Alita: Bojový Anděl

• Austrálie

• Nový Zéland

Akční / Dobrodružný / Romantický / Sci-Fi / Thriller

USA / Kanada / Argentina, 2019, 122 min

Tyhle sci-fi filmy mám rád. Tohle je příběh z roku 2563, kdy Ido nalezne zbytek Ality a vdechne jí život. A už sledujeme to úžasné dobrodružství, které Alita prožívá. Alita je hrozně roztomilá a určitě nejlepší postava filmu. Dobrej je i ten její kluk. Digitální efekty jsou parádní, stejně tak i režie a scénář. Doufám, že tenhle film vydělá dost peněz a že se dočkáme pokračování, když to skončilo tak otevřeně. Viděno v Cinema City Liberec 2D.(17.2.2019)

(94%) Viděno v kině díky ČSFD projekci. No vida, po dlouhé době mi vyšla projekce. Přiznám se, občas mívám čas na tyto projekce, ale často se mi nechce sedět v kině plném lidstva, ale tentokrát to bylo celkem fajn, poprvé jsem aspoň navštívil kino Chodov. Nyní k filmu. Od Ality jsem nic extra neočekával a nakonec jsem byl velice mile překvapen. Dle trailerů jsem hádal jen přehnanou akci a nic víc. Jenže mě to vtáhlo do děje už od začátku. A to hned od úvodu mě začal bavit skvělý herec Christoph Waltz, který roli dobráka zahrál víc než dokonale. A to mu běžně pasují role záporáků. Ostatní herci splnili svůj nutný standart včetně roztomilé Ality. Ta mě též bavila. Celkově měl snímek mnoho co nabídnout. Akce byla perfektní – kamerou nasnímaná do nejmenších detailů a především byla perfektně ozvučena (někdy to bylo až moc hlasité – ale mě to nevadilo). Příběh to má jednoduchý, ale funkční a k tomu plný emocí, především když už se film ubírá ke konci. Najde se tu i pár vtipných momentů. Tempo to má neuvěřitelně rychlé, takže mi ty 2 hodiny utekly rychle. Klidně bych ještě přidal aspoň 20 minut navíc. Hudba od Junkie XL byla povedená. No, nevím co k tomu dodávat. Pro někoho to může znamenat menší zážitek než pro mě, diváci si můžou říci, že šlo jen o akci, ale já na tom ocenil daleko víc aspektů. Těším se na další shlédnutí.(11.2.2019)

Otázka, která mi nedá spát: Proč na ni nevypsali odměnu, když má tak nežádoucí cíl? OK, fuck the logic. Stejné jako nedávný výlet do Oasis (akorát míň geekovský a víc "lidský"). Vizuálně nemám, co vytknout, příběh je ale tuctový, šablonovitý a vedlejší postavy jsou jen prazvláštní figurky bez života. Musím se podívat, ze kdy je originál a jak moc se ho tvůrci drželi, protože aktuálně je pro mě "Alita" slepenec cca. deseti jiných sci-fíček. 3,5* a nějak si neumím představit, jak by ten pár mohl fyzicky fungovat... Dvojka být může, ale když nebude, srdce mi to nezlomí.(8.2.2019)

Jestli má Alita nějakou výraznou přednost před ostatními aspekty filmu, tak je to rozhodně roztomilost. Tvůrcům se podařilo zvárnit postavu, jaká tu dlouho nebyla a její charakter zkrátka nejde nemilovat. Zde ovšem všechna superlativa končí, dál je to řemeslná rutina nebo žánrové klišé. Kdyby si dali autoři tolik práce se vším ostatním jako s Alitou, moh tu vzniknout nový epos. Bohužel takhle tu máme pouze bravůrně zvládnuté CGI postapo prostředí (znalci si mohou dosazovat příbuzné filmy) a řetězec okatých reminiscencí, které příliš nápadně připomínají již dříve natočené snímky. Klišovitá a předvídatelná je pochopitelně i lovestory a nezachraňují to ani roboti, kterých je poslední dobou až moc na to, aby někoho ještě dokázali přesvědčit. Evidentně ani filmový vizionář James Cameron na pozici producenta to nezachránil, takže uvidíme, co přinese druhý díl a jak se v něm předvede Eda :).(18.2.2019)

Klasické teenage sci-fi (Enderova hra, Ready Player One, atp.). Nic překvapujícího, dostal jsem to, co jsem očekával. V mladším věku si dokážu představit, že bych to ocenil víc. Konec je značně frustrující. Tvůrci zjevně počítali, že letos už vyjde Cyberpunk, ale ten, jak víme, vyjde až v roce 2077.(18.2.2019)

• - Snímek měl jít do kin původně v červenci 2018, následně byla ale premiéra odsunuta na 21. 12. 2018. Od tohoto plánu ale studio nakonec také upustilo a Alitu uvedlo 14. 2. 2019. (CrypzzXD)

• - Všechny tři díly komiksové předlohy vyšly v České republice, vydalo je nakladatelství Crew. (Ratemus)

• - Film je založen na japonském manga komiksu "Gunnm", v Severní Americe znám pod názvem "Battle Angel Alita". Japonský název Gunnm vznikl složením anglického slova „gun“, tedy zbraň, a druhé slabiky japonského slova „jume“, které znamená sen. (TomikZlesa)