Columbo - Série 4 (1974) (série)

Za úsvitu (S04E03)

(epizoda)
  • USA By Dawn's Early Light (více)

Plukovník Lyle C. Rumford je hrdým velitelem vojenské internátní akademie a mužem fanaticky oddaným svému poslání. Proto jej šokuje, když mu člen správní rady a potomek zakladatele školy William Haynes oznámí, že hodlá akademii zrušit. Rumford nakonec Haynese zabije, a to s pomocí děla, ze kterého má oběť vystřelit salvu při tradiční slavnostní ceremonii. „Nešťastnou náhodou" totiž dělo místo výstřelu exploduje. Smrt vyšetřuje poručík Columbo, jenž ve svém obnošeném plášti působí mezi vypulírovanými uniformami komicky. Ale jen do doby, kdy začne Rumfordovi klást velmi nepříjemné otázky... (Česká televize)

Godhaj

,,Ten neviditelný mošt se najednou zhmotnil“ Poručík Columbo v tomto díle vnesl do zelených kasáren trochu lidskosti a porozumění. Pozorovat jeho zmatené chování a strojovou přesnost mladých kadetů bylo legrační a příjemné. Vrah je tentokrát z těch sympatičtějších a docela jsem jeho motivace chápal. Je to rozhodně nadprůměrná epizoda tohoto seriálu s asi nejdrsnějším typem vraždy. ()

Tominni

Celkem oblíbená epizoda, kde se střetává vojenský dril s Colombovým způsobem vyšetřování. I když tentokrát je celkem jasné od začátku, kde plukovník Rumford udělal chybu, takže způsob finálního odhalení není žádným překvapením. ()

majky19

No, tento díl mě upřímně příliš neoslovil, protože na mě působil velmi zdlouhavým a utahaným dojmem a některé pasáže byly až nadbytečné a kratší stopáž by určitě této epizodě neuškodila. V každém případě to celkové rozluštění případu rozhodně stálo za to, a i když to velitel kadetské akademie plk. Rumford (P.McGoohan) měl vymyšleno velmi dobře, aby vražda jeho nadřízeného působila jako nešťastná náhoda, na Columba byl stejně jako i daleko proradnější a sebechytřejší zločinci jednoduše krátký. Velmi hezky je ale v tomto díle také zobrazeno, jaké absurdnosti museli mladiství na kadetské akademii vykonávat a jak si jejich velitelé libovali v jejich buzeraci. ()

PeteBuck

Parádna časť. Peter Falk sa tu zas a znova stretáva so svojím kamošom Patrickom McGoohanom. Zaujímavá dvojka. Rozbitý Columbo na vojenskej akadémii, kde musí každý vyzerať ako zo škatuľky. Už len tá predstava je smiešna. Patrick McGoohan sa na takéto úlohy hodí. Aj tak si myslím, že najlepší bol ako kráľ Eduard v Statočnom srdci. ()

Nataniel73

Poručík Colombo na vojenskej akadémii vyšetrujúci nehodu. Veliteľ to mal naplánované takmer dokonale až na jednu malú drobnosť. Mušt visiaci z okna. Pedant začne pátrať po vinníkoch a do toho musí počúvať čoraz doternejšie a nepríjemnejšie otázky poručíka Colomba, ktorý ho neváha vyrušovať ani na smútočnom obrade. Poručík si rovno ustelie v jednej z voľných izieb aby mu náhodou niečo neuniklo. A stopy vedú aj k problematickému kadetovi. Na tomto filme je pekne vidieť vymývanie mozgov mladým americkým vojakom, ktorí v dospelosti vykonajú akýkoľvek rozkaz. "A ste si jistí, že jste policista? Tohle nevypadá na policejnej vúz. A je ten váš odznak pravej?" Úsmevných situácií je tu pomerne dosť, aj preto dávam 75%. ()

blatouchm

Dokonalá vražda vypadající z počátku jako nehoda a po ujištění Colomba, že jde o vraždu, následuje další chyták. Důkazy 0. Motiv 0. Podezření chabé. Závěr geniální. Na konci mi vraha bylo skoro líto, protože je to fakt řízek :-) Celkově jeden z nejlepší dílů. V jeden moment jsem se škodolibě usmál, když policie měla volat manželce, že si má přijet pro tělo. Zajímalo by mě, pro jakou část měla přijet :-) ()

Ospalek

Columbo na vojenské akademii je zajímavou podívanou leč trochu nudnou. Z mého pohledu. Parta chlapečků s vymytými mozky byla rozkošná :-). Vrahem je opět někdo vysoce postavený a Columbo se svým typickým postojem opět vše dotáhne do správného (spravedlibého) konce. ()