Na jaře roku 2006 se dokumentarista Pavel Koutecký chystal dokončit největší projekt svého života. Po třináct předchozích let měl totiž jedinečné privilegium natáčet Václava Havla v práci i v soukromí, měl přístup do míst, kam jinak nikdo nesmí, a se samotným prezidentem uzavřel dohodu, že až skončí jeho druhé funkční období, smí záběry použít. Pavel Koutecký se bál a těšil zároveň. Stovkami hodin natočeného materiálu se však nakonec probíral někdo jiný. Pavlův život skončil nečekaně a tragicky na jaře 2006. Nelehkého úkolu se ujali jeho přátelé a spolupracovníci v čele s Miroslavem Jankem. Kromě čtyřdílného televizního seriálu vznikl celovečerní film, který dnes uvidíte. Významné okamžiky v životě Václava Havla tu střídají zdánlivě všední události, a i když jsme často svědky lehce pikantních chvilek, nikdy nemáme pocit nepatřičnosti či bulvárnosti. Havel, ač charismatický muž s obrovským vlivem, byl také jenom člověk. A tento film daleko přesahuje hranice portrétu. Je to svým způsobem kronika, album, kterým listujeme a uvědomujeme si skrze jeho obrazy i střípky svých vlastních životů. (Česká televize)

Miki68

Asi nikdo z nás si neumí představit, co to muselo být za práci z těch kilometrů natočeného materiálu sestříhat smysluplné dílo. A přece se povedlo. Havel jako člověk se v tomto dokumentu vybarvuje velmi plasticky, takže přestože máme všichni pocit, že ho známe dokonale, můžeme být někdy překvapeni. Občas smutné, občas absurdní, ale lidské. ()

Stíba

Největší zásluhu Občana Havla vidím v jeho službě, kterou učinil pro širší veřejnost, především pro mladé lidi, kterým přiblížil spoustu zajímavých faktů. Po celou dubu sledování mě hřál u srdece velice příjemný pocit, pocit morální síly Václava Havla, ketrý pro mě je bezesporu největší osobností novodobého českého národa. ()

ROBOTER

Myslím, že z materiálu, který byl točen 11 let, by se dalo vyprodukovat mnohem více, než jsme mohli vidět v tomto dokumentu. Bohužel se jedná o čistě popisný snímek, který se točí kolem zcela základních politických okamžiků naší mladé republiky, sem tam prošpikovaných událostmi ze soukromého života exprezidenta (smrt Olgy, koncert Stoneů...). I přesto mně však dokument bavil, hlavně starší období první půlky 90. let, kdy jsem byl ještě dítě a události těch let znám jen zprostředkovaně. ()

pouler

Zejména záběry ze zákulisý jsou zajímavé. Film zachycuje období prezidentování Václava Havla. Myslím že na dlouhou dobu poslední otevřená osobnost naší politiky. ()

Ozzy2

Po panu Havlovi byli zvoleni do úřadu další dva prezidenti.A tento snímek je jasným důkazem toho,jak česká společnost upadá,když po Václavu Klausovi trpí v čele svého státu takovou atrapu a smutnou figuru,jakou je Zeman. Díky Václave Havle za to,že jsem mohl být po dobu vaši "vlády" hrdý na to,že jsem Čech. Dnes už se za to většinou stydím. ()

Tomo

Po druhém shlédnutí po více než deseti letech musím jednu hvězdičku, čtvrtou, přidat. Přidaná hodnota civilně pojatého dokumentu z odstupem času výrazně vzrostla. Klesající úroveň vystupování zaznamenaných státníků můžeme v dnešní době, kdy převážně buranství a primitivismus okupuje nejvlivnější pozice, sledovat se smutkem a slzou v oku. Kéž se mezi státníky navrátí kultivovanost a slušnost, která by opět inspirovala občany naší země.... ()

Hpatrik

Dalo by se z toho materiálu určitě "vytřískat" mnohem víc, takhle je to "jen" chronologicky sestříhaná koláž zákulisních záběrů, bez jakýchkoliv komentářů, bez emocí. Nicméně je obrovsky pozdvihující připomenout si prezidenta, na kterého jsme mohli být hrdí a se nemuseli za něj stydět. ()

Kasmodiah odpad!

Já jsem fakt zvědavej, jestli někdo někdy natočí pravdivej film anebo dokument o tomto promiskuitním služebníkovi západu, kterej napomohl rozkrádání státu a jeho protimluvy z devadesátých a pozdějších let musel slyšet snad každej v týhle republice. Tento VIP vězeň a pozdější kamarád všech největších paznehtů, kteří se v devadesátkách vynořili jako houby po dešti lezl do prdele všem dementním politikům rádoby zdravého západu a k tomu si přizval velké množství alkoholických kamarádů z minulosti, aby bylo dokonáno jest. Dívat se na ksichty jako je rádoby umělec Kocáb a další rádoby zastánci svobody mě fakt nudilo a málem jsem při tom několikrát usnul. Potom další kripl tentokráte přímo americkej Klifton, co nedokáže pohlídat svoje nádobíčko v kalhotách, což měli s kořalou Havlem společného mě fakt nudil a občas se mi i otvíral nůž v kapse. No zkrátka natočit takhle dlouhej dokument o největší ostudě národa a jenom ho tam chválit mi připadá nemístné a to jeho královské R a ten jeho styl oblékání, který ho asi naučili jeho inteligentní rodiče je k smíchu. Hlavně, že máte demokracii, ale že se díky tomuto šaškovi zvýšila kriminalita, bezdomovectví, nedostupnost bydlení v králíkárnách, nezaměstanost ad., to už zdejší děti narození po roce 1990 nevidí, protože nemají s čím srovnávat a tak papouškují lživé pravdy, které se dočetli na pravicových mediálních kanálech, přesně tak jak to dělal jejich vzor a největší podplacená ovce západu. ()

zapalik

S dokumenty nebývám kamarád, ale jelikož si Havla lidsky nesmírně vážím, strašně jsem se hned od ohlášení tohohle časoběrné díla těšil, až na něj půjdu do kina. Kdyby na mě ještě nezbylo místo už ve druhé řadě a neviděl bych tak často místo lidí jen nesourodou řadu abnormálně velkých zrn, asi by byl zážitek tisíciprocentní. Jsem docela silný kuřák a v kině se mi už dlouho nestalo, aby mě děj přikoval k plátnu tak, abych si na "cígo" ani nevzpomněl. Je to vážně svěží, poučné, zábavné dílko. Kdo zná Havla jen ze zpráv a aranžovaných akcí, toho překvapí, že dokáže být jízliivý, vtipný, protivný až běda, pokud jde o módu. Dokument má spoustu silných míst, které se ale skládají ze zdánlivě nepodstatných maličkostí. Ty o osobnosti člověka řeknou víc, než sáhodlouhé, někdy až masturbační proslovy o ničem. Film Občan Havel doporučuji všem, kteří touží nahlédnout do zákulisí prezidentského paláce ještě za vlády muže, který svou autoritu nestavěl na titulu své funkce, jak je dnes zvykem, ale na morálce, na obyčejné lidské slušnosti za každou cenu, byť by ho měl národ za jeho nepopulární názory ukamenovat. ()

Respex

Naprosto úžasný dokument, který nemá oddoby. Vypovídá o naší společnosti, politice a o všem co se měnilo od revoluce do dneška. Nemohu dát jinak než 5* ()

effka

"Dášenko, tak jsem zase prezident..." "Ahoj Václave, tady Václav!" "Až mně řeknou, že jsem byl zvolen prezidentem, co jim mám jako říct -Děkuji za informaci?" ()

Markinho

Víte jít na tento film vden kdy se volí prezident, tedy včera, je opravdu zajímavá podívaná. Film Vám ukáže zákulisý prezidentské "kuchyně", to jak se prezident cítí, jak mluví o politicích, to co k nim vlastně cítí. Václav Havel, jedna z nejuznávanějších osobností 90 let v zásluze o demokracii po celém světě je opravdu krásnou postavou celé české politiky od revoluce v roce 1989. Jeho pravdivost, touha mluvit a jednat podle pravdy je opravdu v dnešním světě krásná. Když se člověk podívá na současnou politiku, jsou to jen samé urážky, nadávky, opovrhování...Václav Havel byl a vždy bude jedinečná osobnost a tento dokument o tom PRAVDIVĚ vypovídá. Geniální dokument, ve všech faktorech. Kdo neuvidí, neuvěří. Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí. ()

MilesTeg

Jako dokument doby to bylo velmi zábavné, škoda jen, že takové nahlížení do zákulisí nezačalo už Listopadem 89, to bych ocenil ještě víc. Ale je úplně jasné, že by se to dalo sestříhat do úplně odlišných vyznění, určitě zbylo dost natočeného materiálu. ()

Sosak

Docela to předčilo moje očekávání a líbí se mi ukázka prezidenta (bývalého) v normálním světle, bez všech těch oficiálních kašpáren. Co mi ale trochu neladilo byl vtíravý pocit, že se snažili Havla tak nějak blahořečit...každý má i svoje negativní rysy a ty tu mohli ukázat taky. No a z Klause tu udělali taky jenom hroznýho blbce, přitom on taky není jen pure evil :) Trocha nejednostrannosti by nezaškodila. ()

šokin

Docela vtipné a mnohé narážky na českou politickou scénu, politiky a českou povahu byly pravdivé. Nemohu se však zbavit dojmu, že šlo jaksi o docela umně sehranou adoraci bývalého prezidenta. Pohled na jednu z nejvýznamnějších sobnotí polistopadové éry si zaslouží poctivější analýzu než je ta, kterou nabídl p.Koutecký. Vadilo mi jak je Havel vždy vykreslen jako ten dobrý a Klaus jako ten špatný. Některé scénky byly navíc vyloženě sehrané. Také jsem nezaznamenal ani zmínku o přátelství p.Havla s Dagmar Veškrnovou ještě před smrtí Olgy Havlové, atd. Takže docela vtipné a filmařsky dobré. Film také dobře mapuje polistopadové událsti ovšem po obsahové stránce je to přinejmenším neobjektivní a místy i zavádějící dokument, na čemž se podapsala především příliš jednostranná prezentace názorů z Havlova okruhu. ()

Šípek

Viděl jsem tedy pouze kratší verzi dokumentu, nicméně i to stačilo na to, aby se ukázalo, že zatímco Václav Klaus působí jen coby arogantní vládce, Václav Havel byl skutečný lidský politik. Snímek byl dobrý snad i proto, že poněkud poopravil negativní mediální obraz jeho ženy Dagmar. ()

depp

Těžko oddělit filmovou stránku od sympatií k hlavní postavě. Havel je zajímavá osobnost s kterou v mnohém nesouhlasím, ale velmi ji respektuji. Jeho odvahu při povolení nahlédnout pod pokličku obdivuju. Nicméně dokument jako film má mnoho hluchých míst a pro člověka, který toho o Havlovi ni polistopadové situaci u nás moc neví, nicneříkající. Koutecký by to asi sestříhal jinak. ()

Stařena

Protože si pana Havla vážim a myslim si, že je to jedna z největších osobností české (česko-slovenské) politiky postkomunistické éry, tak jsem se celý dokument velice bavil. Jeho občasná zmatenost je kouzelná, například jak hledá v kanceláři cigarety :D . Myslím si, že se ale dokument nemusí líbit každému. Budou nejspíš rozhodovat sympatie k panu Havlu. Já dávam rovných 5* ()

smack

Pěkný zážitek, pohlédnout do zákulisí přirozeného člověka na postu prezidenta, ale mercedesa si mohl odpustit jako vládní auto...,,Jeežiš, oni mě zase zvolili prezidentem. A to to vypadalo tak slibně v prvním kole.":) ()

Kino Světozor slaví Patnáct let

10.05.2017

Cena Pavla Kouteckého zná svého vítěze

Cena Pavla Kouteckého zná svého vítěze

15.06.2014

Cenu Pavla Kouteckého za nejlepší dokument získala režisérka Bára Kopecká za film DK o kontroverzním a uznávaném architektovi Davidu Kopeckém. Film je podle poroty hluboce autorskou výpovědí… (více)

Vítejte v KLDR! Zdarma!

Vítejte v KLDR! Zdarma!