Alita: Bojový Anděl

• Austrálie

• Nový Zéland

Akční / Dobrodružný / Romantický / Sci-Fi / Thriller

USA / Kanada / Argentina, 2019, 122 min

Zase ukázalo, že v případě moderních filmů nedokážu dobře trefit na co jít do kina. Alitu jsem vidět až teď na HBO a po skončení těžce lituju, své kino ingoranství, protože audio-vizuální položky filmu jsou top. Moc mě však bavil i příběh, který v sobě čistokrevnou touhu po lásce, záběr kdy si hlavní hrdinka vyndá své srdce, patří mezi nej romantičtější scény a síly okamžiku, které jsem v téhle kategorii kdy viděl. Vynikajcí akční romantika z dokonalým využitím filmařských technologií 21.století.(24.11.2019)

Cekal jsem vetsi pruser, nakonec z toho ale je docela pohodovy scifi, ktery se asi do historie nejak vyrazne nezapise, ale ty dve hodiny se u nej da slusne pobavit. Prekvapive se nekonaj nejaky akcni digitalni orgie, akce tu je samozrejme dost, ale stejne tak tu je prostor pro vyvoj postav a bohuzel i lehce otravnou milostnou linii. Pribeh je jednoduchej, ale je tu par "zahad", diky kterejm je clovek napnutej, co bude dal. Jenze vzhledem k tomu, ze Alita je 9 komiksu, necekejte nic uzavrenyho. Co se tyce triku, ty jsou fajn, i kdyz s Cameronem v pozadi bych to cekal jeste lepsi, bitky jsou taky docela vymazleny, ale samozrejme to mangu trochu nezapre. Potesii fakt, ze dojde i na nejaky to fuckovani, useknuty koncetiny ci krev, proste z PG-13 se snazi vymackat maximum. Herci jsou fajn, Salazar sice diky tem silenejm ocim vypada digitalne cela, ale je to sympatacka a Waltz je za totalniho sympataka, kterej navic s kabatem a kladivem vypada fakt cool. Mozna by se dal film trochu zkratit, pecijen prvni hodinka je lehce rozvlekla, ale jinak v zasade spokojenost, vic jsem ani necekal.(29.4.2019)

Přehnané obavy nejsou na místě. Rodriguez s Cameron adaptaci Ality nepokazili, přestože se primárně zaměřili na to, co je podle mě z nabízeného světa nejméně podstatné – krásný vizuál. Ten dává vzpomenout třeba na loňský Ready Player One či předloňského Valeriana a město tisíce planet. Takže si ony technické hody asi dokážete představit a právě ty ve spojitosti s povedenou akcí dokáží udržet pozornost i tehdy, kdy příběh viditelně skřípe. Což je docela často – proměnlivá motivace postav, občasná zkratkovitost, trošku nepochopitelná milostná linka i (záměrné) opomenutí spousty reálií potenciálně velmi zajímavého prostředí, to všechno může mrzet. Ta poslední poznámka podle všeho souvisí především s budováním otázek do pokračování, jehož budoucnost je však podle prvních tržeb hodně nejistá. Osobně bych si ho ale představit dokázal, takže Alitu mezi průšvihy určitě řadit nechci; nejen díky líbivému kabátku, ale i velmi příjemným hercům ve vedlejších rolích a nenásilně popové variaci na kyberpunk. Prostě docela v pohodě podívaná.(8.3.2019)

Podle mě muselo být na papíře obrovské riziko pustit do takového mega námětu za mega peníze právě Roberta Rodrigueze. Ale rizika jsou od toho, abychom od nich měli nějaká očekávání a musím říct, že Ality se Rodriguez chopil s veškerou ctí. Krásný cyberpunk z daleké budoucnosti, který je nápaditý, krásně naanimovaný a hlavně plný bizárních (až béčkových) nápadů, které by po všech těch předchozích filmech napadli opravdu jen Rodrigueze. Za mě tedy super zážitek, který se jednoduše povedl. Vzorový blockbuster se vším tím dobrým, co blockbuster umí nabídnout. A to včetně herců, kde mi největší radost dělala jak, ač animovaná, hlavní představitelka Rosa Salazar, tak její tatík Christoph Waltz. Rodriguez do tohoto filmu dal esenci všeho, co doposud natočil. Absurditu, emoce, animovanou krásu, ale i kousek ze Spy Kids, což mu nakonec ve výsledku také odpustím. Alita se prostě povedla a já si ji díky tomu všemu nad míru užil.(22.11.2019)

No vida. I z dementního ťamanského manga pro otoky mozků se dá vydlabat kulantní hybrid Robocajta a Čepelobežce. Vilnévovi bych naordinoval tak milión povinných zhlédnutí, aby se konečně přiučil, jak točit zábavné filmy, a ne nekrotizující ufoporno pro pozérské masturbanty. Robert, mohutně gaučovaný šrajtoflí a softem avatarového lenocha, je po všech těch sračkovitých Špiónských paznehtech zase ve formě a přihasil si to s nabušeným, dějově svižným a vskutku spektakulárním digitálním mrdníkem. Jen je trochu škoda, že kluci zase dementálně cílili do řad nezletilých Hangrgejů a linie o tom, jaxi chce pubertální bojová roboštěrbina mezi trháním mechanických končetin rozličným kyberzrůdám kompulzivně nechat vyprcat konektory úchylně robofilním cigánským fešákem, je pro dospělého heterosexuálního diváka přinejmenším rušivá. A taky mi není až tak úplně jasné, proč vyhodili tolik mrtvých prezidentů za animaci xichtu toho Jelita. Pokud to má být nějaký odkaz, jakože je to vymačkané z plesnivého manga, pak měli mít hnusně patologicky vypoulené oči, jako by se usilovně snažili vysrat přes zácpu, úplně všichni. Jinak škoda peněz! Takže doufejme, že si Éda Norton ve dvojce štěkne víc, ten kaktus z prdele naší juvenilní bojovnice vytáhne a ta nabude neděsivě standardizovaného rozměru očnic.(18.2.2019)

• - Spoiler: Ve filmu je ukázáno celkem 8 dní od nalezení Idoem (Christoph Waltz) až po smrt Huga (Keean Johnson). (GejmronCZ)

• - Tak jako v manze, tak i ve filmu Alita (Rosa Salazar) ovládá bojové umění Panzer Kunst – „obrněné umění“. Bojové umění Panzer Kunst nekopíruje či nevychází z jiných bojových umění. Dokáže fungovat i v nulové gravitaci a je určeno výhradně pro kyborgy. (Yoshitsune)

• - Jedná se o druhý film, ve kterém Christoph Waltz hraje lovce hlav. Prvním filmem byl Nespoutaný Django (2012). (PlayEasy)