neprosil a aj tak ho dostávame. Ale späť k téme. "Alita: Battle Angel" je film, ktorý som chcel vidieť v momente ako som o ňom počul. Nečítal som originálnu predlohu, no rozhodne to malo zaujímavý nápad, ktorý som chcel vidieť. Poďme sa pozrieť na pozitívy. Christopher Waltz je vynikajúci. Verím mu rolu doktora Ida, je presvedčivý, je schopný a dáva do toho všetko. A jeho vzťah s Alitou je veľmi úprimný. Alita sama o sebe je takisto vynikajúca. Rosa Salazar do toho dala svoje srdce, je presvedčivá, fandím jej, je skutočne riadna tvrďáčka, no má aj svoju jemnú stránku, ktorá ma fascinuje. Vizuálna stránka filmu? Absolútny top. Myslím si, že tie efekty sú jedny z najlepších čo som kedy videl. Presvedčilo ma to, že tento svet existuje a vedel by som si ho predstaviť. Boje a akčné scénky sú fantastické a okrem toho aj príbeh je celkom dobre zvládnutý. Na to, že sa snažili zadaptovať niekoľko epizód pôvodného seriálu, tak dali do toho maximum čo mohli a nepôsobí to rozbito. Okrem toho uznávam, že som to odsedel 2 hodiny a reálne som sa vôbec nenudil. Bol som neustále zvedavý čo bude ďalej. Čo sa problémov týka, tak to smeruje k ostatným postavám, ktoré toho moc nepridávajú. Zloduchovia filmu nie sú veľmi zaujímaví a to napriek tomu, že ich hrajú talentovaní herci. Osobne som čakal od nich asi viac, no nedajú nám tvorcovia dosť čas ich spoznať. No film sa sústredí na to, na čo sa má. Na Alitu. Jej romanca s Hugom je trošku klišé, ale má to svoje pekné momentky a ako celok som si to užil. Mohlo to byť horšie. A je pekné, že mu na moment skutočne môže darovať svoje srdce. To sa mi páči. Osobne by som bol možno rád, keby sme mali možnosť stretnúť sa s hlavným zloduchom osobne, no to sa viac-menej nikdy nestane. Nemôžem povedať, že ho neuvidíme, no reálny stret tam v podstate ani nie je. Možno keby bol film dlhší, tak by sa to dalo, no takto mám pocit, že tam niečo ešte chýba. Ale možno sa to uvidí v pokračovaní, ktoré rozhodne ocením, keď sa podarí spraviť. Ak ste fanúšikom akčného sci-fi, tak tento príbeh od 26th Century Fox určite oceníte. "Hodnotenie: A-(17.2.2019)

Robert Rodriguez servíruje dvouhodinovou předehru ke sci-fi nářezu, který James Cameron očividně nikdy nenatočí. Jako svižná rodinná sci-fi je Alita fajn, vysněné akční hody se však nekonají – spíš dostanete mix spousty povědomých věcí, na který si za pár měsíců vzpomenete jen díky titulní postavě a epickému měřítku. Jasně, po kulhající kampani je to vlastně solidní výsledek. Papírové předpoklady ale původně byly úplně jinde! (6/10)(13.2.2019)

Alita prodělá vývoj osobnosti, stane z naivní restartované holčičky, která nepoznala svět a do teď žila v jakémsi datovém nebi, silná bojovnice, co ale umí milovat partnera víc než sebe, a to ve světě z daleké budoucnosti, kde je vše kruté a šedivé, lidi jsou na sebe jak psi. Příběh není křečovitý, pluje a hraje si s emocemi. Vizuálně bylo dílo na špičkové úrovni, slast pro oči. A potěšilo mě, že bojové scény, nebyly plné laserů a kulek, ale bylo to všechno řešeno pěstním soubojem na styl Matrixu.(8.2.2019)

• - Režisér Robert Rodriguez se nechal slyšet, že Cameron prý původně napsal scénář, který by měl mít rating R (mládeži nepřístupný). Nakonec se ale prý rozhodl trochu „obrousit hrany“, aby uspěl u širšího diváctva. [Zdroj: filmozrouti.cz] (CrypzzXD)

• - Toto je zdaleka nejdražší film Roberta Rodrigueze s rozpočtem 200 miliónů amerických dolarů. Druhým jeho nejdražším snímkem je Sin City: Ženská, pro kterou bych vraždil (2014) s rozpočtem 65 miliónů amerických dolarů. (Jamal)

• - James Cameron se nechal slyšet, že film bude kombinací prvních 3 knížek komiksu Gunnm on Yukito Kishiro a v případě jeho úspěchu se dočká dalších dvou pokračování. (TomikZlesa)