Na jaře roku 2006 se dokumentarista Pavel Koutecký chystal dokončit největší projekt svého života. Po třináct předchozích let měl totiž jedinečné privilegium natáčet Václava Havla v práci i v soukromí, měl přístup do míst, kam jinak nikdo nesmí, a se samotným prezidentem uzavřel dohodu, že až skončí jeho druhé funkční období, smí záběry použít. Pavel Koutecký se bál a těšil zároveň. Stovkami hodin natočeného materiálu se však nakonec probíral někdo jiný. Pavlův život skončil nečekaně a tragicky na jaře 2006. Nelehkého úkolu se ujali jeho přátelé a spolupracovníci v čele s Miroslavem Jankem. Kromě čtyřdílného televizního seriálu vznikl celovečerní film, který dnes uvidíte. Významné okamžiky v životě Václava Havla tu střídají zdánlivě všední události, a i když jsme často svědky lehce pikantních chvilek, nikdy nemáme pocit nepatřičnosti či bulvárnosti. Havel, ač charismatický muž s obrovským vlivem, byl také jenom člověk. A tento film daleko přesahuje hranice portrétu. Je to svým způsobem kronika, album, kterým listujeme a uvědomujeme si skrze jeho obrazy i střípky svých vlastních životů. (Česká televize)

Jahudka15

Hned me uhodila do oci jedna vec. Prislo mi zvlastni, ze pan prezident se se svoji prvni manzelkou k sobe prilis nemeli. Skoro nebyli videt spolu jako manzele, a to mi prislo divne. Porad stal kazdy nekde jinde, jako by k sobe vubec nepatrili a v jedne mistnosti se spolu ocitli nahodou. Dasa jako druha manzelka je vskutku okouzlujici! Prvni dama s velkym D. Krasna, usmevava, chytra, starostliva. Svym vzezrenim i pusobenim sveho manzela krasne reprezentovala! ()

alpeew

Kouzelný pohled do zákulisí časů, které byly a stále jsou tou nejvýznamnější epochou v našich současných dějinách. Větou z Havlovy hry Audience "..to jsou paradoxy Vaňku, co?" by se dal charakterizovat celý zvrat v Havlově životě...on je naprosto nejkouzelnějším příkladem rčení NEVER SAY NEVER - jež jej donesl až do čela naší země. Líbilo se mi, že už tím, že nechal štáb celá ta leta pobíhat ve svém okolí, i ve chvílích určených jen jemu samotnému (když např. zemřela Olga), dokument bez zbytečných slov ukázal jaký člověk pan Havel je - tolerantní, laskavý, empatický, pokorný a nenáročný. Vždy takový byl a "moc" jej rozhodně nezměnuila ani za mák. A také díky panu Kouteckému za jeho velmi náročnou práci, RIP ()

MyrnaAlec

Dokumentaristický skvost, zejména pro ty, kteří si tu dobu pamatují. Havel coby roztržitý zmatkař, ješita a váhavý střelec /ve srovnání se Zemanem/. Věčné tahání se za fusekli s Klausem. A Dáša jako totální pipina jen na okrasu. ()

Xpojntman

Dokument vyvažuje, fakt, že je tu málo soch Vacláva Havla. Mě by vůbec nevadilo víc takových dokumentu, mnohem víc než jich je. ()

Frog.cz odpad!

Jeden moudrý muž po revoluci 89 řekl "k moci se dostala banda komediantů a podvodníků".Havel patřil k oběma skupinám. ()

subic

1 hvězda z úcty k postu, který zastával tento pochybný symbol demokracie. Nechci být falešným prorokem, ale jak napsali i WANDRWALL Smutná postava českých dějin, Danula13 Manipulativní oslavný pseudokument, který záměrně neukazuje Havlovu pravou tvář a další zajímavé komentáře. Některé zcela zásadní věci v tomto dokumentu naopak chybí, tak např. jak neprolomil, ale obešel Benešovy dekrety, aby jemu a jeho kamarádovi Schwarzenbergovi byl navrácen majetek, o tom se v tomto díle nějak nemluví. ()

kedu odpad!

Dokumentární film je zprostředkování a dokumentace skutečnosti. To co natočil Koutecký a sestříhal Janek nemá se skutečností prakticky nic společného. Je to vyrobený mediální obraz, tak zvaný public relations aneb vztahy s veřejností. ()

tatopulos odpad!

"Já jsem prezident pravdy a ne lži! " To shrnuje celý film Ovčan Havel- megaloman, manipulátor a herec na hradě, který měl rád potlesk. A proč kvůli potlesku lidem nesehrát pěkné divadlo laskavého a lidového prezidenta, který přece brání pravdu a lásku ? Částečný souhlas s NinonL ()

MutantMarana odpad!

Prej - "to je normalni obcan, jako my..." Ty kraaavo, zkurvenej gauner, kteryho nesnasi 3/4 naroda, ozralej prominentni zmrd. Odpad vsech odpadu a o tom se nataci dokument? Zblaznili jste se vsichni? Havla jako alkoholika znala prece cela Praha, posranyho a poblityho pod stolem. OMG. ()

George8

Nikdo z nás není bezchybný, ani Václav Havel. Když se řekne Havel, já řeknu symbol revoluce ! Nejlepší prezident, kterého jsme měli. ()

kubilov

Wundervolle Jahre aneb letem Havlovým světem. Velmi zručný dokument mapující Havlových 13 a půl let na Hradě. S končícím Zemanovým mandátem docela osvěžující podívaná. Shodou okolností nejsilnějším momentem je povolební debata právě těchto dvou. ()

BradleyT odpad!

Je to jen nějakej sestřih toho co prožil, zákulisní špeky atd, možná je dobře, že tento dokument vznikl, ale přeci jen je pouze jednostranný, nikde si ani nedovolí ukázat chvíli, kde by se pan Havel udělal něco špatně nebo snad že by neměl pravdu, vlastně je tu ukázán jako "normální" občan, ovšem s andělským myšlením. Sestříháno je to opravdu dokonale, pokud bych teď spadl z Paroubkova Marsu, tak bych skutečně uvěřil, že Havel byl a je křišťálově čistý muž, obklopený zápornými postavami Václavem Klausem, Milošem Zemanem a dalšími, se kterým nesouhlasil, pardon, ale já to beru jako propagandu, nic víc, hodnotím účel filmu, nikoliv zpracování - reklamu mám denodenně, nepotřebuju ji mít dvouhodinovou, fakt ne. ()

Zaynab

Největší tragédie, komedie i tragikomedie píše historie. Škoda jen, že se výborný dokument v tisku špiní v souvislosti s blížící se volbou prezidenta. ()

hRob

Ojedinělý dokument o bývalém prezidentu Havlovi - šarm, vtip a spousta zajímavostí jak ze života, tak z tehdejší politiky. Zde nejde o zpracování, ani zvukovou stránku - zde jde o sympatie a zapálení pro věc. Nedalo mi, než souhlasit se spoustou vyřčených slov a jen pokyvovat hlavou. 9+/10 ()

pavliCZECH

Skvělý filmařský počin, škoda, že se pan Koutecký nedožil premiéry. Myslím, že Václav Havel je zde prezentován ne jako "modla" (srovnej s Václavem Klausem), ale jako obyčejný člověk se svými pozitivy i negativy. Dokázal si i za tu dlouhou dobu včele státu udržet nadhled a tzv. se z toho neposrat prostě... Zkrátka skvělé dílo! ()

Lish84

Zjišťujeme, že hlavní protagonista je milý až roztomilý a zábavný a stejné přívlastky platí pro celý film. Přiznám se ale, že ke konci mi už sled scén ze zákulisí prezidentského života Václava Havla přišel lehce "na jedno brdo". Být film o půlhodinu kratší, dozvěděl bych se o Havlově osobnosti to samé. Navíc závěrečné titulky (že po Havlovi nastoupil Klaus atd.) mi navíc přišly jako umělá snaha dodat filmu nějakou pointu – vzhledem k faktu, že žádné jiné doplňující textové informace film nedoprovázely. Ne, nenudil jsem se, ale chuť na přídavek v podobě režisérského sestřihu nebo rozšířené televizní verze jsem nedostal. ()

Kino Světozor slaví Patnáct let

10.05.2017

Cena Pavla Kouteckého zná svého vítěze

Cena Pavla Kouteckého zná svého vítěze

15.06.2014

Cenu Pavla Kouteckého za nejlepší dokument získala režisérka Bára Kopecká za film DK o kontroverzním a uznávaném architektovi Davidu Kopeckém. Film je podle poroty hluboce autorskou výpovědí… (více)

Vítejte v KLDR! Zdarma!

Vítejte v KLDR! Zdarma!