Na jaře roku 2006 se dokumentarista Pavel Koutecký chystal dokončit největší projekt svého života. Po třináct předchozích let měl totiž jedinečné privilegium natáčet Václava Havla v práci i v soukromí, měl přístup do míst, kam jinak nikdo nesmí, a se samotným prezidentem uzavřel dohodu, že až skončí jeho druhé funkční období, smí záběry použít. Pavel Koutecký se bál a těšil zároveň. Stovkami hodin natočeného materiálu se však nakonec probíral někdo jiný. Pavlův život skončil nečekaně a tragicky na jaře 2006. Nelehkého úkolu se ujali jeho přátelé a spolupracovníci v čele s Miroslavem Jankem. Kromě čtyřdílného televizního seriálu vznikl celovečerní film, který dnes uvidíte. Významné okamžiky v životě Václava Havla tu střídají zdánlivě všední události, a i když jsme často svědky lehce pikantních chvilek, nikdy nemáme pocit nepatřičnosti či bulvárnosti. Havel, ač charismatický muž s obrovským vlivem, byl také jenom člověk. A tento film daleko přesahuje hranice portrétu. Je to svým způsobem kronika, album, kterým listujeme a uvědomujeme si skrze jeho obrazy i střípky svých vlastních životů. (Česká televize)

alanP

Ukázka manipulativního dokumentu (ala Moore). Film není pouze o občanu Havlovi, ale též a hlavně o prezidentu Havlovi a přesto v něm (z neznámých důvodů) zcela chybí období sestavování úřednické (Tošovského) vlády. ()

hlína

Dokument, který mě velmi příjemě překvapil. Těžko hodnotit technickou stránku dokumentu, podle mě nic složitého, prostě obyčejné záběry zručne sestříhané, spíše oceňuji nápad a dlouholetou výdrž autora. Dokument se snaží ukázat pana Havla jako "pouhého" člověka, ale ono to úplně nejde, obvzlášť pro člověka který zná historické a politické souvislosti. Filmu by tak spíš slušel název "Občan Havel - přesto prezident". Právě i kvůli tomu jsem si z filmu odnesl několik nově nabytých zajímavých pohledů na politiku. Každopádně mě film jen utvrdil o morální velikosti našeho bývalého prezidenta jako člověka. Nejvíc mě asi dostala scény ve kterých se snaží zamýšlet na svými "chybami" (Proč je slovo chybami v uvozovkách doufám ti co film viděli pochopí) ()

E lan

Na dokument velmi dobré dílko ukazující co to vlastně znamená vládnout. Přesto dokumenty mi k srdci nepřirostly, takže jen ***, protože do kina bych na to nešel:-) ()

HonzaMag

Žádné velké překvapení se nekonalo (pro toho, kdo má jakž takž "všeobecný politický přehled"). Tvůrci nechají tu a tam nahlédnout pod pokličku "velké" politiky. Za pousmání stojí škádlení mezi oběma Václavy (H.+K.). ()

BDMarty007

Byly to rozhodně příjemně strávené dvě hodinky. Václav Havel je asi největší česká osobnost naší novodobé historie a i ve světovém rozměru nepřehlédnutelná postava. Zejména svým obrovským intelektem, humanismem, citem pro ryzí svobodu a demokracii, ale i schopností sebereflexe a zůstat stále trochu nejistým, slušným člověkem a intelektuálem. Viz. úžasná scéna s (ne)pozváním Klause do Reduty - moment, kdy jsem se zasmál a asi jediný moment vtipného střihu. Dokument myslím poměrně dobře zachytil povahu Václava Havla, včetně méně známého rysu jeho postavy - určitého pedantsví, a dále pak zákulisí Hradu (Medek, Špaček....). Nemohu si ale pomoci, mohlo to být lepší. Jde jistě o naprosto exklusivní materiál, ale finální sestřih pro mě zůstal trochu za očekáváním. Občas docela dlouhé záběry celkem o ničem, poměrně hodně času věnováno Sládkovým republikánům, kteří jsou nevýznamnou peripetií naší novodobé politiky, na druhou stranu spousta nevyužitých příležitostí. K dokumentu jsem přistupoval s očekáváním nastaveným knížkou Václava Havla Prosím stručně a v porovnání s ní, a s některými špičkovými dokumenty české produkce je pro mě Občan Havel jako dokument trochu za očekáváním. Možná finální formu trochu negativně ovlivnila úmrtím Pavla Kouteckého vynucená změna režiséra v průběhu realizace. Slabší 4. ()

Perr

U některých scén jsem se zasmál, u některých se něco dozvěděl o Václavovi Havlovi, ale jako „dokumentární film“ to vůbec neobstálo, ve skutečnosti to vlastně byla óda na VH, ve které jednotlivý filmový materiál je pouze naházen chronologicky za sebe, bez jakékoliv úpravy a často se mě stávalo, že jsem netušil, který rok běží a ze začátku některých událostí ani co řeší. Škoda, že v ódě nebyly častěji střihy ze zpráv nebo nějaký komentář, lidi co neobdivují VH a nepamatují si celý jeho život by se lépe orientovali v ději. ()

thoosah

Sice jsem o něco blíže "Vencouškovi", ale z materiálů mohlo vzniknout něco většího. Naštěstí jsem typ člověka, který má rád scény ze zákulisí, proto mne film držel při pozornosti po celou stopáž. Občas sice pan Havel svou důstojnost ztrácí, ale je to jen člověk (mám rád momenty, které ho ukazují takového, jaký opravdu byl - viz. štěnátka, nervozita před filmováním, focením apod.). Obdivuji ho za odvahu, kterou projevil při natáčení (materiálu muselo být natočeno neskutečně = musel být velmi často natáčen = částečná ztráta soukromí..), protože nemohl vědět, jaké pasáže budou vybrány. Jsem rád, že jsem našel český výtvor, při kterém jsem se nenudil, protože při současné české kinematografii zrovna nerozjímám. ()

elshish

Tohoto občana mám moc rád.. I když jsem sametovou revoluci zažil, jako malý klouček bez nějaký větších emocí pochopitelně... Zpracování je opravdu povedené.. ()

MELODY

Slušné, kultivované a decentní. A pramálo poplatné naší politické scéně. Jsemť čék apolitický a k podobným dílům přistupuji s přirozenou nechutí. A protentokrát jsem skutečně ráda, že jsem se donutila film zkouknout. PROTENTOKRÁT a TENTO film, můj pohled na podobné kusy do budoucna nedoznal změny. ()

Panacek

Při hodnocení tohoto filmu, který šel natočit na 1000 způsobů a jistě i lépe, se neubráním sklonu hodnotit především jeho hlavní postavu. A její schopnost sebereflexe a sebeironie. To byly časy...A že Jan Čulík, tvůrce filmu o nebezpečí azbestu, jemuž Občan H. připomíná pronacistické experimenty Leni Riefenstahlové (jen je snad méně novátorský), zůstal ve svých očekáváních neuspokojen ("Film vytvoří právě jen zdání, že nám poskytuje exkluzivní přístup do Havlova soukromého světa, avšak ve skutečnosti se o něm a o zajímavých a závažných či kontroverzních aspektech jeho prezidentství či jeho soukromého života nedovíme skoro nic. Příklad: Havlovi se před Kouteckého kamerami podařilo ukrýt Dagmar Veškrnovou až do doby těsně předtím, kdy Havel oficiálně oznamuje jejich svatbu. Má divák brát skutečně vážně, že se Koutecký s Dagmar Veškrnovou v Havlově domácnosti nesetkal nikdy dříve, když s ní Havel už udržoval poměr? Pokud je ve filmu Havlovo přátelství s Veškrnovou utajeno až do poslední chvíle před jejich sňatkem, co všechno ostatního měl Havel ještě v Kouteckého filmu pod kontrolou? O kontroverzích kolem prodeje Lucerny se ve filmu hovoří pouze povrchně, z Havlova hlediska. Po smrti Havlovy první manželky Olgy Šplíchalové hovoří Havel o tom, kolik pro něho Olga znamenala. Vytváří to falešný dojem, že v době sňatku s ní neměl milenky. " - a to J.Č ještě nezmiňuje, že stejně potměšile se Koutecký, Havel a Špaček zachovali ve věci nemoci Olgy Havlové. To mohl být teprve rachot !)? Nojo, no...škoda... ()

Vladajsoucna

Zrůdná vlezlá propaganda. Jednu hvězdu za to, že při jejím sledování si člověk přece jen připomene divokou historii posledních 20 let (byť samozřejmě patřičně jednostranným pohledem) a díky řadě scén z Havlova soukromí také za jistě nechtěné odhalení, že Havel je stejným narcistním chudákem jako jeho údajný nepřítel Klaus. ()

Hermanka

Byla jsem ráda, že mám možnost se podívat pod pokličku porevolučního dění, zákulisí hlavy státu a sledovat další vývoj okolo Václava Havla. Samozřejmě do té míry, do které nám pan kameraman a hlavně střihač dovolili. Musím říct, že jsem postrádala u záběrů letopočet a měsíc. ()

krizi

Dnes nám zemřel velký člověk a první a zatím v mých očích i jediný opravdový Pan prezident. Protože ten sebestředný a nabubřelý kleptoman, který ho nahradil, mu nesahá ani po kotníky. Klaus nás reprezentuje maximálně svými připitomnělými názory na globální (ne)oteplování a kradením per v přímém přenosu. Mimochodem Pan prezident Havel ho v tomto dokumentu přesně odhadl, když řekl, že Klaus chce vládnout až do konce svých dnů. Dnes už si Pan prezident Havel sedí někde na obláčku a dívá se dolů na nás a Klause a směje se. Tedy vzhledem k tomu, že to s naší republikou myslel dobře, tak spíš brečí... Skvělý dokument, který je hlavně naprosto autentický, nikdo se před kamerou nepřetvařoval. Respekt. ()

teyra

Důraz na lidský rozměr prvního českého prezidenta, lačný pohled do politického zákulisí? Z dokumentu nakonec spíše vyvěrá neobyčejnost člověka a jistá obyčejnost prezidentského řemesla, třebaže vykonávaného tak nestandardně. Celkově to pro mě bylo milé dvouhodinové setkání s inspirující osobností a vzpomínka na neopakovatelného ducha doby. Havel vychází z dokumentu jako člověk zásadový, skromný, slušný, inteligentní, s politickým instinktem, smyslem pro vtipné glosování lidí a situací, osobním kouzlem, přirozený, až chlapecky otevřený. Člověk by si možná přál, aby byl trochu suverénnější, rozhodnější, tvrdší, ale i to tvořilo jeho neobyčejnost ve světě vysoké politiky. Bylo pro mě zajímavé sledovat jeho rostoucí rozčarování z politiky i zraňovanost útoky médií a oponentů. Dokument není sestříhaný špatně, ani chvíli nenudí a v zásadě všechno v něm má své místo, i když by se mi osobně zamlouvalo méně psů a košil a více Havlových soukromě vyjadřovaných ostrých náhledů, jako jsou ty o české povaze a provincialismu. ()

danny_21

Netradiční dokument o mimořádné osobnosti, která procházala spoustu osobní statečnosti, a dokázala zůstat v tom politickém bordelu především slušným a poctivým člověkem. Díky tomu jak vystupoval a dokázal reprezentovat naši zemičku, si dneska stýskáme nad tím, jak moc by se nám teď hodilo pár občanů Havlů, místo té nanažrané, bezpáteřní sebranky včetně populisty Vašíka - 80 % ()

bono22vox

V plné délce je to fantastický dokument... k panu Havlovi není myslím co dodávat, výborná pocta jeho životu a práci... ()

Matyas

celkem mi je líto že měli lidé jako George H. W. Bush, George H. Bush, Miloš Zeman a Václav Havel možnost potkat největšího velikána v historii naší "vlády" ()

Kino Světozor slaví Patnáct let

10.05.2017

Cena Pavla Kouteckého zná svého vítěze

Cena Pavla Kouteckého zná svého vítěze

15.06.2014

Cenu Pavla Kouteckého za nejlepší dokument získala režisérka Bára Kopecká za film DK o kontroverzním a uznávaném architektovi Davidu Kopeckém. Film je podle poroty hluboce autorskou výpovědí… (více)

Vítejte v KLDR! Zdarma!

Vítejte v KLDR! Zdarma!